W sierpniu zapraszamy do kin studyjnych na REJS

„'Rejs' nie mieści się w żadnych kategoriach właściwych polskiemu kinu. Jest to kabaret na ekranie - w dodatku kabaret improwizowany, a do tego jeszcze zdumiewająco realistyczny” – pisał Jan Józef Szczepański dla Tygodnika Powszechnego po premierze filmu, a prawie 30 lat później Małgorzata Hendrykowska dodała – „Nawet najbardziej przychylni filmowi krytycy nie przewidzieli, że opowiedziane w 'Rejsie' zdarzenia z wycieczkowego statku płynącego po Wiśle będą równie atrakcyjne przez następnych dwadzieścia parę lat jak w dniu premiery, a sam film zyska u następnego pokolenia miano filmu kultowego". ("Kronika kinematografii polskiej 1895-1997", Poznań 1997).

W sierpniu zapraszamy do kin studyjnych na REJS

Tej groteskowej tonacji i surrealistycznych dialogów nie mogło zabraknąć w cyklu „Krótką historię polskiego kina 2: twórcy osobni”. „Rejs” można oglądać aż w 82 kinach studyjnych! W załączeniu terminy pokazów.

Każdy seans poprzedza wideo prelekcja autorstwa kuratora cyklu Tomasza Kolankiewicza.


 

O filmie:

Zwykła wycieczka po Wiśle zamienia się w szopkę ku czci kapitana. Obywatele nie potrafią już odpoczywać prywatnie i bez programu. Kaowiec nie grzeszy inteligencją, a mimo to mnożą się pomysły: święto kapitana, bal maskowy, quiz z wiedzy ogólnej, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca. Film był debiutem fabularnym Marka Piwowskiego, który w latach 60. zasłynął znakomitymi filmami dokumentalnymi ukazującymi w krzywym zwierciadle realia naszej małej stabilizacji. W przypadku „Rejsu” trudno utożsamić film jedynie z nazwiskiem reżysera, bowiem na planie panowała atmosfera improwizacji i wiele twórczego wkładu wnieśli współpracownicy i goście. W tym gronie należy wyróżnić współscenarzystów: Janusza Głowackiego – prozaika i dramaturga i Jerzego Karaszkiewicza – artystę STS, Stanisława Tyma – artystę STS, dramaturga, Jerzego Dobrowolskiego - aktora i twórcę kabaretów „Koń” i „Owca”, Andrzeja Dobosza – krytyka literackiego. To właśnie w tej komedii narodził się legendarny duet aktorski Jana Himilsbacah i Zdzisława Maklakiewicza. „Rejs” osiągnął w Polsce status filmu kultowego, a dialogi weszły na trwałe do potocznej polszczyzny jako przykłady peerelowskiej nowomowy. I miejsce w ankiecie tygodnika „Polityka” w kategorii: Najciekawsze filmy polskie XX wieku świadczy o tym, że „Rejs” króluje nie tylko pośród polskim komedii, ale też ponad dramatami i innymi gatunkami.

REJS

Reżyseria: Marek Piwowski

Scenariusz: Marek Piwowski, Janusz Głowacki

Muzyka: Wojciech Kilar

Zdjęcia: Marek Nowicki

Występują: Stanisław Tym, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Wanda Stanisławska-Lothe, Jerzy Dobrowolski

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm, DI Factory

 

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Oprawa graficzna: Ewelina Gąska

Realizacja spotu: Sergio Chao

Patroni medialni: Miesięcznik KINO, Pełna Sala, RMF Classic

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic