Pielgrzym – spektakl z tekstem Adama Mickiewicza i muzyką Stanisława Moniuszki

Stepy akermańskie, haremy Bakczysaraju, cela Konrada… Pielgrzym to wielowątkowa historia o wędrówce, wygnaniu, samotności, przywiązaniu do ojczyzny i miłości. W imaginatywną, poetycko-muzyczną podróż zapraszają chór, orkiestra i balet Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Premiera 21.09.2019, godz.18:00
Sala Widowiskowa Zespołu "Mazowsze" | Otrębusy, ul. Świerkowa 2


Przez kolejne sceny i krajobrazy poprowadzi nas główny bohater, tytułowy Pielgrzym: Adam – Więzień, Wędrowiec, bohater romantyczny wygnany z ojczyzny, wykorzeniony i wyobcowany, zafascynowany egzotyczną wędrówką i wciąż wracający myślami do krainy lat dziecinnych. Wobec nowych przestrzeni przyjmuje postawę dziecka: wszystko go intryguje, ciekawi i zachwyca. Nie może jednak wyzwolić się z tęsknoty za utraconą ojczyzną. To wędrówka nie tylko po różnych miejscach, ale i w głąb samego siebie.

Opowieść zbudowana jest w oparciu o wybrane utwory Adama Mickiewicza. Usłyszymy m.in. fragmenty Pana Tadeusza, Dziadów, Sonety odeskie (Do M***, Z Petrarki, Do Niemna), Sonety krymskie (Stepy akermańskie, Cisza morska, Bakczysaraj), Improwizację z powodu wysłania filaretów na linię kaukaską oraz Pieśń filaretów.

Dopełnieniem poezji będzie odkrywana na nowo muzyka Stanisława Moniuszki. W warstwie muzycznej pojawią się m.in. fragmenty z oper Hrabina, Halka, Straszny dwór, Paria, z baletu Monte Christo. Usłyszymy muzycznie opracowane przez Moniuszkę Sonety krymskie Adama Mickiewicza: Cisza morska, Żegluga, Bakczysaraj, Pielgrzym, pieśni skomponowane przez Stanisława Moniuszkę: Znasz-li ten kraj do słów Mickiewicza oraz Stary kapral (słowa Pierre'a-Jeana de Bérangera w przekładzie Władysława Syrokomli). Zabrzmią także fragmenty III Litanii Ostrobramskiej, Marsz żałobny Antoniego Orłowskiego, Aria z kurantem z opery Straszny dwór.

Spektakl powstał dla uczczenia Roku Moniuszkowskiego. W widowisku wezmą udział aktorzy, soliści, chór, balet i orkiestra PZLPiT „Mazowsze”. Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Kułagowski. W roli tytułowej: Igor Chmielnik.

Obsada:
Adam/ Pielgrzym/ Widmo-Więzień – Igor Chmielnik
Lirnik: Łukasz Karauda (bas-baryton)
Stefan: Paweł Skałuba (tenor)
Laura: Izabela Andrzejak/ Anna Szafran

Muzyka: Stanisław Moniuszko
Tekst: Adam Mickiewicz
Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Kułagowski
Chór, orkiestra i balet Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego
Premiera: 21 września 2019, Sala Widowiskowa PZLPiT „Mazowsze”, Otrębusy, ul. Świerkowa 2

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic