Wiosenna wycieczka samochodem? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem z dziećmi!

Wiosenny wypad samochodowy za miasto pozwala prawdziwie odetchnąć po ponurej zimie i cieszyć się dobrą pogodą z bliskimi. Aby jednak wycieczka była satysfakcjonująca, musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Zobacz, jak należy przygotować się do samochodowej wycieczki z dziećmi.

Wiosenna wycieczka samochodem? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem z dziećmi!

Jak przygotować auto do podróży z dzieckiem? Co ze sobą zabrać?

Gdy za oknem wreszcie robi się ciepło i przyjemnie, przyroda ożywa, a powietrze zmienia zapach, wiele osób jest już jedną nogą poza miastem. Bez względu na to, czy lubimy krótkie weekendowe wycieczki po okolicy, czy wolimy wykorzystać część urlopu, zawsze warto rzetelnie się przygotować. 

Rodzice podróżujący z dziećmi muszą zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednie wyposażenie pojazdu. W zależności od wieku pociech warto mieć w aucie chusteczki nawilżane, pieluchy, ręczniki papierowe, przegotowaną wodę, picie i jedzenie dla dzieci, zapasowe woreczki na śmieci i oczywiście podstawową apteczkę pierwszej pomocy. 

Za bezpieczeństwo odpowiada także temperatura otoczenia. Nawet gdy na zewnątrz jest już przyjemnie, warto ubrać się warstwowo, na cebulkę. To szczególnie cenna rada w kontekście dzieci, które są bardziej narażone na zmiany temperatury ciała od osób dorosłych. Jeżeli nie jest nieprzyjemnie gorąco, można rozważyć wyłączenie klimatyzacji, która może mieć negatywny wpływ na drogi oddechowe naszych pociech. 

Jak zadbać o samochód przed wiosenną wycieczką?

Przed obraniem celu i wyruszeniem w podróż trzeba także sprawdzić stan techniczny pojazdu. Wiosną jest to szczególnie ważne. W trakcie zimy samochód zbiera duże ilości soli, które mogą powodować poważne problemy z korozją. Większość zadań związanych ze sprawdzeniem auta można zrealizować samodzielnie. Kierowca powinien pamiętać o kontroli:

  • poziomu oleju, 
  • płynu do spryskiwaczy i wycieraczek,
  • oświetlenia, 
  • zmianie ogumienia i weryfikacji ciśnienia w oponach, 
  • akumulatora, 
  • klimatyzacji. 

Nieco inaczej należy podchodzić do auta eksploatowanego na co dzień, a inaczej do samochodu, garażowanego przez dłuższy czas. Każda sytuacja jest jednak nieco inna i rządzi się własnymi prawami. Kompleksową diagnostykę można wykonać w warsztacie. Mechanik sprawdzi m.in. stan silnika, układu paliwowego i hamulcowego. Jeżeli wszystko jest sprawne, a poziom płynów eksploatacyjnych odpowiedni, można ruszać w drogę.

Zadbaj o bezpieczeństwo podopiecznych! 

Jeżeli stan techniczny pojazdu pozwala na bezpieczną jazdę, trzeba jeszcze dostosować auto do potrzeb najmłodszych. Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ma usunięcie zbędnych rzeczy z samochodu. W trakcie ostrego hamowania mogą one uderzyć w pasażerów jadących z tyłu, doprowadzając do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Z pomocą przychodzą wszelkiej maści organizery samochodowe, montowane sztywno np. na tył przednich siedzeń. 

Pamiętajmy również, że dzieci do 12 r.ż. i osiągnięcia 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku. Wybór fotelika samochodowego to wbrew pozorom skomplikowane zadanie dla rodziców. Wyróżniamy wiele klas takich produktów oraz różne warianty ze względu na wiek, wagę dziecka, jak i sposób montażu. Z tego powodu przed jazdą warto upewnić się, czy posiadany sprzęt jest nadal dopasowany do dziecka i czy zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa. 

OC to nie wszystko – przed podróżą wybierz dobre ubezpieczenie 

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie zapewnia żadnych dodatkowych korzyści. Planując wiosenną przejażdżkę samochodem z całą rodziną, warto dodatkowo zabezpieczyć się przed różnymi niekorzystnymi sytuacjami. Świetnym pomysłem będzie ubezpieczenie autocasco, które ochroni przed dodatkowymi ryzykami, także zupełnie niezależnymi od kierowcy. Autocasco (AC) zabezpieczy przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia i/lub kradzieży samochodu. Może zapewniać ochronę na wypadek powstałych szkód na skutek zdarzeń losowych, niezależnych i działań osób trzecich. To między innymi kolizje, stłuczki, kradzież mienia, włamanie do samochodu, akty wandalizmu, ale także konsekwencje pożaru i gradobicia. Wybór takiego ubezpieczenia na pewno przełoży się zarówno na wyższe bezpieczeństwo na drodze, jak i komfort psychiczny podróżujących.

Sprawdź dodatkowe ubezpieczenia dla siebie i bliskich

Ubezpieczenie autocasco to nie jedyna możliwość dodatkowego zabezpieczenia siebie i bliskich w podróży. W kontekście najmłodszych warto pomyśleć o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W razie odniesienia uszczerbku na zdrowiu lub poważniejszych konsekwencji zdrowotnych ubezpieczenie to stanie się pomocą dla bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego m.in. w związku z kosztami leczenia. Nie można też zapomnieć o ubezpieczeniach assistance. Mogą one obejmować terytorialnie tylko Polskę, wszystkie państwa Unii Europejskiej, jak i poza UE. Im częściej podróżuje się wspólnie, tym bardziej warto wybrać dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, które zapewniają wsparcie finansowe w razie wystąpienia niebezpieczeństwa, jak i bieżącą pomoc na trasie. Wybierając się na wycieczkę za granicę, pamiętajmy o ubezpieczeniu podróżnym.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic