ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Leszek Możdżer prezentuje 13. Enter Enea Festival 4-7.06.2023, Poznań, nad Jeziorem Strzeszyńskim

Premiery, prawykonania, projekty specjalne i muzyczne dominują w tegorocznym programie Enter Enea Festival. 13. edycja tego wyjątkowego jazzowego festiwalu, pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera, odbędzie się Poznaniu już od 4 do 7 czerwca 2023 r.

Leszek Możdżer prezentuje  13. Enter Enea Festival   4-7.06.2023, Poznań, nad Jeziorem Strzeszyńskim

Program, który nie zna granic 

 

5.06Wieczór otworzy koncert  tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa, będącego właśnie w premierowej trasie albumu  “Street of Minarets”. Po nim Jazz Forum Machine przedpremierowo wykona materiał z nadchodzącego, drugiego albumu formacji. Premiera materiału z płyty Composites to jedno z kluczowych wydarzeń 13. Enter Enea Festival.  Koncert Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV), zamknie poniedziałkowy program. W ramach Enter Enea Festival 6.06 wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej, prezentując premierowo materiał z wydanej pod koniec marca płyty “Mélusine”. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. Wieczór ten otworzy koncert na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer. Wieczór 7.06 ukoronuje prawykonanie "The Lake Has a Master Plan (Pharoah Sanders Tribute)" - kompozycji powstałych na zamówienie Festiwalu i dedykowanego Jezioru Strzeszyńskiemu, których autorem jest Rafał Zapała. 

W środę 7.06 na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Wcześniej na scenie Enter Enea Festival usłyszymy koncert Glorii Campaner, która wraz ze swoim trio zagra koncert pt. “Astor”.  Zwieńczeniem czerwcowego programu będzie pierwszy w Polsce koncert Connie Han Trio.

 

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze, położonego w Poznaniu, Jeziora Strzeszyńskiego. Jak co roku program jest starannie dobrany przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów. Ci gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Enter jest też miejscem wielu premier, inicjatorem nowym muzycznych konstelacji. Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.

 

Bilety na Festiwal dostępne są w sprzedaży na portalach eventim, ToBilet  i ebilet. 

 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny.  Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. RMF Classics jest patronem medialnym wydarzenia. 


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic