Polecamy

Baltic Guitar Days

Szczecin
14-16.06

W dniach 14-16. czerwca w Szczecinie odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Baltic Guitar Days. Festiwal zgromadzi znakomite grono europejskich gitarzystów – gwiazdy koncertów wieczornych oraz międzynarodową grupę 27 wybitnie zdolnych uczestników konkursu. Efektowna pula nagród, sięgająca 5000 euro, przyciągnęła najlepszych młodych gitarzystów naszej części Europy. Nowością wśród tego rodzaju konkursów muzycznych będzie specjalna nagroda dziennikarzy, która pomoże w skutecznym rozbłysku kariery laureatów. Wszystkie wydarzenia festiwalu (koncerty, konkurs, lekcje mistrzowskie, prezentacje instrumentów i gitarowych akcesoriów) odbędą się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Nowowiejskiego, wstęp jest bezpłatny, a na stronie balticguitardays.com dostępny jest szczegółowy harmonogram.

Zaproszenie do udziału w koncertach i obradach jury zechcieli przyjąć wybitni artyści: prof. Jozsef Eötvös (Akademia Muzyczna im. Liszta, Budapeszt, Węgry), prof. Łukasz Kuropaczewski (Kunstuniversität Graz, Akademia Muzyczna w Poznaniu), Duo Siempre Nuevo (Czechy, Akademia Muzyczna im. Janačka w Brnie oraz Konserwatorium w Pradze), dr Marcin Maślak (Akademia Muzyczna w Katowicach), Philippe Villa (Francja, Niort Conservatoire) oraz dziennikarze: Kinga Wojciechowska (Presto), Anna Dziurdzikowska (Tygodnik Powszechny) i Piotr Matwiejczuk (Polskie Radio Program II, Ruch Muzyczny).

Koncerty odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę, zawsze o godzinie 19, w Sali Koncertowej ZPSM przy ulicy Staromłyńskiej 13 w Szczecinie. W piątkowy wieczór festiwal zainauguruje podwójny recital, najpierw usłyszymy Marcina Maślaka, jednego z wybitnych młodych polskich gitarzystów. Będzie to również światowa premiera najnowszego krążka gitarzysty „Pastelux“ oraz jego książki „Idiom gitary w relacji kompozytor-wykonawca“. Po przerwie zagra francuski mistrz Philippe Villa, dysponujący olśniewającą techniką, specjalizujący się w muzyce romantycznej. W sobotę wystąpi jeden z najlepszych duetów gitarowych Europy, Duo Siempre Nuevo z Czech, w pięknym programie zawierającym utwory od Boccheriniego po Piazzollę, a w niedzielę oprócz laureatów konkursu publiczność oczaruje wielka gwiazda światowej gitarystyki – Łukasz Kuropaczewski, którego program zawierać będzie utwory dedykowane gitarzyście przez tak uznanych kompozytorów jak Mikołaj Górecki, Aleksander Dębicz, Angelo Gilardino czy Marc Neikrug.

„Bardzo długo szukałem odpowiedniej formuły tego wydarzenia, która łączyłaby tradycyjny repertuar gitarowy z najnowszymi trendami wykonawczymi, środowisko gitarowe z „niegitarowym“, młodych i znakomitych uczestników konkursu z przedstawicielami mediów, producentów instrumentów i akcesoriów z ich użytkownikami.“ – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Jakub Kościuszko – „Mam nadzieję, że każdy odwiedzający festiwal znajdzie coś interesującego dla siebie: melomani – koncerty, młodzi gitarzyści – lekcje z mistrzami gitary, artyści – piękną salę koncertową i wspaniałą publiczność. To wszystko w jednej z najlepszych polskich szkół muzycznych, we wspaniałym Szczecinie, mieście zieleni i błękitu, zachwycającej architektury, pięknych miejsc spotkań i zabytków, na przełomie wiosny i lata. To będą trzy dni wypełnione muzyką, która przemawia przez najdelikatniejszy z instrumentów.“

Partnerami medialnymi wydarzenia są RMF Classic, Tygodnik Powszechny, Magazyn Presto oraz portal gitaraklasyczna.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasto Szczecin.
Projekt został zrealizowany w ramach środków stypendium w dziedzinie kultury Województwa Zachodniopomorskiego w 2019 roku.
Organizatorem głównym Festiwalu jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie.

 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic