ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

KRYPTOLOGICZNY MOUNT EVEREST W POZNANIU: Zagadka wszech czasów powraca pod lupę polskich ekspertów

01 marca o godz.11:30 najbardziej sensacyjny manuskrypt z początków XV wieku, odnaleziony w roku 1912 przez Polaka Michała Wojnicza, otworzy pierwszą edycję Poznańskich Targów Książki dla Dorosłych prezentując tajemna wiedzę na kartach faksymile. Pierwszy egzemplarz naukowej kopii tego nieodszyfrowanego do dziś akademickiego rękopisu, zostanie uroczyście przekazany powstającemu w Poznaniu Centrum Szyfrów, by zwiedzający mogli przyjrzeć się z bliska jednej z największych piśmienniczych zagadek naszej cywilizacji. Rękopis znany z niekończących się ekspertyz i teorii genezy, zakupiony od Jezuitów włoskich w 1912 przez polskiego antykwariusza - Michała Wojnicza, jako bezcenny unikat przechowywany jest w Bibliotece Ksiąg Rzadkich Bienecke należącej do Uniwersytetu Yale. Jego wierna kopia naukowa tzw. FAKSYMILE, wydana przez oficynę wydawniczą Manuscriptum, odtwarzająca każdy najmniejszy szczegół oryginału, zostanie po raz pierwszy pokazana Polakom podczas Poznańskich Targów Książki 01.03.2019.

Pierwszy egzemplarz Manuscriptum uroczyście przekaże do zbiorów realizowanego przez Urząd Miasta w Poznaniu Centrum Szyfrów. Podczas premiery, faksymile zostanie wzięta pod lupę trzech wybitnych znawców tematu:
Profesora Tomasza Jasińskiego - wybitnego mediewisty, profesora historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownika Zakładu Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii, dyrektora Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk;
Doktora Marka Grajka – matematyka, cenionego konsultanta w zakresie zastosowań kryptologii w obrocie finansowym i na rynkach kapitałowych, autora książek poświęconych historii kryptologii: „Enigma bliżej prawdy” (Książka Historyczna Roku 2008) oraz „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła” (Nagroda Złotej Róży dla najlepszej książki popularno-naukowej 2014).  
Doktora hab. nauk humanistycznych Rafała T.Prinke – polskiego genealoga, zajmującego się wykorzystywaniem technologii informatycznych w badaniach historycznych, badacza tradycji i ruchów ezoterycznych, znanego na świecie „wojniczologa”, autora i współautor wielu książek na temat manuskryptu.

Oryginał Manuskryptu Wojnicza znajduje się w Bienecke, Bibliotece Ksiąg Rzadkich Uniwersytetu Yale  i nie jest udostępniany publicznie. Faksymile zaprezentowana podczas Poznańskich Targów Książki w Centrum Szyfrów będzie do obejrzenia dla każdego chętnego, z chwila otwarcia Centrum. Wstęp na premierę , z udziałem ekspertów UAM, którzy wypowiedzą się na temat tajemnicy manuskryptu, w piątek 1 marca  o godz.11:30 w PCC (pawilon 15) - wejście B , sala D na terenie Poznań Congress Center.

DOM EMISYJNY MANUSCRIPTUM to awangardowa oficyna wydawnicza jedynych w swoim rodzaju Ksiąg Jubilerskich. Ksiąg będących świadectwem historii, nauki oraz sztuki, zapisanym na kartach najstarszych skarbów bibliofilskich: manuskryptów, inkunabułów, białych kruków odtworzonych w naukowych kopiach (faksymile). Kilkusetletnie, unikatowe oryginały zawierają wiedzę, która niejednokrotnie kształtowała światopogląd nowożytnej cywilizacji. Oryginały skrywane w sejfach księgozbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów, są niedostępne dla zwykłego człowieka. Chcąc o nich przypomnieć szerszej publiczności, Dom Emisyjny Manuscriptum bierze na siebie odpowiedzialność za ich wierne, naukowe odtworzenie. Podkreślając ich znaczenie nadaje im nowy, wyjątkowy i drogocenny charakter dodając niezwykłe jubilerskie oprawy.  Przykładem takich faksymiliów jest „De Revolutionibus” - dzieło, którym Kopernik „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, niegdyś na wiele lat umieszczone na indeks ksiąg zakazanych, dziś jest bezcennym unikatem bibliofilskim, wpisanym na listę UNESCO, ukrytym w Bibliotece Jagiellońskiej. Innym cennym zabytkiem piśmiennictwa jest „Testament Wrześniowy” Marcina Lutra, dzięki któremu wielki reformator dotarł do człowieka z ulicy, czy wreszcie „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales” czyli historia hodowli konia arabskiego napisana przez hrabiego Wacława Rzewuskiego do dziś jest pomostem między kulturą polską a arabską. Każda księga emitowana jest w limitowanym nakładzie, w oprawach uszlachetnionych kruszcem. Te iście królewskie oprawy pozwalają odróżnić faksymile od oryginału i czynią ją „biżuterią w bibliotece”. Manuscriptum jest również wyłącznym dystrybutorem na Polskę spektakularnego projektu wydawniczego – albumu „La Capella Sisitina”. Wydanego w ko-operacji Muzeów Watykańskich i Scripta Maneat, odtwarzającym wszystkie dzieła Kaplicy Sykstyńskiej na kartach albumu z prawie 100% zgodnością kolorystyczną i wielokrotnie w skali 1:1.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic