Orkiestra Juno Wars ma już 30 lat

Szkolna Orkiestra Mandolinowa Juno Wars ze Szkoły Podstawowej 316 przy ul. Szobera 1 na Bemowie świętuje swoje 30-lecie. Z tej okazji 14 czerwca 2014 r. o godzinie 11.00 w Amfiteatrze Bemowo odbędzie się uroczysty koncert. W programie zaplanowano m.in. fragmenty utworów z koncertów wykonywanych przez orkiestrę Juno Wars w ciągu 30 lat swego istnienia. Usłyszymy muzykę filmową, melodie ludowe i warszawskie, muzykę taneczną i operetkową.

 

Szkolna Orkiestra Mandolinowa Juno Wars obchodzi 30 lat. Z tej okazji 14 czerwca 2014 r. o godzinie 11.00 zagra uroczysty koncert w Amfiteatrze Bemowo (Park Górczewska, wjazd od strony ul. Raginisa) W orkiestrze gra około 100 młodych mandolinistów, a wszyscy to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 316 im. Astrid Lindgren w Warszawie, przy której orkiestra działa przez cały czas istnienia. W programie:
•    muzyka filmowa - Skrzypek na dachu, Ojciec Chrzestny, Noce i Dnie, Doktor Żywago
•    znane i lubiane polskie melodie ludowe - Czerwone Jabłuszko, Nocka Szumiała
•    melodie warszawskie - wiązanka popularnych szlagierów starej Warszawy, Panna Mania gra na mandolinie
•    muzyka taneczna – Tango Milonga, Charleston, Polka
•    muzyka góralska – Hej Górol Ci ja Górol, Hej bystra woda, Trojak
•    muzyka operetkowa – Usta milczą, dusza śpiewa.
 

O zespole
To jedyny tego typu zespół w Warszawie. Jego nadrzędnym celem jest upowszechnianie wychowania muzycznego i edukacji kulturalnej wśród dzieci poprzez twórczość muzyczną, taneczną i  wokalną, która pozwala im rozwijać przeżycia emocjonalne i artystyczne, kształtuje sferę uczuciową uczniów, ukierunkowuje ich zainteresowania. Założeniem programu jest wykorzystywanie działań artystycznych do wychowania, poprzez nauczanie gry na mandolinie oraz instrumentach perkusyjnych. Nauka gry na mandolinie prowadzona jest według autorskiego, innowacyjnego programu edukacyjnego Aleksandry Stadnickiej-Wawer, kierownika artystycznego i dyrygenta zespołu od 1992 r., W pierwszej i drugiej klasie dzieci rozpoczynają swoją przygodę z muzyką mają zajęcia muzyczno-ruchowe, a naukę gry na mandolinie rozpoczynają w trzeciej klasie.

Historia sukcesu Juno Wars
Szkolna Orkiestra Mandolinowa Juno Wars została założona w 1984 r. przez Mieczysława Fabera. Na swoim koncie ma liczne sukcesy, w tym: I miejsce i Puchar Kuratora w II Konkursie Szkolnych Zespołów Instrumentalnych zorganizowanym przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej im. Komisji Edukacji Narodowej (1998r., 2001r. oraz 2004r.), Bemowska Nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2002r.), II miejsce w II Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Roztańczone Mazowsze” (2002r.), nagranie 10 płyt w studiu S-2 Polskiego Radia, występ w programie telewizyjnym TVP1 „Kawa czy herbata” (2003r.), I miejsce w Konkursie Młodych Talentów Muzycznych (2003r.).
Zespół koncertował w kraju i zagranicą, m. in. na Węgrzech, w Niemczech i  w Szwecji.
Do koncertów szczególnej rangi w kraju można zaliczyć udział w imprezie z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy(1996r.), koncert na Placu Zamkowym w Warszawie (2003r.), udział orkiestry Juno Wars w projekcie Ambasady Królestwa Szwecji i Biura Kultury m.st. Warszawy pt. „Czytam, wiem, tworzę” (2005r.), koncert dla Ambasady Szwecji z okazji święta św. Łucji (2005r.), koncert „Sport, muzyka oraz my z 316” polsko-szwedzkie spotkanie (2008r.).
Również poza granicami kraju koncerty Juno Wars cieszyły się wielkim uznaniem. Największy aplauz wzbudziły: koncert orkiestry podczas rewizyty na Węgrzech (2002r.), koncert na Węgrzech w Szkole Artystycznej z Mortonwaszar (2004r.), koncerty w Szwecji (2005r.), koncerty w Lund, Szwecja (2007r.), koncerty w Budapeszcie na Węgrzech (2007r.), koncerty w Goeteborgu, Szwecja (2008r.).
Od roku 1992 r. Orkiestrą Mandolinową Juno Wars opiekują się: Aleksandra Stadnicka-Wawer oraz Anna Wojciechowska. Od 2008 r. współpracę jako nauczyciel, pianista i aranżer podjęła Anna Salij-Tuz. W skład orkiestry wchodzą uczniowie klas piątych i szóstych.
W latach 1992-2013 opiekunem i menagerem orkiestry Juno Wars była Elżbieta Chludzińska, ówczesny dyrektor szkoły.
Z orkiestrą podczas 30 lat jej istnienia współpracowali również: prof. Andrzej Stadnicki, dr Dominika Stadnicka-Strzembosz, Anna Wojciechowska, Elżbieta Łysakowska.
 

Informacje o koncercie:
Występ odbędzie się w trakcie obchodów 30-lecia istnienia Szkoły Podstawowej 316 i przedszkola 381.Poprowadzą go mali aktorzy – uczniowie szkoły, absolwenci i nauczyciele.
Na scenie zatańczą i zaśpiewają dzieci z przedszkola, zerówki 1 i 2 klasy.
W orkiestrze Juno Wars wystąpi 100 mandolinistów z klas 3,4, 5 i 6 szkoły, przy fortepianie zasiądzie Anna Salij-Tuz, za pulpitem dyrygenta stanie Aleksandra Stadnicka-Wawer.

Data: 14 czerwca 2014, godz. 11
Miejsce: Amfiteatr Bemowo (wjazd od strony Raginisa)

Juno Wars w liczbach
100 mandolinistów w wieku 10-12 lat
30 lat istnienia
10 wydanych płyt
ponad 200 koncertów
od 6 lat wspólne koncerty w Piwnicznej z innymi orkiestrami mandolinowymi z Polski i Słowacji


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic