Rewers - niezwykły koncert
w ciemności

Czy kiedykolwiek słuchaliście Państwo muzyki w zupełnej ciemności? Pewnie tego typu doświadczenie nie jest szczególnie wyjątkowe. Ale czy uczestniczyliście Państwo w koncercie, który odbywał się przy zgaszonych światłach? To już prawdopodobnie doświadczenie nielicznych.

Rewers - niezwykły koncert<br>w ciemności

Zapraszamy zatem na Rewers - koncert po ciemku! Będzie to już dziesiąta edycja tego wydarzenia i w tym roku upamiętniać będzie Mieczysława Kosza (1944-1973), niewidomego, zmarłego tragicznie pianistę jazzowego, którego 50-ta rocznica śmierci przypada właśnie w dniu koncertu, 31 maja.

Warto przypomnieć, że Mieczysław Kosz rozpoczynał swoją muzyczną edukację w Krakowie, w szkole muzycznej przy ul. Józefińskiej, w której mieściła się wówczas jednocześnie Podstawowa Szkoła Muzyczna dla dzieci niewidomych. Dziś ta szkoła mieści się przy ul. Tynieckiej w Krakowie i wraz z innymi szkołami tworzy Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących, zaś przy Józefińskiej, od niemal 60 lat, działa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego.

Ów jubileuszowy koncert Rewers będzie inspirowany muzyką Kosza jak i jego zainteresowaniami z lat szkolnych - a więc repertuarowo będzie wypełniony utworami "jazzującymi", jazowymi, parafrazami, a nawet improwizacjami. Nie zabraknie też utworów z dziecięcego świata. Swój udział zapowiedzieli młodzi pianiści - uczniowie szkół muzycznych z Krakowa, Tarnowa i Małopolski; tradycyjnie też możemy się spodziewać występów profesjonalnych pianistów będących ich nauczycielami.

Poza walorami artystycznymi i niezwykłą aurą, Koncerty Rewers niosą ze sobą także warstwę nieomal ideową - zbieżną z pojęciami integracji i tolerancji społecznej. Osoby pełnosprawne muszą zająć miejsca po ciemku - a w tych okolicznościach ustępują zwykle sprawnością osobom niewidomym... Wykonawcy w ciemności muszą się mierzyć z technicznymi trudnościami na klawiaturze wynikającymi z pozbawienia możliwości wzrokowego kontrolowania procesu gry... Koncert jest prowadzony przez osobę czytającą w ciemności notatki sporządzone pismem Braille'a… Publiczność po kliku lub kilkunastu minutach zaczyna doświadczać akomodacji oczu, co sprawia, że nawet początkowo niewidoczna diody urządzeń będących na wyposażeniu sali koncertowej stają się niespodziewanie efektywnymi, jak na tę okoliczność, źródłami światła...

Polecamy!

 

31 maja 2023 godz. 16.00

sala koncertowa Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego

Kraków, ul. Józefińska 10

wstęp wolny

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic