ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Jak nawozić pomidory, by zdrowo rosły i dobrze owocowały. Sekrety udanego nawożenia pomidorów

Jednym z największych tajników uprawy dorodnych, zdrowych i produktywnych roślin pomidorów jest wiedza, jak i kiedy nawozić. Pomidory należą do roślin o dużych wymaganiach pokarmowych – bez względu na to, jak zasobna jest początkowo gleba, rośliny szybko wyczerpią zawarte w niej składniki.

Jak nawozić pomidory, by zdrowo rosły i dobrze owocowały. Sekrety udanego nawożenia pomidorów

Dlatego nawożenie odgrywa jedną z ważniejszych ról w ogólnym zdrowiu i wigorze  pomidorów, a także pomaga w stworzeniu obfitego plonu. Typów i rodzajów nawozów do pomidorów jest bardzo dużo: https://sklep-nasiona.pl/nawozy-do-pomidorow/

Kiedy i jak najlepiej nawozić pomidory

Pomidor jest rośliną, która czerpie korzyści z nawożenia w kilku strategicznych momentach swojego życia. Jest wiele teorii na temat, kiedy rozpocząć i w jaki sposób prowadzić nawożenie pomidorów. Jedna z nich zaleca stosowanie umiarkowanego nawożenia już od samego początku. Minimalne ilości nawozów organicznych o spowolnionym uwalnianiu, możemy dodać już na etapie przygotowywania mieszanki do siewu nasion. Gdy sadzonki będą miały powyżej 4 tygodni, można zacząć stosować delikatne roztwory nawozów płynnych. Kolejny etap nawożenia pomidorów sprowadza się do przygotowania miejsca sadzenia. Wzbogacenie w nawóz organiczny miejsca sadzenia najkorzystniej jest wykonać jesienią. Używamy do tego przerobionego obornika. Jeśli decydujemy się na wiosenne przygotowanie terenu, wybierzmy wtedy kompost. Dostarczanie w ten sposób składniki odżywcze, podczas pierwszych tygodni pobytu pomidorów na miejscu starym, pomogą im  w zbudowaniu silnej, rozbudowanej bryły korzeniowej. Dobrze rozwinięte korzenie lepiej będą wchłaniać składniki pokarmowe i wodę oraz stabilnie trzymać roślinę w podłożu. Po przesadzeniu młode rośliny potrzebują kilku tygodni na przystosowanie się  do miejsca. Naturalny stres związany ze zmianą środowiska, może być dość dotkliwy dla roślin, a nawożenie w tym okresie może im dodatkowo zaszkodzić. Po czasie 3-4 tygodni zasilanie sadzonek może zostać wznowione. Kluczem do udanego nawożenia rosnących już pomidorów jest wybór metody powolnej, opartej na niezbyt dużych dawkach nawozu. Przenawożone rośliny będą rosły w liście, a nie zawiązywały kwiaty. Ponadto zbyt duża porcja nawozu może spowodować uszkodzenia roślin, a co za tym idzie długo terminowe problemy w uprawie. Zabieg nawożenia w idącej już pełną parą uprawie powtarzamy co 14-16 dni. Zakończenie dawkowania nawozów planujemy na kilka tygodni przed zakończeniem sezonu uprawowego.

Organiczne czy mineralne

Najogólniejszy podział nawozów opiera się na zaklasyfikowaniu ich do dwóch grup: nawozów naturalnych lub mineralnych (syntetycznych). Do pierwszej grupy należy obornik i kompost. Ich zastosowanie jest polecane szczególnie, ze względu nie tylko na wprowadzenie składnikowa pokarmowych, ale również materiału do powstawania próchnicy. Nawozy organiczne stanowią przede wszystkim dobre źródło azotu- pierwiastka koniecznego roślinom do wzrostu i kwitnienia. Ciekawym i skutecznym nawozem naturalnym dla pomidorów jest także gnojówka z pokrzywy, skrzypu lub mniszka. Ten nawóz można wykonać samemu i stosować w rozcieńczonej wersji do podlewania roślin – systematycznie co kilka dni. Oprócz wartości odżywczej dla roślin ekologiczna gnojówka z pokrzywy ma właściwości aseptyczne i wzmacniające, naturalne siły obronne roślin. Jak wcześniej wspomnieliśmy pomidory to żarłoczne rośliny. Do optymalnego wzrostu potrzebują nie tylko makroskładników, ale też pierwiastków zaliczanych do mikroskładników. Mimo niewielkich ilości, ich obecność jest niezbędna do kwitnienia, owocowania, budowania odporności na choroby czy wybarwienia owoców. By zapobiec niedoborom tych składników, lepiej zdecydować się na nawozy mineralne. Dostępne na rynku w postaci jedno lub wieloskładnikowych preparatów. Przy ich wyborze uwzględniamy indywidualne problemy roślin i uprzednio zastosowane formy nawożenia. Do produktów, na które warto, zwrócić uwagę  klasyfikują się preparaty oparte na składnikach naturalnych np. na biohumusie, które wykazują wszechstronne działanie.

Systematycznie dokarmiane pomidory  zawiążą dużą ilość owoców. Pamiętajmy jednak, by zachować umiar, gdyż skutki przenawożenia lub nawożenia stosowanego niewłaściwie mogą być dla uprawy katastrofalne. Dochodząc do momentu zbiorów, zakończmy podawanie wszelkich odżywek – nawożenie pod koniec sezonu może spowodować, że rośliny przestaną kwitnąć, a skupią się na wydaniu wielkich liści. Dodatkowym trikiem na zwiększenie plonów jest codzienne zbieranie owoców. Dzięki temu składniki odżywcze  trafią do młodych, rozwijających się owoców, a nie do tych już w pełni dojrzałych. Jeśli jeszcze nie masz nasion pomidorów to warto odwiedzić: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-pomidorow/

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic