ON AIR
od 10:00 Nakręcone do lat 18 zaprasza: Dariusz Stańczuk

Jakie kupić słuchawki?

Słuchawki dzisiaj pozwalają nie tylko słuchać muzyki z odtwarzacza czy radia, ale także prowadzić rozmowy telefoniczne, komunikować się z innymi graczami podczas rywalizacji w sieci. Standardem stają się także słuchawki bezprzewodowe, które zapewniają wygodną komunikację, niezależnie od tego, co robisz w danym momencie.

Jakie kupić słuchawki?

Jakie są rodzaje słuchawek?

Dzisiaj słuchawki występują w bardzo wielu różnych modelach i wersjach. Spora część z nich tworzona jest z myślą o konkretnych typach użytkowników i ich potrzebach. Słuchawki przewodowe nadal mają się na rynku świetnie, natomiast w wielu przypadkach wypiera je łączność bezprzewodowa. Słuchawki, które nie potrzebują kabla i bezpośredniego połączenia ze źródłem dźwięku to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno w pracy, jak i podczas treningu. Obecnie na rynku trzy główne kategorie słuchawek:

•    słuchawki douszne (https://www.neonet.pl/sluchawki/sluchawki-douszne.html),
•    słuchawki nauszne (oraz ich specjalna odmiana słuchawki wokółuszne),
•    słuchawki dokanałowe

występuję w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Dzisiaj coraz częściej słuchawki dzieli się jednak przede wszystkim na te dedykowane do pracy i nauki, słuchawki dla graczy i melomanów. Każdy z tych typów użytkowników oczekuje bowiem od słuchawek czegoś nieco innego. Oczekiwania te przekładają się zaś na budowę sprzętu i jego specyfikację, zastosowane rozwiązania. Słuchawki dzisiaj różnią się nie tylko jakością i wiernością odtwarzanego dźwięku, ale i wygodą, odpornością na warunki atmosferyczne oraz szeregiem innych właściwości.

Do smartfona - słuchawki douszne czy dokanałowe?

Słuchawki wyposażone w wbudowany mikrofon to świetne rozwiązanie do smartfona. Bardzo wygodne rozwiązanie to w tym przypadku słuchawki douszne, które wkłada się jedynie do małżowiny usznej. Druga możliwość to słuchawki dokanałowe, które wkłada się głębiej, dzięki czemu lepiej tłumią one odgłosy z zewnątrz. Poszczególne modele różnią nie oczywiście od siebie poszczególnymi parametrami, natomiast na ogół są to małe słuchawki, które bez problemu można zabrać ze sobą. Gwarantują one wysoką jakość dźwięku. Do tego w przypadku słuchawek bezprzewodowych łączą się często z wybranym telefonem automatycznie, świetnie więc sprawdzają się np. podczas jazdy samochodem. W przypadku słuchawek przewodowych na kablu masz pilot, który umożliwia sterowanie muzyką. W przypadku bezprzewodowych słuchawek często wystarczy odpowiednio "stuknąć" w słuchawkę, aby wywołać właściwą funkcję.

Słuchawki nauszne do słuchania muzyki w domu

Słuchawki wokółuszne to rozwiązanie, które najchętniej jest wybierane przez osoby, które w spokoju, we własnym domu chcą nacieszyć się pięknem muzyki, nie przeszkadzając przy tym innym domownikom. Oczywiście możesz także zdecydować się na tradycyjne słuchawki nauszne, natomiast to wokółuszne otaczające całą małżowinę gwarantują maksymalny komfort. Co ważne, często słuchawki te występują w wersji przewodowej, warto więc zwrócić uwagę na długość przewodu. Tutaj także możliwa jest regulacja głośności przez same słuchawki. Liczy się także jakość odtwarzania, pasma przenoszenia i impedancja słuchawek.

Słuchawki dla miłośników gamingu

Dla tych, którzy grają dużo i intensywnie z pewnością najciekawszym rozwiązanie będą słuchawki bezprzewodowe, które zapewniają swobodę podczas gry. Ważne jest natomiast, aby odcinały one od szumów i hałasu otoczenia. Gracze najczęściej więc wybierają słuchawki wokółuszne, które nie powodują także dyskomfortu podczas wielogodzinnej gry, co jest ich ogromną zaletą w tym przypadku. Powinny mieć one pokryty miękkim materiałem pałąk. Znaczenia właściwie nie ma natomiast, na jakim urządzeniu gramy, słuchawki sprawdzą się i przy komputerze stacjonarnym, laptopie, Play Stadion czy Xbox. Z pewnością natomiast warto wyposażyć się w słuchawki z dobrym mikrofonem, który zapewni komunikację z innymi graczami. Ważna jest także regulacja głośności.

Jakie słuchawki bezprzewodowe dla sportowców?

Budowa słuchawek ma duże znaczenie w kontekście słuchawek dla osób aktywnie uprawiających sport. Tutaj nie ma mowy o innych słuchawkach niż bezprzewodowe, które nie ograniczają ruchów. Wybór między słuchawkami dousznymi czy wokółusznymi to kwestia indywidualnych preferencji. Ważne natomiast, aby słuchawki były dobrze dopasowane, nie wypadały (szczególnie douszne) podczas intensywnych ćwiczeń czy szybkiego biegu. Warto wybrać także te słuchawki, które są odporne na szkodliwe warunki. Chodzi tutaj zarówno o deszcz, który może nas spotkać podczas porannego biegania, jak i pot, który z pewnością poleje się niezależnie od tego, gdzie ćwiczymy. Cenne właściwości takich słuchawek to także dobra izolacja hałasów z otoczenia, szczególnie cenna na siłowni, kiedy chce się skupić na własnym treningu, a nie dyskusjach wokół. Oczywiście dzięki różnego rodzaju opaskom na ramię, nerkom sportowym i kieszeniom możesz także postawić na słuchawki przewodowe, warto jednak w takiej sytuacji wybrać te ze specjalnym klipsem, który umożliwia ich przypięcie do koszulki, dzięki czemu kabel nie przesuwa się ciągle, odwracając twoją uwagę od treningu.

Artykuł sponsorowany