Kiedy w Plebiscycie MocArty RMF Classic 2018 jedną z Waszych nominacji otrzymała „Biblia Królów” z Wydawnictwa Manuscriptum, od razu wiedziałem, że to temat na większy radiowy program. Przypomnę krótko, że ten artbook – bo tak należy to dzieło określić – to księga stylizowana na księgi z czasów Bolesława Chrobrego, które służyły  manifestacji władzy i potęgi monarchy. „Biblia Królów” wydana została z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.

A więcej na jej temat znajdziecie tu.

Niedługo po Gali MocArtów dostaliśmy informację, że Wydawnictwo Manuscriptum zaprezentowało „siostrzaną” księgę Biblii Królów – Biblię MAXIMA – jeszcze większą, jeszcze bogatszą! Zdecydowałem, że muszę poznać kulisy powstania tak niezwykłych dzieł.

I tak, z namową Doroty Wielgopolan z Wydawnictwa Manuscriptum dotarłem do Pelplnina.
W tym niewielkim miasteczku na Pomorzu Gdańskim, w Muzeum Diecezjalnym spoczywa unikatowy skarb – Biblia Gutenberga.

Tu znajdziecie więcej informacji na ten temat:
https://www.rmf.fm/bajeczna-polska/show,4,pelplin-unikat-na-skale-swiatowa-czyli-biblia-gutenberga.html

Jednak to nie Muzeum Diecezjalne było moim celem. Celem była niepozorna introligatornia Jerzego Budnika, w której takie księgi jak Biblia MAXIMA otrzymują ostateczny kształt – wydrukowane arkusze są ręcznie zszywane i oprawiane w kunsztowny sposób.

To właśnie tu o procesie produkcji artbooków i faksymiliów opowiedział mi Tadeusz Serocki, który jest koordynatorem projektów wydawnictwa i wielkim znawcą nie tylko „biblijnych” tematów wydawniczych,  a Jerzy Budnik oprowadził mnie po pracowni, w której wraz z żoną wykonuje prawdziwe dzieła sztuki introligatorskiej.

Zobaczcie galerię zdjęć. Zapraszam też do posłuchania programu jak powstają takie księgi. Paweł Pawlik

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic