ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Elizabeth Pitcairn i Śląska Opera Kameralna - Koncert na Zamku Królewskim w ramach 31. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie

22 maja zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert w wykonaniu Elizabeth Pitcairn i Śląskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Mariusz Smolija. Odbędzie się on o 18 na Zamku Królewskim w Warszawie. Elizabeth Pitcairn jest posiadaczką bezcennych słynnych skrzypiec Stradivariusa zwanych „Czerwonym Mendelssohnem” i na nich właśnie będzie grała podczas koncertu.

Elizabeth Pitcairn i Śląska Opera Kameralna - Koncert na Zamku Królewskim w ramach 31. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie

Podczas koncertu zaprezentowane będą dwa wybitne dzieła W.A. Mozarta (Divertimento in D, KV136, Serenata Notturna KV239) w kontrastującym zestawieniu z późniejszymi kompozycjami tego gatunku, na identyczny skład instrumentalny pióra kompozytorów amerykańskich: George’a Whitefielda Chadwicka - Serenade in F for String Orchestra,  Johna Corigliano – Suita z „Czerwonych skrzypiec” oraz George’a Gershwina /J. Heifetza / M. Smolija – Trzy Preludia na skrzypce i orkiestrę kameralną.

Elizabeth Pitcairn - wirtuozka skrzypiec, jedna z najsławniejszych i najbardziej uwielbianych solistek Ameryki.

Jest absolwentką Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Ukończyła również Colburn School w Los Angeles. Kształciła się także pod kierunkiem takich profesorów jak: Julian Meyer, Sylvia Ahramjian, Jascha Brodsky i Shmuel Ashkenasi.

Skrzypce, na których gra są jednym z najbardziej legendarnych instrumentów świata – to „Czerwony Mendelssohn”, słynne skrzypce Stradivariusa.

Wykonał go legendarny włoski lutnik ok roku 1720. Jego historia owiana jest tajemnicą. Opowiada o niej film poświęcony temu instrumentowi („Czerwone skrzypce” z 1998, Oscar za muzykę), w którym skrzypce zawdzięczają piękny kolor kroplom krwi ukochanej kobiety dodanych do lakieru. W XIX wieku grał na nim jeden z największych skrzypków w historii – Józef Joachim.  Następnie na aukcji kupili go spadkobiercy niemieckiego kompozytora Feliksa Mendelssohna. W roku 1990 dziadek Elizabeth Pitcairn podarował jej wart 1 700 000 dolarów Instrument jako prezent na szesnaste urodziny. Jednak skrzypaczka zaczęła dzielić się z publicznością jego pięknym dźwiękiem, dopiero gdy osiągnęła artystyczną dojrzałość (prywatną naukę gry rozpoczęła, mając cztery lata).

„Z pierwszym dotknięciem i dźwiękami tego instrumentu poczułam szczególną lekkość. Wokół ludzie rozmawiali, komentowali, a ja pogrążyłam się we własnym świecie, otoczonym dźwiękiem tych skrzypiec. Rzeczywiście, do pewnego stopnia uważam, że to przeznaczenie. Innym ciekawym zbiegiem okoliczności jest to, że urodziłam się 5 grudnia – w rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta.  Jego muzyka zawsze mnie inspiruje i jest dla mnie źródłem niezwykle witalnej energii. ” – mówi artystka

Podobnie jak jej matka i inni członkowie szacownej rodziny dzieli się wiedzą, ucząc młodych i poświęcając się działalności charytatywnej.

Mariusz Smolij - dyrygent i pedagog. Współpracował z ponad 100 orkiestrami w 25 krajach świata. Występował na najbardziej prestiżowych estradach świata, m.in. w Carnegie Hall         i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall w Johannesburgu, Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu.

Jest propagatorem muzyki polskiej w Stanach Zjednoczonych. Często umieszcza w swych programach utwory kompozytorów polskich, a w 1998 zorganizował w Chicago Festiwal Muzyki Polskiej, który był jedną z największych jednorazowych prezentacji muzyki polskiej poza granicami kraju.

Śląska Orkiestra Kameralna jest najmłodszym z trzech zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej. Założył ją w 1981 r. i przez 2 dekady prowadził kompozytor i dyrygent prof. Jan Wincenty Hawel.  

Zakres repertuarowy zespołu jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Obejmuje on, prócz wielkich klasyków kameralistyki, rzadko grywane kompozycje Holsta, Piazzolli, czy Respighiego, a także smyczkowe opracowania wirtuozowskich utworów kameralnych Schuberta, Mendelssohna, Czajkowskiego i Szostakowicza. Występowała pod batutami znakomitych dyrygentów: Paula Esswooda, Jerzego Maksymiuka, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Wojciechowskiego, a także Marka Mosia.

Orkiestra cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej.

Wszechstronność zespołu podkreśla fakt, że płyty tej orkiestry nominowane były do Fryderyków nie tylko w kategoriach dotyczących muzyki kameralnej, ale i popularnej.

Więcej informacji oraz możliwość zakupu biletów na stronie: https://operakameralna.pl/

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic