Idea festiwalu od lat pozostaje ta sama: to prezentowanie muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej. Koncerty ponownie odbywać się będą w różnych miejscach w Toruniu m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki, Dworze Artusa oraz w amfiteatrze Teatru Baj Pomorskim. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
- Program 29. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, jak co roku, zaskakuje swoją różnorodnością i bogactwem. Serdecznie zapraszamy do udziału w koncertach. Znaczna część wydarzeń festiwalowych będzie bezpłatna, co, mamy nadzieję, pozwoli na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, zarówno mieszkańców Torunia, jak i turystów, którzy chętnie odwiedzają nasze miasto – mówi Sara Watrak, rzeczniczka prasowa Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Szlakiem muzycznym po Toruniu i recital organowy
29. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura rozpocznie się w Międzynarodowy Dzień Architektury - 1 lipca spacerem „Szlakiem muzycznym po Toruniu” – trasa wycieczki z przewodnikiem obejmować będzie najważniejsze miejsca w Toruniu związane z muzyką. Start o godz. 10:00. Po oprowadzaniu, w samo południe, zaprosimy melomanów na recital organowy w katedrze.
Muzyka nocy. Recital o zmierzchu
5 lipca gościć będziemy światowej sławy pianistę Adama Kośmieję, który zagra recital o zmierzchu – a konkretnie o godz. 21:00 w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. Na program składają się utwory klasyczne, nawiązujące do tematyki nocy oraz kompozycje o mistycznym, hipnotyzującym charakterze. Usłyszymy m.in. „Sonatę księżycową” Beethovena czy „Clair de lune” Claude’a Debussy’ego. Będzie to oficjalna inauguracja festiwalu. Wstęp wolny.
Fantasticus - Barokowe fantazje
12 lipca o godz. 18:00 w Kościele św. Szczepana zabrzmią barokowe fantazje. W programie zarówno dobrze znane sonaty, jak i niemal zapomniane kompozycje barokowych kompozytorów. Wykona je Fantastica ensemble, czyli duet, który tworzą skrzypaczka i klawesynistka. Wstęp wolny.
Muzyczna podróż dookoła Europy
Wyróżniającym się punktem będzie z pewnością Europejski Recital Fortepianowy Wojciecha Waleczka, prezentujący 25 utworów z 27 krajów Unii Europejskiej. Wśród nich dzieła wybitnych kompozytorów jak Mozart czy Bach, a także mniej znanych w Polsce twórców. Muzyczna podróż dookoła świata rozpocznie się 18 lipca o godz. 19:00 w CKK Jordanki.
Czereśnie w mieście. Koncert dla dzieci
Najmłodszych melomanów zapraszamy na koncert „Czereśnie w mieście” 20 lipca o godz. 15:00 w amfiteatrze Teatru Baj Pomorski. Zespół Czereśnie w swoich utworach przystępnym językiem, ale bez zbędnych, infantylnych zdrobnień opowiada o współczesnym życiu w mieście. Wstęp wolny.
Smyczki po mistrzowsku
Ostatnim lipcowym wydarzeniem będzie koncert pt. „Smyczki po mistrzowsku”. 26 lipca o godz. 18:00. W Ratuszu Staromiejskim wystąpi kwartet smyczkowy Neuma Quartet, który wykona utwory Beethovena, Schumanna i Bartóka.
Fortepian Chopina
Sierpień rozpocznie recital fortepianowy pt. „Fortepian Chopina”, odbywający się z okazji 81. rocznicy powstania warszawskiego. Pochodząca z Singapuru pianistka wykona w CKK Jordanki najsłynniejsze utwory polskiego kompozytora i pianisty. Koncert rozpocznie się 1 sierpnia, punktualnie o godz. 17:00. Wstęp wolny.
Wieczór indonezyjski
Dzień później, 2 sierpnia o godz. 18:00 w Dworze Artusa wystąpią tancerze z dalekiej Indonezji. W programie klasyczna muzyka dworska z tamtych rejonów oraz współczesne utwory pisane na gamelan, czyli indonezyjską orkiestrę złożoną głównie z instrumentów perkusyjnych. Wstęp wolny.
Liquid. Otwórz zmysły
9 sierpnia o godz. 18:00 w CKK Jordanki wystąpi zespół Mauris Ensemble, który zaprezentuje swój projekt Liquid. To będzie coś więcej niż koncert. Liquid to łączenie brzmienia klasycznych instrumentów z muzyką elektroniczną i improwizacją. Wstęp wolny.
Różne oblicza Europy Środkowo-Wschodniej
Dzień później, 10 sierpnia, o godz. 19:00 zespół Quintessence, w skład którego wchodzą muzycy grający wyłącznie na instrumentach dętych, zaprezentuje w CKK Jordanki różne oblicza Europy Środkowo-Wschodniej. W programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów pochodzących z Węgier, Rumunii i Polski.
Natura x Kosmos
16 sierpnia o godz. 18:00 w CKK Jordanki, w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Adama Banaszaka, wystąpi zwycięzca 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego Koreańczyk Sunjae Ok. W programie koncertu „Natura x Kosmos” kompozycje inspirowane Tatrami i folklorem góralskim, a także utwór o kosmosie napisany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Koncert odbywa się z okazji Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza oraz Roku Wilhelminy Iwanowskiej.
PAGANINI / LIPIŃSKI/ WIENIAWSKI #1, #2, #3
Koreańczyk wystąpi także dzień później, 17 sierpnia, podczas recitalu z towarzyszeniem fortepianu. Tego dnia w CKK Jordanki odbędą się aż trzy recitale skrzypcowe – o godz. 12:00, 16:00 i 20:00. Poza Sunjae Ok zaprezentuje się finalistka 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego Carla Marrero Martínez z Hiszpanii oraz laureatka Wonbeen Chung z Korei Południowej. Wszyscy wykonają utwory wirtuozów skrzypiec: Paganiniego, Lipińskiego i Wieniawskiego.
Damy polskiej piosenki
22 sierpnia o godz. 19:00 w Dworze Artusa oddamy hołd najsłynniejszym polskim wokalistkom. W programie koncertu pt. „Damy polskiej piosenki” znalazły się największe przeboje śpiewane przez kobiety m.in. "Tyle słońca w całym mieście", "Być kobietą", "Miłość w Portofino", "To nie ja" czy "Supermenka" .
Czar operetki, magia opery
Dzień później, 23 sierpnia, w CKK Jordanki o godz. 18:00 przeniesiemy się do magicznego świata opery i operetki. W programie fragmenty z „Carmen”, „Zemsty nietoperza” czy „Księżniczki czardasza”. Głosem zaczarują nas solistki: Marija Jelić i Marta Malton, a towarzyszyć im będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa.
Kochamy polskie przeboje
Festiwal zakończy się 31 sierpnia w CKK Jordanki koncertem pt. „Kochamy polskie przeboje”. Największe hity polskiej muzyki, w tym utwory Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka czy zespołu Bajm wykonają, w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, znakomici aktorzy i wokaliści musicalowi, a także uczestnik programu telewizyjnego The Voice of Poland – torunianin Maciej Rumiński. Start o godz. 17:00.
To będzie lato pełne muzyki!