Polecamy

WODECKI TWIST: SKRZYPCE

Kraków
9.06.2018

Agata Szymczewska, Mariusz Patyra, Adam Bałdych i Grupa MoCarta wezmą udział w koncercie WODECKI TWIST: SKRZYPCE w ramach pierwszej edycji festiwalu, dedykowanego pamięci i twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Wydarzenie zaplanowano w Operze Krakowskiej 9 czerwca.

Pomysł na ten festiwalowy koncert został zainspirowany oczywiście pasją i wielką miłością, jakimi Zbigniew Wodecki darzył muzykę klasyczną, a szczególnie skrzypce. To od klasyki rozpoczęła się muzyczna kariera artysty, który pierwsze kroki na scenie stawiał jako muzyk orkiestrowy. Później dał się poznać także jako wspaniały kompozytor i znakomity instrumentalista, który wykorzystywał skrzypce zarówno na estradzie rozrywkowej, jak i scenie klasycznej, łącząc gatunki.

Instrument – piękny, ale i piekielnie wymagający -stał się jego znakiem rozpoznawczym. Konsekwentnie promował skrzypce i najwyższą jakość wykonawczą, zarówno w muzyce rozrywkowej, jazzowej i klasycznej.

W drugim dniu WODECKI TWIST FESTIWAL zapraszamy publiczność na szczególny koncert w Operze Krakowskiej, poświęcony właśnie skrzypcom, który wzbogacony będzie o unikatowe nagrania archiwalne, pokazujące talent Zbigniewa Wodeckiego i jego wirtuozerskie wykonania.

Do udział w tym koncercie Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego zaprosiła wybitnych artystów polskiej wiolinistyki. Wspaniali artyści reprezentują niemal wszystkie sceny muzyczne, pokazując, że można łączyć style, jak zawsze robił to Zbyszek.

Wśród gości-wykonawców koncertu absolutna czołówka: wybitna skrzypaczka o światowej renomie Agata Szymczewska, mistrz jazzowych skrzypiec Adam Bałdych, wirtuoz Mariusz Patyra i uwielbiana przez publiczność Grupa MoCarta. Każdy z muzyków osobiście wybrał repertuar, który przedstawi. Na scenie Opery Krakowskiej zabrzmi jazz, klasyka, kabaret i muzyka rozrywkowa najwyżej jakości.

Grupa MoCarta
Mieliśmy ogromne szczęście znać pana Zbigniewa i kilka razy wspólnie z nim muzykować. Podczas koncertu zagramy utwór oparty na dwóch największych, a zarazem najbardziej kłopotliwych przebojach pana Zbyszka. Zaprezentujemy również kilka utworów, po usłyszeniu których podszedł do nas i powiedział "fajnie gracie, chłopaki". Na zakończenie naszego występu zabrzmi utwór szczególnie bliski naszym sercom. To piosenka "Lubię wracać tam, gdzie byłem", którą wykonujemy wspólnie z jej kompozytorem. Udział w tym koncercie to dla nas zaszczyt – mówią artyści
najbardziej niezwykłej grupy kabaretowej w Polsce, którą tworzą znakomici instrumentaliści z wielkim poczuciem humoru.

Agata Szymczewska
Wybitna skrzypaczka i kameralistka, laureatka Paszportu Polityki, wielu konkursów skrzypcowych, w tym zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Od sezonu 2014/2015 jest członkinią Szymanowski Quartet. Podczas koncertu w Krakowie artystka zagra polską muzykę, w tym Wieniawskiego i Paderewskiego. Będzie jej towarzyszył przy fortepianie Wojciech Szymczewski.

Adam Bałdych
Adam Bałdych Quartet to najnowszy projekt uznanego skrzypka i kompozytora, który kolejny raz poszukuje nowych przestrzeni dla swojej wyobraźni. Adam Bałdych w przemyślany sposób dobiera do współpracy wybitnych artystów, w tym wypadku są to wyjątkowe osobowości polskiej sceny jazzowej - Krzysztof Dys, Michał Barański i Dawid Fortuna. Rozwijając swoją muzyczną wizję pragnę jeszcze bardziej postawić na kolektywność i poszukiwanie punktów stycznych dla jazzu i muzyki poważnej, tej najnowszej – podkreśla Adam Bałdych.

Mariusz Patyra
Wirtuoz, skrzypek, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Józefa Joachima w Hanowerze. W 2001 roku otrzymał (jako pierwszy Polak), pierwszą nagrodę specjalną za najlepszą interpretację "Kaprysów" Paganiniego i kopię skrzypiec "Il Cannone", należących do wielkiego wirtuoza na Concorso internazionale di violino "Premio Niccolò Paganini" w Genui. Od lat porusza się na scenie klasycznej i rozrywkowej. W Krakowie zagra oczywiście Paganiniego i Montiego.
***
WODECKI TWIST FESTIWAL organizują Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i Miasto Kraków.
Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego powstała w sierpniu 2017 roku. Jej główne cele statutowe to działalność edukacyjna, wspieranie młodych talentów oraz twórcza i kreatywna opieka nad spuścizną kompozytorsko-wokalną artysty.

www.wodeckitwistfestiwal.pl
www.wodecki.pl

(PP)

 • 10:10 Alan Menken Beauty And The Beast - Main Tittle
 • 10:21 Sergiusz Prokofiew Symfonia Klasyczna (1)
 • 10:29 Fritz Kreisler Liebesleid
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic