W poszukiwaniu Chopina (In Search of Chopin) - Polska premiera filmu o jednym z najwybitniejszych wirtuozów i kompozytorów wszech czasów

29 lutego w warszawskim kinie Praha miała miejsce polska premiera filmu Phila Grabsky’ego „W poszukiwaniu Chopina”. Reżyser pojawił się na niej, by odpowiedzieć na pytania widzów. W najbliższych dniach uda się na kolejne premierowe pokazy, do: Wrocławia, Częstochowy, Katowic, Gliwic i Krakowa.

Mający polskie korzenie brytyjski dokumentalista Phil Grabsky, autor popularnej serii „Wystawa na ekranie” („Exhibition on Screen”), cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina, współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów, z których znakomitą część natchnął on duchem polskiej muzyki ludowej. Teraz nadeszła pora, by owoc pracy angielskiego filmowca zobaczyła polska publiczność. „Jestem zaszczycony, że mogę przyjechać do Polski i pokazać Polakom swój film o Chopinie – mówi Phil Grabsky. – Życie i twórczość Waszego kompozytora są tak ekscytujące i zaskakujące, że zasługują na to, by wciąż o nich robić coraz to nowe filmy”.

Chopin oczami obcokrajowca
Przedstawiciel dystrybutora www.nazywowkinach.pl cieszy się, że „W poszukiwaniu Chopina” wreszcie trafia do polskich kin: „To znakomity portret polskiego kompozytora widziany oczyma obcokrajowca, a więc z założenia bardziej obiektywny – mówi Bartłomiej Majchrzak. – Udział w tym filmie artystów muzyków z całego świata po raz kolejny poświadcza uniwersalność przesiąkniętych polskością utworów Chopina. Cieszymy się również, że polska premiera będzie miała miejsce w okolicy urodzin wirtuoza fortepianu”.

Grabsky pyta
Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?

W filmie odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Leif Ove Andsnes, Ronald Brautigam czy Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem nieżyjącego już Fransa Brüggena. Usłyszymy też wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy’ego Siepmanna. Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson.

W poszukiwaniu...
Poprzednie filmy Grabsky’ego z cyklu „In Search of …”, poświęcone Mozartowi, Haydnowi i Beethovenowi, biły rekordy kasowe w Australii, Nowej Zelandii i USA, otrzymując znakomite recenzje. „W poszukiwaniu Chopina” także zachwycił międzynarodową krytykę. John Daly-Peoples z „The National Business Review” pisze: „»W poszukiwaniu Chopina« to znakomity portret zdeterminowanego artysty, który pozwala zrozumieć nam tę nieuchwytną iskrę jego twórczego impulsu; jak i dlaczego coś napisał i w jaki sposób to wykonywał”. Louise Keller z „Urban Cinefile” docenia przenikliwość reżysera: „Grabsky przygotował wnikliwy, zapadający w pamięć obraz, dając nam tym samym pełen wgląd w muzykę i prywatne życie Chopina”. Brett Allen-Bayes z „Limelight Magazine” uważa, że to „film, który można spokojnie zarekomendować zarówno znawcom i wielbicielom Chopina, jak i osobom nieznającym tego kompozytora”.

Filmowiec od sztuki
Phil Grabski to wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, pisarz i producent. Wraz ze swoim zespołem Seventh Art Productions przygotowuje obrazy kinowe i telewizyjne (m.in. dla Channel 4 i BBC). Do tej pory reżyser zdobył za swoje prace kilkanaście nagród, w tym nagrodę na Valladolid International Film Festival i Gold Hugo w Chicago za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. Jest także znany jako autor cyklu filmów dokumentalnych o malarzach i ich dziełach – „Exhibition on Screen” („Wystawa na ekranie”) – realizowanych we współpracy z najznamienitszymi galeriami i muzeami świata. Grabsky przygotował ponad 30 filmów. Napisał cztery książki o sztuce. Regularnie zasiada w jury nagród Emmy, Bafta, Grierson i One World.

Pionierski dystrybutor kinowych wydarzeń na żywo
Rozpowszechnianiem „W poszukiwaniu Chopina” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje ponad 100.000 biletów.

__________________________________________________________________________________________

TERMINARZ POKAZÓW FILMU
W POLSKICH KINACH, TEATRACH I FILHARMONIACH

POKAZY PREMIEROWE Z UDZIAŁEM REŻYSERA:
29 lutego Warszawa | kino Praha
1 marca Wrocław | kino Nowe Horyzonty
2 marca Częstochowa | kino Iluzja
3 marca Gliwice | kino Amok
3 marca Katowice | kino Rialto
4 marca Kraków | kino Kijów.Centrum

DALSZE POKAZY:
5–10 marca Kraków | kino Kijów.Centrum
13 marca Opole Lubelskie | kino Opolanka
13 marca Poznań | kino Rialto
15 marca Poznań | kino Rialto
2 kwietnia Mrozy | kino Mikroklimat
4 kwietnia Opole Lubelskie | kino Opolanka
10 kwietnia Opole Lubelskie | kino Opolanka
23 kwietnia Łódź | kino Szpulka
24 kwietnia Oświęcim | Nasze Kino
12 maja Białystok | Opera i Filharmonia Podlaska
13 maja Rzeszów | kino Zorza
15 maja Ełk | Ełckie Centrum Kultury
maj lub czerwiec Kielce | Filharmonia Świętokrzyska
czerwiec Ostrów Wielkopolski | kino Komeda (w ramach Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy „Grand Prix Komeda. Muzyka Polskiego Filmu”)
15 maja Opole Lubelskie | kino Opolanka
12 czerwca Opole Lubelskie | kino Opolanka
13 września Słupsk | kino Rejs (w ramach 50. Festiwalu Pianistyki Polskiej)
18 września Kalisz | Centrum Kultury i Sztuki (preludium festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie)
16 i 18 października Włoszczowa | kino Muza
10 marca–30 czerwca pokazy dla grup zorganizowanych w sieci www.cinema3d.pl (Biała Podlaska, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Kłodzko, Leszno, Świdnica, Świnoujście)
__________________________________________________________________________________________
W poszukiwaniu Chopina
In Search of Chopin

POLSKA PREMIERA Z UDZIAŁEM AUTORA FILMU: 29.02–04.03.2016
Warszawa | Wrocław | Częstochowa | Gliwice | Katowice | Kraków

ZOBACZ ZWIASTUN:       

ŚLEDŹ WYDARZENIE NA FACEBOOKU:    

https://www.facebook.com/events/1667461176845640/

scenariusz i reżyseria:        Phil Grabsky
rok produkcji i producent:    © 2014 Seventh Art Productions Ltd
czas trwania:            115 minut
dystrybutor w Polsce:        NAZYWOWKINACH.PL / CIKANEK FILM Sp. z o.o.
polskie napisy | brak ograniczeń wiekowych
Występują: Leif Ove Andsnes, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam, Nelson Goerner, Kevin Kenner,
Janusz Olejniczak, Lars Vogt, Frans Brüggen i Orkiestra XVIII Wieku
Opowiada Juliet Stevenson | Listy Chopina czyta David Dawson
__________________________________________________________________________________________

Film powstał dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina (NIFC), a jego istotna część została zrealizowana podczas koncertów organizowanych przez NIFC w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Nieocenioną pomoc w realizacji i promocji filmu okazało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Polish Cultural Institute w Londynie. Warszawska premiera filmu odbywa się przy wsparciu Samorządów Studentów i Doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego i wpisuje się w obchody 200-lecia uczelni „Dwa stulecia. Dobry początek”.

Patronem pokazów filmu w Polsce jest British Council Polska, a także stale współpracujące z dystrybutorem redakcje TVP Kultura oraz RMF Classic.

Film powstał równocześnie z nagraniem DVD wszystkich dzieł Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wykonaniu Nelsona Goernera, Kevina Kennera, Janusza Olejniczaka i Orkiestry XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic