ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

W jakiej temperaturze i jak prać pościel, aby zachowała swój wygląd na dłużej?

Wybierając pościel do swojej sypialni, oprócz względów estetycznych powinniśmy kierować się przede wszystkim wysoką jakością materiału, z jakiego wykonana jest pościel. Dobra gatunkowo pościel może służyć nam latami, o ile będziemy ją we właściwy sposób prać, suszyć, a także przechowywać. Jak więc prać pościel, aby nie traciła swojego pięknego wyglądu?

Pierwsza wątpliwość, która pojawia się w kontekście prania pościeli, to częstotliwość. Generalnie przyjmuje się, że pościel powinniśmy wymieniać przynajmniej raz w miesiącu. Długo niezmieniana pościel jest siedliskiem alergizujących roztoczy, dlatego też osoby z alergią powinny zmieniać pościel co tydzień lub co dwa . W okresie letnim, przy wysokich temperaturach, czy też w czasie naszej choroby, zaleca się zmianę bielizny pościelowej o wiele częściej, nawet co kilka dni. 

Etap przygotowania pościeli do prania

Po zakupie nowej pościeli, mimo że chcielibyśmy ją zacząć używać jak najszybciej, należy pamiętać o jej wypraniu przed pierwszym użyciem. Pościel podczas procesu produkcyjnego ma kontakt z różnymi środkami takimi jak wybielacze, barwniki, a także po prostu maszyny produkcyjne i wiele innych. Należy więc bezwzględnie ją wyprać, a w przypadku ciemnej pościeli, czy też mocno nadrukowanej, zaleca się nawet pranie dwukrotne.
Nim włożymy pościel do pralki trzeba pamiętać o kilku rzeczach bardzo istotnych dla dokładności prania, a także zachowania idealnego wyglądu pościeli. „Wszystkie poszewki należy przewinąć na lewą stronę, zapiąć guziki, zasunąć zamki. Pościel najlepiej jest złożyć w kostkę, by nie dopuścić do nadmiernego skręcenia się materiału w czasie prania. Takie przygotowanie bielizny pościelowej ma na celu stworzenie odpowiednich warunków w bębnie pralki do dokładnego wypłukania detergentu z pościeli, którego pozostałości mogą uszkodzić włókna i podrażnić naszą skórę” – wyjaśnia Justyna Czapla doświadczona dekoratorka z firmy Eurofirany oferującej oprócz dekoracji okiennych także wysokiej jakości pościel.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Podstawowych informacji na temat tego, w jakiej temperaturze powinniśmy prać pościel, powinniśmy szukać na jej opakowaniu lub też na metce wszytej wewnątrz poszewek. Jak podkreśla Justyna Czapla z firmy Eurofirany: „ Zawsze należy kierować się temperaturą wskazaną przez producenta. Informacja o temperaturze prania wskazuje górną granicę, dlatego też nie warto na własną rękę jej podwyższać. To producent wie przecież najlepiej, w jakiej temperaturze detergent się rozpuści, zanieczyszczenia zostaną usunięte, a pościel nie straci kolorów, czy nie ulegnie deformacji”.

 

Rodzaj materiału, a temperatura prania pościeli

Rodzaj materiału, z którego wykonana jest nasza pościel, determinuje temperaturę prania. Najbardziej popularnym materiałem, z którego szyta jest pościel jest bawełna. Występuje ona jednak w kilku odmianach i tak np. inne wytyczne co do prania i wirowania napotkamy w przypadku bardzo popularnej ostatnio satyny bawełnianej, a inne w przypadku kory, czy flaneli. Satyna bawełniana odznacza się wyjątkową miękkością, jest spotykana w ogromnej ilości pięknych wzorów i kolorów. Aby zachować jej wygląd na lata, należy ją prać w temperaturze od 40 – 60 stopni, w zależności, jak rekomenduje producent. W przypadku kolorowej pościeli z satyny bawełnianej należy bezwzględnie zrezygnować z używania wybielacza. Według ekspertów pościeli z satyny nie powinno się także wirować, by oszczędzić włókna tkaniny, a także ułatwić sobie prasowanie. Z kolei pościel wykonana z kory, to rozwiązanie dla tych z nas, którzy nie przepadają za prasowaniem. Pościeli z kory bowiem prasować nie trzeba. Nie powinno się jej poddawać wirowaniu, a temperatura prania nie może przekraczać 60 stopni.
Sporą popularnością cieszy się także ostatnio pościel z mikrofibry. Entuzjaści pościeli z mikrowłókna poskreślają, że jest ona trwalsza niż pościel bawełniana, a przede wszystkim ze względu na fakt, że materiał wykonania jest w 100% syntetyczny, hamuje rozwój alergenów i bakterii. Jest więc idealna dla alergików. Pościel z mikrofibry nie wymaga prania w wysokiej temperaturze i co ważne, nie trzeba jej także prasować.

Suszenie pościeli

Niemniej istotnym etapem jak pranie, jest prawidłowe suszenie pościeli. Po zakończeniu prania, należy pościel jak najszybciej wyciągnąć z pralki. Pościel pozostawiona na kilka godzin w bębnie pralki traci swój świeży zapach, a także ciężej się prasuje ze względu na większą ilość zagięć. Wypraną pościel, w zależności od rodzaju materiału, suszymy w suszarce lub rozwieszamy na sznurze. Tu ważna uwaga, pościel białą bez obaw możemy suszyć na pełnym słońcu, w przypadku pościeli kolorowej lepiej pełnego słońca unikać, bowiem kolory mogą pod wpływem promieni słonecznych wyblaknąć.

Sypialnia jest miejscem relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Warto więc zadbać, by nasza pościel była nie tylko przyjemna w dotyku, ale cieszyła także nasze oczy przez jak najdłuższy czas.


 

 Artykuł Sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic