Pierwszy egzemplarz Manuscriptum uroczyście przekaże do zbiorów realizowanego przez Urząd Miasta w Poznaniu Centrum Szyfrów. Podczas premiery, faksymile zostanie wzięta pod lupę trzech wybitnych znawców tematu:
Profesora Tomasza Jasińskiego - wybitnego mediewisty, profesora historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownika Zakładu Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii, dyrektora Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk;
Doktora Marka Grajka – matematyka, cenionego konsultanta w zakresie zastosowań kryptologii w obrocie finansowym i na rynkach kapitałowych, autora książek poświęconych historii kryptologii: „Enigma bliżej prawdy” (Książka Historyczna Roku 2008) oraz „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła” (Nagroda Złotej Róży dla najlepszej książki popularno-naukowej 2014).
Doktora hab. nauk humanistycznych Rafała T.Prinke – polskiego genealoga, zajmującego się wykorzystywaniem technologii informatycznych w badaniach historycznych, badacza tradycji i ruchów ezoterycznych, znanego na świecie „wojniczologa”, autora i współautor wielu książek na temat manuskryptu.
Oryginał Manuskryptu Wojnicza znajduje się w Bienecke, Bibliotece Ksiąg Rzadkich Uniwersytetu Yale i nie jest udostępniany publicznie. Faksymile zaprezentowana podczas Poznańskich Targów Książki w Centrum Szyfrów będzie do obejrzenia dla każdego chętnego, z chwila otwarcia Centrum. Wstęp na premierę , z udziałem ekspertów UAM, którzy wypowiedzą się na temat tajemnicy manuskryptu, w piątek 1 marca o godz.11:30 w PCC (pawilon 15) - wejście B , sala D na terenie Poznań Congress Center.
DOM EMISYJNY MANUSCRIPTUM to awangardowa oficyna wydawnicza jedynych w swoim rodzaju Ksiąg Jubilerskich. Ksiąg będących świadectwem historii, nauki oraz sztuki, zapisanym na kartach najstarszych skarbów bibliofilskich: manuskryptów, inkunabułów, białych kruków odtworzonych w naukowych kopiach (faksymile). Kilkusetletnie, unikatowe oryginały zawierają wiedzę, która niejednokrotnie kształtowała światopogląd nowożytnej cywilizacji. Oryginały skrywane w sejfach księgozbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów, są niedostępne dla zwykłego człowieka. Chcąc o nich przypomnieć szerszej publiczności, Dom Emisyjny Manuscriptum bierze na siebie odpowiedzialność za ich wierne, naukowe odtworzenie. Podkreślając ich znaczenie nadaje im nowy, wyjątkowy i drogocenny charakter dodając niezwykłe jubilerskie oprawy. Przykładem takich faksymiliów jest „De Revolutionibus” - dzieło, którym Kopernik „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, niegdyś na wiele lat umieszczone na indeks ksiąg zakazanych, dziś jest bezcennym unikatem bibliofilskim, wpisanym na listę UNESCO, ukrytym w Bibliotece Jagiellońskiej. Innym cennym zabytkiem piśmiennictwa jest „Testament Wrześniowy” Marcina Lutra, dzięki któremu wielki reformator dotarł do człowieka z ulicy, czy wreszcie „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales” czyli historia hodowli konia arabskiego napisana przez hrabiego Wacława Rzewuskiego do dziś jest pomostem między kulturą polską a arabską. Każda księga emitowana jest w limitowanym nakładzie, w oprawach uszlachetnionych kruszcem. Te iście królewskie oprawy pozwalają odróżnić faksymile od oryginału i czynią ją „biżuterią w bibliotece”. Manuscriptum jest również wyłącznym dystrybutorem na Polskę spektakularnego projektu wydawniczego – albumu „La Capella Sisitina”. Wydanego w ko-operacji Muzeów Watykańskich i Scripta Maneat, odtwarzającym wszystkie dzieła Kaplicy Sykstyńskiej na kartach albumu z prawie 100% zgodnością kolorystyczną i wielokrotnie w skali 1:1.