Finaliści Konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty wybrani

Po długich i burzliwych obradach Komisja Kwalifikacyjna Grechuta Festival 2013 w składzie Przewodnicząca Danuta Grechuta, kierownik muzyczny festiwalu Paweł Piątek, oraz producent wykonawczy Marek Kot wybrała dwudziestkę wykonawców, którzy wystąpią podczas Finału Konkursu w Krakowie. W tym roku padł absolutny rekord zgłoszeń do konkursu w historii festiwalu - aż 104 zgłoszenia (łącznie zgłaszający przygotowali w sumie 208 interpretacji piosenek Marka Grechuty)! Tym samym Grechuta Festival dołączył do niewielkiego grona największych krajowych festiwali muzycznych z tak dużą liczbą zgłoszeń.

Wśród zgłaszających znaleźli się przedstawiciele wszystkich nurtów muzycznych, od klasyki poczynając przez jazz, r’n’b, rock, blues, muzykę elektroniczną, a nawet country.

Często wykonaniom towarzyszyły niebanalne aranżacje. Wszystkim wykonawcom należą się słowa uznania za serce i wysiłek włożony w przygotowanie, zgłoszenie i zaaranżowanie podkładu muzycznego. Należy docenić fakt, iż dla wielu zgłaszających się solistów zgłoszenie wiązało się z organizacją całej muzycznej produkcji, z opracowaniem aranżu i nagraniem włącznie.

Swoje zgłoszenia nadsyłali zarówno debiutanci (młodsi i starsi), uczestnicy konkursów poezji śpiewanej, jak i uczestnicy dużych telewizyjnych show, jak Must be the music, The Voice of Poland, czy X-factor. Każdemu zgłaszającemu Komisja poświęcała równą uwagę. Podczas obrad członkowie Komisji często stawali przed trudnym wyborem, starając się docenić zarówno pasję, talent wokalny wykonawców, jak i warsztat i niebanalną interpretację utworu. Przez kilka dni przedstawiciele Komisji spierali się o swoich faworytów, starając się przekonać do nich pozostały skład Komisji. Wielu ze zgłaszających się zabrakło dziesiętnych punktu, aby zakwalifikować się do Finału.

„Finał konkursu zapowiada się niezwykle obiecująco“ - to podsumowanie przez panią Danutę Grechutę wyników obrad Komisji Kwalifikacyjnej można traktować jako zapowiedź dużych emocji podczas Finału Konkursu w Scenie Tęcza.

Komisja Kwalifikacyjna do Finału Konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty zakwalifikowała następujących wykonawców:
 

 Baczyńska Patrycja
 Barabas Dominika
 Black Jack
 Drynda Krzysztof
 Fusion Strings
 Kalokagathos
 Karwan Anna
 Katedra
 Kefiry
 Krautwurst Mateusz
 Michalczuk Marzena
 Milkshop
 Signal to Noise Ratio
 Panfilewicz Justyna
 People Like Mirrors
 Per Procura
 Sokół Pati
 Kwartet Dworski
 Strzycka Edyta
 The Managers

Finał Konkursu odbędzie się w piątek 11 października w Scenie Tęcza o godz. 15:00, przy ul. Praskiej 52 w Krakowie. Wybrana dwudziestka finalistów powalczy o Nagrodę Główną 8 000 złotych. Zwycięzcę wybierze znakomite jury w składzie: kompozytorzy Jan Kanty Pawluśkiewicz (Przewodniczący Jury) i Grzegorz Turnau, piosenkarz Andrzej Zieliński z zespołu Skaldowie, poeta Michał Zabłocki, kierownik muzyczny Festiwalu Paweł Piątek, reżyser i dziennikarz Piotr Poraj – Poleski oraz Danuta Grechuta. Partnerzy Festiwalu tj. Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Rektor Politechniki Krakowskiej (macierzystej uczelni Marka Grechuty) prof. Kazimierz Furtak i Pan Jerzy Mazgaj właściciel sieci delikatesów Alma S.A. ufundowali dla pozostałych wyróżnionych uczestników dodatkowe, atrakcyjne nagrody pieniężne.

Wstęp na Finał Konkursu na scenie Tęcza jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Laureaci konkursu wybrani w wyniku finałów wystąpią podczas specjalnej Gali Finałowej w dniu 13 października o godz. 19:00 w Kijów.Centrum. Retransmisję Gali Finałowej przeprowadzi Program Drugi TVP S.A.

Po dniu konkursowych emocji kolejny dzień Grechuta Festival to czas wielkiego odprężenia. 12 października w Kinie Kijów o godz. 19:00 rozpocznie się III Krakowska Gala Kabaretowa. To ukłon w stronę historii. Warto bowiem wspomnieć, iż Marek Grechuta zaczynał swoją karierę sceniczną jako kabareciarz – członek studenckiego kabaretu Anawa! W tym roku zaprezentuje się absolutna ekstraklasa kabaretowa: triumfatorzy PAKI – Kabaret Jurki oraz Kabaret Kuzyni, najbardziej liryczny polski kabareciarz – Andrzej Poniedzielski oraz żywa historia krajowego kabaretu - Elita. Jako prowadzący wystąpi Adam Grzanka – były członek Formacji Chatellet. Jak co roku spodziewać się należy 100% frekwencji, a co
istotne - artyści zaprezentują programy z cyklu „najlepsze z najlepszych“.

Ostatni dzień Festiwalu to wielka Gala Finałowa. Podczas niej 13 października w Kijów.Centrum wystąpią laureaci konkursu Interpretacje, a także zaproszone gwiazdy. W specjalnych recitalach zobaczymy i usłyszymy: Macieja Maleńczuka i Anię Rusowicz wraz z zespołami, Jacka Wójcickiego oraz Paulinę Bisztygę wraz z zespołem ANAWA w składzie, który występował z Markiem Grechutą przez ostatnie dziesięć lat działalności scenicznej Pana Marka. Zaprezentują się także: Karolina Leszko (zwyciężczyni Grechuta Festival 2009) oraz zespół Aire Andaluz ( II nagroda Grechuta Festival 2011). Zaproszeni artyści wystąpią w formule „pół na pół“. Innymi słowy: wykonają zarówno wybrane utwory Marka Grechuty, jak i swoje największe przeboje. Gala Finałowa zostanie zarejestrowana dla Programu Drugiego TVP, a następnie retransmitowana. Na jej potrzeby organizatorzy przebudują scenę Kijów.Centrum.

Bilety na obie gale Grechuta Festival 2013 są już w sprzedaży. Można je kupić w promocyjnych cenach do końca września, w zależności od sektora za 79 - 99 zł. Dostępne są w kasie Kijów.Centrum, na www.grechutafestival i profilu na facebooku
www.facebook.com/MarekGrechutaOfficial

Fundacja Korowód im. Marka Grechuty zaprasza na oficjalny profil Marka Grechuty
/Marek Grechuta Official/. Ma już 75 000 fanów!
(www.facebook.com/MarekGrechutaOfficial) Codziennie przybywają nowi. Wszystkich sympatyków zapraszamy do polubienia tego profilu. Szczególnie, że czekają liczne atrakcje: ciekawostki, wpisy przyjaciół Marka Grechuty oraz do wygrania: płyty, książka (wywiad – rzeka) Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty i zaproszenia na festiwalowe wydarzenia.

„Postawiliśmy sobie za cel, żeby do Festiwalu było nas już co najmniej 100 000 przyjaciół Marka Grechuty na Facebooku“- mówi producent wykonawczy Marek Kot.

Jako, że „Dni, których nie znamy“ znajdują się zawsze w pierwszej dziesiątce polskich list przebojów wszechczasów we wszystkich stacjach radiowych (włącznie z utworami z zagranicy) - jest to naprawdę możliwe. Wspomnijmy jeszcze o tym, iż ten utwór na YouTubie ma – uwaga – prawie 15 milionów wejść! To jeden z najlepszych wyników polskiego YouTuba.

Zachęcamy wszystkich do polubienia profilu pana Marka, szczególnie, że na fanów czekają także zaproszenia na Grechuta Festival 2013.

Grechuta Festival to cykliczne wydarzenie poświęcone pamięci Marka Grechuty, organizowane z inicjatywy żony Danuty Grechuty od 2007 roku. Głównymi elementami festiwalu są konkurs dla młodych twórców na interpretację piosenek Marka Grechuty, mający na celu wspieranie rozwoju i promocji młodych talentów, przegląd najlepszych krajowych kabaretów oraz koncerty znanych i uznanych artystów wykonujących piosenki Marka
Grechuty.

Po raz pierwszy organizatorem Grechuta Festival jest nowo powołana Fundacja Korowód im. Marka Grechuty z siedzibą w Krakowie. Media Partnerami Festiwalu są TVP S.A. Program 2, Radio RMF FM i RMF Classic, dziennik Rzeczpospolita, portal Interia.pl oraz firma outdoorowa Stroer. Sponsorem festiwalu są Delikatesy Alma. Partnerami Festiwalu są – m.in. - Narodowe Centrum Kultury, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Scena Tęcza.

Więcej informacji znajduje się na www.grechutafestival i profilu Marka Grechuty na
facebooku www.facebook.com/MarekGrechutaOfficial


PRZEBOJE MARKA GRECHUTY W NOWYCH INTERPRETACJACH DOSTĘPNE NA OFICJALNYM PROFILU ARTYSTY NA FACEBOOKU

Do konkursu na Interpretacje piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festival 2013 zgłosiła się  rekordowa liczba 104 wykonawców. Spośród nich Komisja Kwalifikacyjna wybrała 20-tu finalistów, którzy wystąpią 11 października w Scenie Tęcza w Krakowie.  Wybrani przez Jury konkursu laureaci wezmą udział w Gali Finałowej w dniu 13 października w Kijów Centrum w Krakowie.    

Organizator Grechuta Festival 2013,  czyli Fundacja Korowód im. Marka Grechuty przygotowała dla finalistów konkursu dodatkową niespodziankę. Do 10 października można głosować na nadesłane przez finalistów utwory, które zostały zamieszczone na oficjalnym profilu Marka Grechuty na facebooku www.facebook.com/MarekGrechutaOfficial.  „Oferujemy fanom męża niecodzienną gratkę - 40 różnych, nowych spojrzeń na twórczość Marka. Jesteśmy ciekawi ich odbioru i opinii“ - mówi Danuta Grechuta.

Finalista, którego oba utwory otrzymają największą liczbę głosów dostanie tzw. „dziką kartę“ uprawniającą go do występu podczas Gali Finałowej (niezależnie od werdyktu Jury).
    

Konkurs na facebooku Artysty potrwa do 10 października. Na uczestników czekają nagrody, m.in. płyty, książka Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty i zaproszenia na Grechuta Festival 2013. Zachęcamy wszystkich do słuchania nowych interpretacji przebojów Marka Grechuty i do głosowania na swoich faworytów. Warto słuchać i warto głosować!


KIM SĄ FINALIŚCI KONKURSU? I Z JAKICH MIEJSCOWOŚCI POCHODZĄ?

Baczyńska Patrycja /Ustka/
Absolwentka Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej. Śpiewa od dziecka, a głos odziedziczyła po mamie. W wieku dwóch lat straciła wzrok. Prowadzi niezwykle intensywny tryb życia. Aktywnie udziela się w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, koncertach, festiwalach (zarówno jako wokalistka, jak i jurorka). Bierze udział w warsztatach wokalno-aktorskich, oraz gra w muzycznych sztukach teatralnych. Jest także finalistką programu Must be The Music – Tylko Muzyka gdzie zaśpiewała wielki przebój Whitney Houston „I will always love you”.

Barabas Dominika /Wiry/
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Swą przygodę artystyczną  rozpoczęła od gry na skrzypcach. Multiinstrumentalistka - gra także na gitarze, fortepianie, flecie irlandzkim, gitalelach czy kalimbie. Laureatka wielu prestiżowych nagród, min.: Nagrody Dziennikarzy, Nagrody Publiczności, Nagrody Stowarzyszenia ZAIKS oraz Towarzystwa Polonica na 34 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w Wrocławiu, I miejsce XV konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" fundacji Okularnicy, Nagrody Specjalnej Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, I nagrody, Nagrody im. Wojciecha Bellona, oraz Nagrody Dziennikarzy na 44 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Grand Prix XXXVIII na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, Grand Prix X Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję RECITAL w Siedlcach, Nagrody Głównej 26. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie ."

Black Jack /Kraków/
Krakowski zespół hard rockowy, istniejący od 2011 roku. Wtedy wydali swój debiutancki album „Ride On”.  Koncertują min. u boku Lady Pank, Comy, Luxtorpedy, Dody, Acid Drinkers oraz samodzielnie w charakterze gwiazdy wieczoru. Na swoim koncie mają także koncert na scenie największego polskiego festiwalu WOODSTOCK. Obecnie pracują nad wydaniem kolejnej płyty.
Drynda Krzysztof /Blachownia/
Wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz realizator dźwięku. W 2002 r. wygrał program “Szansa na Sukces” piosenką Alicji Majewskiej. Współtwórca repertuaru dla innych wykonawców m.in. aktora Mariusza Domaszewicza. Na co dzień szefuje ośrodkowi kultury w Mstowie oraz prowadzi własne  studio nagrań.

Fusion Strings /Kraków/
Genezą współpracy Fusion Strings i Macieja Klasia była chęć interpretacji twórczości Marka Grechuty z perspektywy brzmienia smyczków, które zawsze pojawiały się w jego muzyce. Maciej Klaś - wokalista, kompozytor, autor tekstów, absolwent Studia Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach.  Laureat Szansy na Sukces, zdobywca I nagrody za interpretacje wykonań Jana Kiepury na  festiwalu KiepuraFest w Sosnowcu  w 2012 r, laureat III nagrody na festiwalu Korowód w Krakowie w 2008 roku.  Występował na sceniu u boku takich gwiazd jak Renata Przemyk, Artur Gadowski, Janusz Radek, Jacek Wójcicki i wielu innych.
Fusion Strings to jeden z nielicznych kwartetów smyczkowych w Polsce wykonujący muzykę jazzową i rozrywkową. Posiada na swoim koncie wiele występów oraz nagrań z artystami takimi jak Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Michał Jurkiewicz, Ryszard Sygitowicz, Anna Serafińska, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Wilk, Anna Świątczak i Zygmunt Konieczny. W latach 2010 i 2011 r zespół współpracował z Gigantami Gitary w prestiżowym projekcie Rock Loves Chopin i koncertował na całym świecie.

Kalakogathos /Częstochowa/
Zespół został założony i jest prowadzony przez Marzenę Lamch-Łoniewską. Działa od 8 lat przy  Miejskim Domu Kultury  w Częstochowie. Koncertuje po całej Polsce. Wykonuje średniowieczne pieśni pielgrzymkowe, pieśni ludowe, kolędy z różnych stron świata oraz utwory autorskie i poetyckie. Bierze udział w spektaklach teatralnych. Uczestniczył m.in. w widowisku telewizyjnym "Wiktoria Częstochowska" i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie w 2011 r., gdzie  zdobył III nagrodę. Brał udział w programie „Must be the music”.

Katedra /Wrocław/
Zespół Katedra powstał w 2009 roku, a założyli go przyjaciele z liceum, których połączyła wspólna pasja. Inspirują się muzyką rockową lat 60 i 70-tych. Łączą wpływy rocka progresywnego, hard rocka, funku, polskiego big-bitu, współczesnej rockowej psychodelii, a nawet elektroniki. Wszystko to okraszone jest tajemniczymi tekstami w języku polskim. Katedra to finalista 5. edycji programu „Must Be the Music – Tylko muzyka” gdzie w półfinale zachwycił publiczność utworem Czesława Niemena „Jednego serca”, w finale zaś zaprosił wszystkich na łąki utworem... "Zapraszamy na łąki". Podczas castingu Katedra zaprezentowała inną swoją piosenkę, pt. „Kim jesteś?”, która znalazła się też na płycie "Minimax PL 6" (2011 r.) wydanej przez Pana Piotra Kaczkowskiego pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia.

Kefiry /Wrocław/
Zespół Kefiry powstał jesienią 2011 r. W swoim repertuarze posiada aranżacje w stylu country największych polskich przebojów, komponuje także swoje własne utwory.  Obecnie w nowym składzie pracuje nad swoją pierwszą płytą która ukaże się jesienią. Kefiry zajęły drugie miejsce w konkursie telewizji studenckiej KampusTV "Reccover", aranżując "Dni których nie znamy" w stylu country-bluegrass.

Krautwurst Mateusz /Warszawa/
Wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. Absolwent wokalistyki na  kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Do największych sukcesów zalicza m.in. trasę koncertową po Wielkiej Brytanii z The London Community Gospel Choir i występ na
UK Hall Of Fame z Geor¬gem Mar¬tinem. Szerszej publiczności znany jako finalista programu The Voice od Poland z drużyny Kayah. Prywatnie ojciec 5-letniej Hani.

Managers The /Bukowiec k. Nowego Tomyśla/
Uważają  się za prekursorów (i jak na razie jedynych reprezentantów) gatunku biznes punk. Koncertują rzadko. Każdy z członków mieszka w innym mieście i samo spotkanie się na próbie jest już wielkim sukcesem Dwukrotnie zagrali koncerty w Niemczech. Jeden z nich podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2006, natomiast dla największej publiczności - podczas występu na jednym z żużlowych Grand Prix w Lesznie. Ich piosenka „Londyn wzywa” w roku 2006 znalazła się na pierwszym miejscu listy przebojów Studenckiej Agencji Radiowej.


Michalczuk Marzena /Biała Podlaska/
Zwyciężczyni wielu konkursów wokalnych, m.in. na festiwalu piosenki angielskiej w Brzegu, czy festiwalu piosenek lat 60 i 70-tych. Jest również laureatką  programu telewizyjnego "Droga do gwiazd". Na co dzień wielbicielka wszystkich kotków, oceanów, lasu i kosmosu. Kompozytor i autor tekstów do własnych piosenek.

Milkshop /Kraków/
Na scenie od  jedenastu  lat. W 2004 r. duet zwyciężył w opolskich "Debiutach" oraz wykonał przebój "Chodź, pomaluj mój świat"  zespołu 2+1, który znalazł się w  czołówce serialu "Magda M.“. Na koncie mają trzy płyty: "Milkshop", "Marzyciele" i "Feast of solitude". Kompozytorem jest Piotr Krakowski - trębacz, multiinstrumentalista oraz lider audiowizualnego projektu Kino Zremiksowane i Kraków Reggae Band. Komponuje także muzykę do filmów.

Panfilewicz Justyna /Łódź/
Z wykształcenia pedagog animator, z wyboru muzyk. Uczestniczka programów  takich jak „Bitwa na głosy” czy „The Voice of Poland”. Od lat pasjonuje się poezją śpiewaną. Jest laureatką kilku ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej i piosenki artystycznej. Za swoje najważniejsze osiągnięcie uznaje zdobycie Grand Prix im. Agnieszki Osieckiej. Od 2011 roku koncertuje z recitalami złożonymi z dorobku artystycznego mistrzów słowa i interpretacji: m.in. Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego, Jeremiego Przybory, czy Ewy Demarczyk. Konkurs na interpetację piosenek Grechuta Festival stał się dla niej punktem wyjścia do przygotowania całego recitalu z utworami Marka Grechuty.

People Like Mirrors /Kraków/
Są grupą pasjonatów, których los złączył w Krakowie jesienią 2012 r. Ich muzyka to mieszanka indie-popu, electro i trip-hopu. W muzyce cenią sobie surowość Bacha oraz melancholię Chopina. Obecnie pracują nad swoim pierwszym albumem. Występ na Grechuta Festival będzie ich absolutnym debiutem jako zespołu.

Per Procura /Poznań/
Zespół w którego skład wchodzą instrumentaliści na co dzień działający w poznańskim zespole Omni mOdO, oraz wokalista Filip Popów. Korzystają z szerokich inspiracji: od jazzu po black metal. Chociaż każdy z muzyków posiada niemałe doświadczenie sceniczne, to występ na Festiwalu Marka Grechuty będzie ich wspólnym debiutem.

Signal to Noise Ratio /Warszawa/
Zespół określa swoją twórczość jako „coś pomiędzy współczesną muzyką poważną i rockowym podziemiem”. Wczesny dorobek zespołu, podsumowuje wydana w 2008 roku nakładem rosyjskiej wytwórni MALS Records płyta „Stan nieustalony”. Kompozycje SNR mają zazwyczaj luźną, zmienianą z koncertu na koncert formę i pełne są partii improwizowanych. Spotykają się w nich zamiłowanie do psychodelicznej, transowej atmosfery, nawiązania do muzyki etnicznej oraz poszukiwanie nietypowych rozwiązań. Brzmienie zespołu charakteryzuje szorstkość kojarzona z klimatem rocka przełomu lat 60. i 70. XX wieku oraz prominentne użycie starych, analogowych instrumentów klawiszowych.
Twórczość Signal to Noise Ratio wykracza poza działania czysto muzyczne. Występy bywają wzbogacane wizualizacjami, a wśród dokonań grupy jest stworzenie oprawy muzycznej do wernisażu wystawy sztuki współczesnej "Punkty odniesienia" w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz ścieżka dźwiękowa do filmu niemego "Furman Śmierci".

Skarżyńska Agnieszka /Białystok/
Ukończyła szkolę estradową im. Anny German w Białymstoku. Nastęnie uczyła się u najlepszych min. Eli Zapendowskiej i Jana Konrada.  Wystąpiła w  niemieckojęzycznej wersji musicalu "HAIR", wystawianej podczas 5-cio miesięcznego tournee po Europie Zachodniej. Przez 7 lat występowała jako backing vocal u boku niemieckiego barda Freddy'ego Quinn'a, a następnie  u boku Maryli Rodowicz.  Od roku 2007 zajmuje się  śpiewają folklor podlaski, w zespole. "Rybcie Znad Biebrzy". Współpracuje także z zespołem Kwartet Dworski, który tworzą członkowie Opery i Filharmonii Podlaskiej.  

Pati Sokół /Warszawa/
Artystka, piosenkarka, aktorka, felietonistka. Skończyła studia psychologiczne i aktorskie w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Już jako 9-latka wraz z Ryszardem Rynkowskim nagrała piosenkę dla Fundacji „Serce za uśmiech”. W październiku 2011 na zaproszenie samego Setha Riggsa (legenda, nauczyciel, twórca techniki Speech Level Singing) wzięła udział w jego warsztatach w  Los  Angeles, dołączając tym samym do grona jego uczniów m. in. : ś.p. Michaela Jacksona, Steviego Wondera, Raya Charlesa, Barbry Streisand, Natalie Cole, Chaki Khan. Przygoda z Los Angeles przyniosła trzy single i wideoklipy z udziałem Weroniki Rosatti i Macieja Stuhra. Zna włoski, angielski, uczy się francuskiego, a swój wolny czas przeznacza na... nieustające remonty: ostatnio własnoręcznie wycyklinowała swoją podłogę.

Strzycka Edyta /Kielce/
Od najmłodszych lat jest  związana  z muzyką. Studiowała na wydziale Dyrygentury Chóralnej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.  Już jako dziecko odnosiła sukcesy w licznych konkursach i festiwalach. Swoich sił próbowała także w talent show: „Idolu“ i  „The Voice of Poland“,  gdzie dotarła do ćwierćfinału. W zeszłym roku wydała swój autorski album, z którego jeden z sinli znalazł się na ogólnopolskich listach przebojów największych stacji radiowych: RMF FM, RMF MAXX i ESKA.  Obecnie pracuje nad wydaniem kolejnej płyty.

Więcej informacji na www.grechutafestival.pl.


Grechuta Festival 2013 - Gala Kabaretowa

Wrocławski kabaret Elita będzie 12 października jednym z gości III Krakowskiej Gali Kabaretowej w ramach Grechuta Festival 2013 w Krakowie. Elita to jeden z najstarszych polskich kabaretów, założony w 1969 roku (dłuższym stażem może pochwalić się jedynie kabaret pod Egidą). Ma za sobą ponad 4 tysiące występów na całym świecie, 8 wydanych płyt, 10 kaset i blisko 200 programów telewizyjnych. Ich występy ogląda już trzecie pokolenie Polaków w kraju i na całym świecie.   

Jednak najbardziej wyjątkowa w dorobku artystów jest najprawdopodobniej najdłużej trwająca cykliczna audycja satyryczna na świecie. Autorzy kabaretu wspótworzą od 1973 roku  bardzo lubiane i popularne magazyny rozrywkowe w Polskiego Radia: "Studio 202", "Studio 203" i "Studio 204“.  Organizatorzy Grechuta Festival na profilu Marka Grechuty na facebooku zainicjowali dziś akcję wpisania audycji do księgi rekordów Guinessa. „Są fantastyczni. Od lat bawią, śmieszą i wzruszają. Sami piszą teksty i muzykę, sami wymyślają sobie gagi. Chcemy pomóc im zmierzyć się z procedurą  wpisania na listę światowych rekordów. W tym roku Studio 202 obchodzi swoje czterdzieste urodziny“ - mówi rzecznik festiwalu Kuba Baran.    

Nieco krótszym stażem artystycznym może pochwalić się kolejny gość Gali - Andrzej Poniedzielski. Już w 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”, w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe (fragmenty wydano na trzech składankach CD).  Poniedzielski jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie), m. in. Wielkiej Gali 80-lecia Polskiego Radia, Koncertu „Inny świat, Monsieur Chopin”, Gali Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej dla Janusza Gajosa i Wojciecha Młynarskiego, czy koncertu jubileuszowego Seweryna Krajewskiego w Opolu. Pisał także teksty dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lory Szafran, Anny Treter, Grzegorza Turnaua i Tadeusza Woźniaka. W 2008 roku został laureatem Nagrody Polskiej Estrady „Prometeusz” przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz „Małego Berła” – nagrody przyznanej mu przez laureata Złotego Berła 2008 Wojciecha Młynarskiego, który docenił Andrzeja Poniedzielskiego jako kontynuatora Jego dzieła.   

Trzeci gość III Krakowskiej Gali Kabaretowej to działający od 1994 roku kabaret Jurki - jeden z filarów tzw. Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Fanom kabaretu znani są z kultowego serialu improwizowanego Spadkobiercy (Agnieszka "Marylka" Litwin Sobańska w roli Harriet oraz Znany Wojtek Kamiński w roli Kena). Trójka scenicznych indywidualności, od lat współpracuje ze sobą, doskonale wyczuwającv potrzeby publiczności. Ich twórczość zdominowana jest przez tematy społeczno-obyczajowe. Mocno czerpią  z tematów literackich, przetwarzając je za pomocą nieco absurdalnego poczucia humoru. W 1996 otrzymali I-szą nagrodę na przeglądzie kabaretów PaKa w Krakowie.    

Najmłodszym wykonawcą Gali Kabaretowej, który także wystąpi na scenie Kina Kijów podczas Grechuta Festival będzie kabaret Kuzyni. Narodzili się w 1999 roku w trzydzieści lat po powstaniu kabaretu Elita. Chociaż jak twierdzą mają znacznie dłuższe tradycje. „Zapraszamy na Arenę Kabaretu KUZYNI, którego korzenie sięgają końca XIX w. W owym to czasie debiutował na deskach scenicznych nasz Św. Pamięci Pradziadek- założyciel „rodu komików”. Swoje doświadczenia w sztuce rozweselania przekazał swojemu synowi, a naszemu Dziadkowi. Dziadek zaś wtajemniczył w arkana rozśmieszania naszego Tatusia. Dzisiaj, my - KUZYNI kontynuujemy rodzinną tradycję.” – tak brzmią pierwsze słowa spektaklu,  po których następuję prawdziwa eksplozja zdarzeń. W ich szlagierowym spektaklu „Bardzo dobrym” pojawiają się groteskowe postaci: iluzjonista, klaun, fakir, żongler, kowboj, siłaczka, tancerka i wielu innych „artystów” prezentujących swój kunszt w krzywym zwierciadle. Kuzyni choć najmłodsi są już bardzo utytułowanym kabaretem – zdobywcą m.in. Grand Prix PaKa w Krakowie w roku 2000, oraz Grand Prix Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie. Ponadto współtwórca kabaretu Andrzej Talkowski otrzymał tytuł Mistrza Sztuki Kabaretowej Związku Artystów Scen Polskich.   

Galę poprowadzi Adam Grzanka - współzałożyciel krakowskiej formacji Chatelet. Były jej członkiem do października 2012 r. Wielokrotny laureat festiwali kabaretowych i artystycznych. Prowadził program Maraton Uśmiechu w telewizji TVN oraz w reality game show pt. Hole in the Wall dla TV 4. Od 2011 roku jest prowadzącym Kamasutra Show na kanale Polsat Play.    

Krakowska Gala Kabaretowa organizowana jest dla upamiętnienia kabaretowych tradycji Marka Grechuty. W 1963 roku podjął studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Na wydziale architektury spotkał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył Kabaret Architektów Anawa (z francuskiego en avant – naprzód), który wkrótce przekształcił się w zespół towarzyszący mu na występach. W Kabarecie Anawa powstają pierwsze utwory, tworzone wspólnie przez Marka Grechutę i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ówczesne kompozycje miały nastrój liryczny („Pomarańcze i mandarynki”), lub żartobliwy („Tango Anawa”). Artyści styl swej działalności określali jako: „sztukę jarmarczno – cyrkową, z przerwami na piosenkę liryczną”.
  

Bilety na wydarzenie dostępne są w cenie 69 PLN i 79 PLN w Kijów Centrum, oraz na www.grechutafestival.pl   

Od godz. 18:00 pani Danuta Grechuta podpisywać będzie swoją książkę Marek.Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty.

Więcej na www.grechutafestival.pl


POSŁUCHAJ też Bliskich Spotkań: Marka Grechuty Świat Osobny!

http://www.rmfclassic.pl/radio/programy,bliskie-spotkania-marka-grechuty-swiat-osobny-posluchaj,316.html