3 Festiwal Filmów Emigracyjnych - EMIGRA 2015

Czy emigracja to klęska, czy twórcza kreacja, czy Mickiewicz był emigrantem czy uchodźcą, a Pawlikowski zrealizowałby oscarowy film bez doświadczenia emigracyjnego? Już po raz trzeci w Warszawie odbędzie się EMIGRA - festiwal filmów o tematyce emigracyjnej. Od 23 do 25 października 2015 w Kinie „Kultura” oraz Oranżerii Pałacu w Wilanowie publiczność będzie miała okazję obejrzeć filmy o Polakach, żyjących za granicą lub realizowane przez Polaków, mieszkających za granicą.

Warszawa
23-25.10.2015


W konkursie o symboliczną „Złotą Walizkę” EMIGRY 2015 walczyły filmy profesjonalne i niezależne, zarówno fabularne, dokumentalne, jak i krótkometrażowe. Werdykt międzynarodowego jury zostanie ogłoszony już 25 października. EMIGRA to unikalny, nowatorski projekt, który niweluje stereotypy kulturowe, co ma szczególne znaczenie w dobie napływu uchodźców do Europy. W tym roku EMIGRA po raz kolejny okrąży kulę ziemską, ponieważ Polacy żyją w najdalszych zakątkach świata. Na otwarciu festiwalu pokazany będzie film Piotra Fudakowskiego – Tajemniczy sojusznik, nakręcony na podstawie opowiadania Josepha Conrada. Tegoroczni widzowie EMIGRY będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć dokumenty zrealizowane przez tegorocznego zdobywcę Oscara - Pawła Pawlikowskiego dla telewizji – BBC - Podróże Dostojewskiego oraz Z Moskwy do Pietuszek. Widzowie EMIGRY będą mogli obejrzeć dwa filmy jeszcze przed ich emisją w kinach – Agnieszkę – fabułę Tomasza E. Rudzika - niemieckiego reżysera polskiego pochodzenia z nominowaną w Niemczech do najlepszej roli kobiecej 2014 – Karoliną Gorczycą, oraz Znam kogoś, kto Cię szuka – debiut fabularny francusko - polskiej reżyserki Julii Kowalski z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról. Ciekawostką EMIGRY 2015 będzie nowy gatunek filmowy - mockument czyli fikcja udająca w satyrycznej formie dokument. Twórcy mockumentu To jest Polska – Filip Jacobson, Jutta Riedel i Mirek Balonis, przyjadą na spotkanie z publicznością z odległej Kolonii. Warszawska publiczność będzie mogła sprawdzić, z jakimi problemami konfrontują się Polacy żyjący  za granicą oglądając Tableciarzy -Bartosza Staszewskiego ze Szwecji lub Nie chcemy wojny – chcemy pokoju – apel młodych Polaków z Ukrainy. W ramach wyjątkowych odkryć artystycznych zarówno twórców jak i bohaterów ich filmów, pokazany zostanie film malarski film Andrzeja Papuzińskiego Kontrapunkt o wybitnym polskim plakaciście na stałe mieszkającym we Francji - Michale Batorym. EMIGRA to nie tylko festiwal filmowy to także spotkanie Polaków z Polski z Polakami z zagranicy takimi jak Piotr Fudakowski, producent filmu Tsotsi, który otrzymał Oscara w 2006 roku czy Zbigniew Chrzanowski – polski reżyser teatralny ze Lwowa, który urodził się w teatrze hrabiego Skarbka i na EMIGRZE będzie świętował swoje 80. urodziny.

Na wszystkie pokazy filmowe poza otwarciem festiwalu i uroczystością wręczania nagród wstęp jest wolny. - www.emigra.com.pl.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic