Informacje

Bliskie Spotkania z prof. Szymonem Malinowskim - posłuchaj!

Dodano:
Bliskie Spotkania z prof. Szymonem Malinowskim - posłuchaj!

Profesor Szymon Malinowski od wielu lat realizuje własną misję – popularyzuje wiedzę naukową na temat zmian klimatu i ostrzega przed zbliżającą się katastrofą. Teraz alarmuje: stoimy na progu końca świata. W RMF Classic poprowadził lekcję o klimacie - posłuchajcie jej jeszcze raz!

Prof. Szymon Malinowski - fizyk atmosfery i profesor Nauk o Ziemi, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który od lat zajmuje się wyjaśnianiem zjawisk związanych z globalnym ociepleniem i alarmowaniem, że zagrożenia, jakie niosą ze sobą zmiany klimatu, są już naprawdę bardzo blisko. Naukowiec jest także bohaterem filmu dokumentalnego "Można Panikować" w reżyserii Jonathana Ramseya. Z prof. Szymonem Malinowskim rozmawiała Marta Kubala.

Polska pokryła się ostatnio białym puchem, a temperatura w wielu miejscach spadła poniżej zera. Mówi się o „zimie stulecia" oraz „bestii ze Wschodu". Czy to oznacza, że coraz lepiej radzimy sobie z globalnym ociepleniem?

Posłuchaj

Nauka dysponuje niepodważalnymi dowodami na to, że Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu, a emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu. Bazując na naukowym podejściu profesor Malinowski poświęcił się temu, by ostrzegać ludzi, pokazywać im fakty i apelować o zmiany. Ale czy na te zmiany nie jest już za późno?

Posłuchaj

Prof. Szymon Malinowski od wielu lat apeluje o podjęcie działań na rzecz poprawy klimatu, ale wciąż spotyka osoby, które nie wierzą w jego słowa.

Posłuchaj

Prof. Szymon Malinowski jest także współzałożycielem, autorem, redaktorem portalu naukaoklimacie.pl, od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki na temat klimatu i ostrzega przed katastrofą. Jak rozmawia z ludźmi na temat kryzysu klimatycznego?

Posłuchaj

Od początku swojej kariery naukowej stara się zrozumieć procesy fizyczne kształtujące klimat, bo chmury to największa zagadka klimatu i jego zmian. A jak zmiany klimatu wpływają na nasze codzienne życie?

Posłuchaj

Jakie widoczne sygnały daje nam planeta, które świadczą o jej złym stanie?

Posłuchaj

Posłuchaj

Czy kryzys klimatyczny może mieć wpływ na konflikty między państwami? O to między innymi zapytałam profesora podczas naszej rozmowy.

Posłuchaj

W Polsce debata na temat budowy pierwszej elektrowni jądrowej toczy się już od 50 lat i nadal nie dysponujemy tego typu rozwiązaniami. Wkrótce ma się to zmienić. Czy takie rozwiązanie jest Polsce potrzebne i co będzie, gdy skończą się nam znane źródła energii? 

Posłuchaj

Od lat popularyzuje wiedzę na temat kryzysu klimatycznego i stara się dotrzeć do jak największej grupy ludzi. Mówi, że wzrasta nasza świadomość, ale to wciąż zbyt mało. A zapytany o młodzieżowe strajki klimatyczne mówi, że ich popularność to w dużej mierze zasługa szwedzkiej aktywistyki Grety Thunberg.

Posłuchaj

Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu. Przez całe życie zawodowe edukuje innych i nam także przekazuje dziś wiedzę na temat klimatu i chmur, których badaniem zajmował się już na studiach.

Posłuchaj

 • 01:42 Alexis Ffrench, James Horner Boys Playing Airplanes
 • 01:47 Pietro Mascagni Rycerskość wieśniacza (Intermezzo)
 • 01:50 Nikita Magaloff, Fryderyk Chopin Waltz in Ab major Opus 34 No.1
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 348, Sunday, 28 February 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic