Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Anna Netrebko "Souvenirs"

Stare powiedzenie śpiewaczek operowych "Nas się nie ogląda, nas się słucha" w przypadku Anny Netrebko nie do końca się sprawdza...

Odwiedzając stronę internetową Netrebko mamy wrażenie, że zbłądziliśmy pod adres jakiejś topowej modelki a nie divy operowej. Czasy nader puszystych primadonn odchodzą w zapomnienie. Podobnie jak przeświadczenie, że "głos musi mieć duże zaplecze". O życiu i sukcesach Netrebko powstały już dwie książki i film dokumentalny Vincenta Petersona, reżysera i choreografa współpracującego z Larsem von Trier'em w filmie "Tańcząc w ciemnościach", a z Madonną i Björk przy tworzeniu teledysków.

Urodzona w Krasnodarze Netrebko zadebiutowała w 1994 r. w petersburskim Teatrze Maryjskim i z nim wyjeżdżała na pierwsze zagraniczne tournée.

Samodzielnie na scenach europejskich i amerykańskich pojawiła się w drugiej połowie lat 90. Światową gwiazdą stała się po entuzjastycznie przyjętej roli Donny Anny w "Don Giovannim" w Salzburgu w 2002 r. Później specjaliści od reklamy wpadli na pomysł, by wykorzystać powodzenie wspólnego występu Netrebko i Rolando Villazona w "Traviacie". Plan powiódł się. Ale tym razem nie będę polecać kolejnej składanki w wykonaniu tego urodziwego duetu lecz propozycję samej Netrebko.

Album "Souvenirs" reklamowany jest jako najbardziej osobisty i intymny album artystki. Jest to zbiór pięknych arii i pieśni, które uwydatniają temperament śpiewaczki. Jak mówi sama Netrebko, jest to kolekcja utworów wyrażających najważniejsze i najgłębsze emocje: pasję, miłość, zabawę i wrażliwość. Wszystkie są jej bliskie, a pochodzą z najróżniejszych stron świata. Są zatem utwory Dworzaka, Kalmana, Lehara, Offenbacha, Straussa, Griega, Webera, czy Rimskiego-Korsakowa. W nagraniach pojawiają się także goście, m.in. wybitny polski tenor Piotr Beczała.

Dla fanów Netrebko album ten, to bardzo smakowity kąsek...


Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic
Anna Netrebko "Souvenirs"
Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • 16:23 John Williams Raiders March
 • 16:28 Frank Loesser Baby It's Cold Outside
 • 16:38 Lalo Schifrin La Cumparsita
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic