Uroczysty koncert Kwartetu FROSCH jest poświęcony Dniu Zjednoczenia Bułgarii – 6 września i Dniu Niepodległości Bułgarii – 22 września.
Teatr Królewski znajduje się w budynku Starej Oranżerii Muzeum Łazienki Królewskie:
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/architektura/teatr-krolewski-i-stara-oranzeria
Kwartet smyczkowy FROSCH powstał w 2007 roku w Sofii. Początki swojej działalności muzycy wiążą z cyklem koncertów Bułgarskiego Radia Narodowego – „Soliści Radia”, gdzie również nagrali dzieła takich kompozytorów jak Franz Schubert, Béla Bartók, Ottorino Respighi, Panczo Władygerow i Wasył Kazandżiew. W swoim repertuarze muzycy mają utwory również polskich kompozytorów między innymi Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.
Kwartet zdobywał nagrody na licznych konkursach bułgarskich i międzynarodowych. Do dużych projektów zespołu należą koncert w Oslo Concert House poświęcony bułgarskiej i norweskiej muzyce współczesnej oraz wielu wspólnych występów w ramach repertuaru Filharmonii Sofijskiej.
Negina Stojanowa - skrzypce
Petja Dimitrowa - skrzypce
Maria Wyłczanowa - altówka
Teodora Atanasowa - wiolonczela
Program koncertu
1. Panczo Władigerow
Trzy akwarele,
Małe preludium,
Melancholia, Taniec
2. Georgi Andreew
Kwartet #1 Szopski
Graowka
Recytatyw
Tokata
3. Henryk Górecki
Kwartet smyczkowy #2
Quasi una fantasia op. 64
Ciekawostką w programie są utwory Pancza Władigerowa - jeden z najbardziej znanych i szanowanych współczesnych bułgarskich kompozytorów. W tym roku obchodzimy 125 rocznicę od jego urodzenia. W najszerszym możliwym kontekście utwory Pancza Władygerowa nawiązują do późnoromantycznej tradycji kompozytorskiej.
Czerpał też z elementów bułgarskiego folkloru muzycznego, w twórczości instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej wykorzystując tematy z pieśni ludowych. Nie trzeba zapominać, że Fryderyk Chopin również pisał utwory często nawiązujące do tradycyjnych tańców polskich, a wśród tych kompozycji znajdują się m.in. mazurki i polonezy. Tak samo komponował Johannes Brahms - słynne tańce węgierskie.
Z tego wynika, że komponując w tradycji ogólnoeuropejskich wzorów, Panczo Władygerow dołączył się do grona największych osiągnięć klasycznej muzyki Europy i świata.
Podczas koncertu zabrzmią dzieła Pancza Władigerowa, zainspirowane bułgarskiej muzyki ludowej.