ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Jaki dekoder do telewizora?

Większość z nas korzysta na co dzień z cyfrowej telewizji naziemnej, wykorzystując stare dekodery DVB. Po 2022 roku standard nadawania telewizji cyfrowej ulegnie zmianie i konieczny będzie dekoder DVB T2. Czym jest nowy standard i co daje użytkownikom? Jaki dekoder do telewizora wybrać, by móc odbierać cyfrową telewizję naziemną w nowym standardzie?

Jaki dekoder do telewizora?

Jaki dekoder do odbioru telewizji naziemnej w 2022 roku?

DVB-T jest obowiązującym obecnie standardem telewizji cyfrowej. która nadawana jest z nadajników naziemnych. Dzięki zmianie standardu, użytkownicy uzyskali dostęp do znacznie większej ilości programów w obrębie 1 kanału. Obecnie na 1 kanale możliwe jest odbieranie zestawu kilku programów, a spora ich część jest nadawana w standardzie HD. DVB-T jest również gwarancją o wiele lepszej jakości obrazu i dźwięku, a także możliwość obsługi dźwięku wielokanałowego Dolby Digital.

Oprócz dekoderów DVB-T istnieją również nowsze modele DVB-T2. Jest to model tunera wyposażony w kodek HEVC, który będzie mógł odbierać sygnał telewizji naziemnej po 2022 roku. Dekoder DVB-T2 będzie jedyną możliwością odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, warto więc upewnić się, ze odbiornik telewizyjny posiada wbudowany tuner, umożliwiający odbiór sygnału.

Dekoder DVB - jak działa?

Telewizja analogowa została w Polsce wyłączona w 2013 roku. Od tej pory jedyną bezpłatną telewizją w Polsce jest naziemna telewizja cyfrowa. Dekoder DVB umożliwia korzystanie z darmowych 60 kanałów, jeśli mówimy o obowiązującym obecnie standardzie DVB-T. Korzystanie z telewizji naziemnej jest w pełni darmowe. Dekoder DVB-T2 jest zewnętrznym urządzeniem, które podpina się do telewizora jednym z dostępnych sposobów. W zależności od rodzaju wejścia odbiornika telewizyjnego, dekoder należy podłączyć do anteny zewnętrznej. To wystarczy, by stworzyć kompletny zestaw do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Mówiąc inaczej dekoder DVB-T jest niezależną od odbiornika przystawką, pozwalającą na obsługę pasma telewizyjnego. Jest urządzeniem potrzebnym w sytuacji, gdy telewizor nie posiada wbudowanego tunera, a taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim w przypadku starszych telewizorów sprzed kilku lat. Nowsze modele w zdecydowanej większości posiadają wbudowany tuner.

W jaki sposób można uzyskać dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej?

Aby móc korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej, musisz wybrać jedną z trzech możliwości. Możesz zakupić nowy telewizor, który będzie posiadał wbudowany dekoder do obsługi standardu DVB-T. Możesz również dokupić kartę telewizyjną do komputera DVB-T bądź zakupić zewnętrzny dekoder DVB-T, który podłączysz do swojego telewizora. Najlepszą i najprostszą opcją jest zakup dekodera.Dekodery DVB-T mogą być zewnętrzne bądź wewnętrzne. O modelach wewnętrznych mówimy w przypadku telewizorów, które posiadają wbudowany tuner, a jego funkcją jest odbiór odpowiedniego standardu telewizji cyfrowej. Tuner zewnętrzny natomiast jest indywidualną przystawką, która może być podpięta do odbiornika i anteny, a jego działanie może być szersze niż jedynie odbiór telewizji cyfrowej. Nowoczesne modele dekoderów DVB-T skrywają w sobie mnóstwo dodatkowych funkcji.
 
Dekoder DVB-T - o czym trzeba pamiętać?
 
Decydując się na zakup tunera DVB-T, warto wiedzieć, czym jest MPEG4. Mówiąc najprościej, jest to podstawowy wariant tunera, umożliwiający obsługę standardu DVB-T i odbiór sygnału SD lub HD. Warto wiedzieć też, że nowoczesne dekodery to już nie tylko urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej, ale także multimedialne odtwarzacze o wielu funkcjach, w tym także z możliwością podłączenia do Internetu czy słuchania muzyki i oglądania filmów. Zupełnie inną opcją są tzw. dekodery łączone, które dają możliwość odbioru telewizji DVB-T i telewizji satelitarnej za pośrednictwem jednego urządzenia. Zdecydowana większość nowych telewizorów posiada wbudowany tuner, nie trzeba więc martwić się o zakup dekodera. Jeśli jednak posiadasz starszy telewizor, nie musisz wymieniać go na nowy - wystarczy, ze zakupisz odpowiedni dekoder, a zyskasz możliwość odbioru telewizji cyfrowej naziemnej w nowym standardzie.
 
Dekoder DVB-T2 - czym jest i jaką ma budowę?


Dekoder DVB-T2 zasadniczo składa się z dwóch części -dekodera i pilota. Poszczególne dekodery naziemne różnią się jednak między sobą rozmiarem czy funkcjami. Dekoder ma najczęściej prosty design i jest bardzo łatwy w obsłudze. Posiada wyświetlacz, na którym wyświetla się wybrany aktualnie kanał i godzina.Dekodery DVB -T2 cechują się intuicyjnością i dużymi możliwościami wykorzystania. Po 2022 roku cyfrowa telewizja naziemna będzie mogła być odbierana tylko przez tego rodzaju tunery, warto więc już teraz znaleźć tani dekoder DVB. Umożliwi on odbiór sygnału w rozdzielczości Full HD i o doskonałej jakości. Jeżeli posiadasz cyfrową telewizję naziemną i szukasz taniego dekodera, sprawdź ranking dekoderów DVB-T2 i porównaj ich ceny i dostępne funkcje. Z pewnością znajdziesz model odpowiedni dla siebie. Znajdziesz tam polecane dekodery DVB spełniające nowe wymagania i standardy telewizji kablowej. Ranking dekoderów DVB to dobry sposób na znalezienie odpowiedniego sprzętu.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic