22. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”

Szanowni Państwo, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta, organizuje po raz 22. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W konkursie mogą wziąć udział zarówno zespoły teatralne, jak i soliści z całej Polski. Warunkiem jest ukończony 16. rok życia oraz zaświadczenie o niepełnosprawności.

22. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”

„Albertiana”, której pomysłodawczynią jest Anna Dymna, w ubiegłym roku odbyła się w formule online. Mamy nadzieję, że obecna edycja przebiegnie w trybie stacjonarnym, aczkolwiek, ze względu na pandemię, regulamin konkursu uwzględnia inny tryb jego przeprowadzenia.

– Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie teatr jest świetną formą terapii – twierdzi Anna Dymna, która, zanim założyła fundacje „Mimo Wszystko”, rozpoczęła współpracę z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zalewskim oraz podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta, m.in. pisząc scenariusze i reżyserując przedstawienia teatru „Radwanek”. – Realizacja spektakli porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. A kiedy grają – grają całymi sobą. Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają, cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na „Albertinę”, widzą to, dlatego jak już raz przyjdą na festiwal, to potem na niego wracają.

Na zgłoszenia do 22. „Albertiany” czekamy do 7 grudnia 2021 r. Następnie rozpocznie się etap eliminacji regionalnych. Uroczysta gala konkursu, czyli prezentacje zwycięzców oraz wręczenie nagród, odbędzie się 28 marca 2022 r., na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Uprzejmie zapraszamy Państwa do włączenia się w relacjonowanie 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” – jednego z najbardziej niezwykłych festiwali w naszym kraju.

Regulamin konkursu, karty zgłoszeniowe oraz pozostałe dokumenty dostępne są na www.mimowszystko.org.
Więcej informacji: www.mimowszystko.org.