5 powodów, dla których warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom

Ubezpieczenie mieszkania stanowi ważny element ochrony finansowej. Pomaga zabezpieczyć właściciela lub najemcę przed poniesieniem konsekwencji materialnych w związku z nieprzewidywalnymi zdarzeniami — zalaniem, pożarem czy kradzieżą. Umożliwia też uzyskanie profesjonalnej pomocy elektryka, ślusarza czy hydraulika w nagłych sytuacjach. Sprawdź, dlaczego warto ubezpieczyć nieruchomość.

5 powodów, dla których warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom

1.    Ochrona przed zdarzeniami losowymi

Główną ideą ubezpieczenia nieruchomości jest zabezpieczenie właściciela przed koniecznością poniesienia konsekwencji finansowych w związku z uszkodzeniem mieszkania lub domu na skutek wystąpienia zdarzenia losowego.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu chroni właściciela nieruchomości przed wydatkami związanymi z:

 • pożarem, uderzeniem pioruna, huraganem, naporem śniegu, lawiną, gradem, upadkiem drzewa, powodzią, zalaniem, zapadaniem się ziemi, spływem wód po zboczach;
 • awarią sieci elektrycznej oraz przepięciem spowodowanym uderzeniem pioruna, zwarciem instalacji, gwałtowną zmianą napięcia w sieci elektrycznej;
 • akcją ratowniczą, dymem i sadzą, hukiem ponaddźwiękowym, upadkiem masztu, upadkiem statku powietrznego, wybuchem.

Ubezpieczenie nieruchomości zapewnia szeroki zakres ochrony przed zdarzeniami losowymi. Dokładny opis ryzyk objętych polisą znajdziesz w OWU.

2.    Ochrona przed kradzieżą

Ubezpieczenie nieruchomości zabezpiecza również mienie właściciela na wypadek włamania i kradzieży, zniszczenia mienia w czasie próby włamania lub aktów wandalizmu. Ochronie podlegają tzw. ruchomości domowe, do których zaliczają się m.in.:

 • przedmioty używane na co dzień;
 • przedmioty osobiste (odzież, kosmetyki, okulary itp.);
 • sprzęt audiowizualny, fotograficzny, telefoniczny, komputerowy, muzyczny;
 • dekoracje (ozdoby, rośliny doniczkowe);
 • sprzęt sportowy, turystyczny;
 • wózki dziecięce, rowery, foteliki samochodowe;
 • zwierzęta domowe;
 • biżuteria (o wartości nieprzekraczającej określonej kwoty);
 • meble ogrodowe.

Uwaga! Dokładny spis przedmiotów objętych ochroną ubezpieczeniową w ramach konkretnej polisy znajdziesz w OWU. Zapoznaj się z nim przed zawarciem umowy i opłaceniem składki.

3.    Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania. Wysokość składki za polisę wzrasta wraz z rozszerzaniem pakietu o kolejne warianty. Im większa odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego, tym więcej zapłacisz za ochronę. Podstawowy pakiet niemal zawsze obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Zabezpiecza ono osoby objęte polisą przed poniesieniem konsekwencji za wyrządzenie szkód osobom trzecim. Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie w Twoim imieniu np. gdy:

 • Twoje dziecko podczas gry w piłkę wybije sąsiadowi szybę;
 • w Twoim mieszkaniu pęknie rura i zaleje mieszkanie współlokatorów mieszkających piętro niżej;
 • jadąc rowerem, potrącisz pieszego;
 • Twój pies pogryzie sąsiada.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przydaje się w wielu sytuacjach i może uchronić Cię przed kosztownymi wydatkami. Przeważnie obowiązuje na terenie Polski i Europy, a za opłatą można je rozszerzyć o szkody wyrządzone na całym świecie lub szkody powstałe na skutek posługiwania się bronią palną.

4.    Assistance domowe

Jako dodatek do podstawowego pakietu polisy ubezpieczyciele często proponują assistance domowe. W ramach takiego rozszerzenia można liczyć na wsparcie w razie awarii, uszkodzenia lub zniszczenia wyposażenia domu. Ubezpieczenie obejmuje wówczas organizację i pokrycie wydatków na usługi specjalistów. Z pomocy można skorzystać np. przy awarii pralki, zatrzaśnięciu kluczy wewnątrz mieszkania czy pęknięciu rury. Ponadto ubezpieczyciel pomoże zapewnić odpowiednią pomoc medyczną w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.

5.    Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Do standardowej polisy na mieszkanie możesz też dobrać pakiet NNW, który dotyczy zdrowia i życia osób wskazanych w umowie ubezpieczeniowej. Obejmuje świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, zwrot kosztów leczenia i hospitalizacji. Wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają podwojenie sumy ubezpieczenia z tytułu śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku.

5 powodów, dla których warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom — podsumowanie

Inwestycja w ubezpieczenie nieruchomości pozwala uchronić się przed poważnymi stratami materialnymi. Polisa zadziała m.in. przy pożarze, włamaniu czy powodzi. Pozwoli uchronić się przed konsekwencjami wynikającymi ze szkód wyrządzonych osobom trzecim, a także zapewni wsparcie przy nagłych awariach domowych.

Zakres ubezpieczenia dobierz do własnych potrzeb i pamiętaj, aby przed opłaceniem składki dokładnie zapoznać się z treścią OWU. Najlepsze oferty od różnych towarzystw znajdziesz w porównywarce internetowej na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Skorzystaj z darmowego kalkulatora i uzyskaj dostęp do kilkunastu różnych polis wybranych zgodnie z Twoimi indywidualnymi wymaganiami i parametrami mieszkania.

Artykuł sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic