Nieprawidłowa dieta - jak wpływa na Twój sen?

Sen jest niezwykle istotny dla naszego organizmu, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Można rzec, iż jest podstawą zdrowia, regeneracji i długiego życia. Jeśli doświadczamy zachwiań w tej sferze, szybko odczuwamy ich negatywne skutki. Na problemy ze snem wpływ może mieć mnóstwo czynników, w tym również sposób naszego odżywiania. Dlatego warto zastanowić się nad tym co jemy i jak dieta może wpływać na sen?

Dlaczego sen jest ważny?

Często ignorujemy jego znaczenie. Tymczasem to właśnie pełny, zdrowy sen dostarcza nam nie tylko regeneracji względem naszej kondycji fizycznej, ale także i psychicznej. Brak snu może powodować duże problemy, o czym więcej przeczytacie tutaj: http://novanoc.pl/articles/brak-snu/. Jakie procesy natomiast następują, gdy śnimy długo i dobrze?

- Regeneracja komórek i tkanek mózgu, powstawanie nowych połączeń w centralnym układzie nerwowym. Już w momencie, gdy zdarzy nam się choćby jedna nieprzespana noc, wyraźnie zauważamy spadek formy, spowolnienie motoryki, większe łaknienie. Organizm sam próbuje bronić się przed uczuciem ogólnego rozbicia, więc domaga się odpoczynku, ale także uzupełnienia cukru. W efekcie czego stajemy się niebezpiecznie powolni, co szczególnie odczuć mogą kierowcy lub osoby obsługujące maszyny.

- Porządkowanie w mózgu zgromadzonych w ciągu dnia informacji. Jest to bardzo potrzebne, by zachować w pełni zdrową psychikę. Noc jest czasem na swoisty reset, lub wchodząc głębiej w metafory informatyczne, defragmentację naszego naturalnego dysku, jakim jest mózg.

- Redukcja napięcia i stresu. Te stany, w umiarkowanym natężeniu, są dla człowieka naturalne, gdyż mobilizują do działania, wyostrzają czujność i sprawiają, że nie chodzimy ospali za dnia. Powinniśmy jednak uważać na zbyt duże ich natężenie, gdyż stres, który się przedłuża nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Pora spoczynku jest jednak czasem na redukcję tych wszystkich odczuć i momentem powrotu do „stanu zerowego”.

- Podobnie rzecz ma się z rozluźnieniem mięśni, prawidłowym ułożeniem kośćca, kręgosłupa, regeneracją ścięgien, przyczepów i powięzi. To właśnie podczas snu nasze ciało rozciąga się i układa prawidłowo. Możemy bardzo łatwo to sprawdzić mierząc swój wzrost po dobrze przespanej nocy. Będzie on z pewnością wyższy niż po ciężkim dniu.

- Sen to również czas na regulowanie układu hormonalnego (m.in. insuliny, hormonów płciowych, kortyzolu i wielu innych).
- Pełny, zdrowy sen to automatycznie sposób na gromadzenie energii na następny dzień. Bez niego nie da się normalnie funkcjonować. Nawet jeśli wydaje nam się, że „pięć godzin wystarczy”, jesteśmy w błędzie. Siedem, osiem godzin, to właściwy czas na regenerację.

Związek między dietą a snem

By osiągnąć właściwą równowagę, w tym także pełnowartościowy sen, liczy się absolutnie wszystko. To, jak żyjemy w ciągu dnia, jaki tryb życia prowadzimy, jak stresująca jest nasza praca, życie, jakie tempo sobie narzucamy oraz to jak się odżywiamy. Zasady higieny snu aż kilkukrotnie odnoszą się do jedzenia i picia, nie tylko godzin, w których należy spożywać, ale nawet do temperatury i obfitości posiłków. Nieodpowiednia dieta może więc znacząco wpłynąć na długość i jakość naszego snu, prowadząc do problemów z właściwą regeneracją.

Co jeść, żeby dobrze spać?

Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo zarówno dobrego zasypiania, jak i długiego, wartościowego snu, zaleca się spożywać posiłki bogate w:
- białko
- błonnik
- witaminy z grupy B
- witaminę C
- odpowiednią ilość węglowodanów
- magnez

Czego należy unikać?

- zbyt dużej ilości węglowodanów
- zbyt obfitych posiłków, szczególnie dotyczy to kolacji
- zbyt gorących posiłków (podnosimy temperaturę ciała, która obniża się wieczorem po to, by lepiej nam się spało)
- zbyt mocno przyprawionych kolacji
- alkoholu spożywanego przed snem (spłyca sen i znacznie pogarsza jego jakość)
- kawy, herbaty i innych napojów pobudzających w godzinach wieczornych

Dieta a sen - o czym jeszcze należy pamiętać?

Nie powinniśmy jeść kolacji zbyt późno, choć chodzenie spać z uczuciem głodu jest dla wielu osób bardzo nieprzyjemne. Ostatni przed snem posiłek powinien być lekkostrawny, najlepiej ciepły (ale nie zbyt gorący), zjedzony na 3-4 godziny przed ułożeniem się w łóżku. Uważajmy na nabiał tuż przed snem, gdyż wpływa on źle na funkcjonowanie nerek. A narząd ten właśnie w nocy zwiększa swą aktywność, filtrując krew ze szkodliwych substancji. Twarożek na noc nie jest więc zbyt dobrym pomysłem. Podobnie jak szklanka mleka. Jeśli to, co jemy i pijemy jest zbalansowane i wyczerpuje znamiona zdrowej diety, powinno pozytywnie wpłynąć także na proces nocnej regeneracji.

Dodatkowo możemy pić napary ziołowe. Choć nie każdy jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Dla takich osób stworzone zostały suplementy w formie tabletek. Warto zwrócić uwagę na obecność takich składników jak melisa, kozłek lekarski, szyszki chmielu, lawenda. Jeśli mamy problemy z zasypianiem lub odpowiednim wypoczynkiem, warto sięgnąć po naturalne suplementy, które są odpowiednio skomponowane. Przykładem może być Novanoc, która oprócz wymienionych składników zawiera także melatoninę, wspomagającą zaśnięcie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic