"Beethoven. Biografia geniusza" - George R. Marek

Ludwig van Beethoven to jeden z najbardziej znanych kompozytorów wszech czasów. Dzięki nowatorskim koncepcjom cieszył się sławą i uznaniem już za życia, a jego muzyka wywarła wpływ nie tylko na twórców epoki romantyzmu – stał się źródłem inspiracji dla wielu późniejszych kompozytorów.

W momencie rozkwitu sił twórczych zaczął coraz bardziej odczuwać problemy ze słuchem, które nękały go od czasów młodzieńczych. Nie zaprzestał jednak komponowania. Stracił słuch osiem lat przed śmiercią, a mimo to wciąż poszukiwał nowych rozwiązań muzycznych. George R. Marek w swojej książce dowodzi, że geniusz Beethovena wyrósł i rozwinął się na gruncie współczesnych mu czasów. To właśnie one ukształtowały sposób myślenia i odczuwania kompozytora. Autor kreśli obraz człowieka z pasją, osoby, która musiała podjąć nierówną walkę z kalectwem, by móc spełniać swoje przeznaczenie. George R. Marek w fascynujący i niecodzienny sposób maluje nie tylko obraz artysty, ale i czasów, w jakich przyszło mu żyć.


Muzyka Beethovena odzwierciedla trud i radość życia, jest jakby metamuzyką, uosabiając to, co w sztuce najwspanialsze: doskonałość formy w powiązaniu z bogactwem treści. Dzięki biografii Marka postać Beethovena i czasy, w których żył stały się nam bliższe, a przez to bardziej zrozumiałe są jego arcydzieła.
Jagna Dankowska, „Argumenty”

George Marek jest niezwykle sumiennym interpretatorem życia Beethovena. Krytyczny wobec istniejących źródeł, rzeczowy w stawianiu problemów traktuje swój przedmiot ze ścisłością historyka; tam gdzie nie dostaje materiału wysuwa hipotezy, by je potem podważyć – to dotyczy zwłaszcza udziału kobiet w życiu Beethovena – ale przy całej solidności opracowania książka nie jest sucha, nudna, pedantyczna. Przeciwnie – pisana stylem żywym, obrazowym i przystępnym – stanowi przykład dobrej literatury bez względu na to czy dostatecznie silnie interesujemy się muzyką.
Michał Radgowski, „Polityka”

Muzyka Beethovena to muzyka o muzyce.
Friedrich Nietzsche

Dla nas, muzyków, dzieło Beethovena jest jak dymiące słupy ognia, które wiodły lud Izraela przez pustynię, słup dymu, który prowadzi nas za dnia, i słup ognia, który rozświetla nam noc, abyśmy mogli kroczyć naprzód dniem i nocą. Jego mrok i jego światło po równi wyznaczają drogę, którą iść musimy: i jedno, i drugie jest nieustannym nakazem i niezawodnym objawieniem.
Franciszek Liszt


George R. Marek (ur. 1902–1987) Na początku lat dwudziestych przeniósł się z Wiednia do Stanów Zjednoczonych. Dyrektor wytwórni płyt RCA Rekord Division. Zasiadał w jury Metropolitan Opera Quiz.
W artykułach publikowanych w prasie propagował nagrania mistrzów muzyki poważnej. Pracował z wieloma sławnymi muzykami, m.in. Rubinsteinem, Toscaninim, Horowitzem. Jest autorem biografii wybitnych twórców muzyki poważnej. Wydał: Puccini. A Biography (1950), The Word Tresury of Grand Opera (1957), Opera as Theater (1962), Richard Strauss. The Life of Non-Hero (1967), Beethoven. Biography of a genius (1969),Toscanini (1975), Chopin (1978), Cosima Wagner (1981), Schubert (1985).

George R. Marek Beethoven. Biografia geniusza
przekład z angielskiego Ewa Życińska, wydanie III, premiera 11 marca 2009, seria Fortuna i Fatum
Wydawnictwo WAB

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic