ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Kolorowe soczewki kontaktowe – dla kogo?

Soczewki kontaktowe kolorowe mogą nie tylko korygować wady refrakcji, ale i odmienić spojrzenie nie do poznania. Na polskim rynku znajdziecie soczewki kolorowe od sprawdzonych i znanych producentów, którzy dbają o ich doskonałą jakość. Co więcej, ten rodzaj soczewek ma zastosowanie dużo szersze, niż przy okazji balu przebierańców czy sesji zdjęciowej. Dlaczego warto nosić kolorowe soczewki?

Kolorowe soczewki kontaktowe – dla kogo?

Czym charakteryzują się soczewki kolorowe?

Soczewki kontaktowe kolorowe nie różnią się konstrukcją od zwykłych, przezroczystych soczewek sferycznych. Mogą mieć właściwości korekcyjne powszechnie występujących wad refrakcji lub można ich używać jako „zerówek”. Trzeba o nie dbać dokładnie w taki sam sposób, w jaki pielęgnuje się standardowe soczewki – czyli pamiętać o zachowaniu higieny przy ich aplikacji oraz o odpowiednim przechowywaniu w pojemniku z płynem dezynfekującym. Wyjątkiem są tu soczewki jednodniowe kolorowe, do których pielęgnacji nie potrzeba dodatkowych akcesoriów, bo czas ich użycia nie przekracza 12 godzin, a po zdjęciu są wyrzucane. Soczewki kolorowe nie zmieniają sposobu postrzegania świata, tak jak to jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych o kolorowych szkłach. Pigment rozmieszczony na soczewce ma za zadanie zmienić lub pogłębić kolor tęczówki, a nie przyczynić się do innego widzenia barw. Chodzi więc w zupełności o efekt wizualny.

Rodzaje i kolory soczewek

Na polskim rynku możemy się spotkać z trzema rodzajami soczewek kolorowych – o jednolitym kolorze, w nietypowych wzorach oraz półprzezroczyste. Soczewki kolorowe, które posiadają ciekawe wzory, np. oczy węża, zebrę, panterkę, oczy smoka czy stylizowane na różne postacie znane z literatury fantastycznej, służą głównie do użytku okazjonalnego, przede wszystkim do urozmaicenia stroju na balu przebierańców lub interesującego przebrania podczas sesji zdjęciowej. Bywają nieco droższe, np. soczewki EyeLove Crazy kosztują ok. 60 złotych za 2 sztuki (soczewki miesięczne),ale zdecydowanie warto w nie zainwestować (zamiast zamawiać z niesprawdzonych źródeł, szczególnie chodzi o azjatyckie strony internetowe). Natomiast soczewki kolorowe o jednolitym kolorze z powodzeniem mogą być używane na co dzień! Z takich metamorfoz często korzystają osoby pracujące w środowisku kreatywnym, np. jako twórcy internetowi czy artyści. Kolorowe oko, zwłaszcza w zupełnie przeciwnym odcieniu potrafi naprawdę odmienić twarz, co stwarza nowe możliwości do eksperymentowania z makijażem, fryzurą lub strojem. Natomiast soczewki półkolorowe również można nosić na co dzień. Wiele osób pragnie po prostu w naturalny sposób pogłębić spojrzenie i podkreślić swój własny kolor tęczówki, a taki efekt można osiągnąć właśnie dzięki kolorowym soczewkom. Tak jak już wspomnieliśmy, soczewki mogą służyć równocześnie do korekcji wady refrakcji i do zmiany koloru tęczówki. Wielu producentów oferuje soczewki w subtelnych kolorach, np. Air Optix Colors, które posiadają kolory niebieski, zielony, orzechowy, szary i brązowy, ale i bardziej wymyślne, takie jak ametystowy, szafirowy czy turkusowy. Podobne, delikatne odcienie dają także soczewki jednodniowe FreshLook. Warto pamiętać, że osobom o ciemnych oczach może być trudniej osiągnąć oczekiwany efekt jeśli chodzi o jasny kolor oczu. Jednak każda para oczu jest wyjątkowa, a w połączeniu z kolorowymi soczewkami można uzyskać unikatowy efekt!

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic