Od słowa do słowa

Słuchaj już teraz do 18:00
Zaprasza Katarzyna Hnat

„Od słowa do słowa” – magazyn literacko-naukowy, pełen ciekawostek, informacji i rozmów o słowach i języku, nowościach wydawniczych, książkach rozwojowych, wydarzeniach, ludziach i miejscach, które warto odwiedzić.

W każdy poniedziałek od 14.00-18.00.

Katarzyna Hnat

Zapraszam!


Zwiedzamy Beskid z "Babą z gór" i książkami w tle

Zuzanna Długosz, przewodniczka beskidzka, autorka kreatywnych warsztatów i animatorka czasu wolnego, znana pod marką „Baba z gór” – w rozmowie z Katarzyną Hnat opowiada o ciekawych turystycznie miejscach Beskidu Sądeckiego, który warto zwiedzać o każdej porze roku, najlepiej z książką w tle.

posłuchaj Podróże z "Babą z gór" cz.1

posłuchaj Podróże z "Babą z gór" cz.2

 

 

 

„Tadeusz Kantor Cafe Europe”

„Tadeusz Kantor Cafe Europe” – wystawa, którą możemy oglądać w Krakowie w ramach Open Eyes Art Festival. Jest to pokaz prac Kantora z rzymskiej kolekcji Stefanii i Dario Piga, a wystawa rozlokowana została w dwóch przestrzeniach, część prac pokazywana jest w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej w Krakowie, a część w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

O wystawie,  o nowych planach wystawienniczych Cricoteki, oraz o publikacjach, z których o twórczości Kantora możemy dowiedzieć się więcej – w rozmowie Katarzyny Hnat z kuratorką wystawy i dyrektorką Cricoteki Natalią Zarzecką. 

posłuchaj Tadeusz Kantor Cafe Europe

 

 

Bogdan Frymorgen - "Miniatury londyńskie"

Z Bogdanem Frymorgenem o książce "Miniatury londyńskie" rozmawia Katarzyna Hnat.

posłuchaj Bogdan Frymorgen - "Miniatury londyńskie"

Trwa akcja czytaj.pl

Trwa akcja czytaj.pl, w ramach której, do końca listopada mamy dostęp do 18 bestselerowych pozycji książkowych, za darmo. Wystarczy ściągnąć na swój telefon odpowiednią aplikację i można czytać, bądź słuchać książek w formie audiobooków.

O tym jakie książki dostępne są w ramach akcji w tym roku, oraz jak to działa od strony technicznej – opowiada Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, koordynatorka akcji.

posłuchaj Akcja czytaj.pl

 

W programie „Od słowa do słowa” rozmawiamy o propozycjach książkowych dla młodych czytelników

Razem z Iwoną Haberny z Fundacji Bookowy Dom i Agencji Promocyjnej OKO podpowiadamy rodzicom, opiekunom i dziadkom, po jakie książki warto sięgać, wybierając wartościową literaturę dla dzieci i dlaczego warto zwracać uwagę na książki nagradzane.

Co ciekawego ukazało się ostatnio na rynku wydawniczym i na co warto zwrócić uwagę, szukając choćby tytułów mówiących o tym dlaczego warto marzyć? Posłuchajcie.

posłuchaj Propozycje książkowe dla młodych czytelników

„Fisharmonia. Snówpowiązałka” Huberta Klimko-Dobrzanieckiego

„Fisharmonia. Snówpowiązałka” – to najnowsza książka Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, w której autor powraca do rozliczeń z przeszłością, widzianych przez pryzmat rodzinnej historii. Stypa stała się inspiracją do opowiedzenia bardzo osobistej, miejscami zabawnej historii o miłości, jej braku, rodzinie i odkrywaniu pilnie strzeżonych tajemnic. Jest to również opowieść o próbie spełniania marzeń, sprostania oczekiwaniom i realizacji celów. A także o tym, że sny potrafią wiązać rzeczywistość, a rzeczywistość sny rozwiązywać. Autor zabiera czytelników w podróż od Dolnego Śląska przez Rumunię, sanatoria, szpitale, wojny, zsyłki, ucieczki, pogrzeby, zdrady, wesela, rozwody, śluby po kres granej na zdobycznej fisharmonii melodii.

O snach, wspomnieniach, koneksjach rodzinnych i rozliczaniu z duchami przodków z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim rozmawiała Katarzyna Hnat

posłuchaj „Fisharmonia. Snówpowiązałka” Huberta Klimko-Dobrzanieckiego

„Alfabet Wojtusika” – podcast Łukasza Wojtusika, dziennikarza RMF Classic z nagrodą w konkursie PIK-owy Laur

Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki, której członkowie nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych. Konkurs ma na celu podnoszenie rangi książki w mediach - uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” nagrodę otrzymała redakcja "Guliwera".

W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” zwyciężył „Poczet Pisarzy Polskich” – audycja Radia Katowice, prowadzona przez prof. Ryszarda Koziołka i Ewę Niewiadomską.

W kategorii  „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w Internecie  wygrał  „Alfabet Wojtusika” – podcast Łukasza Wojtusika.  

Przyznana została także nagroda specjalna, którą otrzymała Hestia za akcję Literacka Podróż Hestii.

Ogłoszenie wyników 13. edycji konkursu PIK-owy Laur odbyło się podczas uroczystej gali 27 października br., w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Z laureatami głównych nagród - tuż po ich otrzymaniu rozmawiała Katarzyna Hnat

https://www.youtube.com/channel/UC2i6Od8iLoL-TAgcTafhktA

posłuchaj „Alfabet Wojtusika” z nagrodą PIK-owego Lauru

posłuchaj „Poczet Pisarzy Polskich” – nagroda dla audycji Radia Katowice

posłuchaj „Guliwer” - nagroda dla redakcji

Zdzisław Beksiński – obraz dopełniony muzyką i zapachem

Jest taka wystawa, która porusza nie tylko ze względu na obraz i kolor, ale także uzupełnia te doznania o muzykę i zapachy. To stała wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego, którą można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt wielkoformatowych obrazów Beksińskiego z tzw. okresu fantastycznego jego twórczości.

Ale jest też ciekawa historia związana z muzyką napisaną przez współczesnego francuskiego kompozytora, poruszonego tymi obrazami, oraz z zapachami, które powstały z inspiracji obrazami mistrza Beksińskiego.

O tym wszystkim Katarzynie Hnat opowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

posłuchaj Zdzisław Beksiński Zmysły
 

 

„Psychiatria i Sztuka”

W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie powstała ciekawa wystawa zatytułowana  „Alternatywny przewodnik po świecie. Artyści stacji Badawczej OUTSIDER Art”. To kilkadziesiąt prac utalentowanych artystów nieprofesjonalnych, pacjentów szpitala psychiatrycznego im. Babińskiego w Krakowie, którzy tworzą pod okiem profesjonalistów ze Stowarzyszenia „Psychiatria i Sztuka”.  Jak zmieniła się ich codzienność  i jaką rolę w ich życiu pełni sztuka?  O tym opowiada  prof. Grażyna Borowik, artystka, wykładowca ASP w Krakowie i prezydent Stowarzyszenia. Wystawa powstała z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im.dr. Andrzeja Kowala, oraz 5-lecia Stacji Badawczej OUTSIDER ART w Krakowie. Na zakończenie obchodów Jubileuszu, 28 i 29 października odbędzie się II Międzynarodowy Przegląd Filmów o Sztuce Outsiderów. Projekcje będą miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Wstęp wolny.

posłuchaj Psychiatria i sztuka

„Miłość i zbrodnie w czasie wolnym” – Dawid Kornaga

„Miłość i zbrodnie w czasie wolnym” to najnowsza powieść Dawida Kornagi - pisarza, felietonisty i scenarzysty stojącego m.in. za sukcesem „Furiozy”, a także nominowanego do Paszportów „Polityki” za powieść „Gangrena”.  Tym razem Dawid Kornaga zaprasza nas do mikro-świata, w którym toczą się makro-problemy. Trzy przyjaciółki przyjeżdżają na weekend do ekskluzywnego hotelu SPA, gdzie muszą zmierzyć się nie tylko z przeszłością, ale także z pełną wyzwań teraźniejszością. O czym jeszcze jest ta książka i dlaczego hotel SPA stał się tłem do tej historii oraz jednym z bohaterów? O tym z Dawidem Kornagą rozmawia Katarzyna Hnat.

posłuchaj „Miłość i zbrodnie w czasie wolnym” – Dawid Kornaga

 

„Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845”

Fryderyk Chopin jakiego nie zlaliśmy - czasem poważny, czasami zirytowany, rzuca żartami, bądź śmiertelnie się obraża – taki obraz Chopina-pedagoga, wyłania się z listów Friederike Müller – jednej z ulubionych i najbardziej utalentowanych jego uczennic. W 231 listach pisanych do swoich ciotek mieszkających w Wiedniu, Feredrike relacjonuje około 170 lekcji z Chopinem, co rzuca zupełnie nowe spojrzenie na tego kompozytora. Listy opracowała Uta Goebl-Streicher, książka nosi tytuł: „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845”. Dzięki tej publikacji nie tylko poznajemy bliżej samego Chopina, ale dowiadujemy się również sporo o innych artystach, koncertach i nowościach muzycznych, oraz specyfice paryskiego życia muzycznego i towarzyskiego we wczesnych latach 40. XIX wieku.

O tej publikacji Katarzyna Hnat rozmawiała z Aleksandrem Laskowskim, rzecznikiem prasowym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, który jest wydawcą tej książki.

posłuchaj „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845”

„Pokoje. Od urodzenia do wieku klęski” – biografia Stanisława Brejdyganta

„Pokoje. Od urodzenia do wieku klęski” – to biografia Stanisława Brejdyganta - aktora, reżysera, scenarzysty, pisarza i dramaturga. W swojej biografii Pan Stanisław przeprowadza nas przez kolejne pokoje swojego życia, w których mieszkał i w których toczyło się życie. Jak przebiegały trudne lata dzieciństwa i młodości oraz jak rozwijała się jego kariera aktorska, o tym opowiedział w rozmowie z Katarzyną Hnat w programie „Od słowa do słowa”.

posłuchaj Biografia Stanisława Brejdyganta

„Drzemy koty” Michała Zabłockiego z cyklu "Zabłocki z prądem"

W programie „Od słowa do słowa” dziś rozmawiamy z Michałem Zabłockim, poetą, autorem tekstów piosenek, scenarzystą i reżyserem, który zadebiutował także jako wokalista i twórca teledysków z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Piosenka „Drzemy koty” z projektu „Zabłocki z prądem” jest pierwszą z cyklu, jaki regularnie ma się ukazywać w sieci. Jak ten teledysk powstawał, na ile sztuczna inteligencja spełniła oczekiwania artysty i co nowego poza teledyskiem w twórczości Pana Michała? O tym w rozmowie z Katarzyną Hnat.

posłuchaj Michał Zabłocki "Drzemy koty"

Fot.Tomasz Stokowski

„Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję”

„Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję” – to kolejna książka, o której rozmawiałyśmy w programie „Od słowa do słowa”. Marianna Dushar – autorka książki, jest  blogerką kulinarną, antropolożką kultury i rodowitą lwowianką. W rozmowie z Katarzyną Hnat opowiedziała o tym, czym charakteryzuje się dzisiaj kuchnia lwowska, która od wieków łączy w sobie nie tylko smaki kuchni polskiej czy ukraińskiej, ale znajdziemy w niej również wpływy żydowskie, huculskie, austriackie a nawet greckie i bliskowschodnie. Będzie więc o zupie z kiszonych cytryn, konfiturze z fiołków i zielonym barszczu.  

posłuchaj Marianna Dushar - "Kuchnia lwowska"

Kamil Janicki – „Wawel. Biografia.”

W kolejne odsłonie programu „Od słowa do słowa” naszym gościem był Kamil Janicki – historyk, publicysta, autor porywających biografii kobiet, jak np.: „Damy Władysława Jagiełły”, czy „Damy złotego wieku”.
Tym razem rozmawiać będziemy o biografii nie osób, tylko miejsca, a dokładnie Wawelu.
Książka „Wawel. Biografia” – opisuje ludzi i życie na wzgórzu wawelskim, od samych jego początków, aż do czasów II wojny światowej.
Z publikacji dowiemy się choćby, jak to było z tym smokiem wawelskim, ile kosztowały trony, którędy uciekał Henryk Walezy, czy jaki dystans musiał pokonać król, by odwiedzić królową w jej sypialni.
Z Kamilem Janickim, autorem biografii Wawelu rozmawiała Katarzyna Hnat.

posłuchaj Kamil Janicki – „Wawel. Biografia.”

Marta Bartosik - "Kraina emocji"

W magazynie "Od słowa do słowa" dziś rozmowa z Martą Bartosik, autorką książki "Kraina emocji". Mówić będziemy o tym, jak radzić sobie z emocjami nas samych, ale też jak pomóc naszym dzieciom w trudnych dla nich momentach, zwłaszcza z początkiem roku szkolnego.

posłuchaj Marta Bartosik - "Kraina emocji"

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic