ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Magda Umer i MUMIO oraz Stanisław Soyka w Nowohuckim Centrum Kultury

Zapraszamy na marcowe wydarzenia w Nowohuckim Centrum Kultury!

Kraków, Nowa Huta
marzec


1 marca (piątek), g. 19.00, Scena NCK  
MAGDA UMER I MUMIO - „Przybora na 102” - spektakl teatralno-muzyczny
Na scenie spotkają się trzy artystyczne temperamenty – Jeremi Przybora, Magda Umer i Mumio. Będzie zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Teksty Przybory przeplatają się z szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, dla których udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Ta teatralno – muzyczna konwencja to strzał w dziesiątkę. Różnorodność, wewnętrzna harmonia, lekkość i radość.
słowa: Jeremi Przybora
muzyka: Jerzy Wasowski
wystąpią: Magda Umer, Jadwiga Basińska, Darek Basiński, Jacek Borusiński
zespół muzyków w składzie: Wojciech Borkowski, Maciej Szczyciński, Tomasz Drozdek
bilety - 100 zł


2 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Mikrofalówka
Mityczny wynalazek bardzo popularny w Polsce w latach 90tych. Bez ognia i bez ciepła potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być też groźną bronią!
Zapraszamy na zajęcia Wydziału Przyrodniczego, na których obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł


3 marca (niedziela), g. 18.00, Scena NCK  
STANISŁAW SOYKA „Muzyka i słowa” – koncert
Stanisław Soyka powraca z pierwszym od piętnastu lat autorskim albumem i koncertem, który jest niezwykle osobistą artystyczną wypowiedzią. To muzyczne wyznanie bez podrasowania. Jest tu polonez i tango, w którym odbywa się cała amplituda uczuć – miłość, zazdrość, ciepło, zimno, gorąco. Jest pieśń o miłości do Warszawy i o tym jaka do niej prowadziła droga.
Sam artysta  muzycznie określa nowy Album  jako „Folk z przymrużeniem oka”, ale – jak dodaje: „Można na nim usłyszeć późne lata 70-te, rythm & blues`a, wpływy reggae, a także po prostu – ballady.”
bilety - 80 zł


5 marca (wtorek), g. 10.00, Scena NCK
O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI - Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju
                        
       „………Krasnoludki są na świecie!
                   Zapytajcie tylko niani……”
W pięćdziesiątą rocznicę swego powstania Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdrój postanowił przygotować dla Państwa tytuł, który jako pierwszy zagościł na jego scenie.
Przedstawienie zostało stworzone na podstawie nowej, współczesnej adaptacji tekstu Marii Konopnickiej, zachowując jednak urok oryginalnej staropolszczyzny i najbardziej znanych jego wątków. Również teksty wszystkich piosenek zostały specjalnie dobrane do adaptacji spośród różnych wierszy autorki oryginału. Muzykę, w której raz po raz pobrzmiewa „góralska nuta” skomponował Włodzimierz Szomański. Historię o krasnoludkach plastycznie oprawił Bronisław Trytko. Wykorzystując lalki, kostiumy i maski groteskowe stworzył kolorowy i baśniowy klimat przedstawienia. Wielofunkcyjność scenografii umożliwia wyczarowanie wiejskich opłotków, jaskini krasnoludków czy wnętrza chaty, zapewniając tym samym mobilność akcji, na którą tak wrażliwy jest dziecięcy widz.
Bajkowym bohaterom przedstawienia swej duszy (a czasem i ciała) użyczyli aktorzy Teatru „Rabcio”  tworząc charakterystyczne postacie: krasnoludkowego króla Błystka, zadziornego Podziomka, leniwego Biedronka czy wszystkim znanego królewskiego kronikarza krasnoludków Koszałka Opałka. Obok nich na scenie zobaczymy przebiegłego i sprytnego Lisa Sadełko, poczciwego chłopa Skrobka ze swymi synami: Kubą i Wojtkiem, mądrą Królową Tatrę czy wreszcie tytułową sierotkę Marysię.                                                               
reżyseria: Arkadiusz Klucznik
bilety – 22/20 zł


6 marca (środa), g. 19.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ
MAREK BARTKOWICZ
Autor i kompozytor piosenek, a także ich wykonawca, tworzący również większe formy sceniczne, aktor, reżyser i literat
W swym autorskim repertuarze obok piosenek o miłości, często zabawnych i przewrotnych, Marek Bartkowicz ma również surrealistyczno - filozoficzne powiastki, przyciągające uwagę nietuzinkowymi fabułami i zaskakującymi pointami. Zawsze zapisane misternie utkaną frazą, z dopieszczonym rymem, rytmem; Ich dopełnieniem jest autorska prezentacja – Marek Bartkowicz swoimi piosenkami i ich interpretacją potrafi wzruszyć, ale też rozbawić do łez swoich słuchaczy.
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety – 10 / 5 zł


6 marca (środa), g. 19.00, Scena NCK
MAREK BAŁATA – „NIEMEN/WSPOMNIENIE” – koncert
Marek Bałata – artysta grafik, wokalista jazzowy. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie otrzymał Dyplom w Pracowni prof. Mieczysława Wejmana w 1980 r. Uprawia głównie rysunek w technice mieszanej, tworząc poprzez gęstą ekspresyjną kreskę, wielowarstwową rastrową materię z zatopionym w niej przedmiotem. Laureat konkursów: Zimowa Wystawa Rysunku Kraków ‘81 oraz Najlepsza Grafika Miesiąca Kraków ‘81. Wystawiał malarstwo i rysunek w galeriach i ośrodkach kultury we Francji, Niemczech i w Polsce, często oprawiając wernisaże w widowiska multimedialne pod nazwą ŚPIEWOBRAZY, zawierające własny koncert wokalny, rysowanie i autorską projekcję video.
bilety – 40 / 30 zł


7 marca (czwartek), g. 17.00, 20.00, Scena NCK
KABARET HRABI – „Wady i waszki” – nowy program
Nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady. Mniej lub bardziej upierdliwe. Wszystko zależy od tego, po której stronie się jest. MY mamy wady, które dodają nam uroku, czynią nas bardziej interesującymi. Ale ONI mają wady nie do zniesienia. MY nie jesteśmy leniwi, my tylko dostrzegamy, że fajnie jest leżeć na kanapie. To ONI są leniwi. Tak zwyczajnie, w sposób prosty, upierdliwy. Dlatego MY nie mamy wad, MY mamy WASZKI.
bilety - 80 zł


9 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
GMO
Część z nas twierdzi, że to „wielkie zło”. Cześć, że „przyszłość świata”. Czy banan ma kwiaty, które zapylają owady? Dlaczego w niektórych pomarańczach nie ma pestek? GMO nas otacza, czy może jednak wcale nie jest go tak dużo jak sami myślimy? Czeka nas duża burza mózgów i dużo nowej wiedzy.
Zapraszamy na zajęcia Wydziału Przyrodniczego, na których obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł


9 marca (sobota), g. 18.00, Scena NCK
ALL ABOUT JAZZ – Wiesław Wilczkiewicz – pół wieku na scenie
„All about jazz” to projekt muzyczny Wiesława Wilczkiewicza, którym artysta podsumowuje pięć dekad doświadczenia scenicznego i prezentując swój dorobek kompozytora, aranżera i muzyka studyjnego, opowiada historię rozwoju polskiej sceny jazz-rockowej.
 
W koncercie wystąpią:
Grażyna Łobaszewska, Marek Piekarczyk, Urszula Dudziak, Krzesimir Dębski, Suzanne Lorge, Kasia Miernik oraz Wieslaw Wilczkiewicz Ensemble.
Prowadzenie: Krzysztof Janicki
 
„Moje życie to jazz i big beat, muzyka zawsze była moją pasją, którą dzieliłem się z kilkoma pokoleniami Polaków. Tym koncertem chcę przypomnieć różnorodną drogę polskiej muzyki rozrywkowej i głos naszego pokolenia, a także przeboje, które nam towarzyszyły. W ten sposób chcę też podziękować artystom i publiczności za wiele lat zaufania i szacunku, jakim obdarzali mnie i współpracujące ze mną talenty estrady.”
– Wiesław Wilczkiewicz
 
Wiesław Wilczkiewicz – muzyk i kompozytor urodzony w Krakowie. Współzałożyciel grupy jazz-rockowej „Dżamble”. Występował z „Piwnicą pod Baranami”, Ewą Demarczyk i Michałem Burano, komponował do tekstów Wiesława Dymnego, współpracował z Jackiem Federowiczem i Jerzym Gruzą przy realizacji programów telewizyjnych. Brał udział w sesjach studyjnych takich artystów jak: Alex Band, VOX, Wojciech Gąssowski, Majka Jeżowska, Maanam, Zbigniew Wodecki, Dżamble, Andrzej Zaucha. Występował w największych salach koncertowych na świecie. Od 1986 roku mieszka w Nowym Jorku.
 
Koncert pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
bilety – 70 zł


10 marca (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
ROBERT JANOWSKI -  „Najpiękniejsze melodie” - koncert
Wyjątkowy koncert Roberta Janowskiego, promujący jego najnowszą, bardzo nastrojową płytę pt. „Najpiękniejsze Melodie”. Utwory, utrzymane w czarującym klimacie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, zostały zaaranżowane przez wybitnego kompozytora Tomasza Filipczaka. Podczas koncertu usłyszymy m.in.:  „Zakochani są wśród nas”,  „Małe mieszkanko na  Mariensztacie”, czy wielki przebój przedwojennego kina „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.
bilety – 90 i 80 zł


12 marca (wtorek), g. 18.00, Scena NCK
PROMYKI KRAKOWA -  „Nasza Wyzwolona 1918-2018” - koncert
Gościnnie wystąpią:
Maria Lamers, Andrzej Mróz – śpiew
Katarzyna Stolarczyk – taniec
Wojciech Habela – recytacja
Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA
scenariusz i reżyseria – Romana Doniec-Krzemień
projekcja multimedialna – Stefan Kasza


13 marca (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
liteARTura
„Oswajanie szkła” – prowokacja czy obserwacja. Wieloplanowe kreacje artystyczne Jakuba Szatko
Jakub Szatko - urodzony w 1987 r. w Krakowie. Z wykształcenia romanista. Były koordynator biura i analityk ds. należności, obecnie zajmuje się komunikacją marki. Współzałożyciel wydawnictwa muzycznego „Wodawater” i współkurator cyklu wydarzeń muzyki elektronicznej „Woda”. DJ, wierny płytom winylowym. Publikował wiersze i opowiadania w czasopismach literackich i na portalach internetowych. „Oswajanie szkła” jest jego powieściowym debiutem.
prowadzenie – Magdalena Węgrzynowicz-Plichta
bilet – 2 zł


14 marca (czwartek), g. 9.00, sale C02 i C03
Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii
VI edycja ogólnopolskiego konkursu
etap wojewódzki


14 marca (czwartek), g. 19.00, studio teatralne 209
TERAPIA - Teatr Ab Intra
Spektakl inspirowany sztuką „Idź się leczyć” Inki Dowlasz
 
„Lubię myśleć, że psychika człowieka jest jak małe, kruche dziecko” – mówi terapeuta w trakcie sesji. „Terapia” to historia pokazująca, jak trudne doświadczenia z wczesnych lat mogą zranić właśnie to dziecko, odcisnąć w nim trwały ślad i wpłynąć na to, jak radzi sobie (bądź nie) w późniejszym dorosłym życiu. Ale owa historia ma też pozytywne oblicze-pokazuje jak potrzeba zmiany jakości własnego życia, wytrwałość i wsparcie w czasie ponownego przeżywania dzieciństwa pomagają przebyć drogę do odnalezienia samego siebie w teraźniejszości i kształtowania satysfakcjonującej przyszłości.
Focusing to proces polegający na rozbudzaniu samoświadomości i uzdrawianiu emocji. Umiejętność wykonywania focusingu, a więc pewnego rodzaju skupienia na ciele, jest przyrodzonym prawem każdego człowieka: urodziliśmy się ze zdolnością do uświadamiania sobie, co czujemy w każdej chwili. Ale doświadczenie zranienia i alienacji w dzieciństwie spowodowało u większości z nas, że straciliśmy zaufanie do własnego ciała i własnych uczuć. Musimy na nowo nauczyć się wczuwania się i wsłuchiwania we własne ciało.
– Ann Weiser Cornell
 
Monika – Joanna Plewa
Terapeuta – Tomasz Walczak

reżyseria – Marlena Topolska
współpraca reżyserska: Joanna Plewa, Tomasz Walczak
bilet - 20 zł



16 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Chemia wokół nas
Płyn do naczyń. Szampon. Mydło. Soda oczyszczona. Łazienka i kuchnia to istne laboratorium małego chemika! Zobaczymy co da się ze sobą połączyć i jakie będą tego efekty.
Zapraszamy na zajęcia Wydziału Przyrodniczego, na których obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł


16 marca (sobota), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK
PRELUDIUM SŁOWIAŃSKIE – Art Color Ballet/ Wataha Drums/ Strojone
Spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury słowiańskiej. Inspiracją do powstania scenariusza był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska – Marek „Smok” Rajss i Agnieszka Glińska – za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody.
bilety – 80 i 70 zł


17 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
WIND DANCER – spektakl tańca irlandzkiego Eriu & SheeBan

 17 marca – Dzień św. Patryka – w Irlandii czas radości i świętowania, składania i przyjmowania życzeń. W ten niezwykły dzień łączymy się z Irlandczykami chcąc by taneczny wiatr porwał nas wszystkich do wspólnej zabawy. Pomoże nam w tym z całą pewnością współtworzący tegoroczny spektakl krakowski zespół SheeBan.
Spektakl pokazuje Irlandię przefiltrowaną przez taneczną wrażliwość zespołu ERIU oraz muzyczną zespołu SheeBan, czyli wielowymiarową i fascynującą, pełną energii, zadziorną, czasem melancholijną i tajemniczą. Zapraszamy!
scenariusz i reżyseria – Agata Kowalczyk
 bilety – 40/30 zł

Zespół ERIU – działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które, oczarowane muzyką irlandzką, zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii. Skupia tancerki o różnych zainteresowaniach i zawodach, których zamiłowanie do muzyki i tańca irlandzkiego owocuje ciekawymi rozwiązaniami scenicznymi oraz klimatycznymi choreografiami. Choreografem zespołu jest Agata Kowalczyk, tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym.
SheeBan – prawdziwa celtycka energia! Celtycka nuta płynie w niej, zapętla się i przechodzi w całkiem zaskakujące rozwiązania melodyczne i aranżacyjne, naszej muzyki nie sposób nazwać tradycyjną. Utwory oparte o najpiękniejsze irlandzkie i szkockie melodie, tajemnym sposobem zmieniają się w znane z filmów i współczesnej muzyki popularnej piosenki. Dzięki temu ich muzyka jest w stanie zaskoczyć zagorzałych fanów celtyckiego folku oraz zabrać w piękną podróż na zieloną wyspę wszystkich „nowicjuszy”. W podróż, podczas której buty same podskakują a z twarzy „podróżnych”, szeroki uśmiech nie schodzi jeszcze długo po powrocie do domu.
Skład zespołu:
Nikodem Kler – gitara, bouzouki
Kinga Ostrowska – flety
Wojciech Perek – bas
Agnieszka Plewińska – skrzypce
Błażej Zadwórny – bodhran, cajon, dudy, oraz stompbox i łyżki


18 marca (poniedziałek), g.18.00, sala kameralna 203
RELIGIA, FILOZOFIA, KULTURA
Jerozolima – miasto trzech religii
Sto lat panowania chrześcijan w Jerozolimie. Pierwsza wyprawa krzyżowa
Jerozolima pozostawała pod władzą muzułmanów około 1300 lat (632 – 1917),  aż do upadku Imperium Osmańskiego, które rozpadło się w okresie I wojny światowej. W tym długim czasie przez około 100 lat Jerozolima była miastem chrześcijańskim. W 1097 roku Krzyżowcy zdobyli szturmem Jerozolimę i założyli Państwo chrześcijańskie. W ciągu trzech dni  wymordowano w Jerozolimie około trzydziestu tysięcy muzułmanów i Żydów. Reszta ludności uciekła z miasta. Krucjata zakończyła się wielkim zwycięstwem, co ogłoszono w całym chrześcijańskim świecie.
Geneza wypraw krzyżowych związana jest z najazdem plemion tureckich Seldżuków, którzy  przeszli na islam. W 1071 roku Cesarstwo bizantyjskie straciło prawie całą Azję Mniejszą, islam stał się zagrożeniem dla Cesarstwa. Wtedy to cesarz Aleksy I zwrócił się z prośbą do papieża Urbana I o pomoc wojskową. Liczył na elitarny oddział najemników normandzkich, który wspomógł by wojska bizantyjskie. W odpowiedzi papież zorganizował olbrzymią 600 tysięczną armię i ogłosił Świętą Wojnę przeciw islamowi. Armia ta zagrażała nie tylko muzułmanom, ale i Cesarstwu Bizantyjskiemu. Rycerze chrześcijańscy przyoblekli swe zbroje w białe szaty z wielkim krzyżem i wyruszyli na Świętą Wojnę w obronie wiary i Świętego Miasta. Krzyżowcy plądrowali, niszczyli i palili wszystko, co napotkali na swej drodze.
Wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro
bilety -  2 zł


19 marca (wtorek), g.11.00, Scena NCK
PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH – Teatr Zagłębia z Sosnowca
Mała Pyza – pulchna kuleczka ulepiona przez mazowiecką gospodynię – zamiast jak pozostałe  wskakiwać do garnka, postanawia wyruszyć w wielki świat. Zakłada trzewiki i rozpoczyna pełną niespodzianek podróż - a mali widzowie wędrują wraz z nią. Po drodze dziarska i rezolutna wędrowniczka pozna wielu przyjaciół i spotka ją wiele przygód. Odwiedzi dom Chopina i posłucha koncertu. Pierwszy raz pojedzie autobusem. Odpocznie przy warszawskiej syrence. Zachwyci się Puszczą Białowieską i dzikimi zwierzętami. A to dopiero początek... Świat jest taki ciekawy dla małej wesołej podróżniczki!
Bajka dla dzieci od lat 3.
bilety – 22/20 zł


20 marca (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
RODO – praktyczne wskazówki dla każdego
Wykład Inspektora Ochrony Danych i Audytora Wewnętrznego Andrzeja Mireckiego
W programie wykładu:
- krótki zarys RODO
- podstawowe definicje z zakresu ochrony danych
- odpowiedzi na pytania: „Co oznacza RODO dla obywatela?”, „Czy to pozytywna czy negatywna zmiana?” oraz praktyczne wskazówki
bilety -  2 zł


21 marca (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI - Bułat Okudżawa
Łada Gorpienko -
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
Łada Gorpienko - śpiew, gitara
Oleg Dyyak - akordeon
bilety – 20 / 15 zł



22-24 marca (piątek - niedziela), sala C04
3… 2… 1… TANIEC! – warsztaty z Israelem Alonim
Warsztaty tańca współczesnego zarówno dla osób początkujących jak i doświadczonych tancerzy.
Każdy z 3 dni warsztatowych rozpocznie się zajęciami OPEN dla zróżnicowanej poziomowo grupy (dla początkujących i bardziej zaawansowanych). Pierwsza godzina warsztatu to dobra rozgrzewka i intensywna praca ruchowa, stanowiące podstawę treningu tanecznego. Następnie tancerze średnio i zaawansowani będą kontynuowali pracę z Israelem w ramach 1,5 godzinnego warsztatu tańca współczesnego.
Warsztaty będą wprowadzeniem do praktyki ruchowej Aloniego, która wykorzystuje ogromny potencjał umysłu w zakresie tworzenia i odkrywania w stanie snu bądź na granicy pomiędzy rzeczywistością, a światem fantazji. Praktyka ta wykorzystuje podążanie za kreatywnością umysłu, aby poczuć się wyzwolonym w swoim w ciele, jednocześnie szanując i honorując swoje fizyczne ja. Sensoryczne i dotykowe atrybuty podejścia ruchowego Aloniego przekładają się na poczucie zadowolenia i satysfakcji u osoby tańczącej.
Israel Aloni – twórca, performer, mentor i menadżer, którego interesuje społeczno-polityczny kontekst sztuki i jej powstawania. Jest m.in. dyrektorem artystycznym ilDance, niezależnej międzynarodowej grupy działającej w Göteborgu w Szwecji, którą założył wspólnie z Lee Brummer w 2012 roku.
bilety – 35-150 zł


23-24 marca (sobota - niedziela), NCK
Konkurs choreograficzny 3… 2… 1… TANIEC! – 9. edycja
Konkurs odbywa się corocznie od 2011 roku jako impreza o charakterze międzynarodowym, prezentuje krótkie formy solowe, duety i tria oparte na szeroko rozumianej technice tańca współczesnego. Podstawowym celem konkursu jest konfrontacja własnej twórczości choreograficznej z profesjonalnym jury oraz możliwość otwartej dyskusji z udziałem jurorów i publiczności, służąca również edukacji widowni tańca. 3…2…1…TANIEC! jest jednym z nielicznych polskich konkursów, który skierowany jest do choreografów z Polski i zagranicy, poszukujących własnego, oryginalnego języka scenicznej wypowiedzi, niezależnie od ich wieku i doświadczenia.
Wyróżnikiem konkursu jest jego forma, według której każdy juror, bez konsultacji z pozostałymi członkami jury, przyznaje dwie własne nagrody dla dwóch wybranych prezentacji, określając w certyfikacie konkretne wartości prezentacji decydujące o jej wyróżnieniu. Dodatkowymi nagrodami w konkursie jest nagroda publiczności oraz nagroda Grand Prix, która zostanie wybrana przez Organizatorów spośród wszystkich laureatów.
W konkursie – 23 marca 2019, wezmą udział prace, które przejdą etap preselekcji. Natomiast 24 marca 2019 odbędzie się oficjalne wręczenie nagród oraz ponowna prezentacja laureatów konkursu.
Pula nagród:  3100 euro, dodatkowo nagroda rzeczowa – warsztaty w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER 2019
Wydarzenia towarzyszące:
- warsztaty z Israelem Alonim
- „CPH4” – spektakl dyplomowy studentów AST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
 

23 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Ziemia
Ogień, woda, powietrze i ziemia, czyli 4 żywioły. Dziś zajmiemy się ostatnim, o którym jeszcze nie mówiliśmy - ziemią. Zrobimy własne kryształy i wulkany. Porozmawiamy o kamieniach i piasku. No i oczywiście o pozostałościach po dinozaurach.
Zapraszamy na zajęcia Wydziału Przyrodniczego, na których obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł



24 marca (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ
Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.
Spotkania w sezonie artystycznym 2018/2019 odbywają się pod hasłem „100 lat polskiej piosenki” w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.
prowadzenie – Wojciech Dąbrowski
bilety - 2 zł



24 marca (niedziela), g. 20.00, Scena NCK  
„CPH4” – spektakl dyplomowy studentów AST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu
Spektakl gościnny w ramach Konkursu choreograficznego 3… 2… 1… TANIEC!
Choreografia – Jacek Łumiński
Asystenci choreografa: Dariusz Nowak, Jarosław Mysona
Scenografia, kostiumy – Jacek Łumiński
Muzyka: Aleksander Lasoń, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Kapela ze Wsi
Warszawa, Miles, Grubson
Premiera: 4.10.2018
bilety – 25 zł lub 35 zł – bilet łączony na wieczór laureatów konkursu i spektakl

24 marca (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ
prowadzenie – Wojciech Dąbrowski
bilety - 2 zł


27 marca (środa), g.19.30, studio teatralne 209
OSTATNIA WIECZERZA - Teatr Ab Intra
Spektakl, inspirowany powieścią „Cena”  Waldemara Łysiaka prezentowany w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru  
scenariusz i reżyseria: Adam Chmielowski
opieka reżyserska: Marlena Topolska
bilety - 20 zł


28 marca (czwartek), g. 19.00, studio teatralne 209
ANTYGONA - Młodzieżowy Teatr Empiryk - premiera
scenariusz i reżyseria: Marlena Topolska
bilety - 20 zł


29-30 marca (piątek - sobota)
NAVIGATOR FESTIVAL
Prawdziwie podróżnicza rozgrzewka przed nowym sezonem!
W piątek – wieczór filmowy, w sobotę – warsztaty, spotkania z podróżnikami, kino sferyczne, koncert… Wśród zaproszonych gości: Piotr Pustelnik, Dorota Sumińska, Mateusz Waligóra. Dla najmłodszych kreatywne warsztaty – Mały Navigator. A na finał: koncert zespołu Moribaya.



30 marca (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy
Mity i legendy
Prima aprilis ! Czy da się zrobić most z taśmy klejącej? Czy mały człowiek podniesie dorosłego? A może połączone ze sobą książki, których nikt nie rozerwie? No i oczywiście jeszcze parę ciekawych żartów…
Zapraszamy na zajęcia Wydziału Przyrodniczego, na których obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł



WYSTAWY w NCK – marzec 2019

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY
„Kobieta”
„Władysław Rospondek - fotograf z Pleszowa”
10 stycznia – 3 marca, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

KRYSTYNA ORZECH - „Rzeźba – retrospektywa”
4-24 marca, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2019 - wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody
7 marca - 5 maja, FOTO-GALERIA
otwarcie - 7 marca (czwartek), g. 18.00
wstęp wolny

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA FOTOGRAFII MODY - 9. edycja Cracow Fashion Week
4-18 marca, Szara Galeria CENTRUM
wernisaż - 11 marca (poniedziałek), g. 18.00
wstęp wolny

CONSTANT WOUTERS – „Twórca z Antwerpii"    
11-30 marca, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż - 14 marca (czwartek), g.18.00
wstęp wolny

10. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE MINIATURY
20 marca-15 kwietnia, Szara Galeria CENTRUM
wernisaż - 22 marca (piątek), g. 18.00
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek-sobota w g. 11-19, niedziela 12-19, poniedziałek nieczynna
bilety – 10/8 zł


A JUŻ W KWIETNIU:
„SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw” – spektakl komediowy
6 kwietnia (sobota), g. 17.00, Scena NCK  

ARTUR ANDRUS, CZESŁAW MOZIL, ORKIESTRA WIENIAWA – „Gwiazdy dla autyzmu” - koncert charytatywny
9 kwietnia (wtorek), g. 18.00, Scena NCK

PRZEGLĄD KABARETÓW PAKA
11-14 kwietnia (czwartek-niedziela), Scena NCK

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER
24-28 kwietnia (środa-niedziela), Scena NCK/Studio KCC

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic