„Faraon”. Zaćmienie słońca

Wydarzenie „Faraon”. Zaćmienie słońca już 21-22 maja 2022 w kinie Iluzjon. Jest to drugie wydarzenie z cyklu W drodze po Oscara, w którym przedstawimy dziesięć polskich filmów, walczących przed laty o najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Panel filmoznawców, spotkanie z Jerzym Zelnikiem, wystawa i koncert zespołu Bastarda wzbogacą program wydarzenia, umożliwiając spojrzenie na film w szerszej – współczesnej perspektywie.

„Faraon”. Zaćmienie słońca

PROGRAM:
21 maja (sobota)
 
12:00 – 15:00, Sala Stolica, wstęp wolny
W poszukiwaniu złotego skarabeusza
Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat

13:00 – 15:00, Sala Mała Czarna, wstęp wolny
Pokaz filmów dokumentalnych wokół Faraona
Panel filmoznawców Piramida kinematografii

Uczestnicy debaty filmoznawczej „Piramida kinematografii“? Wokół „Faraona” pochylą się nad niezwykłą formą dzieła Kawalerowicza, postarają się odpowiedzieć na pytanie o wyjątkowość filmu na tle polskiej i światowej kinematografii, a także naświetlą rozmaite konteksty związane z jego powstaniem oraz recepcją. W spotkaniu udział wezmą dr hab. Krzysztof Kornacki (prof. UG), dr hab. Piotr Sitarski (prof. UŁ), dr Jacek Pająk oraz dr Robert Birkholc, który poprowadzi rozmowę.

15:30 – otwarcie wystawy Wokół „Faraona”

22 maja (niedziela)
 
12.00 – projekcja filmu Faraon, Sala Stolica

14:30 – spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem, filmoznawcą Andrzejem Bukowieckim oraz Katarzyną Gliwą, kierowniczką Muzeum Barbary i  Stanisława Ptaków, Sala Stolica

19.30 – koncert zespołu Bastarda, Sala Stolica
Zespół BASTARDA w składzie: Paweł Szamburski  (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) zagra koncert specjalny pod tytułem Faraon!

Muzyka tria oscylować będzie wokół tematów i motywów z filmu oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej Adama Walacińskiego. Odwołując się zarówno do treści jak i narracji dramatycznej dzieła, a także do wspaniałych kompozycji filmowych – BASTARDA stworzy nową, unikatową opowieść i z pewnością zabierzePaństwa w niezwykłą podróż.

23.05 godz. 20.00 – 25.05 godz. 20.00
Film Faraon oraz nagranie ze spotkania dostępne bezpłatnie na platformie Ninateka.pl

21-22 maja
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50 A, Warszawa
Więcej informacji na: www.fina.gov.pl oraz na Facebooku kina Iluzjon: http://bityl.pl/Oyj2M
Zakup biletów: iluzjon.fn.org.pl


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic