Kolekcjonerzy zainteresują się z pewnością komiksowymi okładkami. Wśród najciekawszych wymienić można plansze okładkowe do komiksu Kapitan Kloss Mieczysława Wiśniewskiego czy Pióro kontra atrament Szarloty Pawel, a także do Domana Andrzeja Nowakowskiego. Organizatorzy spodziewają się, że szczególnie zainteresowanie wzbudzą plansze komiksowe Papcia Chmiela. Tym razem obok jego rysunków pojawią się oryginały plansz do wydań zeszytowych „Tytusa, Romka i A’Tomka” – wśród nich strona komiksu „Księga XV - Tytus geologiem” z 1982 roku, na której po raz pierwszy pojawia się Wkrętacz, czyli jeden ze słynnych pojazdów Profesora Talenta. Plansze, na których po raz pierwszy w komiksie pojawia się jakiś charakterystyczny motyw, uważane są przez kolekcjonerów za szczególnie wartościowe. Ponownie nie zabraknie prac Bogusława Polcha, m.in. do komiksu o tematyce sportowej tworzonego w 1982 roku na zlecenie UNESCO – Rycerze fair play, jak i dobrze znanych „Żbików”. Na nabywców będą czekać świetne warsztatowo prace Tadeusza Baranowskiego do komiksów W pustyni i w paszczy o przygodach Kudłaczka i Bąbelka, a także kultowej już Antresolki profesorka Nerwosolka.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów domu aukcyjnego DESA Unicum oraz kolekcjonerom tej dziedziny sztuki wzbogaciliśmy ofertę o nowe nazwiska. Na aukcji pojawią się plansze Szarloty Pawel z kultowej serii komiksów Jonka, Jonek i Kleks czy Kubuś Piekielny, plansze Andrzeja Nowakowskiego m.in. do Nocy sprawiedliwych pięści, czy oryginalne plansze Marka Szyszko. Również część poświęcona ilustracji została wzbogacona o prace kilku interesujących i dobrze znanych artystów: Janusza Stannego, Mieczysława Pokory, Józefa Czerwińskiego – mówi koordynatorka projektu Aukcji Komiksu i Ilustracji, Karolina Łuźniak-Marchlewska.
W katalogu znajdą się również plansze przedstawiające dobrze już znanych Kajtka i Koko oraz Kajko i Kokosza - bohaterów komiksów Janusza Christy, którzy podczas pierwszej aukcji cieszyli się największym, obok Kapitana Klossa, zainteresowaniem. Projekt okładki do komiksu Kajko i Koko – Zwariowana wyspa 2 został wówczas sprzedany za 25 300 zł.
W ofercie prac ilustracyjnych, obok typowych ilustracji dla dzieci do znanych książek: Słoniątko, Król deskorolki, Idzie Grześ, pojawi się też ilustracja prasowa reprezentowana przez prace Waldemara Świerzego czy Romana Cieślewicza oraz autorów współpracujących z czasopismem Szpilki – Jerzego Flisaka, Edwarda Lutczyna, w tym m.in. fenomenalne okładki Lutczyna do tego czasopisma.
Nie aukcji nie zabraknie również bohatera ostatnich stron Przekroju – Profesora Filutka, jak i folii animacyjnych z bohaterami kultowych dobranocek produkcji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej: Bolka i Lolka oraz Reksia.
W katalogu majowej aukcji znajdą się prace najlepszych polskich autorów komiksu m.in. Janusza Christy, Henryka Chmielewskiego (Papcia Chmiela), Bogusława Polcha, Tadeusza Baranowskiego, Mieczysława Wiśniewskiego i Edwarda Lutczyna. Pojawią się również prace znanych polskich ilustratorów: Jerzego Flisaka, Bogdana Butenki oraz Józefa Wilkonia.
Pierwsza Aukcja Komiksu i Ilustracji w domu aukcyjnym DESA Unicum, która odbyła się w lutym, zakończyła się sukcesem – nabywców znalazło 80% oferty, a całkowity obrót wyniósł około 250 tys. zł.
II Aukcja Komiksu i Ilustracji odbędzie się 15 maja 2014 roku o godzinie 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum – Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę aukcyjną można oglądać od 5 maja.
www.desa.pl
DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji i sprawuje nad nimi opiekę, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Pomaga w dokumentacji i katalogowaniu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie przy sprzedaży/zakupie dzieł, wydaje opinie eksperckie dot. polskiej sztuki. Jest wyłącznym partnerem wiodących banków w Polsce w zakresie art bankingu.
Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii; współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki; posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną, w firmie Sopocki Dom Aukcyjny oraz sieci księgarni i sklepów muzealnych Serenissima.
Więcej informacji o DESIE Unicum: www.desa.pl