ON AIR
od 09:00 zaprasza: Dariusz Stańczuk

Elektroniczne zwolnienie L4 bez tajemnic, czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

W dobie komputeryzacji zwolnienia elektroniczne nikogo już nie dziwią. Są wygodną formą zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkich kluczowych informacji w tym temacie!

Elektroniczne zwolnienie L4 bez tajemnic, czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

W każdym zakładzie pracy od 1 grudnia 2018 roku obowiązuje zwolnienie L4 elektroniczne. Jest wystawiane przez lekarza i automatycznie przesyłane do pracodawcy oraz ZUS-u, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Zwłaszcza jeśli chory zdecyduje się na teleporadę zamiast klasycznej wizyty w przychodni. Co warto wiedzieć o elektronicznym zwolnieniu L4?

Komu przysługuje zwolnienie L4 w formie elektronicznej?

Ze zwolnienia L4 w formie elektronicznej (a tylko takie jest współcześnie wystawiane) może skorzystać każdy pracownik podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu. I nie ma tu znaczenia, czy jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy może umowy zlecenie. Istotne jest, aby składki na ubezpieczenie zdrowotne były systematycznie odprowadzane. Zwolnienie L4 może wziąć wyłącznie osoba chora, której choroba zostanie potwierdzona przez lekarza.

Należy zaznaczyć, że rodzice mają możliwość otrzymania L4 na chore dziecko. Wymiar roczny takiego zwolnienia w przypadku dzieci do 14 lat wynosi 60 dni. Dodatkowo 30 dni można wziąć na chore dziecko w wieku 14-18 lat, jeśli posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Rodzice nie mogą jednak wybrać takiego zwolnienia jednocześnie.

Jak otrzymać elektroniczne L4?

Lekarz wystawia takie zwolnienie podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lub w przychodni. Nie zawsze jest jednak taka potrzeba. L4 można uzyskać także drogą teleporady lub za pośrednictwem portali świadczących usługi medyczne. W ostatnim przypadku wystarczy uzupełnić ankietę, aby lekarz mógł skontaktować się z pacjentem i podjąć decyzję o konieczności zwolnienia od pracy. Zarówno teleporada, jak i inne formy wizyty online dają możliwość uzyskania e-recepty lub e-skierowania na dalsze badania.

Zobacz również: Elektroniczne zwolnienie lekarskie. L4 przez Internet – jak to działa?

Jak zgłosić L4 pracodawcy?

Elektroniczne zwolnienie (e-ZLA) wysyłane jest automatycznie do firmy oraz ZUS-u. Zatem pracodawca będzie natychmiast wiedzieć o niemożności stawienia się pracownika w zakładzie pracy. Nie trzeba dodatkowo tego zgłaszać, choć telefon z informacją zawsze będzie miłym gestem. Nie ma konieczności drukowania zwolnienia L4. Jeśli jednak wizyta ma charakter stacjonarny, a pacjent poprosi o wydruk, lekarz nie ma prawa mu tego odmówić.

Co jeszcze warto wiedzieć o zwolnieniu L4?

Pozostając w temacie elektronicznego zwolnienia L4 należy wiedzieć, że:

  • maksymalna jego długość wynosi 182 dni rocznie (6 miesięcy);
  • umożliwia ono otrzymanie zasiłku chorobowego na okres niezdolności do pracy, wynoszący 80% podstawy pensji (lub 100% w przypadku ciężarnych, wypadku po pracy, choroby zawodowej);
  • istnieje możliwość wystawienia zwolnienia L4 maksymalnie 3 dni wstecz (w uzasadnionych przypadkach).

Zwolnienie elektroniczne jest komfortowym rozwiązaniem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic