Spis treści - magazyn literacki w RMF Classic

Słuchaj już w poniedziałek od 13:00

W magazynie literackim "Spis treści" znajdziecie wszystko, co związane jest z książką. Będziemy prezentować nowości, zaglądać do rankingów sprzedaży, do bibliotek, klubów dyskusyjnych i na literackie portale, ale przede wszystkim będziemy czytać, rozmawiać i rozkoszować się słowem.

Książka do zdobycia w Spisie treści RMF Classic!
Chcesz wejść w posiadanie książki, o której właśnie jest mowa w Spisie treści RMF Classic?
Wypełnij formatkę poniżej!

Maksymalnie 1000 znaków.
Maksymalnie 1000 znaków.


 

SPIS TREŚCI- SEZON 2020/2021 

 

Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami Justyny Dąbrowskiej

 

Miłość jest warta starania. Rozmowy z Mistrzami. Z tą książką gościła u mnie trzy lata temu.  Jej rozmówcami wówczas byli między innymi: Kazimierz Kutz, Danuta Szaflarska czy Zygmunt Bauman. W tym miesiącu nakładem wydawnictwa Agora ukazał się kolejny wspaniały zbiór wywiadów pt. Zawsze jest ciąg dalszy, tym razem z psychoterapeutami.

 Posłuchajcie całej rozmowy z Justyną Dąbrowską

posłuchaj Justyna Dąbrowska- Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Psychoterapeuci żyją i pracują najdłużej. Dlaczego tak jest? Skąd czerpią nadzieję, witalność i sens życia? Co daje im napęd do pracy i miłości? Czym są „bąble radości”?

„Zawsze jest ciąg dalszy” to kolejna odsłona rozmów Justyny Dąbrowskiej z Mistrzami, którymi tym razem są psychoterapeuci i psychoanalitycy a wśród nich: Bogdan de Barbaro, Irena Namysłowska, Vamik Volkan, Lidia Mieścicka, Yona Teichman, Emanuel Berman, Hanna Jaworska, Wiktor Sedlak, Ora Dresner, Ryszard Praszkier i Wojciech Eichelberger.

 

Dług honorowy Wojciecha Chmielarza

 

Tej książki, serii autor w ogóle nie planował. Pandemia spowodowała, że chciał coś po prostu zrobić dla swoich czytelników i na facebooku zaczął pisać „Prostą sprawę”. Później, kiedy pojawiła się w druku, czytelnicy byli ciekawi, co dalej z Bezimiennym. I tak oto mamy drugą część zatytułowaną „Dług honorowy”. Posłuchajcie całej rozmowy z Wojciechem Chmielarzem, a w niej o inspiracjach, pięknym województwie lubuskim i chadach.

Cała rozmowa z Wojciechem Chmielarzem

 

 

posłuchaj Dług honorowy Wojciecha Chmielarza

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

Powieść sensacyjna mistrza kryminału. O czającym się w ludziach złu i o długach, które zawsze trzeba spłacać.

Wilki to niewielka wieś zagubiona gdzieś nad jeziorem w województwie lubuskim. Miejscową społecznością wstrząsnęła tragedia, kiedy zamordowano tam młodą dziewczynę, której zmasakrowane, na wpół zwęglone ciało odnaleziono na dryfującej po jeziorze łodzi. Policja szybko typuje podejrzanego – mieszkającego niedaleko miejsca zbrodni właściciela łajby, Traszkę, znanego ze skłonności do agresji odludka. Są jednak osoby, które nie wierzą w jego winę.

Bezimienny bohater, znany z "Prostej sprawy", pojawia się w Wilkach, nadszedł bowiem czas, by spłacił u Czarnego zaciągnięty dług: ma pomóc w wytropieniu prawdziwego mordercy. Czarny jest przekonany o niewinności Traszki.

Szybko wychodzi też na jaw, że zabójstwo Oli to tylko jedna z wielu tajemnic, od lat toczących niepozorną wieś jak choroba, i dalsze grzebanie w przeszłości może być śmiertelne niebezpieczne.

Dotarcie do prawdy będzie wymagało zmierzenia się z wciąż wiszącym nad okolicą widmem dawnych zbrodni, które miały nigdy nie wyjść na jaw, głęboko zakorzenionymi uprzedzeniami, grupą holenderskich dilerów i wyjątkowo przedsiębiorczą sołtyską, bez której zgody w Wilkach nie dzieje się nic.

Pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z "Prostej sprawy".

Nasz biedny Fiedia Sylwii Frołow

W Spisie treści RMF Classic Sylwia Frołow z książką pt. Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski. Dla mnie to była prawdziwa czytelnicza uczta!  Posłuchajcie całej rozmowy, a w niej kobiety, ale też twórczość autora Braci Karamazow.

 Cała rozmowa: 

posłuchaj Nasz biedny Fiedia Sylwii Frołow

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Powieści Dostojewskiego to historie męskich tragedii, dla których kobiety stanowią jedynie tło. W jego życiu było odwrotnie – to one stały na pierwszym planie, to bez nich nie potrafił istnieć ani tworzyć. A więc ukochana matka, znosząca humory zazdrosnego męża; pierwsza żona Maria, cierpiąca na gruźlicę i skrajne stany emocjonalne; Polina, uwieczniona w Graczu kontrowersyjna kochanka; no i Ania, druga żona, oddana towarzyszka godząca się na wszelkie upokorzenia i nałóg hazardowy wybitnego męża. To te najważniejsze. Ale kobiet w życiu Dostojewskiego było więcej. I niemal każda dała cząstkę siebie którejś z jego bohaterek. Geniusz i znawca duszy ludzkiej od kobiet oczekiwał poświęcenia i współczucia, w zamian oferując emocjonalne piekło. Anna Korwin-Krukowska, której pisarz się oświadczył, szybko to zrozumiała: „Jego żona powinna zupełnie, całkowicie poświęcić się jemu, oddać mu całe swoje życie, myśleć tylko o nim. A ja tak nie mogę, ja sama chcę żyć!”.

 

Nasz biedny Fiedia to gorzka i pasjonująca opowieść o kobietach w życiu geniusza i klucz do nowego odczytania jego twórczości. To także opowieść o pierwszych rosyjskich emancypantkach, które należały do bliskiego kręgu przyjaciół Dostojewskiego.

 

Sylwia Frołow (ur. 1965) – jest autorką książek Dzierżyński. Miłość i rewolucja (2014), Antonówki. Kobiety i Czechow (2020) oraz Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski (2021), zbioru portretów Bolszewicy i apostołowie (2014), a także dwóch powieści: Spojrzenia (2009), I dusza, i seks (2013). Korektorka i redaktorka, na co dzień pracuje w „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat pełniła funkcję sekretarza prof. Jerzego Pomianowskiego. Mieszka w Krakowie.

Ekipa na tropie, czyli Magda Stachula jako autorka książki dla dzieci!

Magda Stachula kolejny raz w Spisie treści RMF Classic, ale pierwszy raz jako autorka książki dla najmłodszych! Skąd pomysł? Jak duży wpływ na tę książkę mieli jej synowie? I jak się czuje w nowej roli? Posłuchajcie.

 

 Cała rozmowa:

posłuchaj Ekipa na tropie Magdy Stachuli

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Z tą ekipą nie da się nudzić!

Kuba jest rezolutnym chłopakiem, który wraz z rodziną spędza wakacje nad jeziorem w lesie. Gdy przypadkiem odkrywa ukryty skarb, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, nie wtajemniczając w to nikogo z dorosłych.

Pomagają mu: brat Filip oraz sąsiadki – Oliwia i Jagoda. Pod nogami zawsze pałęta się ukochany pies.

Co złowrogo hałasuje na zakurzonym strychu? Jak rozszyfrować tajemniczą mapę? I co z tym wszystkim ma wspólnego Juliusz Cezar?

Zagadki, szyfry i nieodkryte tajemnice. Daj się porwać grupie młodych odkrywców i rusz wspólnie z nimi na poszukiwanie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Magdalena Stachula – autorka thrillerów – udowadnia, że doskonale odnajduje się w roli autorki książek przygodowych dla dzieci, które zachwycą także dorosłych czytelników.

 

Szelest Małgorzaty Oliwii Sobczak

Małgorzata Oliwa Sobczak wraca z nową serią!

Rozmawiamy o Szeleście, ale nie tylko. Jak radzi sobie z pisaniem scen erotycznych? Czy Leopold Bilski spotka się z Oskarem Kordą? I kto ją inspiruje? Zapraszam do posłuchania całej rozmowy.

 

Cała rozmowa: 

 

posłuchaj Szelest Małgorzaty Oliwii Sobczak

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Nowy thriller kryminalny Małgorzaty Oliwii Sobczak, autorki bestsellerowej serii „Kolory zła” („Czerwień”, „Czerń”, „Biel”), dzięki której została okrzyknięta gwiazdą polskiego kryminału.

 

Dziennikarka Alicja Grabska dostaje zlecenie przetestowania mobilnej aplikacji „Place to Rest”, prowadzącej do zagadkowych miejsc na mapie Trójmiasta. W czasie jednego z "wypadów" natyka się na ciało zamordowanej kobiety. Śledztwo prowadzone przez detektywa Oskara Kordę wiedzie do mrocznego, pełnego tajemnic świata, w którym przeszłość nigdy nie daje o sobie zapomnieć.

Rosja od kuchni Witolda Szabłowskiego

Witold Szabłowski - z nową książką Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem.

Prawa do poprzedniej książki pt. Jak nakarmić dyktatora już sprzedane, co mnie nie dziwi. Objechał kawał Rosji, dotarł do tych, którzy cierpieli głód, ale też tych, którzy gotowali dla tych najważniejszych! Do tego bawi się formą. Co strona to niespodzianka! Czyta się bardzo dobrze! Posłuchajcie całej rozmowy, a w niej m.in. o tym, czy przypadek doprowadził Witolda Szabłowskiego do letniego domku Stalina? A może nie ma przypadków?  Autor opowiada – jak pisze- czyli z pasją!!

Cała rozmowa: 

posłuchaj Rosja od kuchni Witolda Szabłowskiego

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Ta książka to niezwykłe połączenie książki kucharskiej i dobrego reportażu. Dowiesz się z niej, jak, kiedy – i po co – kucharz Sta­lina uczył kucharza Gorbaczowa śpiewać do drożdżowego ciasta. Jak Nina, kucharka z wojny w Afganistanie, zmuszała się, by myśleć o czymś przyjemnym – bo chciała, żeby jej dobry nastrój udzielał się żołnierzom. Jak wokół Czarnobyla, kilka tygodni po katastrofie, zrobiono konkurs na najlepszą stołówkę i kto go wygrał.

Ale przede wszystkim zobaczycie, jak jedzenie może służyć propagandzie. W kraju takim jak Związek Radziecki służył jej każdy kotlet, usmażony i podany w każdej stołówce i restauracji od Kaliningradu po krąg polarny i od Kiszyniowa po Władywostok. I to, co jadł pierwszy sekretarz partii komunistycznej, i to, co jadł zwykły obywatel, było polityczne. Rosja jest zaś godną następczynią ZSRR, więc wciąż karmi ludzi propagandą, tak jak robiła to przed laty.

Nie przypadkiem rządzi tam Władimir Putin, wnuk kucharza Spirydona Putina. O nich obu też w tej książce przeczytacie.

"Weź pięć kilo ciekawości, pięć – dociekliwości, dziesięć – talentu, przypraw dużą szczyptą historii i podawaj na ciepło: takie danie reporterskie najwyższej próby, czyli Rosję od kuchni, przygotował nam mistrz reportażu Witold Szabłowski. Danie, od którego oderwać się trudno, a przejeść nim nie sposób, tak jest smakowite. Bo jest w nim nieco pieprzu (kucharz Stalina), nieco słodyczy (ciastu drożdżowemu śpiewać należy), trochę piołunu (smak butów w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie) oraz nieuchwytny aromat tego, co duszą rosyjską się zwie."

Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, autorka filmów dokumentalnych

"Przepraszam, czy zastałam Witka Szabłowskiego? W salonie go już dawno nie ma, ale mówią, że ktoś podobny rozsiadł się w tutejszej kuchni. To Witold Mirosławowicz. Sączy czaczę i z apetytem wgryza się w surową cebulę. Jak on to robi, że nawet do najpilniej strzeżonych w Rosji tajemnic dotrze kuchennymi drzwiami? Skorzysta, rozgości się, napije i naje, a i jeszcze niezauważony wyniesie soczyste historie? Ja się oszukać nie dam, Witka poznaję z daleka. Tylko on przepis na dżem z orzechów potrafi tak smacznie doprawić kłopotami żołądkowymi Lenina."

Barbara Starecka, dziennikarka i podróżniczka

 

Niewybaczalne Izabeli Janiszewskiej

Pierwszy ukazał się Wrzask, w kwietniu 2020 roku. We wrześniu Histeria, a w tym roku zamykający cykl Amok. Cóż powiedzieć, już wykupiono prawa do ekranizacji trylogii! Kupił je Opus Film, do tej pory studio odpowiedzialne za takie filmy jak np. Zimna wojna czy Ida. Dzisiaj mam dla was najnowszą książkę Izabeli Janiszewskiej pt. Niewybaczalne.

Posłuchajcie rozmowy z autorką:

 

 

posłuchaj Niewybaczalne- rozmowa z Izabelą Janiszewską

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Zaginione dziecko, niewybaczalna zbrodnia i jedno kłamstwo, które zniszczy wszystko…

 

Trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w centrum handlowym. Wkrótce potem śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary pewnej przerażającej zbrodni. Odkrycie to paraliżuje miejscową społeczność. Narasta nieufność i panika, a jednocześnie ktoś bardzo stara się, by prawda o zbrodni nie ujrzała światła dziennego.

 

Dwadzieścia pięć lat później Zuzannę budzi pukanie do drzwi. Na progu zastaje policjantów, którzy informują ją o śmierci ojca. Niebawem okazuje się, że cała przeszłość kobiety została zafałszowana. By zrozumieć tragedię sprzed lat i raz na zawsze przerwać zmowę milczenia, Zuzanna musi udać się w podróż tam, gdzie zaczęła się ta lawina kłamstw.

 

Czasami wystarczy jedno kłamstwo, by zacząć wątpić we wszystkie prawdy.

Blisko, bliżej – rozmowa z Katarzyną Kubisiowską

Katarzyna Kubisiowska. Dziennikarka. Dodam, że pisarka, choć sama o sobie tak nie mówi. "Blisko, bliżej" - to zbiór wybranych 50. jej rozmów ze znanymi postaciami ze świata filmu, teatru, literatury etc. Rozmawiamy o rozmowie właśnie, ale też o tym, jak ważne, by robić coś, co się kocha. Iść do przodu. Idźmy za nią.

 Posłuchaj całej rozmowy z Katarzyną Kubisiowską:

posłuchaj Blisko, bliżej- rozmowa z Katarzyną Kubisiowską

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

„Tylko w bliskości rodzi się prawdziwa rozmowa ” – mówi Katarzyna Kubisiowska.

 

Zadebiutowała ćwierć wieku temu w „Przekroju”, pisała w „Filmie”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”.

 

Do rozmów zaprasza kluczowe postaci polskiej kultury. Jej rozmówcy zgodnie twierdzą, że potrafi budować bezpieczną atmosferę, stawiać nieszablonowe pytania, drążyć tematy, o których wcześniej nigdy z nikim nie rozmawiali.

 

Z Katarzyną Nosowską o nadziei, z Agnieszką Holland o wspólnocie, z Ireną Santor o pasji – to tylko niektóre z rozmów o tym, co najważniejsze.

 

Inspirujące, mądre, skłaniające do refleksji – bliskie spotkania, z których każde może na zawsze odmienić nasze spojrzenie na świat.

 

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka filmoznawstwa UJ. Współautorka Panoramy kina najnowszego 1980–1995. Leksykonu oraz Lektur na ekranie, czyli małego leksykonu adaptacji filmowych. Autorka książek Rak po polsku, biografii Jerzego Pilcha Pilch w sensie ścisłym, biografii Danuty Szaflarskiej Grać, aby żyć i wywiadu rzeki z Wojciechem Mannem Głos.

 

Barański Andrzej, Bargielska Justyna, Bieńczyk Marek, Bonowicz Wojciech, Braun Joanna, Braunek Małgorzata, Budzisz-Krzyżanowska Teresa, Chmielewska Iwona, Chmielewska Małgorzata, Concejo Joanna, Dębska Kinga, Dymna Anna, Englert Jan, Glińska Agnieszka, Grynberg Mikołaj, Holland Agnieszka, Hund Olga, Jagielscy Grażyna i Wojciech, Kasdepke Grzegorz, Klicka Barbara, Kondrat Marek, Konieczna Aleksandra, Kornhauser Jakub, Kraftówna Barbara, Krauze Krzysztof, Kruczyński Zenon, Kulig Joanna, Libera Zbigniew, Łoziński Mikołaj, Marcinów Mira, Moczarska Elżbieta, Nosowska Katarzyna, Pavo Pablo, Peszek Jan, Pilch Jerzy, Przemyk Renata, Różycki Tomasz, Rudniańska Joanna, Santor Irena, Seniuk Anna, Stuhr Jerzy, Szuber Janusz, Taborska Agnieszka, Tokarczuk Olga, Trzaska Mikołaj, Tulli Magdalena, Waglewski Wojciech, Wilczyński Mariusz, Zagajewski Adam, Zajączkowska Urszula.

Gnoza Michała Cetnarowskiego

Michał Cetnarowski – pisarz, redaktor, krytyk, ekspert od literatury SF. Rozmawiamy o jego najnowszej powieści pt. Gnoza, ale też o kondycji literatury science-fiction w ogóle. O tym, co w niej dobre.

 

posłuchaj Gnoza Michała Cetnarowskiego

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Warszawa, Polska, świat w połowie XXI wieku. Wydaje się, że kryzys ekologiczny został zdławiony, największe nierówności społeczne zasypane, a globalny konflikt jedynie tli się. Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić?

Rozwój coraz sprawniejszych i coraz tańszych Sztucznych Inteligencji przyspieszyła pandemia 2020 i następująca po niej dekada kryzysów. W oparciu o systemy SI pracują Asystenci Personalni - czyli prywatne interfejsy, doradcy -  analizujący wzorce zachowania i zbiory big data, które wiedzą o ludziach więcej niż oni sami. Dzięki tej wiedzy najlepiej pokierują twoim zdrowiem, dietą, sportem, karierą, pracą, związkiem, czasem wolnym, rozrywką, życiem osobistym…

"Gnoza" to opowieść o starciu Ciała z Rozumem, Materii z Duchem, Natury z Kulturą.

 

UFO nad Bratysławą Weroniki Gogoli

 

Laureatka Nagrody Conrada 2018 za debiutancką powieść pt. Po trochu. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Gryfia. Od siedmiu lat mieszka w Bratysławie, o której napisała w swojej drugiej książce. Nie tylko o Bratysławie. O Słowacji, Słowakach. To książka  dla tych, którzy nie wiedzą nic o tym niewielkim państwie, ale i dla tych, którym wydaje się, że wiedzą już wszystko. Czyta się rewelacyjnie, bo tak zresztą pisze Weronika Gogola. Polecam!

posłuchaj UFO nad Bratysławą Weroniki Gogoli

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Kraj nad trzema morzami, z których tylko jedno jest prawdziwe, a i tak nie ma do niego bezpośredniego dostępu. Ojczyzna Nocnego Króla i Janosika. Miejsce, w którym zawsze biorą górę okoliczności – te, które sprawiły, że Słowacy przez tysiąc lat byli w madziarskiej niewoli, że podporządkowali się III Rzeszy, że na dziesięciolecia zostali za żelazną kurtyną.

"Ufo nad Bratysławą" to bardzo osobista i bardzo zabawna książka o kraju za naszą południową granicą. Weronika Gogola z poczuciem humoru i wielką sympatią przygląda się swojej przybranej matczyźnie. Dużo tu o słowackiej polityce, bo w tym niewielkim kraju nie ma dokąd przed nią uciec. Jest więc niesławny Mečiar i jego następca Fico, są rolnicy, którzy założyli partię „Mamy dość!”, są organizatorzy protestów, które wybuchły po zamordowaniu młodego dziennikarza i jego narzeczonej, oraz nowa prezydentka, która niczym Janosik wreszcie zaprowadzi upragniony porządek. Autorka zabiera nas w szaloną podróż po kraju, w którym powstał musical o Janie Pawle II, gdzie organizuje się turniej kopania grobów dla zawodników z państw Grupy Wyszehradzkiej i skąd można po śmierci polecieć w kosmos.

O tekstach Leszka Kołakowskiego zebranych w tomie Śmierć jako własność prywatna - Zbigniew Mentzel

 

Zbigniew Mentzel –pisarz, publicysta, laureat Nagrody im. Jana Długosza za najlepszą książkę z dziedziny humanistyki, która ukazała się w 2020 roku. Uhonorowany za wydaną przez Znak biografię Leszka Kołakowskiego Czytanie świata. Tym razem dokonał wyboru tekstów Leszka Kołakowskiego o śmierci. Co mu przyświecało? Czym zaskoczył go tym razem Leszek Kołakowski? Posłuchajcie całej rozmowy.

 

posłuchaj Zbigniew Mentzel o tomie pt. Śmierć jako własność prywatna

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy

Tematem kilkunastu tekstów zebranych w tej książce – spośród których część nigdy dotąd nie była publikowana – jest ludzki lęk przed śmiercią, a także możliwość opanowania tego lęku, stawienia mu czoła.

To bardzo zróżnicowane teksty, pokazujące wszechstronność Kołakowskiego jako myśliciela, jak również jego głęboko ludzkie oblicze. Z równym zaangażowaniem i przenikliwością pisze filozof erudycyjny esej i list do nastoletniej czytelniczki, analizuje wielkie biblijne opowieści i wspomina tragicznie zmarłego przyjaciela.

Wobec pytań o sprawy ostateczne, sens życia i śmierci, zawsze jesteśmy samotni. A jednak wielkość Kołakowskiego polega i na tym, że staje on wobec nich razem z czytelnikiem, obok niego. Nie w pozycji nauczyciela, ale jako towarzysz w poszukiwaniach.

I choć jego myśl w swojej ostrości bywa bezlitosna – odsłaniając tę prawdę, że żyjemy w świecie obojętnym, pełnym cierpienia, pozbawionym łaski – jest zarazem pokrzepiająca. Pokazuje bowiem, że nawet w takim świecie można ocalić człowieczeństwo.

Ćwiczenia z utraty Agaty Tuszyńskiej

Jedna z najpiękniejszych książek o miłości, odchodzeniu i bólu rozłąki.

Nowe, uzupełnione o obszerne posłowie wydanie.

Ćwiczenia z utraty to zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża, krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika, emigranta ‘68 roku, Henryka Dasko.

To rzeczowo, prawie na „gorąco” spisywany dziennik, odsłaniający grozę i rzeczywistość choroby ostatecznej oraz to, że śmierci nie da się oswoić. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości i walce o życie, a w końcu o godność umierania.

Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga – dni, tygodnie, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy. Ich czas miał się właśnie zacząć. Wybrali dla siebie wspólny warszawski adres. Ale mężczyzna, którego kochała i z którym miała się zestarzeć śmiertelnie zachorował. Wyrok był nagły i jednoznaczny – nowotwór złośliwy mózgu. Nie było nadziei. W geście obrony mówili o miłości: „Będziemy walczyć, będziemy razem. Nie poddamy się”.

Ta książka to terapia, pożegnanie i swoisty pomnik dla ukochanej osoby.

Poniższy opis pochodzi od wydawcy. 

 

Cała rozmowa z Agatą Tuszyńską:

posłuchaj Ćwiczenia z utraty- Agata Tuszyńska

 

Kości, które nosisz w kieszeni - debiut prozatorski Łukasza Barysa

Poeta. Student prawa. Absolwent filologii polskiej. Ma 24 lata. Mieszka w Pabianicach. Rodzinne miasto odgrywa zresztą - w jego pierwszej powieści - istotną rolę. Posłuchajcie o pabianickiej legendzie, inspiracjach czytelniczych i o tym, jak rodziła się pierwsza powieść młodego autora.

posłuchaj Kości, które nosisz w kieszeni - debiut prozatorski Łukasza Barysa

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.

 

Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.

 

Żywioł liryczny, którym zalewa nas Barys, jest niesłychany. To znaczy, nie słyszałem jeszcze tak soczystych tonów, chociaż w nowej prozie dzieje się dużo. Jeszcze więcej dzieje się w poezji, a zwróćmy uwagę, że Barys debiutował wcześniej tomem wierszy. Tym razem sięgnął po powieść i mówi w niej brawurowo, mówi czternastoletnią dziewczynką. Jest nią naprawdę. Wszelkie uproszczenia związane z tak zwaną „subkulturą 500 plus” biorą w łeb. To właśnie ona przemawia tu pełnym i pięknym głosem wrażliwej nastolatki. I jak widać, słychać i czuć, żadna to patologia, a raczej coś głęboko ludzkiego, wstrząsającego i na swój sposób poetyckiego. W świetle tej książki bieda, niechęć i strach jawią się jako rzeczywista trójca święta katolickiej Polski. No i Pabianice mają wreszcie swój epos, może zbyt groteskowy i jednoznacznie proletariacki, ale jakże przekonujący i prawdziwy.

Karol Maliszewski

Dalekowysoko Hanki Grupińskiej

 

Książka jest zapisem podróży do Indii. Podróży, która w sumie trwała ponad dziesięć lat. Autorka  mieszkała wśród mniszek i mnichów tybetańskich. Nauczyła się od nich ważnych rzeczy. Jakich? Posłuchajcie całej rozmowy. Bardzo rzetelnie napisana książka, wielowątkowa. Gorąco polecam.

Rozmowa przeprowadzona podczas 24.Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

posłuchaj Dalekowysoko Hanki Grupińskiej

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Tybetańczycy, o których pisze Hanka Grupińska, to ludzie bez swojej ziemi, bez państwa – żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych.

Od 1959 roku chronią się w Indiach. Uciekali przed chińską przemocą, szli do swojego nauczyciela i opiekuna, do Dalajlamy. Tam, na wygnaniu, jest ich dziś ponad 100 000. I o nich jest ta książka. O uciekinierach, buddystach, mniszkach i sprzedawczyniach, o aktywistach politycznych, pisarzach i poetach. O nich, którzy pamiętają swój kraj i czekają powrotu.

Hanka Grupińska wracała do Himaćal Pradeś przez 10 lat. Przez wiele miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Napisała książkę, która nie spieszy – ofiaruje czas namysłu wokół rozmaitych znaczeń.

 

Agata Listoś-Kostrzewa – Ballada o śpiącym lwie

 

Książka, którą czyta się jak sensacyjną powieść. Nieprawdopodobne, że pisała ją osoba, która nie pochodzi ze Śląska. Teraz – moim zdaniem-powinna zostać honorową obywatelką Bytomia. Poświęciła temu miastu kilka lat i dzięki niej to miasto stało się ważne również dla mnie. Posłuchajcie całej rozmowy. Poruszamy wiele wątków,  tytułowy również.

 

posłuchaj Agata Listoś-Kostrzewa – Ballada o śpiącym lwie

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

 

To nie pierwszy i nie ostatni wstrząs w Bytomiu. Ludzie nieruchomieją sparaliżowani strachem. Większość, nauczona doświadczeniem, próbuje wybiec na ulicę, żeby nie mieć nad głową niczego, co mogłoby spaść. Krzyki mieszają się z hałasem tłuczonych dachówek, kominów, gzymsów i szyb rozpryskujących się na chodnikach. Nie wszyscy mają tyle szczęścia co matka z dzieckiem, która w ostatniej chwili chowa się w bramie przed deszczem secesyjnych odłamków. Lecą w dół wieżyczki, attyki, betonowe kule na skorodowanych już trzpieniach, strzeliste neogotyckie pinakle. Odpada od ściany gruba płaskorzeźba wmontowana na metalowych kotwach we wnękę kamienicy i spada na mężczyznę stojącego w kolejce do saturatora. Ludzie tłoczą się wokół, próbują pomóc, dźwignąć pechową dekorację. Niektórzy podbiegają tylko, żeby popatrzeć na cudze nieszczęście, ale nie odchodzą przykuci widokiem człowieka przygniecionego płaskorzeźbą.

Gdyby nie było tak ciepło, gdyby mężczyzna nie stanął w kolejce po gruźliczankę, gdyby ktoś zrobił przegląd budynków i odkrył przeżarte korozją kotwy i zwietrzałą już zaprawę, gdyby nie tąpnęło, gdyby…

Gdyby Stalin nie wskazał palcem tego miejsca na mapie.

Gdyby Bierut nie krzyknął: „Węgiel to największe bogactwo Polski!”.

Gdyby Bytom nie stał się scenografią działań polityczno-gospodarczych, których serce biło pod miastem.

Gdyby tłustego węgla nie pilnował potężny piaskowiec.

Gdyby nie wjechała tu pod ziemię pierwsza w Europie lokomotywa.

Gdyby Karol Godula nie zostawił swojego majątku sześciolatce, czyniąc z niej śląskiego Kopciuszka.

Gdyby Śląsk nie wrócił do macierzy.

Gdyby za węglem nie szło szczęście i nieszczęście Bytomia.

Gdyby świat nie był taki, że roz jest tak, a roz tak.

Samosiejki Dominiki Słowik

Laureatka Paszportu „Polityki” za powieść pt. Zimowla- powraca ze zbiorem opowiadań! Jak mówi – to jest jej najbardziej zaangażowana książka, a tematami, które się w niej znajdują, żyje od lat. Posłuchajcie całej rozmowy na jej temat. Skąd inspiracje? Jakim kluczem kierowała się przy wyborze i dlaczego już nie boi się pisać” ja Dominika”.

Cała rozmowa:

posłuchaj Samosiejki Dominiki Słowik

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Laureatka Paszportu „Polityki” powraca w nowej odsłonie!

Najbardziej wyrazista i oddziałująca na zmysły książka Dominiki Słowik.

Po głośnych powieściach „Atlas: Doppelganger” oraz „Zimowla” Dominika Słowik prezentuje książkę, wsłuchującą się w nastroje naszej epoki i podkreślającą absurdy otaczającej nas rzeczywistości. W cyklu opowiadań, które dzięki metaforze samosiejek można czytać jako spójną literacką opowieść, uważnie rejestruje podszepty natury, ale też wydarzającą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną.

W świecie bohaterek i bohaterów „Samosiejek” rządzi wyobraźnia, nie ma zastanych reguł, natomiast granica między światem ludzi a przyrodą ulega coraz większemu zatarciu. Dziwne z pozoru zdarzenia rozsiewają się w tylko sobie znany sposób i domagają się uwagi. Są opowieścią o nas – tu i teraz, w przyszłości.

Autorka dyskretnie, czujnie wyrywa nas ze strefy komfortu, zderzając swoje postacie z nieznanym, nierozpoznanym, nienazwanym. Czy to literacki żart, czy może przeczucie przesilenia epoki antropocenu?

Współczesne, zaskakujące, sensualne opowieści, które wyrastają z niespodziewanych historii: o ludzko-roślinnej przyjaźni, a może nawet miłości; o tym, że „śniegu już nigdy nie będzie”;  o kobiecie, której wyrosło z nosa pnącze fasoli, tajemniczym locie w kosmos, a także o tym, dlaczego czasami boimy się niewłaściwych rzeczy…

Magdalena Kamińska- Maurugeon o książce Emmanuela Carrère’a pt. Joga

 

Emmanuel Carrere-  ceniony francuski pisarz i reżyser filmowy. Jego „Królestwo” według dziennika „Le Monde” okrzyknięto publikacją roku. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego najnowsza książka pt. Joga. Głośno o niej było nie tylko we Francji. Z Magdaleną Kamińską- Maurugeon -tłumaczką -rozmawiam  o książce Emmanuela Carrère’a, ale też o pracy tłumacza. 30 września obchodzili swoje święto.   

Cała rozmowa: 

posłuchaj Magdalena Kamińska- Maurugeon o książce Emmanuela Carrère’a pt. Joga

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Między szaleństwem a odkupieniem.

 

Elektrowstrząsami a pokorą.

 

Kłamstwem a prawdą.

 

Siedem lat po monumentalnym Królestwie, dziele o początkach chrześcijaństwa, religijnej ekstazie i utracie wiary, Emmanuel Carrère powraca z „autobiografią psychiatryczną”. To książka o jodze i depresji. Medytacji i terroryzmie. Dążeniu do jedności i chorobie dwubiegunowej. Rzeczach, które – jak się wydaje – nie pasują do siebie, a jednak idą w parze.

 

Joga to intymne wyznanie jednego z najbardziej znanych francuskich pisarzy i intelektualistów, a jednocześnie głęboko poruszająca i uniwersalna powieść o poszukiwaniu drogi i sensie życia znaczonego nieustanną walką z przeciwnościami losu. Owiany aurą skandalu reportaż totalny o kondycji człowieka.

 

"Najbardziej fascynujący spośród współczesnych pisarzy"

 

Karl Ove Knausgård

 

Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak

Aleksandra Lipczak- dziennikarka, pisarka,  laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Jej książka "Lajla znaczy noc" zdobyła uznanie wśród krytyków, czytelników i jury nagrody im. W. Gombrowicza. Aleksandra Lipczak tegoroczną laureatką a także nominowaną do Nagrody Literackiej Nike. Rozmawiamy o aktualności tej książki, ale też o tym, co jest dla pisarki najważniejsze w tej historii. Rozmowa odbyła się tuż przed uroczystą galą nagrody NIKE.

posłuchaj Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Edward Said nazwał Al-Andalus "wcześniejszą wersją naszego własnego hybrydycznego świata" – przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie.

 

Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są "potomkami Maurów"), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest "nową Lampedusą").

 

Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, lecz także fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych... Al-Andalus to potężny mit, ale – jak twierdzi andaluzyjski antropolog José Antonio González Alcantud – mito bueno, "dobry mit", który pozwala poszerzać granice wyobraźni i myślenia o dzisiejszej Europie i stojących przed nami wyzwaniach.

 

 

Ekstaza. Lata 90. Początek- debiutancka książka Anny Gacek

 

To nie jest książka tylko dla miłośników muzyki lat 90. To książka dla tych, którzy kochają życie. A jak to w życiu- nigdy nie wiesz, co cię czeka za rogiem. Wciągająca. Rozmawiamy o serialach, życiu, a nawet meblościance!

Cała rozmowa z Anną Gacek

posłuchaj Ekstaza- debiutancka książka Anny Gacek

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie "Smells Like Teen Spirit".

Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer i Courtney Love. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Kate Moss i Madonna.  Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.

"Ekstaza" Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła "New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.

Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.

Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.

 

 

 

Jak wychować rapera. Bezradnik prof. Marcina Matczaka, czyli Taty Maty

Jak wychować rapera. Bezradnik  prof. Marcina Matczaka, czyli Taty Maty

 

 

Kim jest Mata? Raperem, autorem tekstów, który sprzedał ponad sto tysięcy płyt, dostał Fryderyka i pobił już kilka rekordów. Kim jest tata Maty?  Profesorem, prawnikiem, ale i dumnym tatą. Na fali popularności syna postanowił powiedzieć coś ważnego i napisał książkę. Nie jest to historia rodzinna, o tym jak wychować rapera, ale też nasza wspólna historia, jak wychować obywatela. Rozmawiamy o tekstach Maty, o korzeniach, schematach, wychowaniu i o tym, dlaczego warto się buntować.

Cała rozmowa z prof. Marcinem Matczakiem

posłuchaj Prof. Marcin Matczak- Jak wychować rapera. Bezradnik

 

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Opowieść Taty Maty. O relacji ojca z synem, patodemokracji i potrzebie rebelii.

Wychowujemy nasze dzieci do posłuszeństwa, a zapominamy wychowywać je do buntu. Tymczasem porządny człowiek, a co za tym idzie – dobry obywatel, musi wykształcić w sobie zdolność do rebelii, jeśli okoliczności tego wymagają.

 

Dlatego też w książce tej opowiadam historię o chłopaku wychowywanym do posłuszeństwa, który potrafił się zbuntować. Chcę pokazać moralną doniosłość nieposłuszeństwa jako cechy obywatela – a więc każdego z nas, bo wszyscy żyjemy w społeczeństwie i żaden człowiek nie jest samoistną wyspą.

 

Ostatecznie książka o tym, jak wychować rapera, jest o tym, jak wychować obywatela. Ma mieć dzikie serce i empatię, wrażliwość i siłę. Ma być odważny i mówić prawdę, nawet jeśli głos mu drży.

 

To także książka o relacji ojca z synem, który się usamodzielnia i idzie własną drogą. Na tej drodze otrzymuje pełne wsparcie, choć jego wybory są inne niż wybory ojca. Ale czy na pewno inne? Może jednak niedaleko pada raper od profesora prawa?

 

 

Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym - reportaż Anny Mieszczanek

22 września nakładem wydawnictwa Muza ukazał się reportaż Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym Anny Mieszczanek. Z autorką rozmawiamy, nie tylko o tamtym pamiętnym dniu, ale też czasach. To reportaż dla tych, którym wydaje się, że wiedzą już wszystko, ale też dla tych, którzy nie wiedzą nic. Posłuchajcie całej rozmowy.  

 

posłuchaj Dzień bez teleranka- reportaż Anny Mieszczanek

 

 

 

 

Opis od wydawcy:

13 grudnia  1981 roku. Dzień, którego nie da się (i nie można) zapomnieć. Anna Mieszczanek skupia się na tym, ale i kolejnych dniach oraz latach stanu wojennego. Porzuca przy tym znaną nam martyrologiczną narrację na rzecz emocji i opowieści osób, które walczyły z systemem, ale też walczyły o zwykłe, codzienne przeżycie. Premiera reportażu „Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym” już 22 września.

Początkująca dziennikarka z młodzieżowej gazety, zaangażowana w sprawy rolników Maria, goniec sporego wydawnictwa, młody filmowiec czy Kapitan „od zabójstw” z Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. To są właśnie zapomniani i pomijani przez historię bohaterowie „Dnia bez teleranka”. Każdy z nich stał się częścią opowieści o jednym z najboleśniejszych i najdziwniejszych momentów w historii powojennej Polski. Formalnie stan wojenny trwał półtora roku, niewiele dłużej niż solidarnościowy „karnawał”. W lipcu 1983 został zniesiony, jednak ostatni więźniowie polityczni byli przetrzymywani do połowy 1986 roku.

Pamięta się o strajku rolników, ale czy ktoś wie, że to właśnie niepozorna Maria zorganizowała autobus dla ludzi z Płocka, aby mogli pojechać wspólnie do Warszawy? Albo przed jakim dylematem moralnym stawał Kapitan, który chciał przestrzec innych przed prowokacjami służb? Ludzi tych, niezależnie od tego, po której stronie barykady stali, łączy nierozerwalnie niełatwa historia czasów ich młodości. To bohaterowie szarej codzienności, wciągnięci w wojnę z niewidzialną siłą politycznej przemocy PZPR.

 

„Dzień bez teleranka” to oddanie głosu ludziom, najczęściej młodym, którzy wchodzili w tamtym pamiętnym roku 1981 w dorosłe życie. Wielu z nich sympatyzowało z Solidarnością, choć nie byli jej działaczami, inni z różnych powodów działali w partii. Niezależnie od ich wyborów czy motywacji, Anna Mieszczanek uchwyciła życie, codzienność, towarzyszące przełomowym wydarzeniom emocje czy nieznane historie rodzinne, które kształtowały osobowości młodych i postawy. Zestawiła to z dokumentami służb i partyjnych komitetów z ich peerelowska nowomową.

 

Anna Mieszczanek – publicystka, redaktorka, animatorka społeczna, psychoedukatorka w konfliktach i kryzysach rodzinnych. Za pracę w podziemnej „Karcie” i książkę o Marcu 1968 „Krajobraz po szoku”wyróżniona przez Fundację Polcul i nagrodzona odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury”. Współautorka – z Wojciechem Eichelbergerem – bestsellerowej rozmowy eseju „Jak wychować szczęśliwe dzieci”. Autorka książki „Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historie ziemian”, która ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa MUZA.

 

List do patomorfologa

Debiutancki tomik poezji Justyny Tomskiej- dziennikarki, autorki tomu rozmów z ludźmi kultury pt. Okiem pacjenta, laureatki wielu poetyckich konkursów. Zaskakujący. List do patomorfoga możecie czytać jak wciągającą opowieść. Czasem bolesną, ale ważną nie tylko dla autorki.  Co do poezji-  tutaj-  tego słowa na pewno nie trzeba się bać, bo Justyna Tomska zaskakuje też formą.

Cała rozmowa:

posłuchaj List do patomorfologa Justyny Tomskiej

 

 

 

Opis od wydawcy:

List do patomorfologa to nietypowy tytuł dla książki poetyckiej. Justyna Tomska w sposób zaskakująco bezpośredni opowiada o dwóch śmierciach. Pierwsza to śmierć ojca – ta dokonana, zostawiająca bohaterkę z listą spraw do uregulowania, druga, czyli śmierć matki, wydarza się stopniowo, coraz bardziej zawłaszcza życiową przestrzeń, nie może się dopełnić. Z czasem to niedopełnienie staje się tak dotkliwe, że patomorfolog stwierdzający zgon pierwszego z rodziców zaczyna być traktowany jak przyjaciel rodziny, ktoś, do kogo można się zwracać w intymnej formie listu. Gdy druga śmierć ostatecznie się nie wydarza, bohaterka wierszy pyta: „co potem zrobić z tą energią czekania. Z energią bycia właściwie pewnym”.

W debiutanckim tomie Tomska czule i odważnie mierzy się z odchodzeniem najbliższych. List do patomorfologa to poruszające świadectwo córczanej miłości.

Płomień Magdaleny Salik

Magdalena Salik- zastępczyni Redaktora Naczelnego „Focusa”, wcześniej sekretarz redakcji magazynu i redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Miłośniczka literatury rosyjskiej, popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Dziennikarka naukowa, pisarka- mówi o sobie w takiej kolejności. W centrum zainteresowania "Płomienia" jest przede wszystkim człowiek, co bardzo mi odpowiada. Ci którzy nie lubią SF, przeczytają po prostu świetną popularnonaukową powieść. Wszystko w punkt. Dla mnie odkrycie, więc od teraz czytam każdą książkę, którą Magda Salik  napisze. 

Cała rozmowa:

posłuchaj Płomień Magdaleny Salik

 

 

 

Opis od wydawcy:

Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną planetę? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu.

Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada Albert Towsend. Pozyskuje do projektu doktor Evelyn Brin, psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty projektu.

Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość? I czy powinniśmy uciekać w kosmos, pozostawiając na Ziemi nierozwiązane sprawy klimatu, społeczeństwa i geopolityki?

Hubert Klimko-Dobrzaniecki i Niech żyje śmierć!

Kilka dni temu w księgarniach pojawiła się książka Niech żyje śmierć! Jej autor Hubert Klimko-Dobrzaniecki gościł w Spisie treści dwa lata temu, wtedy rozmawialiśmy o powieści pt. Złodzieje bzu.

Najnowsza książka ukazała się nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc. Autor zrobił mi dużą niespodziankę, bo książka jest w duchu mojego mistrza Woody’ego Allena. Rozmawiamy o Woodym, zabawie tematem i formą i zaglądamy do warsztatu pisarza.

Cała rozmowa tutaj:

posłuchaj Hubert Klimko-Dobrzaniecki- Niech żyje śmierć!

 

 

Opis od wydawcy:

W nowej książce Huberta Klimko-Dobrzanieckiego splatają się trzy historie, jedno miasto – Wiedeń - i jeden wspólny motyw – śmierć. To co pozornie proste i nieuniknione odsłoni jednak przed czytelnikiem cały kalejdoskop postaw i odcieni. W słodko-gorzkim korowodzie towarzyszyć będziemy bohaterom w ich ostatniej drodze, którą i my sami kiedyś będziemy musieli przemierzyć. Książka eksperymentuje z narracją i językiem, balansuje pomiędzy humorem i powagą, tworząc celny, tragikomiczny portret austriackiego społeczeństwa. Ale to zwierciadło, w którym śmiało i my sami moglibyśmy się przejrzeć                                                    

9 ognisk Marka Tomalika

 

Marka Tomalika słuchaczom RMF Classic specjalnie przedstawiać nie trzeba. Każda niedziela to Jasna strona świata. Podróżnik, fotograf, ale też publicysta i pisarz. Nieprzypadkowo premiera jego książki 9 ognisk miała miejsce 9 września. Zresztą nic tu nie jest przypadkowe. Niby dziewięć rozmów przy ognisku, ale za to jakich! Posłuchajcie, jak rozmawiamy o tym, że nie ma przypadków, że nic nie jest czarno-białe i …

posłuchaj 9 ognisk Marka Tomalika

 

 

 

Opis od wydawcy:

Co wspólnego ma w sobie róża, sztabka złota i Penelopa Cruz? Czy wiesz, że foton jest jak człowiek, bo ma wolną wolę? Czy zasada działania skaningowego mikroskopu tunelowego, a organoleptyczne badanie kobiecych piersi, z zawiązanymi oczami mają coś wspólnego? “9 ognisk” to książka o wszechświecie, wszechrzeczy, czasie i przestrzeni. Rozważania ujęte są w swobodnych rozmowach przy ogniskach z rozsianymi po świecie przyjaciółmi. Oświecają się nawzajem, rozmawiając o dźwięku, czasie, świetle, kosmosie, falach, fotonach i grawitacji. O historii Warszawy, Australii i bogach Meksyku, a nawet o filmach, polskich i amerykańskich. Marek przebrał się w szaty kosmicznego błazna ale pod tym strojem skrył okruchy tradycji ludzkich mądrości, wzmacniając swe przypuszczenia cytatami. Te latają jak iskry z ogniska, i stanowią mocną, wręcz samodzielną część treści. Mamy tu niby pogawędki przy ogniskach z towarzyszami podróży, które jednocześnie są wojażami w fizykę i metafizykę. Rozmówcy zastanawiają się nad naturą rzeczywistości, kwestionują związki pomiędzy umysłem a materią i substancją. Fenomen natury, teoria fal świetlnych, mechanika kwantowa, to wszystko wpada i wychodzi z ogniska.

 

Książka dedykowana jest Pomieszaniu i Wątpliwości. Myśleniu nad istotą otaczającego nas uniwersum i podróży po zakamarkach i nieznanych obszarach ogromnego, nie odkrytego świata jakim jesteśmy my sami.

 

Dopełnieniem książki jest cykl podcastów „9 ognisk” dostępny w serwisach streamingowych. Rozmowy o życiu i egzystencji z ciekawymi gośćmi ze świata kultury.

Izmir. Miasto giaurów Marceliny Szumer- Brysz

 

Dzięki Marcelinie Szumer- Brysz moje zainteresowanie Turcją znacznie wzrosło. Jej reportaże pt. Wróżąc z fusów spodobały mi się na tyle, że wyczekiwałam kolejnej książki. Tym razem autorka skoncentrowała się na jednym mieście, w którym mieszkała, które pokochała – Izmir, bo o nim mowa, - to miasto wielobarwne, różnorodne, nietypowe. Rozmawiamy o sex-shopach, wróżeniu i Mustafie Kemalu Atatürku, królującym jeszcze w wielu tureckich sercach. Posłuchajcie całej rozmowy.

posłuchaj Izmir. Miasto giaurów Marceliny Szumer-Brysz

 

 

 

 

Opis od wydawcy:

Izmir – dawniej Smyrna – jest uznawany za jedno z najbardziej egalitarnych i wolnych miast w Turcji, choć niektórym jego mieszkańcom wciąż trudno odejść od tradycyjnych wartości. W tym „mieście bezbożników” równie prężnie jak księgarnie religijne działają świetnie zaopatrzone sex-shopy, chociaż gorliwi wyznawcy islamu powinni korzystać tylko z tych oznaczonych jako halal, w których nie ma dostępu do „nieczystych” przedmiotów, jak choćby perfum na bazie alkoholu. Kobiety, mimo że aktywnie walczą o swoje prawa, wciąż zmagają się z ostracyzmem po rozwodzie, a mistyczne pokazy wirujących derwiszów odbywają się w centrach handlowych.

 

Marcelina Szumer-Brysz, osobiście związana z miastem, jest wspaniałą przewodniczką po tym tętniącym życiem miejscu. Spacerując izmirskimi ulicami, rozmawia z profesorem, który w wyjątkowej wiosce pod miastem uczy młodzież matematyki, z Turczynką grającą w lokalnej drużynie futbolowej czy wróżkami, które przepowiadają przyszłość z fusów po kawie, nie zważając, że uznaje się to za grzech. Autorka prowadzi nas też przez bogatą historię Izmiru, o której z dumą opowiada się w popularnych serialach i bez której nie można w pełni zrozumieć współczesności tego miasta – wciąż przyciągającego i hipnotyzującego swoją wielobarwnością.

Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata Macieja Jakubowiaka

 

W Spisie treści RMF Classic gościł już wcześniej. Pierwszy raz jednak rozmawialiśmy o jego książce. Ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne - Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata.

 Polecam gorąco tę lekturę, ale też rozmowę. W niej o końcach świata własnych, cudzych i o pracy, jaką trzeba było wykonać, by ta książka mogła do nas trafić.   

Rozmowa z Maciejem Jakubowiakiem:

posłuchaj Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata Macieja Jakubowiaka

 

 

Opis od wydawcy:

Fantazje o końcu świata towarzyszą nam od samego początku. „Skończone, skończyło się, kończy się już, to chyba się już kończy”, powtarzamy bez przerwy za bohaterami Becketta. Ale skąd w nas właściwie ta nieustająca potrzeba, żeby likwidować świat?

 

Maciej Jakubowiak wyrusza do źródeł współczesnej wyobraźni i przedziera się przez gąszcz powieści, filmów, seriali, gier komputerowych, memów, doniesień medialnych i scen z życia codziennego, po drodze mijając scenariusze katastrofy klimatycznej, fobie technologiczne, lęki demograficzne i obrazy wojny. A wszystko po to, by zbadać naturę tej dziwnej potrzeby kończenia ze wszystkim. Rzeczywistość miesza się tu ze zmyśleniem, nieskrępowana erudycja z osobistymi końcami świata, fikcyjni politycy komentują działania istniejących prezydentów, a pewien mężczyzna spaceruje w towarzystwie psów i czarnych myśli o przyszłości.

 

Ostatni ludzie to wnikliwe kompendium apokaliptycznej wiedzy i wiwisekcja poetyki katastrofy. Na szczęście opowieść o końcu dopóty pozostaje nieprawdziwa, dopóki można ją sobie opowiadać.

Święto ognia- najnowsza powieść Jakuba Małeckiego!

 

Jakub Małecki. Nie ukrywam, że mam słabość do jego pióra. Nie zawodzi, a wręcz z każdą książką zaskakuje i rozbraja. W bohaterkach "Święta ognia" można się przejrzeć, ale można też na nowo odkryć to, co istotne. Nauczyć się być tu i teraz. Posłuchajcie całej rozmowy z Jakubem Małeckim, bo sporo w niej wątków. I o książce, i o lodach! 

 

posłuchaj Święto ognia- najnowsza powieść Jakuba Małeckiego!

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Tata tańczy za szybą. Podnosi rozmazane przez deszcz ręce i kołysze rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem.

Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę.

Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość.

Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu.

Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć.

Pasja, która ocala albo niszczy.

Święto ognia to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym.

Prawa do ekranizacji Święta ognia jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. Idy i Zimnej wojny.

Krzycz! Teraz! Zbigniewa Mentzla

 

Zbigniew Mentzel gościł już w Spisie treści RMF Classic. Wówczas rozmowa dotyczyła prof. Leszka Kołakowskiego. Tym razem dotykamy tematów osobistych ( również!). Na ile najnowsza powieść jest autobiograficzna? O znaczeniu słowa, języka, ale też idealistycznym spojrzeniu na życie w trudnych czasach. Posłuchajcie całej rozmowy

posłuchaj Krzycz! Teraz! Zbigniewa Mentzla

 


Poniżej opis wydawcy:

„Krzycz! Teraz!” to pierwsze słowa, które słyszy Miłosz, bohater powieści, po przyjściu na świat, kiedy nie potrafi złapać oddechu. Słowa, być może, ratujące mu życie.

Na stronach niecierpliwie oczekiwanej nowej powieści autora Wszystkich języków świata wraz z bohaterem przeżywamy kolejne punkty zwrotne w jego biografii – rodzinne dramaty, inicjacje emocjonalne i seksualne, perypetie zawodowe i zdrowotne, późno odnalezioną pierwszą miłość. A wszystko to osadzone w Polsce lat 1951-2021 z wiernie odmalowaną całą jej świetlistą i bolesną historią.

Krzycz! Teraz! to przede wszystkim opowieść o zanurzeniu w samotności, o poszukiwaniu głębokich relacji i sensu. To próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie „jak żyć w takim świecie”. Historia o paraliżującym lęku przed każdym dniem i każdą decyzją, a jednocześnie o nienasyceniu życiem i niespełnionej potrzebie jego przedłużenia.

Krzycz! Teraz! charakteryzuje wyrafinowana prostota i dojrzałość. Zbigniew Mentzel o tym, co najważniejsze, mówi jasno i wprost. Choć może budzić kontrowersje, a nawet szokować, to proza, którą wyróżnia klarowny, niepodrabialny język i przejmująca szczerość.

Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon

Tego lata w poniedziałkowe i piątkowe sierpniowe poranki towarzyszyła nam w RMF Classic dziennikarka, podróżniczka, fotografka, redaktor naczelna magazynu „Business Traveller”- Marzena Mróz-Bajon. Oprowadzała nas po „domach” pisarzy. To była spokojna i bardzo przyjemna podróż śladami m.in.  Tomasza Manna, Czesława Miłosza czy Oskara Wilde’a. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką.

posłuchaj Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie miałby swojego ulubionego autora. Jak wygląda jego dom, biurko przy którym pisał, widok z okna, otoczenie? Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?

Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz? Jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? W jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Kawafisa w Aleksandrii? Marzena Mróz pojechała też do hanzeatyckiej Lubecki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Rouen, gdzie wciąż stoi dom Flauberta, a pagórki, po których jechała jaskółką madame Bovary, mają ten sam fioletowoszary odcień. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i – całkiem legalnie – do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Aż w końcu dotarła do Macondo – wypranego z barw, ale pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.

Autorka odwiedza domy pisarzy, przegląda książki w ich bibliotekach, zagląda do biurek i szaf, najchętniej ugotowałaby jakieś skomplikowane dania w ich kuchniach, gdyby tylko potrafiła gotować. Wszystkim, którzy pytają, dlaczego porzuciła domowy porządek, odpowiada za Marquezem: „Wszystko, czym jestem, wzięło się z tamtej podróży”.

Niejedno Barbary Woźniak

"Niejedno"- literacki debiut Barbary Woźniak. Dla mnie interesujący. Wiele wątków, a wśród nich ten, który przyciągnął moją uwagę szczególnie - opis uniwersyteckiego światka. Ironii tutaj mamy tyle, ile potrzeba. Na pewno każdy z tematów tej powieści ( choroba, starość, tożsamość, rozpad, język etc.) mógłby być materiałem na oddzielną historię. To też książka o innych książkach, z bogatą bibliografią. Moim zdaniem ciekawy i udany debiut. Na pewno sięgnę po kolejną pozycję autorki. Posłuchajcie całej rozmowy, a w niej m.in. o warsztatach pisarskich, genezie powieści, zainteresowaniach i języku, a także o krytyce.  

posłuchaj Niejedno-debiutancka powieść Barbary Woźniak

 

 

Opis od wydawcy:

Książka laureatki II edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Szymon Kowalski, wykładowca akademicki prowadzący zajęcia z etyki dla przyszłych lekarzy, na polecenie przełożonej przygotowuje fakultet poświęcony medycynie III Rzeszy. Z początkiem roku akademickiego przeprowadza się do rodzinnego miasta, Tarnowa, by zająć się ojcem chorującym na alzheimera. Henryk jeszcze żyje, ale już go nie ma, a w każdym razie jest go z dnia na dzień coraz mniej – blaknie niczym liczby z obrazów Romana Opałki.

Pochwyceni przez Barbarę Woźniak w intertekstualną sieć, czytamy wraz z głównym bohaterem jej powieści Foucaulta i Sontag, Dagermana i Lavant, a jednocześnie towarzyszymy mu w nieoczywistej pracy żałoby, słuchając Cohena i Świetlickiego.
Jakkolwiek byśmy się starali, pytań dręczących Szymona nie da się zlekceważyć: Co mają ze sobą wspólnego nowoczesna ideologia biopolityczna i pozycja pacjenta we współczesności? I czy wszyscy – mimowolnie, rządzeni przez dyskurs – jesteśmy Baumanowskimi ogrodnikami plewiącymi chwasty w trosce o zdrowie publiczne?

Najpierw zachwyciłam się językiem. Sprężystym i rozhamowanym. Niejedno musiało zostać tak napisane, choć odnoszę wrażenie, że nikt tak jeszcze nie pisał. Potem przyszła słabość do głównego bohatera. Do specjalisty od społecznych kontekstów chorowania, starzenia się i umierania, który zadaje niewygodne pytania, a mimo to czujemy się przy nim bezpiecznie. Bo pan od eugeniki jest wymagający. Zwłaszcza wobec samego siebie. I w końcu nie mogłam rozstać się z tą historią. Zazdroszczę tym, którzy jej lekturę mają jeszcze przed sobą.

Mira Marcinów

Iza Klementowska- Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów

 

Właściwie- to opowieści - nie tylko o dzieciach hipisów. Rodzice też mają tutaj swoje miejsce. Jak to się stało, że wybrali taką drogę? Czy ich dzieci wybrały podobną? Nie próbujemy nawet z autorką definiować hipisów, raczej próbujemy obalać stereotypy. To nie jest, co cieszy, czarno-biała opowieść, takich w życiu nie ma. O cenie wolności, podróżach i konkretnych historiach jest ta rozmowa. Posłuchajcie!

posłuchaj Iza Klementowska- Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów

 

„Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” - Paweł Piotr Reszka

 

Najnowszy zbiór reportaży Pawła Piotra Reszki. Interesują go trudne historie. Te - są o polskiej rodzinie. Jest w niej przemoc, alkohol, zło, ale nie tylko. Sporo tutaj też bezradności różnego rodzaju. Jak trafił do swoich bohaterów? Dlaczego reportaż? Czy sama świadomość coś zmieni? Posłuchajcie całej rozmowy z autorem.

posłuchaj Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Paweł Piotr Reszka

 

„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” Agnieszki Taborskiej

 

Surrealizm- kierunek w sztuce, owszem, ale jak pisze w swoim poradniku Agnieszka Taborska, to też sposób życia. W tych zwariowanych czasach całkiem przydatny. Ta książka to ogrom pracy autorki i wiedzy o surrealizmie, ale wszystko w lekkiej -czasem bardzo zabawnej- formie. 

Posłuchajcie całej rozmowy z Agnieszką Taborską. O czym? O tym, jak żyć, jak się dorobić, co nami rządzi? Dawka wiedzy o surrealizmie również. się znajdzie Zapraszam.

posłuchaj Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć - Agnieszka Taborska

 

Fuerte Kaspra Bajona

 

Od kilku lat mieszka w El Cotillo na Fuerteventurze. Wyspę pokochał na tyle, że bywa o nią zazdrosna nawet żona. A poważnie, Fuerte to wspaniałe eseje o naturze, podróży, życiu, historii, literaturze. Nic dziwnego, że otrzymał za nią nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Posłuchajcie całej rozmowy z Kasprem Bajonem.

posłuchaj Fuerte Kaspra Bajona

 

Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan- książka Krystyny Gucewicz

 

Tego lata w lipcowe poranki w RMF Classic, Krystyna Gucewicz zabrała nas na wakacje do czasów minionych ( niektórzy twierdzą, że słusznie). Wyjątkowy czas, bo w towarzystwie gwiazd. Barwne opowieści, dzięki którym naprawdę można zatęsknić za zatłoczonymi pociągami, autostopem, saturatorami czy kołobrzeskim festiwalem.  

Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z Krystyną Gucewicz.

 

posłuchaj Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan - książka Krystyny Gucewicz

 

Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania Kornela Filipowicza- Agnieszka Dauksza

 

Niby Kornela Filipowicza nie trzeba nikomu przedstawiać, a jednak powszechnie bardziej go znamy jako partnera Wisławy Szymborskiej, aniżeli pisarza. A był nim z całą pewnością. Był mistrzem małej formy.

Agnieszka Dauksza wybrała jego opowiadania z naturą w roli głównej.

(…)zdecydowałam się iść tym tropem, żeby każde z tych opowiadań było odrębnym światem; żeby pokazywać zróżnicowanie jego pisania(…)

Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z Agnieszką Daukszą, a jej wybór opowiadań Kornela Filipowicza Formikarium, czyli w moim świecie mrówek- warto mieć pod ręką, nie tylko na letnie dni.

posłuchaj Formikarium- Agnieszka Dauksza o opowiadaniach Kornela Filipowicza

 

 

Spinalonga. Wyspa trędowatych- reporterska książka Małgorzaty Gołoty

 

Spinalonga. Malutka wysepka u wybrzeży Krety. Dzisiaj atrakcja turystyczna, niegdyś miejsce, o którym nikt nie mówił. Ostatnie w Europie leprozorium dla chorych na trąd. Zostali dosłownie „wymazani” ze świata, spisu ludności. Minęło tyle lat, a o Spinalondze wciąż nie mówi się prawdy. Znamy jej część, tę ładniejszą, bardziej atrakcyjną dla turysty.
Małgorzata Gołota postanowiła to zmienić. Do dyspozycji nie miała wielu dokumentów, a i żyjący jeszcze świadkowie niekoniecznie chcieli mówić. Polecam rozmowę i książkę "Spinalonga. Wyspa trędowatych".

 

posłuchaj Spinalonga. Wyspa trędowantych- reporterska książka Małgorzaty Gołoty

 

Lato utraconych Anny Kańtoch

 

Anna Kańtoch. Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Trzy lata później na Euroconie otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. W 2013 roku Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W 2018 Nagrodę Specjalną imienia Janiny Paradowskiej. Rok 2020 to Nagroda Wielkiego Kalibru za powieść Wiosna zaginionych. Śledcza Krystyna Lesińska zdobyła nasze serca, dlatego wielu czekało na kolejną, drugą, część- Lato utraconych.

posłuchaj Lato utraconych Anny Kańtoch

 

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity

 

Książka nominowana do wielu nagród, w tym,  do tegorocznej Nagrody Nike.

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem- pisze w swojej książce Zbigniew Rokita. Kajś. Opowieść O Górnym Śląsku to nie tylko historia rodzinna, ale też każdego Ślązaka.

posłuchaj Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - Zbigniew Rokita

 

"Glatz. Zamieć" Tomasza Duszyńskiego

 

"Zamieć" - trzecia część z serii  "Glatz"  Tomasza Duszyńskiego. 

Lubisz kryminały retro? Chcesz zakochać się w Ziemi Kłodzkiej? To są książki dla Ciebie! 

W trzeciej części mamy zimę 1923 roku. Śnieżnik. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Zabójca pozostawia wiadomość, a w niej przedstawia się jako bohater lokalnych legend, Duch Gór, Rübezhal. 

Co zrobią Wilhelm Klein i  Franz Koschell - świetni bohaterowie tej serii? Posłuchaj rozmowy z Tomaszm Duszyńskim, zdradzamy w niej również, kiedy będzie kolejna-czwarta- książka z serii Glatz. 

 

posłuchaj Glatz. Zamieć Tomasza Duszyńskiego

 

"Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz" Anny Dziewit-Meller i Justyny Sobolewskiej

 

"Stówka” -  subiektywny wybór stu ważnych książek dla Justyny Sobolewskiej i Anny Dziewit-Meller. 

Obie są dziennikarkami. Jedna specjalizuje się w krytyce literackiej, druga pisze powieści i eseje. Obie czytają bardzo dużo. Co je różni? 10 lat i doświadczenia. Czy czytały te same książki w dzieciństwie? A może te same miały na liście lektur? Posłuchajcie rozmowy z Justyną Sobolewską. O czytaniu, książkach, kluczu do tego wyboru i miłości do literatury. 

posłuchaj Stówka Justyny Sobolewskiej i Anny Dziewit- Meller

 

"Siła rzeczy" Romy Ligockiej

 

To, zdaniem autorki, najważniejsza jej książka po „Dziewczynce w czerwonym płaszczyku”.

Roma Ligocka, autorka bestsellerowych książek, wraca do historii swojej rodziny i świata, którego już nie ma. Co łączy rok 1938 i 2020? Dlaczego tak ważne jest, byśmy umieli żyć tu i teraz? 

 

Posłuchajcie całej rozmowy z Romą Ligocką:

posłuchaj Siła rzeczy Romy Ligockiej

 

 

Łyski liczą do trzech Olgi Hund

Za debiut pt. Psy ras drobnych, otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, Nagrodę im. Josepha Conrada oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

 

Swoją drugą książką pt. Łyski liczą do trzech udowodniła, że ma poczucie humoru i dobre pióro.

 

 

Posłuchajcie fragmentów rozmowy:

posłuchaj Olga Hund- Łyski liczą do trzech

 

 

Informacja zwrotna Jakuba Żulczyka

W opisie od wydawcy czytamy:

Nazywam się Marcin Kania. Jestem alkoholikiem i zaraz zabiję człowieka.

Syn Marcina Kani, żyjącego z tantiemów byłego muzyka, twórcy jednego z największych polskich hitów, pewnego dnia znika bez śladu. Jedyne, co po sobie pozostawia to zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że poprzedniego wieczoru widział się z synem. Jednak prawie nic z tego spotkania nie pamięta. Zapił.

Kania, alkoholik leczący się z choroby w ośrodku "Jutro", wyrusza w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoja brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie.

Klucz do odkupienia i odnalezienia syna tkwi w jego wyniszczonym przez alkohol umyśle. Musi sobie tylko przypomnieć.

Jaka będzie informacja zwrotna?

 

Posłuchajcie całej rozmowy z Jakubem Żulczykiem, a w niej: fakty i mity na temat alkoholików, słynny post na facebooku, temat reprywatyzacji. Zapraszam.

 

posłuchaj Informacja zwrotna Jakuba Żulczyka

 

Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce- reportaż Marty Wroniszewskiej

 

Marta Wroniszewska napisała bardzo potrzebną książkę. Osobiste historie adoptowanych dzieci – dziś już dorosłych – oraz rodziców adopcyjnych, to jedno. W tym reportażu mamy akty prawne, słowniczek, wywiady z ekspertami, Rzetelna, a przy tym bardzo wzruszająca książka. 

Ponad siedemdziesiąt tysięcy polskich dzieci objętych jest pieczą zastępczą. Czy wiemy, czym piecza zastępcza różni się od adopcji? Z jakimi wyzwaniami mierzy się taka rodzina? To nie zawsze są historie, które mają szczęśliwe zakończenie, ale są bardzo potrzebne.  

 

Cała rozmowa z Martą Wroniszewską:

posłuchaj Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce- reportaż Marty Wroniszewskiej

 

„Rozpływaj się”- najnowsza powieść Anny Cieplak

 

Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. W Spisie treści gościła w 2019 roku w związku z powieścią Lekki bagaż. 16 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się jej najnowsza książka- Rozpływaj się. Anna Cieplak, jak zawsze, pisze o rzeczach ważnych. Na poziomie fabularnym mamy ich czworo i jedną Omamę ( babcię).  Alina, Janek i Robert ( bracia) i Marca wychowali się w jednej kamienicy, a raczej familoku, bo jesteśmy w Rudzie Śląskiej. Mamy rok 2019, ale też 2009 i 1999. Powieść, w której znajdziecie wszystko, czego szukacie. Kopalnia tematów do dyskusji o sprawach ważnych. 

 

Cała rozmowa z Anną Cieplak:

posłuchaj Rozpływaj się Anny Cieplak

 

Opowiadania Marty Dzido- „Sezon na truskawki”.

Marta Dzido- pisarka i reżyserka. Za powieść pt. „Frajda” otrzymała w 2019 roku Europejską Nagrodę Literacką. W maju 2021 roku dostajemy do rąk opowiadania zebrane w książce pt. „Sezon na truskawki”.

 

Ciało. Seks. Język. Wolność. Miłość. Przekraczanie granic. Dziewczyny. Kochanki. Żony i matki, ale nie tylko. Jest też męski punkt widzenia- to wszystko znajdziemy w tych opowiadaniach. Każde inne, każde ważne, a wszystko po to, by akceptować to, co nasze- ciało.

 

Cała rozmowa z Martą Dzido:

posłuchaj Sezon na truskawki Marty Dzido

 

 

Nowe wiersze sławnych poetów Grzegorza Uzdańskiego

 

Grzegorz Uzdański mistrzowsko naśladuje styl największych poetów w historii.

W „Nowych wierszach sławnych poetów”, oprócz utworów znanych ze strony na facebooku, znajdują się również teksty specjalnie do tego tomiku.

Cała rozmowa z Grzegorzem Uzdańskim

posłuchaj Nowe wiersze sławnych poetów- Grzegorz Uzdański

 

„Odnaleziona” Magdy Stachuli

„Odnaleziona” kolejny thriller psychologiczny Magdy Stachuli  w nurcie domestic noir.

Magda Stachula zadebiutowała w 2016 książką pt. „Idealna”, która od razu zyskała miano bestsellera. W ubiegłym roku zdecydowała się napisać kontynuację losów Anity i Adama w książce „Strach, który powraca”, z kolei w tym roku poznajemy dalsze losy Leny, bohaterki książki pt. Oszukana.

posłuchaj Odnaleziona Magdy Stachuli

 

Wilkołak Wojciecha Chmielarza

Za Żmijowisko otrzymał nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Powieść została również zekranizowana. Po niej ukazały się kolejne thrillery – Rana i Wyrwa.  Tym razem,  po kilku latach,  Wojciech Chmielarz wrócił  do gliwickiego cyklu  i prywatnego detektywa, Dawida Wolskiego. Posłuchajcie rozmowy o Wilkołaku

posłuchaj Wilkołak Wojciecha Chmielarza

 

"Mój przyjaciel wiersz" - Jerzy Illg

 

"Mój przyjaciel wiersz"- opowieści o wierszach, o poetkach i poetach, których wydawca Jerzy Illg spotkał na swojej drodze, z którymi się zaprzyjaźnił. To wiersze- spotkania, wspomnienia, a dla nas niezwykła przygoda. 

 

posłuchaj Mój przyjaciel wiersz Jerzego Illga

 

Biel Małgorzaty Oliwii Sobczak

 

Małgorzata Oliwia Sobczak, pisarka z Trójmiasta. Dwa lata temu zadebiutowała Czerwienią, pierwszym kryminałem z serii Kolory zła. Zachwyciła krytyków i od razu dołączyła do najlepszych twórców gatunku. Rok temu rozmawiałyśmy o Czerni , drugiej części. Obie rozmowy znajdziecie w naszych podcastach. Mamy 2021 rok i ostatnią już Biel.

posłuchaj Biel Małgorzaty Oliwii Sobczak

 

Kierunek zwiedzania Marcina Wichy

 

Nowa książka Marcina Wichy. Za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” posypały się najważniejsze nagrody literackie i wielkie uznanie czytelników. Nic dziwnego, że z niecierpliwością czekaliśmy na jego kolejną książkę Wreszcie jest- „Kierunek zwiedzania”.

posłuchaj Kierunek zwiedzania Marcina Wichy

 

 

Wojenka Magdaleny Grzebałkowskiej

 

 Magdalena Grzebałkowska. Reporterka i pisarka. Tym razem napisała o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. Wojenka- reportaż ukazał się nakładem wydawnictwa Agora.

posłuchaj Wojenka Magdaleny Grzebałkowskiej

 

 

Mer de Glace Małgorzaty Lebdy

Mer de Glace to drugi najdłuższy lodowiec w Alpach zalegający po francuskiej stronie masywu Mont Blanc i tytuł najnowszego tomiku poezji Małgorzaty Lebdy.

posłuchaj Mer de Glace Małgorzaty Lebdy

Kąkol Zośki Papużanki

Zośki Papużanki specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jest znaną i uznaną pisarką. Ostatnio znalazła się wśród laureatów Nagrody Krakowa Miasta i Literatury UNESCO a jej powieść pt. Przez zwyciężyła w kategorii PROZA POLSKA w plebiscycie KSIĄŻKA ROKU 2020! 19 maja nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się jej najnowsza powieść pt. Kąkol.

posłuchaj Kąkol Zośki Papużanki

Śpiewaczka Macieja Klimarczyka

W roli debiutanta doktor nauk medycznych, psychiatra- Maciej Klimarczyk. Posłuchajcie całej rozmowy o powieści pt. Śpiewaczka.

posłuchaj Śpiewaczka Macieja Klimarczyka

 

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych - Barbara Gawryluk

I choć przewodników na rynku mamy sporo to takiej propozycji jeszcze nie było. Siły połączyli Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, dziennikarka, tłumaczka i Paweł Skawiński były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański i ratownik ochotnik z wieloletnim doświadczeniem. Tatry. Przewodnik dla dużych i małych.

posłuchaj Tatry. Przewodnik dla dużych i małych Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego

 

Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna - Anny Machacz i Rafała Mazura

Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna Anny Machacz i Rafała Mazura  powstała w odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata. Tym razem mała Lin próbuje ratować planetę. Ilustracje: Kamila Golec. Poniżej rozmowa z Anną Machacz. 

posłuchaj Powrót na Wielką Górę- rozmowa z Anną Machacz

 

 

 

Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej - Witolda Beresia

Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej. Nieznane teksty. Tajemnica kobiet. Literatura, życie i cała reszta Witolda Beresia.  Prawie osiemset stron niezwykłej wiedzy o Jerzym Pilchu dla tych, którzy nie zdążyli poznać pisarza i prawie osiemset stron przygody dla tych, którzy myśleli, że wiedzą już wszystko.

posłuchaj Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej – rozmowa z Witoldem Beresiem

Jarosław Czechowicz - Gorsza

Jarosław Czechowicz – pisarz, nauczyciel, od kilkunastu już lat Krytycznym okiem patrzy na twórczość innych. W Spisie treści - tym razem- z thrillerem psychologicznym pt. Gorsza. 

posłuchaj Gorsza- rozmowa z Jarosławem Czechowiczem

 

Marie Curie - w nowym wydaniu

Portret jednej z najwybitniejszych kobiet w historii nauki. Kultowa biografia pt. „Marie Curie” w nowym wydaniu! Agnieszka Rasińska- Bóbr uzupełniła przekład Hanny Szylerowej.

posłuchaj Maria Curie- Agnieszka Rasińska- Bóbr o nowym wydaniu kultowej biografii

 

Cukry - Doroty Kotas

Do polskiego literackiego świata weszła szturmem. Za debiutancką powieść Pustostany otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Conrada. Teraz zjawia się z drugą książką, na którą wielu czekało - Cukry Doroty Kotas.

posłuchaj Cukry- rozmowa z Dorotą Kotas

Okruchy większej całości - Bogdana Frymorgena

Okruchy większej całości Bogdana Frymorgena - literacki debiut dziennikarza,  brytyjskiego korespondenta RMF FM , fotografa. Posłuchajcie.

 

posłuchaj Okruchy większej całości- rozmowa z Bogdanem Frymorgenem

 

Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej

Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej. O książce Nicoli Sutcliff opowiada reporterka, socjolożka, pisarka- Agata Romaniuk.

posłuchaj Agata Romaniuk o książce N. Sutcliff pt. Jestem Saudyjką

 

Wrzask, Histeria, Amok - trylogia Izabeli Janiszewskiej

Wrzask, Histeria, Amok - trylogia Izabeli Janiszewskiej, dziennikarki prasowej i telewizyjnej. Przez wiele lat pracowała dla cenionych stacji i magazynów, gdzie przygotowywała reportaże i rozmowy.

Posłuchajcie rozmowy z pisarką.

posłuchaj Izabela Janiszewska - Amok

Ignacy Karpowicz - Cicho, cichutko

Kiedy w 2006 roku ukazała się jego pierwsza powieść "Niehalo" wiedziałam, że Ignacy Karpowicz będzie w kręgu moich zainteresowań jako pisarz. Właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się najnowsza powieść Cicho, cichutko.

posłuchaj Cicho, cichutko-Ignacy Karpowicz

Andreowia - powieść Beaty Chomątowskiej

Andreowia - powieść Beaty Chomątowskiej. Jest jak krakowska szopka, wiele się tutaj dzieje, na wielu różnych poziomach. Posłuchajcie rozmowy. 

posłuchaj Andreowia- rozmowa z Beatą Chomątowską

 

 

………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………

Obamolożka Magdalena Górnicka-Partyka o najnowszej autobiografii Baracka Obamy pt. Ziemia obiecana.

posłuchaj Ziemia obiecana Baracka Obamy- rozmowa z M. Górnicką - Partyką

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Tamara Kołakowska – lekarka, żona Leszka Kołakowskiego – wspomina lata dzieciństwa. Notatki w komputerze, już po jej śmierci, znalazła córka, Agnieszka Kołakowska. 

Posłuchajmy rozmowy o książce pt. Było...wspomnienia z młodości.

posłuchaj Wspomnienia z młodości Tamary Kołakowskiej- rozmowa z Agnieszką Kołakowską

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna- najnowsza powieść Filipa Zawady. Posłuchajcie całej rozmowy z autorem. 

posłuchaj Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna- rozmowa z Filipem Zawadą

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Akcja tej powieści rozpoczyna się w 1945 roku. II wojna światowa dobiegła końca, tylko oficjalnie.  W okolicach Soliny,  południowo-wschodniej Polski koniec świata dopiero nadchodzi.

Historia rodziny Rabików, Niny Gocz,  Mozesa Halberstama. Historia świata, którego już nie ma. Posłuchajcie rozmowy z autorem Ojczyzny jabłek Roberta Nowakowskiego.

posłuchaj Ojczyzna jabłek- rozmowa z Robertem Nowakowskim

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

O tym (NIE)dzienniku zrobiło się głośno już jakiś czas temu. Aktor, reżyser, tłumacz Jacek Poniedziałek dzieli się tym, co niektórzy wolą głęboko schować. Uzależnienie,

samontość, odrzucenie, rodzinne traumy, ale nie tylko.

posłuchaj (NIE)dziennnik- rozmowa z Jackiem Poniedziałkiem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zły Żyd – książka Piotra Smolara. Obraz współczesnego świata, w którym nie jest łatwo być Żydem, nawet w samym Izraelu pełnym podziałów.

posłuchaj Zły Żyd- rozmowa z Piotrem Smolarem

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pod koniec lutego nakładem Wydawnictwa Wielka Litera ukazała się obszerna biografia Zygmunta Baumana  autorstwa  Artura Domosławskiego.

Ponad 800 stron o jednym z największych polskich humanistów ostatnich dekad- Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana.

 

posłuchaj Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana- rozmowa z Arturem Domosławskim

 

 

...............................................................................................................................................................................................................................................

Wydział IX? Kim byli "straceńcy"? Rozmowa z Tomaszem Awłasewiczem, autorem książki pt. Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL

 

posłuchaj Niewidzialni- rozmowa z Tomaszem Awłasewiczem.

 

 

………………………………………………………………………………………………………….....................................................................................

Osiem lat mija od tragicznych wydarzeń na Broad Peak. Dariusz Kortko i Jerzy Porębski napisali biografię Macieja Berberki- himalaisty, przewodnika, artysty.

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku.

posłuchaj Berbeka.Życie w cieniu Broad Peaku- rozmowa z J. Porębskim

 

………………………………………………………………………………………………………….....................................................................................

  Najnowsza książka Katarzyny Tubylewicz. „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”- to zbiór reportaży, esejów i rozmów wokół samotności.

posłuchaj Samotny jak Szwed- rozmowa z Katarzyną Tubylewicz

 

……………………………………………………………………………………………………………………. .....................................

 Towarzyszka życia Chopina, znana z niezależnego sposoby życia- takie są stereotypy. Magdalena Niedźwiecka pokazuje George Sand również jako małą dziewczynkę, powieściopisarkę,  jedną z najsłynniejszych kobiet epoki, która jest postacią wielowymiarową.  Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand Magdaleny Niedźwiedzkiej. Zbeletryzowana powieść biograficzna.

posłuchaj Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand Magdaleny Niedźwiedzkiej

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Marek Kęskrawiec, autor książki Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych. Posłuchajcie całej rozmowy o kapłanie z Ugandy. 

posłuchaj Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych- rozmowa z Markiem Kęskrawcem

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Niepowtarzalna Maria Czubaszek. Trudno uwierzyć, że w tym roku mija piąta rocznica je śmierci. Violetta Ozminkowski napisała o niej książkę pt. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć.

Poznajemy prawdziwą Marię, również tę, której nie znaliśmy.

posłuchaj Violetta Ozminkowski o książce pt. Maria Czubaszek. W coś trzeba (...)

 

 

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Zosia- główna bohaterka powieści ma czterdzieści kilka lat. Jej życiu przyglądamy się z pewnej perspektywy. "Szalej"- debiut Moniki Drzazgowskiej.

posłuchaj Szalej-debiut Moniki Drzazgowskiej

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Miłość z perspektywy neuronauki.  Takiej przygląda się od wielu lat psycholog dr Olga Kamińska, autorka popularnego podcastu. Teraz wydała książkę #LOVE. Jak kochać w XXI wieku.

posłuchaj Love. Jak kochać w XXI wieku- rozmowa z dr Olgą Kamińską

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Marcin Michał Wysocki, doktor nauk humanistycznych, tłumacz, człowiek związany z teatrem, filmem, muzyką, pisarz. Jego debiutancka powieść „Baku, Moskwa, Warszawa” zachwyciła mnie na tyle, że postanowiłam sięgnąć po jego kolejną książkę.  #Portal randkowy”  - osiem opowiadań, których wspólnym motywem jest Internet. To tam, spotykają się bohaterowie po raz pierwszy.

posłuchaj #Portal randkowy- rozmowa z Marcinem M. Wysockim

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Zjadacz czerni 8 – to najnowsza powieść Katarzyny Grocholi. O miłości, ale nie tylko. Szukasz powodów, by zwlec się  codziennie z łóżka i robić swoje? Chcesz wierzyć, że wszystko, co nam się przytrafia ma sens? Tak! To jest książka dla Ciebie! Koronkowa robota! Wszystko ze wszystkim sprytnie się łączy, przeplata, jak to w życiu, bo przecież nie ma przypadków, prawda?

posłuchaj Zjadacz czerni 8 - rozmowa z Katarzyną Grocholą

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

 

Ewa Ewart- dziennikarka, reżyserka wielu nagradzanych filmów dokumentalnych, wyróżniona Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka, brytyjską rzeczywistość zna bardzo dobrze. Rozmawiamy o książce Jamesa Bloodwortha- "Zatyrani. Reportaż najgorzej płatnych pracach". 

posłuchaj Zatyrani- rozmowa z Ewą Ewart O reportażu J. Bloodwortha

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Marta Kisiel, laureatka nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą  książkę  dla dzieci roku 2018, tym razem napisała komedię kryminalną! Posłuchajcie rozmowy o Dywanie z wkładką.

posłuchaj Dywan z wkładką- rozmowa z Martą Kisiel

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

 

Praca w kancelarii jednak nie była jego powołaniem. Zrezygnował i postawił wszystko na jedną kartę, a właściwie na wiele kart! Zapisał ich już tysiące! Pierwszy raz z Jędrzejem Pasierskim spotkaliśmy się, kiedy pojawiły się Roztopy. 27 stycznia 2021 r. ukazała się już czwarta książka z serii o Ninie Warwiłow- Kłamczuch!

posłuchaj Kłamczuch- rozmowa z Jędrzejem Pasierskim

 

                                fot. autora Mikołaj Starzyński 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

„Bezmatek”- debiut prozatorski filozofki i psycholożki,  Miry Marcinów. Książka nominowana do Paszportów Polityki. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką. 

posłuchaj Bezmatek- rozmowa z Mirą Marcinów

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Za zbiór esejów pt. Patyki, badyle otrzymała Literacką Nagrodę Gdynia! Teraz pojawił się jej najnowszy tomik pt. Piach. Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy z Urszulą Zajączkowską. Trochę żartujemy, trochę się wzruszamy, ale przede wszystkim czytamy wiersze. Wsłuchaj się.

posłuchaj Piach- o najnowszym tomie poezji Urszuli Zajączkowskiej

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..........................................

 

Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu- Wzruszająca lektura i wzruszająca rozmowa. Jej sześć lat młodsza siostra Arianka, dzisiaj Elizabeth Bellak żyje i mieszka w Nowym Jorku. Rozmawiałyśmy o Reni, tamtym strasznym czasie, ale tez o tym, co jest w życiu ważne. 

posłuchaj Dziennik Reni Spiegel- rozmowa z Elizabeth Bellak

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Szamanizm w Rosji jest bardzo popularny. Podobno sam prezydent Putin korzysta z usług szamanów, ale o tym, sza! Jeśli jesteście ciekawi, czym jest szamańska choroba? I o co chodzi z tym, że droga prowadzi nas sama, posłuchajcie! Zresztą, kto ma tego posłuchać, tak się stanie.  Jacek Hugo- Bader i książka pt. Szamańska choroba. 

posłuchaj Szamańska choroba- Jacek Hugo-Bader

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

W 2021 roku minie 30 lat od jego śmierci. Śmierci ks. Jana Ziei, duchownego, który całym życiem służył Bogu i człowiekowi. Postać niezwykła i niezwykłe życie, Jego pełna bipografię napisał Jacek Moskwwa- Niewygodny prorok- polecam. 

posłuchaj Niewygodny prorok. Biografia ks. J Ziei- Jacek Moskwa.mp3

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

 Wisławy Szymborskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla ( 24 lata już minęły!). Pod koniec listopada nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Joanny Gromek-Illg Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna. 

posłuchaj Joanna Gromek-Illg- Szymborska. Znaki szczególne

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Bohaterami książki Macieja Łubieńskiego- Łubieńscy. Portret rodziny z czasów wielkości są wielkie postacie historyczne - biskupi Maciej i Stanisław Łubieński z epoki Wazów, Feliks Łubieński, minister sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego, ale też bardzo interesujące kobiety. Posłuchajcie całej rozmowy. 

posłuchaj Portret rodziny z czasów wielkości- rozmowa z Maciejem Łubieńskim

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Gorąco polecam książkę Moniki Śliwińskiej Panny Z Wesela, czyli siostry Mikołajczykówny i ich świat . To portrety słynnych sióstr z Bronowic, ale nie tylko, to kopalnia wiedzy o czasach, obyczajach i ludziach. 

posłuchaj Panny z Wesela- rozmowa z Moniką Śliwińską

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Mayyla Szymiczkowa tym razem zabrała nas na najważniejsze wesele w polskiej literaturze - Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.  20 listopada minęła 120 rocznica. "Złoty róg"- to już czwarta książka o przygodach Zofii Szczupaczyńskiej autorstwa Maryli Szymiczkowiej, czyli Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Czytelnicy tak bardzo pokochali "detektywkę" Zofię Szczupaczyńską, że właśnie trwa drugi dodruk książki.

posłuchaj Złoty róg- rozmowa z J.Dehnelem i P. Tarczyńskim.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

O tym, że Miłość leczy rany już wiemy, teraz dowiemy się, czy Miłość czyni dobrym. Drugi tom kryminalnej trylogii Katarzyny Bondy.  Powieść, w której nie ma fikcji. O najsłynniejszym oszuście III RP słyszeliśmy na pewno. By napisac tę książkę,  autorka przedarła się przez 120 tomów akt.

posłuchaj Miłość czyni dobrym- rozmowa z Katarzyną Bondą

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

 

Karolina Sulej wykonała ogromną pracę  i oto mamy książkę Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady. Po jej przeczytaniu,  można przewartościować to, czego się uczyliśmy np. że nie szata  zdobi człowieka. Otóż, dzięki ubraniom można po prostu przeżyć. W książce znajdziecie wiele wstrząsających świadectw.

posłuchaj Rzeczy osobiste- rozmowa z Karoliną Sulej

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Małgorzata Czyńska, historyczka sztuki, pisarka gościła w Spisie treści w związku z opowieścią biograficzną  o królowej art déco -Tamarze Łempickiej.

Łempicka. Tryumf życia – książka ukazała nakładem wydawnictwa Znak.

posłuchaj Łempicka. Tryumf życia- rozmowa z Małgorzatą Czyńską

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Joanna Bator-pisarka, publicystka, podróżniczka, eseistka, specjalistka od antropologii kultury i gender studies. Urodziła się w Wałbrzychu i w najnowszej swojej powieści pt. Gorzko, gorzko wraca na Dolny Śląsk. 

posłuchaj Gorzko, gorzko-rozmowa z Joanną Bator

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

To jest jego rok. W maju obchodziliśmy 100.  rocznicę jego urodzin, w marcu 35. śmierci. Leopold Tyrmand. Pisarz, publicysta, popularyzator jazzu w Polsce. Postać wielowymiarowa.  Kilka lat temu pojawiła się na rynku jego biografia Moja śmierć będzie taka, jak moje życie Marcela Woźniaka. W roku Tyrmanda Marcel Woźniak wydaje reporterską opowieść Tyrmand. Pisarz o białych oczach.

posłuchaj Tyrmand. Pisarz o białych oczach- rozmowa z Marcelem Woźniakiem

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

W Spisie treści RMF Classic  Piłsudski. Portret przewrotny. Autor, Maciej Gablankowski pokazał  nie tylko  wodza, marszałka czy głównego architekta odbudowy państwa, ale zboczyliśmy, jakim był dzieckiem, bratem, mężem i kochankiem. Przeważnie przy tego typu postaciach mamy problem z oceną, dlatego autorowi zależało na tym, by to wszystko zrównoważyć.  

posłuchaj Piłsudski. Portret przewrotny- Maciej Gablankowski

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Martą Bijan- wokalistka, kompozytorka, reżyserka, poetka.  Melodia mgieł dziennych to jej debiutancka powieść.

posłuchaj Melodia mgieł dziennych- rozmowa z Martą Bijan

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

W Spisie treści RMF Classic - Wit Szostak z najnowszą powieścią pt. Cudze słowa. Benedykt Ryś, to główny bohater tej książki. Ciekawe, bo nie wypowie ani jednego słowa, nie może, bo nie żyje. To życie poznajemy z cudzych słów, jego kobiet, ojca, wykładowcy przyjaciół.

posłuchaj Cudze słowa- rozmowa z Witem Szostakiem

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

 Joanna Jurgała- Jureczka ponownie zabiera nas do świata Kossaków. Trochę czekaliśmy, dwa lata minęły od książki Kossakowie. Biały Mazur, tym razem zaprasza nas do wyjątkowego tańca. Kossakowie. Tango.

posłuchaj J. Jurgała- Jureczka- Kossakowie. Tango

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Nagroda Conrada to ostatnia- jak do tej pory- z nagród. W sierpniu Dorota Kotas została też laureatką Literackiej Nagrody Gdynia w kategorii proza.. "Pustostany" jej debiutancka powieść zachwyciła nie tylko krytyków. Nie jest to powieść o nieudanych inwestycjach, ale gdyby spojrzeć głębiej...

Chciałabym podziękować(...), jestem szczęśliwa, że mogę reprezentować kobiety na tej scenie i odebrać tę nagrodę – tak powiedziała Dorota Kotas tuż po odebraniu statuetki. I o kobietach rozmawiamy, o bohaterce jej książki. Jest szczęśliwa? Czego szuka? A może niczego szukać już nie trzeba? Jedni mówią, że to bardzo wesoła książka. Dla mnie wesoła nie była, ale na pewno pouczająca, taka, po której zadajesz sobie pytania, uśmiechniesz się i owszem, a na pewno masz ochotę ugotować Polsce zupę.  

posłuchaj Pustostany- rozmowa z Dorotą Kotas

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro” - ponownie na okładce trzy znane już czytelnikom nazwiska.

Kazimierz Nóżka  i Marcin Scelina to leśnicy z bieszczadzkiego Nadleśnictwa Baligród. Prowadzą najpopularniejszy obecnie „leśny” profil FB, a ich relacje z bieszczadzkich lasów mają tysiące odsłon.

Narratorem i autorem jest, podobnie jak w pierwszej części,  Maciej Kozłowski - kulturoznawca .

Zanim rzucimy wszystko i wyjedziemy w Bieszczady, warto się dobrze przygotować. Tym razem Maciej Kozłowski, Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina zabierają nas nad Jezioro Solińskie. 

Poznajemy jego historię, losy zalanych wsi, ale zaglądamy też tam, gdzie podczas zwykłej wycieczki nie mielibyśmy okazji. Podpatrujemy bobry, wilki i rośliny. 

Poniżej rozmowa o książce, o wodzie, o współczesnych problemach Jeziora Solińskiego, ale też o serialu Przystanek Alaska. Dużo śmiechu, żartów i spokoju. Usiądźcie wygodnie z herbatą, włączcie rozmowę i przenieśmy się w Bieszczady. 

posłuchaj Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Parafrazując moją ukochaną Halinę Poświatowską-

ja czytam

ty czytasz

on czyta

On dużo czyta i od wielu już lat rozmawia z pisarkami, pisarzami, ale nie tylko o książkach, które napisali. Rozmawia o życiu, współczesnym świecie, o tym, co jest i co będzie, bo – jak mówi  –

Pisarza boli, wkurza, wścieka, irytuje, denerwuje, zaskakuje rzeczywistość, ponieważ ma w przeważającej liczbie przypadków i wypadków – mówię o pisarzach, którzy są świadomymi pisarzami, którzy tworzą od lat, mają własny język, styl, którzy się nie rozmieniają na drobne (…) Ich ta rzeczywistość boli , bo oni są ponadprzeciętnie wrażliwi , jak mało kto umiejętnie odczytują świat.


Michał Nogaś w Spisie treści RMF Classic. Tym razem nie pyta, a odpowiada 

W jego książce znajdziecie wywiady Z niejednej półki.

Pięcioro Noblistów, laureatki i laureaci wielu innych prestiżowych nagród, przedstawiciele wielu pokoleń m.in. Margaret Atwood, Alice Munro, Paul Auster, Elizabeth Strout, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Rejmer etc.

 

Kto się chce zaczytać, polecam. I uprzedzam, warto sobie dawkować te rozmowy, smakować je. Małgorzata Bugaj 

 

Oto cała rozmowa z Michałem Nogasiem:

posłuchaj Z niejednej półki- rozmowa z Michałem Nogasiem

 

                                                                                                                                                             fot. Albert Zawada

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Kołakowski. Czytanie świata - pierwsza pełna biografa wybitnego filozofa, prof. Leszka Kołakowskiego. Posłuchajcie rozmowy z autorem, Zbigniewem Mentzlem. 

posłuchaj Kołakowski. Czytanie świata- Zbigniew Mentzel

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Jestem psychologiem, kulturoznawcą i przede wszystkim nauczycielem. Ludzie kojarzą mnie z Profesorem Snapem, kreatywnością, LEGO lub Harrym Potterem- tak o sobie mówi. Tak o nim myślimy. Przemek Staroń, nauczyciel roku 2018. Właśnie ukazała się jego pierwsza książka - Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem. 

posłuchaj Nauczyciel Roku 2018- rozmowa z Przemkiem Staroniem

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Posłuchajcie rozmowy z Radkiem Rakiem, laureatem Literackiej Nagrody NIKE 2020. Rozmawiamy o Dębicy, z której autor pochodzi, nagrodzonej książce, pracy w przychodni i pracy nad najnowszą książką. 

posłuchaj Rozmowa z Radkiem Rakiem- laureatem Literackiej Nagrody NIKE 2020

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

W swojej serii "Ukryta sieć" pisze o świecie, który przypomina  film science fiction. Nic z tego, w jego książkach nie ma fikcji, to wszystko już się dzieje! Jakub Szamałek – z wyksztalcenia archeolog,  zaczął "kopać" w sieci. 

Ukryta sieć pochłania, porywa, a Julita Wójcicka i Janek Tran są bohaterami z krwi i kości. Seria zdobyła serca nie tylko czytelników, powstaną trzy fabularne filmy na podstawie każdej z części! 

Z Jakubem Szamałkiem rozmawiamy o 3. części,  sztucznej inteligencji, przerażającej wizji przyszłości, bohaterach, ale też o powstającym filmie.

posłuchaj Jakub Szamałek- Ukryta sieć cz. 3- Gdziekolwiek spojrzysz

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Książka "Terapia na życie" to rozmowy z profesorem Jerzym Aleksandrowiczem. Przeprowadziły je: lekarka psychiatra, prof. Dominika Dudek, przyjaciółka psychoterapeuty i dziennikarka Małgorzata Skowrońska. Posłuchajcie całej rozmowy o pracy nad książką, dzieciństwie prof. Aleksandrowicza, słynnym ojcu, początkach psychoterapii, nowatorskim, jak na tamten czas, podejściu do pacjenta, ale też starości i pożegnaniu. 

 

posłuchaj Jerzy Aleksandrowicz. Terapia na życie- prof. D. Dudek i M. Skowrońska

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Paweł Huelle powrócił- po pięciu latach- ze zbiorem opowiadań pt. "Talita"!  Prozaik, dramaturg, poeta również, wykładowca uniwersytecki, felietonista. Jako pisarz odniósł ogromny sukces i uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami. Za debiutancką powieść "Weiser Dawidek" otrzymał o Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

 

posłuchaj Paweł Huelle- Talita

……………………………………………………………………………………………………………………………...……………………………………………………….. 

Zeszły rok należał do Zyty Rudzkiej. Powieść  Krótka wymiana ognia od razu się spodobała, czego dowodem jest Literacka Nagroda Gdynia i nominacja do Nagrody Nike. 14 października 2020 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się najnowsza powieść pt. Tkanki miękkie. 

posłuchaj Zyta Rudzka o powieści pt. Tkanki miękkie

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

W połowie września nakładem wydawnictwa Agora do księgarń trafiła książka Bartłomieja Kurasia pt.  Niech to szlak. Kronika śmierci w górach. Dziennikarz opowiada historię Tatr przez pryzmat najgłośniejszych wypadków czy tajemniczych zaginięć.

 

posłuchaj Bartłomiej Kuraś o książce Niech to szlak! Kronika śmierci w górach

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

 

Przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski.

Obóz przy ulicy Przemysłowej - obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i "wychowywano" morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.

 

Posłuchajcie rozmowy z Jolantą Sowińską - Gogacz, współautorką książki Mały Oświęcim. 

posłuchaj Jolanta Sowińska-Gogacz o książce Mały Oświęcim

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Planeta K. Piotra Milewskiego, czyli pięć lat w japońskiej korporacji. To jest literatura faktu. Jak wygląda praca w korporacji? Czy chcielibyście, by czas wolny organizował wam zakład pracy? A może warto przed wejściem do biura wspólnie poćwiczyć? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorem.

posłuchaj Piotr Milewski- Planeta K.

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Eliani Brum. Brazylijska dokumentalistka i autorka pięciu książek, laureatka ponad czterdziestu nagród dziennikarskich. Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał  się zbiór jej reportaży Kolekcjoner porzuconych dusz. O tych niezwykłych tekstach opowiedziała nam dr Monika Sawicka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ ;  członkini Fundacji Terra Brasilis.

posłuchaj Rozmowa z dr Moniką Sawicką o reportażach E. Brum

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Magdalena Parys. Gdańszczanka mieszkająca od wielu już lat w Berlinie. Pisarka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej za książkę Magik

W najnowszej powieści "Książę" powrócili znani bohaterowie- prezydent berlińskiej policji Tschapieski, dziennikarka Dagmara Bosch i komisarz Kowalski, co jest stawką tym razem? Kim się tytułowy Książę? 

Posłuchajcie rozmowy z Magdalena Parys

 

posłuchaj Magdalena Parys i Książę

                                                                                    fot. Anna Powałowska-Górska 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Wśród nominowanych do Literackiej Nagrody NIKE 2020-  Filip Zawada! Wrocławski poeta, pisarz, muzyk, fotograf. Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, to książka z 2019 roku. Polecam!

posłuchaj Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek- Filip Zawada

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

W Spisie treści RMF Classic Rafał Pankowski-  socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Collegium Civitas w Warszawie i  pierwszy stypendysta-Polak, który ukończył Eton College w Wielkiej Brytanii. Studiował też na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Rozmawiamy o książce Alexa Rentona pt. Jak wytresować lorda, ale też o doświadczeniach Rafała Pankowskiego, fenomenie szkół dla elity i tym, co pozostało z tamtych szkół,  szkół lat 70. XX wieku. 

 

Poniżej cała rozmowa z Rafałem Pankowskim

 

posłuchaj Rafał Pankowski o książce Jak wytresować lorda A. Rentona

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

16 września nakładem wydawnictwa Znak ukazuje się najnowsza biografia Brunona Schulza autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej- Bruno. Epoka genialna.

posłuchaj Anna Kaszuba-Dębska- Bruno. Epoka genialnamp3

                                                                                                                                                                          fot. Alicja Brodowicz

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

 Marcin Kącki -dziennikarz, autor głośnych już książek  Poznań. Miasto grzechu;  Białystok. Biała siła, czarna pamięć. W maju 2020 roku ukazał się reportaż Oświęcim. Czarna zima. To opowieść o mieście, które żyje w cieniu wielkiej historii.

posłuchaj Marcin Kącki - Oświęcim.Czarna zima

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

Za zbiór opowiadań „Ślady” nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike”. Znany dzięki powieściom „Dygot” i „Rdza”. W Spisie treści gościł w związku z książką „Nikt nie idzie”. 16 września ukazuje się najnowsza powieść Jakuba Małeckiego pt. Saturnin.

posłuchaj Saturnin Jakuba Małeckiego

                                                                                                                                                                            fot. K. Nowicki 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

KSIĘGARNIA POD CHMURKĄ- LATO 2020 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W marcu tego roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się biografia Anny Walentynowicz autorstwa dziennikarzy Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Sierpień to idealny czas, by do niej wrócić. 40 lat minęło...

posłuchaj Walentynowicz. Anna szuka raju- rozmowa z D. Karaś i M. Sterlingowem

 

fot. D. Kulaszewicz

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wampir z Zagłębia, M jak morderca – to tylko niektóre z jego książek. Przemysław Semczuk, dziennikarz, publicysta, reportażysta, autor literatury faktu. Tym razem napisał powieść, choć również w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Pierwszy raz opisał tę historię w Nesweeku w 2007 roku. Posłuchajcie, o czym jest Cyklon. 

posłuchaj Przemysław Semczuk o powieści pt. Cyklon

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk– teolog, prezbiter archidiecezji katowickiej, proboszcz w tyskiej parafii, wykładowca, autor wielu publikacji. 12 sierpnia nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się jego najnowsza książka Ćwiczenia ze szczęścia.

posłuchaj Ćwiczenia ze szczęścia - ks. Grzegorz Strzelczyk

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pisarka, publicystka, niegdyś wokalistka i gitarzystka rockowa- Anna Dziewit- Meller. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej najnowsza powieść Od jednego Lucypera.

posłuchaj Od jednego Lucypera Anny Dziewit-Meller

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Michał Paweł Urbaniak i kolejny debiut, tym razem powieściowy- Lista nieobecności.

posłuchaj Lista nieobecności- debiut powieściowy Michała P. Urbaniaka

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Marcin Michał Wysocki- doktor nauk humanistycznych, człowiek teatru, filmu, tłumacz, twórca muzyki, autor książek naukowych etc. W tym roku zadebiutował powieścią Baku, Moskwa, Warszawa.

posłuchaj Baku, Moskwa, Warszawa- rozmowa z Marcinem M.Wysockim

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Cztery lata temu zadebiutowała powieścią „Idealna”. Książka od razu wskoczyła na listę bestsellerów, a Magda Stachula stała się znana tym, którzy kochają thrillery. Od tamtego czasu  napisała już cztery kolejne książki, teraz wraca z piątą. Co ucieszy fanów Strach, który powraca jest kontynuacją Idealnej.

posłuchaj Strach, który powraca- rozmowa z Magdą Stachulą

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Oto ona, Radomska, kobieta przeciętnie nieprzeciętna. Błyskotliwa, czasem nadrabia bezczelnością. Ma wątpliwość i jest pewna tylko tego. Tak możecie o niej przeczytać, ale kim tak naprawdę jest Aleksandra Radomska? Posłuchajcie rozmowy z autorką książki "Mam wątpliwość". 

posłuchaj Aleksandra Radomska i książka pt. Mam wątpliwość

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wojciech Przylipiak, dziennikarz. Prowadzi blog Bufet PRL i właśnie napisał książkę Czas wolny w PRL. 

posłuchaj Czas wolny w PRL- rozmowa z Wojciechem Przylipiakiem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Izabela Janiszewska. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka prasowa i telewizyjna. W tym roku zadebiutowała kryminałem pt. „Wrzask”.

posłuchaj Debiut książkowy- Izabela Janiszewska i Wrzask

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Andrzej Duda-  scenarzysta, reżyser, producent i dziennikarz, który zadebiutował powieścią Człowiek, a nie człowiek.

posłuchaj Ddebiut książkowy- Andrzej Duda i Człowiek, a nie człowiek

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jakimi kobietami były Gerda Bormann, Magda Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Margaret Himmler, żony i przyjaciółki luminarzy III Rzeszy? O tym przeczytacie w książce Jamesa Wylliego pt. Żony nazistów. Moim gościem jest tłumacz tej książki, Janusz Ochab.

posłuchaj Żony nazistów Jamesa Wylliego- rozmowa z tłumaczem Januszem Ochabem

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tomasz Duszyński był gościem Księgarni pod chmurką. W czerwcu ukazała się kolejna książka z serii Glatz. Tym razem rozmawiamy o książce Glatz.Kraj Pana Boga.

Kto lubi kryminały retro, nie może tego przegapić.

posłuchaj Glatz. Kraj Pana Boga- rozmowa z Tomaszem Duszyńskim

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Księgarni pod chmurką RMF Classic nowy cykl tego lata- debiuty literackie. Pierwszym debiutującym był Łukasz Staniszewski z książką Małe grozy. Ukazała się tego roku

nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

posłuchaj Małe Grozy- debiut książkowy Łukasza Staniszewskiego

 

SPIS TREŚCI- SEZON 2019/2020

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ksiądz Józef Tischner– filozof, myśliciel, wykładowca. W tym roku mija 20 lat od jego śmierci. Z Wojciechem Bonowiczem rozmawiamy o  biografii księdza.

Ukazała się 17 czerwca 2020 r. nakładem Wydawnictwa Znak.

posłuchaj Tischner. Biografia- rozmowa z Wojciechem Bonowiczem

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Brawurowa, błyskotliwa, poruszająca i pełna akcji - tak można przeczytać o najnowszej książce jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. 

O Kwestii ceny rozmawiam z autorem, Zygmuntem Miłoszewskim.

posłuchaj Kwestia ceny- rozmowa z Zygmuntem Miłoszewskim

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Kiedy wychodziła na scenę pojawiało się słońce, tyle słońca! Publiczność ją kochała za otwartość, serdeczność, skromność. 10 czerwca skończyłaby 70 lat.

W Spisie treści RMF Classic Marcin Wilk i biografia Anny Jantar.

posłuchaj Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia - rozmowa z Marcinem Wilkiem

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Porwania najnowsza książka Moniki Sławeckiej. Dramatyczne losy osób porwanych i ich rodzin w oparciu o osobiste narracje pokrzywdzonych. Posłuchajcie rozmowy z autorką. 

posłuchaj Rozmowa z Moniką Sławecką, autorką książki pt. Porwania

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Profesor Wiktor Osiatyński - konstytucjonalista, prawnik, pisarz, publicysta miał też niezwykłą zdolność mówienia o rzeczach trudnych. Przez wiele lat w radiowym cyklu „Zrozumieć świat” rozmawiał o nich ze swoimi gośćmi.

Książka Ludzkie sprawy to wybór tych rozmów. Miał je przygotować sam, takie miał plany, niestety, nie zdążył. Wyboru i opracowania dokonała jego żona dr Ewa Woydyłło- Osiatyńska.

posłuchaj Ewa Woydyłło- Osiatyńska o książce pt. Ludzkie sprawy

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura? O książce Kaia Strittmattera rozmawiam z tłumaczką, Agnieszką Gadzałą.

posłuchaj Rozmowa z Agnieszką Gadzałą, tłumaczką książki K. Strittmattera pt. Chiny 5.0

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

20 maja nakładem wydawnictwa Muza ukazał się Motyw ukryty. To już kolejna książka non fiction, którą Katarzyna Bonda napisała wspólnie z dr Bogdanem Lachem.

Posłuchajcie całej rozmowy z Katarzyna Bondą.

posłuchaj Katarzyna Bonda o książce pt. Motyw ukryty

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Spisie treści Mariusz Szczygieł, dziennikarz, reportażysta, laureat Literackiej Nagrody Nike - i jego Osobisty przewodnik po Pradze.

posłuchaj Osobisty przewodnik po Pradze- rozmowa z Mariuszem Szczygłem

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat – książka Justyny Sucheckiej, dziennikarki, na co dzień ekspertki od edukacji. Posłuchajcie rozmowy o młodych, odważnych, wytrwałych i zaangażowanych.   

posłuchaj Rozmowa z Justyną Suchecką o książce pt. Young power

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

7 czerwca miała odbyć się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z wiadomych powodów została przełożona w czasie, ale na miesiąc przed planowanym wydarzeniem nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka dr Ewy Czaczkowskiej Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość.

posłuchaj Rozmowa z dr Ewą Czaczkowską o książce Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wyrwa-najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza. Jedenasta książka w dorobku i kolejny thriller psychologiczny, na który czekaliśmy.

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem o powieści pt. Wyrwa

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Nowa książka jednej z najpopularniejszych polskich pisarek – autorki bestsellerowej serii Kwiat paproci- Katarzyny Bereniki Miszczuk.

Tym razem nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej komedia kryminalna pt. Ja cię kocham a ty miau.

posłuchaj Katarzyna Berenika Miszczuk o komedii kryminalnej pt. Ja cię kocham a ty miau

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Czerwień uznana została za jeden z najważniejszych debiutów kryminalnych ostatnich lat, a jej autorkę – Małgorzatę Oliwię Sobczak okrzyknięto nową gwiazdą gatunku.

 Czerń – to druga część serii Kolory zła. Posłuchajcie rozmowy z autorką.

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą O. Sobczak o 2 części serii Kolory zła- Czerni

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia księdza Tomáša Halíka. Historia czeskiego księdza, który stał się autorytetem dla wielu ludzi, także dla niewierzących. O książce rozmawiam z przyjacielem ks. Halika, dominikaninem ojcem Tomaszem Dostatnim.

posłuchaj Rozmowa z o. Tomaszem Dostatnim o autobiografii ks. Tomasa Halika

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pokaż mi swoją bibliotekę- książka Aleksandry Rybki. To rozmowy ze znanymi pisarzami, dziennikarzami o ich domowych bibliotekach. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

posłuchaj Rozmowa z Aleksandrą Rybką o książce pt. Pokaż mi swoją bibliotekę

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Juliusz Strachota, pisarz, zeszłoroczny finalista dwóch ważnych nagród literackich - Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia za książkę "Turysta polski w ZSRR". Nakładem wydawnictwa W.A.B.  ukazała się jego najnowsza powieść Krótka wycieczka na tamten świat.

posłuchaj Rozmowa z Juliuszem Strachotą o książce pt. Krótka wycieczka na tamten świat

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W zeszłym roku odwiedził nas ze swoją debiutancką powieścią Toksyczność. Teraz nakładem wydawnictwa Seqoja ukazały się Winne. Jarosław Czechowicz w Spisie treści RMF Classic.

posłuchaj Rozmowa z Jarosławem Czechowiczem o książce pt. Winne

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zadebiutowała 8 lat temu powieścią Szopka, która przyniosła jej duże uznanie oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Paszportów „Polityki”. W 2016 roku dostajemy jej drugą powieść, „On”, również nominowaną do Paszportów „Polityki. Rok później opublikowała zbiór opowiadań Świat dla ciebie zrobiłem. 15 kwietnia tego roku nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się najnowsza powieść Zośki PapużankiPrzez.

posłuchaj Rozmowa z Zośką Papużanką o powieści pt. Przez

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dorota Warakomska, dziennikarka, reporterka, od wielu lat również trenerka. Pomysł na poradnik Śmiało. Mów własnym głosem wpadł jej do głowy podczas jednej z biznesowych konferencji. Posłuchajcie inspirującej rozmowy ( głównie dla kobiet!:))

posłuchaj Rozmowa z Dorotą Warakomską o książce pt. Śmiało. Mów własnym głosem

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Spisie treści RMF Classic Kraków czyni wielki ukłon w stronę Warszawy. Z Grzegorzem Piątkiem rozmawiam o jego książce Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944 – 1949.

posłuchaj Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem o książce pt. Najlepsze miasto na świecie

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ojciec Jacek Szymczak z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Pretekstem spotkania stało się wznowienie książki ojca Adama Szustaka Oto człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy. Zapis wielkopostnych rekolekcji z 2014 roku.

posłuchaj Ojciec J. Szymczak o książce o. Adama Szustaka pt. Oto człowiek

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Aneta Kręglicka, Katarzyna Groniec, Nina Kowalewska-Motlik, Janina Ochojska, Agnieszka Kręglicka, SHAZZA, Dorota Segda, Joanna Klimas, Katarzyna Figura, Jolanta Fraszyńska,  Iwona Guzowska, Ilona Łepkowska – wszystkie są bohaterkami książki Katarzyny Jurkowskiej i Katarzyny Kościelak Kobiety przełomu. Posłuchajcie rozmowy z autorkami książki.

posłuchaj Rozmowa z K. Jurkowską i K. Kościelak o książce pt. Kobiety przełomu

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci już 2 kwietnia. O książce Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem rozmawia Paweł Pawlik.

posłuchaj Prof. Ryszard Tadeusiewicz o książce pt. Alicja w krainie przyszłości (...)


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jeden z najbardziej obiecujących debiutów roku- Żywopłoty Marii Karpińskiej. Jak mówi autorka- to książka o wydawałoby się prostym człowieku, jego prostym życiu, ale jest tam drugie dno i wiele refleksji na temat czasu, przemijania i śmierci.

posłuchaj Rozmowa z Marią Karpińską o jej debiucie pt. Żywopłoty

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W Rosji ukazała się w grudniu 2017 roku i natychmiast została okrzyknięta przez krytyków najważniejszą książką ostatniego dziesięciolecia. Zdobyła też jedną z najważniejszych rosyjskich nagród literackich. Mowa o książce rosyjskiej poetki i pisarki Marii Stiepanowej pt. Pamięci, pamięci. Poniżej rozmowa z tłumaczką, Agnieszą Sowińską.

posłuchaj Rozmowa z Agnieszką Sowińską o książce M. Stiepanowej pt. Pamięci, pamięci

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Zjawiskowa, wybitna, zaangażowana- tak o najnowszej powieści Julii Fiedorczuk napisała literaturoznawczyni dr Anna Marchewka. Podpisuję się pod tymi słowami. Pod słońcem - posłuchajcie rozmowy z autorką, Julią Fiedorczuk

posłuchaj Rozmowa z Julią Fiedorczuk o powieści pt. Pod słońcem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Przemysław Bociąga, redaktor pięknie wydanego zbioru kultowych anegdot Satyra w krótkich majteczkach. Z uśmiechem przez pokolenia. 500 anegdot naszych dzieci. Rubryka z anegdotami w czasopiśmie Kobieta i życie, cieszyła się ogromną popularnością w PRL-u

posłuchaj Przemysław Bociąga o zbiorze pt. Satyra w krótkich majteczkach

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jedna z najważniejszych książek non-fiction XX wieku- Odziedziczone marzenia Spadek po moim ojcu Baracka Obamy. Od 25 lat nie schodzi z list bestsellerów. O wznowionej autobiografii rozmawiam z obamolożką Magdaleną Górnicką-Partyką.

posłuchaj Magdalena Górnicka-Partyka o książce pt. Odziedziczone marzenia Baracka Obamy

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pod koniec lutego nakładem wydawnictwa Znak ukazała się najnowsza powieść noblisty Johna Maxwella Coetzee - Śmierć Jezusa. O książce rozmawiam z  Pawłem Feliksem Nowakowskim, teologiem, historykiem, adiunktem w Akademii Ignatianum w Krakowie. 

posłuchaj Paweł F. Nowakowski o książce J.M. Coetzeego- Śmierć Jezusa

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Pionierki Internetu Claire L. Evans. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka odkrywa przed nami nieznane dotąd oblicze historii Internetu, pokazuje kobiety kompetentne, niezależne i nieustępliwe. Angelika Pomorska, starsza programistka Interii przybliżyła nam kilka kwestii  związanych z działalnością pionierek Internetu.

posłuchaj Angelika Pomorska, programistka, o książce pt. Pionierki Internetu C.L. Evans

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Książka Beaty Kowalik No pasa nada – zbiór reportaży o Meksykankach, żyjących w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Autorka dotarła do różnych rejonów Meksyku, jej rozmówczynie to-  aktywistki, prostytutki, ale też szamanki  i uzdrowicielki

posłuchaj Rozmowa z Beatą Kowalik o książce pt. No pasa nada!

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 „Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny” Andrzeja Muszyńskiego – książka ukazała się 26. Lutego nakładem Wydawnictwa Literackiego. Autor m.in. nominowany do Paszportów Polityki, do Nagrody Literackiej Gdynia powrócił w rejony, których jest piewcą, czyli do jury krakowsko-częstochowskiej, ale z tematem rzadko dotykanym w literaturze. Bohaterowie tej książki to Joanna i Władek. Małżeństwo. 

posłuchaj Rozmowa z Andrzejem Muszyńskim wokół książki pt. Bez

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Parafrazując Szekspira są na tym świecie nieprawdopodobne historie. Jedna z nich została opisana książce Marty Grzywacz  Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld, komendantki obozu dla kobiet w Ravensbrück, której - po wojnie-polskie więźniarki pomogły uciec z aresztu. Kim była? Posłuchajcie całej rozmowy z Martą Grzywacz.

posłuchaj Rozmowa z Martą Grzywacz o książce pt. Nasza Pani z Ravensbrück


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Książka Wyklęta córka Kubiaków ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i spółka. To rozmowa Marty Konarzewskiej, mojego gościa, z Małgą Kubiak, córką poety Tadeusza Kubiaka. O książce już zrobiło się głośno z racji niepokojącej więzi ojca i córki. Czy niepokojącej?

posłuchaj Rozmowa z Martą Konarzewską o książce Wyklęta córka Kubiaków

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W grudniu ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Universitas ukazały się Listy do Czesława Miłosza. Ich autorem jest redaktor Jerzy Illg. Jak pisze w posłowiu Stanisław Balbus-  Illg uobecnia nie pomnik Wielkiego Poety, lecz żywego człowieka, z jakim sam obcował, z którym prowadził ważne rozmowy, któremu wydawał książki, ale z którym także żartował, popijał whisky, podróżował, który darzył go przyjaźnią, a którego on darzył podziwem i miłością.

posłuchaj Listy do Czesława Miłosza - rozmowa z red. Jerzym Illgiem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Spotkanie z Benem Judahem, finalistą 10. edycji prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki Nowi londyńczycy. Książka została wysoko oceniona przez przewodniczącą jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Olgę Stanisławską, która określiła ją jako „głęboko poruszającą, dickensowską przypowieść o znoju i walce o godność, upadkach i nadziejach w czasach globalnego kapitalizmu”.

posłuchaj Rozmowa z Benem Judahem o książce pt. Nowi londyńczycy

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 W Spisie treści  Mirosław Tryczyk, autor książki Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć- bolesny reportaż o przeszłości, żydowskich pogromach na Podlasiu, ale i teraźniejszości; o tym, jak współcześni mierzą się z tym, co zrobili ich przodkowie.

posłuchaj Rozmowa z Mirosławem Tryczykiem o książce Drzazga. Kłamstwa silniejsze (...)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jedno z najważniejszych świadectw z Auschwitz- Dymy nad Birkenau Seweryny Szmaglewskiej. Ukazało się właśnie 22. polskie wydanie książki, wzbogacone o nigdy dotąd nieopublikowane listy, rysunki. Książka, mimo upływu lat, nie straciła nic ze swej wstrząsającej wymowy. Nasze zaproszenie do rozmowy przyjął syn Seweryny Szmaglewskiej,prof. Jacek Wiśniewski. 

posłuchaj Rozmowa z prof. Jackiem Wiśniewskim, synem Seweryny Szmaglewskiej

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ostatni Sprawiedliwi, czyli rozmowy, z tymi, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. Rozmowa z autorkami Anną Piątkowską i Katarzyną Pruszkowską- Sokallą.

posłuchaj Rozmowa z A. Piątkowską i K. Pruszkowską- Sokallą o książce Ostatni Sprawiedliwi

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Anna Mateja, autorka biografii psychiatry prof. Kępińskiego gościem Spisu treści. Posłuchajcie rozmowy o lekarzu, człowieku, naukowcu. Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry.

posłuchaj Rozmowa z Anną Mateją o książce Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Tą historią żyła nie tylko Polska, było o niej głośno nawet za oceanem. Gdy prasa ujawniła sprawę – w Krakowie wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami. Co wydarzyło się 1869 roku u Karmelitanek Bosych w Krakowie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce Natalii Budzyńskiej Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska. Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorką.

posłuchaj Rozmowa z Natalią Budzyńską o książce pt. Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Kwartalnik Czas Literatury. O tym, co znajdziemy w najnowszym numerze ( nr 4 (8) /2019), mówi  sekretarz czasopisma - Jan Burnatowski.

posłuchaj Czas Literatury ( nr 4/2019) - Jan Burnatowski, sekretarz


...……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!" -  wydany przez Wydawnictwo Znak zbiór listów Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej. Rozmowa z prof. Urszulą Chęcińską, znawczynią twórczości Joanny Kulmowej, autorką opracowania listów.

posłuchaj Rozmowa z prof. Urszulą Chęcińską o listach J. Kulmowej i W. Szymborskiej

 


...……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Do grona laureatów Paszportów POLITYKI dołączyła Dominika Słowik. W kategorii literatura nagrodzono autorkę za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”. O nagrodzonej powieści Zimowla rozmawiałyśmy na kilka dni przed uroczystą galą.

posłuchaj Dominika Słowik, laureatka Paszportów Polityki. Rozmowa o powieści pt. Zimowla


 

...……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………....

Lubimy podglądać twórców, chcemy wiedzieć, nie tylko co piszą, ale jak to robią? Przecież dysponują podobnie jak my 24 godzinami. Z I części książki Agaty Napiórskiej dowiedzieliśmy się np., że Bohdan Butenko włączał telefon tylko na dwie godziny dziennie, Wanda Chotomska lubiła tworzyć w łóżku, a Marek Bieńczyk przy swoich dwóch biurkach. Teraz czas na Jak oni pracują 2. Posłuchajcie rozmowy z Agatą Napiórską.

posłuchaj Rozmowa z Agatą Napiórską o książce pt. Jak oni pracują 2

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Książka Macieja Miłkowskiego pt. System Sulta ukazała się nakładem wydawnictwa Nisza. Ciekawa propozycja. Niektórzy definiują ją jako thriller filozoficzny, inni jako powieść libertyńską. Rzeczywiście znajdziecie tam świetny temat, kryminalny wątek, inteligentny humor, ale to nie koniec. Cała rozmowa z autorem, poniżej. 

posłuchaj Rozmowa z Maciejem Miłkowskim o jego powieści pt. System Sulta

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jonathan Carroll, ukochany przez Polaków amerykański pisarz niedawno wydał najnowszą powieść Mr Breakfast. Jej bohaterem jest Graham Patterson, niespełniony komik, któremu na dodatek w jakimś zapyziałym miasteczku psuje się samochód. Kiedy spaceruje ulicami miasteczka, jego uwagę przykuje salon tatuażu. Postanowi jeden z nich sobie zrobić. Nie ma pojęcia, że tym samym zyska moc przemieszczania się między równoległymi rzeczywistościami. Książka o przeznaczeniu, przypadku? Na ile decydujemy o losie sami, na ile przypadek? Poniżej rozmowa z autorem. 

posłuchaj Rozmowa z Jonathanem Carrollem o powieści Mr. Breakfast

 


 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

„Zapach Boga ” - pierwsza i jedyna dotąd książka kard. Konrada Krajewskiego, papieskiego jałmużnika, kardynała ubogich. Posłuchajcie rozmowy z watykanistą Krzysztofem Tadejem, współautorem.

 

posłuchaj Książka pt. Zapach Boga kard. K. Krajewskiego- rozmowa z Krzysztofem Tadejem

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Angelika Kuźniak zwana mistrzynią portretów biograficznych. Napisała już m.in. o Papuszy, O Zofii Stryjeńskiej, a teraz nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Boznańska. Non finito. Polecam!

posłuchaj Rozmowa z A. Kuźniak o książce Boznańska. Non finito

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Czy Elżbieta Wancław-Chłopik zostanie Jakubem Żulczykiem polskiej poezji współczesnej? Takie pytanie zadała prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Dorota Heck w przedmowie do drugiego tomiku młodej poetki pt. Budzenie umarłych.Jaką rolę odgrywa w poezji Elżbiety Wancław – Chłopik puenta? Czym jest wiersz- reportaż, o tym między innymi usłyszycie w całej rozmowie. Posłuchajcie. 

posłuchaj Rozmowa z młodą poetką Elżbietą Wancław-Chłopik

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Magdalena Bartczak mieszka w Chile od ponad czterech lat. Właśnie ukazała się jej książka reportersko-eseistyczna pt. Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką. 

posłuchaj Rozmowa z Magdaleną Bartczak o książce pt. Chile południowe. Tysiąc (...)


………………………………………………………………….…………………………………………

Agata Puścikowska zdecydowała się opisać historie niezwykłych sióstr zakonnych. Działały w konspiracji, ukrywały partyzantów, prowadziły tajne komplety. To historie ukrywane przez lata. Posłuchajcie rozmowy o Wojennych siostrach.

posłuchaj Rozmowa z Agata Puścikowską o książce pt. Wojenne siostry………………………………………………………………….…………………………………………………………………………………

Amerykański pisarz, autor powieści fantasy dla dzieci gościem Spisu treści RMF Classic. Rozmawiamy o Baśnioborze, kolejnych częściach serii i pisaniu. Posłuchajcie rozmowy z Brandonem Mullem.  

posłuchaj Rozmowa z Brandonem Mullem - miedzy innymi- o Baśnioborze


………………………………………………………………….……………………………………………………………………………………………………………………………………

Reportaże Olgi Gitkiewicz zebrane w książce pt. Nie zdążę =   21 miesięcy. 34 000 km pociągiem. 3 400 km samochodem osobowym. 3 100 km na piechotę. 2 200 km busem.

posłuchaj Rozmowa z Olgą Gitkiewicz o reportażach zawartych w książce pt. Nie zdążę

 
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

W książce „Piekielna nieobecność” (wydawnictwo OsnoVa ) Magda Umer opowiada dziennikarzowi Marcinowi Zaborskiemu o swojej przyjaciółce Zuzannie Łapickiej. Posłuchajcie rozmowy z dziennikarzem, Marcinem Zaborskim. 

posłuchaj Rozmowa z Marcinem Zaborskim o książce "Piekielna nieobecność"

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Nakładem wydawnictwa Osnova ukazała się powieść Vincenta V. Severskiego o Krystynie Skarbek pt. Christine. Ciekawe spojrzenie byłego oficera wywiadu na biografię agentki.

  

posłuchaj Rozmowa z V.V. Severskim o książce pt. Christine.

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

 

Neofilolożka, iberystka, doktor nauk humanistycznych – Agnieszka Bolikowska. Stworzyła zarejestrowaną w Unii Europejskiej autorską metodę nauczania języków obcych dla dorosłych, zwaną Metodą Sześciu Otwarć. Droga do tego była długa. Sama- jako wykładowczyni w Stanach-  zaczęła stosować znane nam wszystkim metody, które tam, za oceanem, niekoniecznie się podobały. Posłuchajcie całej rozmowy.

posłuchaj Rozmowa z dr A. Bolikowską o książce pt. Jak wreszcie zacząć mówić (...)

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W Spisie treści  Annette Hess, pisarka, dziennikarka, scenarzystka . Jej debiutancka książka pt. W niemieckim domu odniosła spektakularny sukces – trafiła na listę bestsellerów,  a prawa wydawnicze zakupiło 21 krajów.

Bohaterką powieści  jest Eva, młoda dziewczyna, tłumaczka. Otrzymuje zlecenie, by tłumaczyć zeznania świadków podczas rozprawy w pierwszym procesie przeciw zbrodniarzom SS, którzy służyli w Auschwitz. Nigdy nie słyszała o tym miejscu, bo w jej domu nigdy nie mówiło się o tym, co działo się w czasie wojny. Niemiecka perspektywa lat 60.

posłuchaj Rozmowa z Annette Hess o jej powieści pt. W niemieckim domu.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W styczniu tego roku Jakub Szamałek pojawił się w Spisie treści RMF Classic  z książką Cokolwiek wybierzesz. Była to I część trylogii Ukryta sieć. Cierpliwie czekaliśmy i już jest druga część pt. Kimkolwiek jesteś. Rozmawiamy o książce, zagrożeniach w sieci i paru innych sprawach. 

posłuchaj Rozmowa z Jakubem Szamałkiem o książce pt. Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć cz. 2

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Grzegorz Uzdański. Trochę przypadkiem udało nam się spotkań i porozmawiać o jego najnowszej książce pt. Zaraz będzie po wszystkim. Niektórzy przeczytają jako powieść o starości, domu opieki, inni jako książkę filozoficzną. Rzeczywistość poznajemy z punktu widzenia trzech osób: 80-letniej pensjonariuszki, młodego wolontariusza i pielęgniarki.

posłuchaj Rozmowa z Grzegorzem Uzdańskim o książce pt. Zaraz będzie po wszystkim

 

..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W Spisie treści Janusz Leon Wiśniewski. Z wykształcenia  rybak dalekomorski, magister fizyki, doktor informatyki, dr hab. chemii i jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść S@motność w Sieci stała się bestsellerem. Po 20 latach powrócił do jej bohaterów. Koniec samotności – najnowsza książka autora. Posłuchajcie całej rozmowy.

posłuchaj Rozmowa z J.L.Wiśniewskim o książce pt. Koniec samotności


..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Roma Ligocka, autorka uwielbiana. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Jeden dobry dzień. Sercem jest tutaj opowieść o tym, jak stara się pomóc bliskiej osobie w zmaganiu się z chorobą, ale to też książka o tym, że warto cenić to, co tu i teraz. Zadbać o jeden dobry dzień.

posłuchaj Rozmowa z Romą Ligocką o książce pt. Jeden dobry dzień


..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W Spisie treści książka Michaela Hebba „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji”. Autor, jednocześnie restaurator działa na rzecz rozprzestrzeniania filozofii „death dinners”, czyli kolacji o śmierci. Chodzi o to, by rozmawiać o śmierci tak, jak się rozmawia o życiu i bieżących sprawach. W Stanach i Australii, gdzie śmierć wciąż jest tematem tabu zorganizowano już takich kolacji prawie 200 tysięcy, w Polsce 10. Ich organizatorką jest dziennikarka Krystyna Romanowska.  

posłuchaj Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji - K. Romanowska o książce M. Hebba

 

..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Olga Hund została laureatką Nagrody Conrada za debiut literacki w roku 2018. Jury doceniło młodą autorkę za książkę „Psy ras drobnych”, która przedstawia historie kobiet leczących się w szpitalu psychiatrycznym. Nagrodę przyznano po raz piąty. Z Olgą rozmawiałyśmy krótko przed rozdaniem Literackiej Nagrody Gdynia, do której była nominowana. 

posłuchaj Rozmowa z Olgą Hund na temat debiutu pt. Psy ras drobnych
..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Rossella Postorino, włoska autorka odwiedziła RMF Classic ze swoją bestsellerowa już książką Przy stole z Hitlerem. Bohaterka tej książki Rosa Sauer to kobieta, która pewnego dnia dowiaduje się, że została jedną z degustatorek Hitlera w kwaterze Wilczy Szaniec.

posłuchaj Rozmowa z Rosellą Postorino o książce pt. Przy stole z Hitlerem

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 2019. Rok obchodów jubileuszu 60-lecia Wydawnictwa Znak. Z tej okazji ukazało się nowe, poszerzone wydanie książki Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach, o nowej dekadzie i pięknej plejadzie autorstwa redaktora Jerzego Illga. Ta książka to fascynująca podróż. To kulisy wielu wydarzeń literackich i artystycznych. To ludzie, którzy są i których już niestety nie ma. 

posłuchaj Rozmowa z Jerzym Illgiem o książce pt. Mój znak

 

..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W Spisie treści najnowsza powieść Martyny BundyKot niebieski. Powieść zaczyna się w tysiąc trzysta siedemdziesiątym dziewiątym roku od samotnej wędrówki przez kaszubską puszczę i mnicha pragnącego wybudować klasztor o najsurowszej na świecie regule. Mamy kilka pięknych historii, ale druga płaszczyzna - duchowa- jest równie fascynująca. Z autorką spotkałyśmy się w dniu, w którym Olga Tokarczuk otrzymała Nobla, właściwie w chwili ogłoszenia wiadomości. 

posłuchaj Rozmowa z Martyną Bundą o książce pt. Kot niebieski

 

 

..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Długo oczekiwana książka laureata Paszportu „Polityki” - Stramer  najnowsza powieść Mikołaja Łozińskiego. Znajdziecie w niej wszystko, co w dobrych powieściach być powinno. Piękna historia napisana bardzo dobrym językiem. A w rozmowie i o Stramerze, i o pisaniu, i o życiu. 
 

posłuchaj Rozmowa z Mikołajem Łozińskim o książce pt. Stramer

 

 

..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dziennikarka Aleksandra Szarłat zmierzyła się z legendą reżysera. W biografii Żuławski. Szaman znajdziemy reżysera, pisarza, syna, męża, ojca, a także człowieka, który żył i umarł na własnych zasadach.  Żartujemy z dziennikarką, że reżyser przerwał nam spotkanie, które było równie burzliwe, na szczęście z dobrym zakończeniem. 

posłuchaj Rozmowa z Aleksandrą Szarłat o książce pt. Żuławski. Szaman.


………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nie płacz kiedy odjadę, Nie mów nic, Gdzie są chłopcy z tamtych lat, Doliny w kwiatach czy Róża była czerwona – wszyscy znamy te piosenki, ale niewielu pamięta, że napisała je Wanda Sieradzka. Osobowość telewizyjna tamtych lat. Pamięć o niej pielęgnuje syn, Zygmunt Sieradzki. Trzy lata temu powstał film, teraz książka. Z autorem, rozmawiamy o matce, ojcu, ale też nim, jego emigracji, powrotach. 

posłuchaj Rozmowa z Zygmuntem Sieradzkim o książce pt. Nie płacz, kiedy odjadę.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Anna Świrszczyńska, poetka, dramatopisarka, prozaiczka. Dzisiaj zapomniana, choć w latach 70. była znana ze względu na swoją twórczość dla dzieci i młodzieży. W tamtych latach napisała też swoje dwa najlepsze tomy poezji ( Jestem baba i Budowałam barykadę). Latem na rynku pojawił się jej dziennik Jeszcze kocham. Zapiski Intymne. Odkryła je dla nas dr Wioletta Bojda, z którą rozmawiam o życiu poetki.

posłuchaj Rozmowa z W. Bojdą o zapiskach intymnych Anny Świrszczyńskiej

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Eugeniusz Korin – polski reżyser teatralny i filmowy, producent teatralny, współzałożyciel i aktualny dyrektor artystyczny Teatru 6. piętro w Warszawie, autor tłumaczeń, pedagog i pisarz. Jego ostatnia książka Polowanie z Sępem ukazała się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Z autorem rozmawiała Natalia Grzeszczyk.

posłuchaj Rozmowa Natalii Grzeszczyk z Eugeniuszem Korinem o książce pt. Polowanie z Sępem

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Książka Witolda Szabłowskiego Jak nakarmić dyktatora robi furorę. Autor cztery lata pracował nad całością. Rozmawiał z kucharzami m.in. Saddama Husajna, Fidela Castro, Idi Amina dyktatora Ugandy, Envera Hoxhy i kucharką Pol Pota. Posłuchajcie rozmowy z Witoldem Szabłowskim-  w fascynujący sposób opowiada o pracy nad książką i kucharzach dyktatorów.

posłuchaj Rozmowa z Witoldem Szabłowskim o książce pt. Jak nakarmić dyktatora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Hubert Klimko-Dobrzaniecki, pisarz, scenarzysta, filmowiec odwiedził studio RMF Classic. Jego najnowsza książka pt. Złodzieje bzu to historia rodzinna, która przeplata się z tą wielką i trudną historią stosunków polsko-ukraińskich. „Od mozaikowego krajobrazu przedwojnia w Małopolsce Wschodniej i widma okrutnej rzezi, przez przesiedlenie na nieznane i obce „Ziemie Odzyskane” i czasy komunizmu, aż po okres transformacji. Historia Antka Baryckiego”, a wszystko ze sporą dawką czarnego humoru.

posłuchaj Hubert Klimko-Dobrzaniecki o książce pt. Złodzieje bzu

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W Spisie treści RMF Classic Jacek Dehnel ze swoją najnowszą powieścią Ale z naszymi umarłymi. Książka godna polecenia a myśl Marii Janion " Do Europy — tak, ale razem z naszymi umarłymi” stała się punktem wyjścia. Dalej nie tylko strasznie, śmiesznie, ale też bardzo na czasie.  

posłuchaj Rozmowa z Jackiem Dehnelem o powieści pt. Ale z naszymi umarłymi

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Sny uckermӓrkerów -  najnowsza książka poetycka Małgorzaty Lebdy. Za ten tomik otrzymała w tym roku Literacką Nagrodę Gdynia w kategorii poezja.  Trzydzieści pięć krótkich wierszy, ale jakich! Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z poetką. Rozmawiałyśmy tuż przed rozdaniem nagród w Gdyni. 

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą Lebdą o tomiku poezji pt. Sny uckermӓrkerów

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Olga Drenda  za esej  Wyroby. Pomysłowość wokół  otrzymała nominację do Paszportów Polityki, a następnie laur- Nagrodę Literacką Gdynia. Adam Lipszyc, członek Kapituły, w laudacji nazwał esej Drendy „niezwykle mądrą pochwałą wyobraźni”. Rozmawiamy o wyrobach, ale też o tym, co teraz przyciąga jej uwagę. 

posłuchaj Rozmowa z Olgą Drendą o książce eseistycznej pt. Wyroby. Pomysłowość wokół nas

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Zyta Rudzka powróciła po kilkunastu latach przerwy w pisaniu prozy. Powieść  Krótka wymiana ognia od razu się spodobała, czego dowodem jest Literacka Nagroda Gdynia i nominacja do Nagrody Nike. Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorką. 

posłuchaj Rozmowa z Zytą Rudzką o książce pt. Krótka wymiana ognia

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Katarzyny Bik pt. Najdroższa podwójne życie damy z gronostajem. Zapraszam do posłuchania całej - fascynującej- rozmowy ze specjalistką od obrazu Leonarda do Vinci. 

posłuchaj Katarzyna Bik o książce pt. Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Latem odwiedziłam w Podkowie Leśnej Joannę Bator, która pracuje nad swoją nową powieścią. Pisarka zaprosiła nas do domu, do swojej pracowni. 

posłuchaj Rozmowa z Joanną Bator o dzieciństwie, studiach, początkach pisania etc.

   WYWIADY Z KSIEGARNI POD CHMURKĄ LATO 2019

...………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Małgorzata Oliwia Sobczak - pisarka, dziennikarka. Czwartego września nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się jej pierwszy kryminał pt. "Kolory zła. Czerwień". Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni… ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje przez sprawcę nietypowo okaleczone. Osiemnaście lat później Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej sprawie. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką, już dzisiaj, porównywaną do grona najlepszych twórców gatunku. 

 

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą Oliwią Sobczak o książce pt. Kolory zła. Czerwień

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Igor Brejdygant- scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz. Kiedy rok temu pojawiła się Rysa, czyli książka o Monice Brzozowskiej, policjantce po przejściach, pracującej w wydziale zabójstw, było wiadomo, że druga część jest tylko kwestią czasu. Właśnie ukazał się Układ.

posłuchaj Rozmowa z Igorem Brejdygantem o książce pt. Układ

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

Wojciech Chmielarz powrócił po roku z nową książką pt. Rana. Akcję umieścił w prywatnej szkole podstawowej. Mroczna historia tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.  

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem o książce pt. Rana


 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jarosław Czechowicz- od 12 lat na swojej stronie “Krytycznym okiem” recenzuje książki.  Ostatnio sam zadebiutował powieścią pt. Toksyczność.

posłuchaj Rozmowa z Jarosławem Czechowiczem o jego książce pt. Tokstyczność

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

W Uścisku Katriny Kuby Kucharskiego to książka opisująca doświadczenia młodych Polaków, którzy znaleźli się w uścisku  huraganu „Katrina” nad Nowym Orleanem. 

posłuchaj Rozmowa z Kubą Kucharskim o książce W Uścisku Katriny

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ostatnio na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka Marcina Wilka. Tym razem to opowieść reporterska o lecie 1939 roku. Bohaterami Pokoju z widokiem są ludzie, mieli wówczas 7, 10, 20 lat. Bardzo rzetelna książka. Autor , jak zawsze, dba o detale.

posłuchaj Rozmowa z Marcinem Wilkiem o książce pt. Pokój z widokiem. Lato 1939.
 

 

 

   

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Niebanalna Majorka Ewa Sawickiej to opowieść o Majorce. O jej  historii, geografii, atrakcjach, zabytkach i  kuchni.  

posłuchaj Rozmowa z Ewą Sawicką o książce pt. Niebenalna Majorka

 


 

……..………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

Szaflarska. Grać, aby żyć o tej książce rozmawiam z jej autorką Katarzyną  Kubisiowską. To reporterska biografia, w której znajdziecie portret aktorki,  złożony z opowieści jej najbliższych i przyjaciół. 

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską o książce pt. Szaflarska

 

…...………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jaremianka, czyli Maria Jarema,  była jedną z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX w. Malowała, rzeźbiła, tworzyła kostiumy teatralne. W czasie II wojny światowej tworzyła abstrakcję, mimo że ta była przez władze zakazana. Razem z Tadeuszem Kantorem – malarzem i reżyserem – współtworzyła teatr Cricot2. Gdzie jest Maria? Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Agnieszka Daukszą, autorką książki Jaremianka.

posłuchaj Rozmowa z Agnieszką Daukszą o książce pt. Jaremianka

 

 

…………..…………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Monika Michalik napisała swoją debiutancką powieść  pt. "Bądź moim marzeniem". To historia inspirowana wydarzeniami z życia autorki. Posłuchajcie całej rozmowy. 

posłuchaj Rozmowa z Moniką Michalik o książce pt. Bądź moim marzeniem

  

 ………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Urszula Zajączkowska – dr botaniki, pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Jest też poetką.  Jej debiutancki tomik poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. Rozmawiamy o jej najnowszej książce pt. Batyki, badyle.

posłuchaj Rozmowa z Urszulą Zajączkowska o książce pt. Patyki, badyle

 

………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wisława Szymborska 2 lipca skończyłaby 96 lat. Zna ją każdy, kto choć trochę lubi poezję. Michał Rusinek, pisarz i wieloletni sekretarz poetki, zaprosił nas do mieszkania, w którym Wisława Szymborska spędziła ostatnich 15 lat.

posłuchaj Z Michałem Rusinkiem zwiedzamy mieszkanie Wisławy Szymborskiej

 

………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pięć lat temu zadebiutowała powieścią „Przypadek Alicji”, która od razu która znalazła się w finale Nagrody Conrada. Następne jej książki – powieść „Bura i szał” oraz zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska” to nominacje do kolejnych nagród. Teraz wraca z nową powieścią  Sorge. Aleksandra Zielińska w Księgarni pod chmurką.

posłuchaj Rozmowa z Aleksandra Zielinską o powieści pt. Zorge

   

 

………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

Dziennik końca świata - najnowsza książka Wojciecha Bonowicza, poety pisarza, redaktora, a nawet wokalisty. Jest trochę fikcji, ale więcej jednak tego rzeczywistego świata, jednak niekoniecznie takiego, który nas załamuje i przygnębia.

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o jego Dzienniku końca świata


 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem -  pierwsza książka, która pokazuje nam- dotąd mało znane- życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Posłuchajcie rozmowy z autorką książki Barbarą Gruszką - Zych.

posłuchaj Rozmowa z Barbarą Gruszką-Zych o książce pt. Życie rodzinne Zanussich

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Grzesiek nie ma prostego życia: od dzieciństwa choruje, stracił nogę, jego tata chciał go zabić. Mimo to trudno spotkać człowieka bardziej pogodnego, zawsze gotowego do rozmowy, rady i modlitwy. Człowieka, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem, osobiście zna papieży Benedykta XVI i Franciszka i dwa razy pomimo swojej niepełnosprawności doszedł do Santiago de Compostela- znajdziecie te informację w opisie książki Żyje się tylko raz. Autora możecie poznać tutaj: 

posłuchaj Rozmowa z Grzegorzem Polakiewiczem o jego ksiażce pt. Żyje się tylko raz

 

 

SPIS TREŚCI- SEZON 2018/2019

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Katarzyna Grochola zaprosiła nas do swojego domu i ogrodu. Rozmawiamy o jej najnowszej książce Zranić marionetkę, ale też o początkach pisania, przeznaczeniu, rodzicach i wielu innych sprawach. 

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Grocholą


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Adam Zagajewski - poeta, pisarz, należy do najbardziej znanych i cenionych współczesnych autorów polskich. Od lat typowany jest jako polski kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Substancja nieuporządkowana to najnowszy zbiór jego esejów. Książka ukazała się w maju nakładem wydawnictwa "Znak". 

posłuchaj Rozmowa z Adamem Zagajewskim

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Marcin Meller- dziennikarz, prezenter telewizyjny, redaktor naczelny,  z wykształcenia historyk, od 2016 roku również dyrektor wydawniczy. Felietony pisze od kilku dobrych już lat, można je czytać na łamach czasopisma Newsweek, ale kto lubi mieć wszystkie, warto zaglądać do tych zebranych w książkach. Najnowsza książka Nietoperz i suszone cytryny obejmuje te napisane w ostatnich trzech latach.

posłuchaj Rozmowa z Marcinem Mellerem o książce pt. Nietoperz i suszone cytryny

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Halina Krüger-Syrokomska to kolejna bohaterka, której biografię napisała Anna Kamińska. Przypomnijmy sławę autorce przyniosły głośne książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”i „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz. Tym razem furorę robi Halina.

posłuchaj Rozmowa z Anną Kaminską o książce pt. Halina

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazał się wstrząsający reportaż Joanny Gierak –Onoszko-  27 śmierci Toby’ego Obeda.

posłuchaj Rozmowa z Joanna Gierak -Onoszko o reportażu 27 śmierci Toby’ego Obeda.

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Mistrzowsko skonstruowany kryminał Tomasza Duszyńskiego pt. Glatz trzyma w napięciu do ostatniej strony. Posłuchajcie rozmowy z autorem. 

posłuchaj Rozmowa z Tomaszem Duszyńskim o książce pt. Glatz

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Katarzyna Miller, najsłynniejsza polska psycholog, wydała ( Nakładem Wydawnictwa Literackiego) swoją nową książkę pt. Droga Kasiu, jak żyć lepiej?

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Miller o najnowszej książce pt. Droga Kasiu, jak żyć lepiej?

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Magda Stachula trzy lata temu zadebiutowała powieścią „Idealna”, która od razu wskoczyła na listę bestsellerów a także została okrzyknięta najlepszym debiutem kryminalnym 2016 roku. Dzisiaj już czytają ją i Czechach,  i we Włoszech. Na tamtym sukcesie autorka nie poprzestaje. Właśnie ukazała się jej czwarta powieść pt. Oszukana też w nurcie domestic noir.

posłuchaj Rozmowa z Magdą Stachulą m.in. o ostatniej książce pt. Oszukana

 


 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tadeusz Bartoś – były dominikanin, filozof, profesor Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku,  napisał swoją pierwszą powieść pt. Mnich. Historia życia, którego nie było. Opisał w niej kulisy życia w zakonie. Książka jest inspirowana osobistymi perypetiami, a na początku autor zaznacza, by nie utożsamiać głównego bohatera z autorem.

 

posłuchaj Rozmowa z prof. T. Bartosiem o książce pt. Mnich

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książką Haliny Rubin Czas odnaleziony Podróże z moją matką.

posłuchaj Rozmowa z Haliną Rubin o książce pt. Czas odnaleziony. Podróże z moją matką

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Eric Karpeles, urodzony w Nowym Jorku, mieszkający  Kalifornii-  malarz, pisarz, człowiek, którego zafascynowała postać naszego rodaka Józefa Czapskiego, również malarza i pisarza. Nakładem wydawnictwa Noir Sur Blanc ukazało się polskie tłumaczenie książki Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza. Posłuchajcie rozmowy z autorem ( tłumacz: Piotr Krasnowolski) .

posłuchaj Rozmowa z E. Karpelesem o biografii Józefa Czapskiego- malarza.

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Książka Balet, który niszczy  ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Pascal. Z autorką Monika Sławecką rozmawiamy o tym, jak wysoką ceną trzeba zapłacić za rozwijanie pasji.

posłuchaj Rozmowa z Moniką Sławecką o książce pt. Balet, który niszczy

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Maria Konwicka napisała wspaniałą książkę Byli sobie raz- to wspomnienie o rodzicach, dziadkach, ale też historia życia na emigracji – autorka pracowała w USA jako animatorka m.in. dla studiów Disney i Universal. Książka, która przenosi nas w czas, o którym nie można zapomnieć. Posłuchajcie całej rozmowy. 

posłuchaj Rozmowa z Marią Konwicką na temat książki pt. Byli sobie raz

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

To gwiazda, jakiej w Polsce wcześniej nie mieliśmy – mówił Bogusław Kaczyński o jednej z najbarwniejszych artystek w historii polskiej muzyki. Po Warszawie jeździła białym, luksusowym mercedesem. Ekstrawagancka, charyzmatyczna, niezwykle utalentowana – budziła zarówno wielką miłość, jak i powszechną zawiść. Otoczona podziwem, uwielbiana przez tłumy – i przeraźliwie samotna. O Violetcie Villas rozmawiam z Izą Michalewicz, współautorką ( obok Jerzego Danilewicza) książki  pt. Villas

posłuchaj Rozmowa z Izą Michalewicz o książce pt. Villas


....……………... ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Rozmowa z Katarzyną Zyskowską, autorką książki inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami pt. Sprawa Hoffmanowej.

posłuchaj Rozmowa z K. Zyskowską o książce pt. Sprawa Hoffmanowej


….……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Milena Raszid Szechab wytropiła 27 interesujących Brytyjczyków, dzięki którym możemy zobaczyć, jak różnorodna jest Anglia. Czy wiedzieliście, że zawód kamerdynera znów jest w cenie?  Nie jest łatwo nim zostać, trzeba sporo umieć, ale też późniejsze wynagrodzenie przyprawia o zawrót głowy. Rozmawiamy o książce Komu bije Big Ben? Brytyjczycy w sosie własnym.

posłuchaj Rozmowa z M. Rahid Chebab o książce Komu bije Big Ben

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z Wojciechem Bonowiczem, poetą i biografem księdza Józefa Tischnera rozmawiam o książce Kot pilnujący myszy. Nieznane teksty Tischnera. Artykuły napisane kilka dekad temu, wciąż aktualne. 

posłuchaj Rozmowa z W. Bonowiczem o książce Kot pilnujący myszy(...)

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Po świętach ukaże się nowa książka Michała Rusinka pt. Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki. Autor wychwytuje w niej wszystkie absurdy zawarte w poradnikach i komentuje w zabawny sposób. Ta lektura to przyjemność, rozmowa z autorem również. Posłuchajcie. 

posłuchaj Rozmowa z Michałem Rusinkiem o książce pt. Niedorajda


 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Salcia Hałas, laureatka Literackiej Nagrody Gdynia była gościem magazynu Spis treści. Rozmawiamy o najnowszej książce Potop.

posłuchaj Rozmowa z Salcią Hałas o książce pt. Potop

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Olga Wiechnik, autorka książki, która od 3 kwietnia jest już dostępna w księgarniach Posełki. Osiem pierwszych kobiet. To historie pierwszych Polek, które weszły do Sejmu Ustawodawczego po odzyskaniu niepodległości.

posłuchaj Rozmowa z Olgą Wiechnik o książce pt. Posełki

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Powieść Zdeňka Jirotki, która od 1942 niezmiennie bawi czeskich czytelników, po 60 latach powróciła w nowym polskim przekładzie. O jej fenomenie opowiada pisarz, felietonista i krytyk Piotr Kofta. 

posłuchaj Rozmowa z Piotrem Koftą o książce Zdenka Jirotki pt. Saturnin

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Rozmowa z Katarzyną Vanevską, autorką książek dla dzieci. Pretekstem do tego spotkania  stały się dwie nowe książeczki z serii Znane słowa od nowa, wydane przez AWM: Przysłowiowy zawrót głowy i Powiedzenia do zgryzienia.

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Vanevską, autorką książek dla dzieci

 


 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

27 marca minęło 13 lat od śmierci Stanisława Lema. Zapraszam do wysłuchania  rozmowy z Wojciechem Zemkiem o książce Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe.

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Zemkiem o Tekstach przełomowych S. Lema

 


 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Z okazji  Międzynarodowego Dzień Książki dla Dzieci  odwiedziłam najstarsze dziecięce wydawnictwo w Polsce, "Naszą Księgarnię". O pracy w wydawnictwie, historii opowiedziała prezes, Agnieszka Tokarczyk. 

 

posłuchaj Rozmowa z Agnieszką Tokarczyk o pracy w wydawnictwie Nasza Księgarnia


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Gotowi na daleką podróż? Zabierze nas w nią Magdalena Gołębiowska, politolożka, amerykanistka; doktor nauk humanistycznych. Niedawno nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jej książka Daleko. Buddyjskie królestwo Mustangu.

posłuchaj Rozmowa z Magdaleną Gołębiowską o książce Daleko. Buddyjskie królestwo Mustangu

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zdrój to prozatorski debiut poetki Barbary Klickiej, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia i Silesiusa. Autorka zabiera nas do sanatorium w Ciechocinku, ale jeśli komuś wydaje się, że to książka o sanatorium, to może się pomylić. Jest w niej  to, co komiczne,  tragiczne, to co nierealne i realne. To powieść, w której ważne są słowa, nie tylko historia.

posłuchaj Rozmowa z Barbarą Kalicką o powieści pt. Zdrój

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Justyna Dąbrowska. Mówią o niej wywiadowczyni, ale lepiej dla mnie brzmi po prostu autorka rozmów z ludźmi. Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się jej ostatnia książka Miłość jest warta starania. Rozmowy z mistrzami. Justyna Dąbrowska zadaje swoim Mistrzom fundamentalne pytania. Jakie? Posłuchajcie całej rozmowy. 

posłuchaj Rozmowa z Justyną Dąbrowską o książce pt. Miłość jest warta starania. Rozmowy z mistrzami

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jędrzej Pasierski zadebiutował w zeszłym roku książką "Dom bez klamek", którą otworzył cykl powieści kryminalnych z Niną Warwiłow. Właśnie ukazały się Roztopy. 

 

posłuchaj Rozmowa z Jędrzejem Pasierskim o książce pt. Roztopy 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ostatniego stycznia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się pierwsza powieść Szymona Słomczyńskiego, poety, finalisty Nagrody Literackiej NIKE . Głównym bohaterem Powieści pt. MiM jest Damian, 25-latek, wychowany silne kobiety. Mieszka w kawalerce po babci, a żyje z udziałów w portalu internetowym, ale ja mówiliśmy wcześniej w zależności od tego, kto tę powieść przeczyta będzie ona dla niego o czymś innym. Może być rodzinną sagą, romansem, kryminałem, powieścią polityczną o czasach ustrojowej transformacji.

posłuchaj Rozmowa z Szymonem Słomczyńskim o powieści pt. MiM

 

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Mało kto wie, że pionierami polskiego himalaizmu : Jakub Bujak i Janusz Klarner i Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński. Tuż przed wybuchem II wojny światowej dokonali jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Co z pozostałymi?  O tym wszystkim pisze Dariusz Jaroń w książce wydanej nakładem wydawnictwa Marinesy „Polscy himalaiści”

posłuchaj Rozmowa z Dariuszem Jaroniem o książce pt. Polscy himalaiści

  

27 lutego nakładem wydawnictwa Znak ukazała się pełna biografia aktorki Ireny Kwiatkowskiej pt. Żarty się skończyły. Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorem książki,  Marcinem Wilkiem.

posłuchaj Rozmowa z Marcinem Wilkiem o książce Żarty się skończyły

 
………

……………………

Anna Cieplak - pisarka wielokrotnie już doceniona. Za swoją debiutancką powieść "Ma być czysto" otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę Conrada. Była  nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W zeszłym roku nominowana do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej "Nike" za "Lata powyżej zera". Jak już pisze, to głośno o niej. Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się czwarta już powieść autorki. Lekki bagaż.

posłuchaj Rozmowa z Anną Cieplak

 


 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów- Jakub Szamałek powrócił na półkę z nowościami, tym razem z thrillerem „Cokolwiek wybierzesz”. To pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B. Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy. 

posłuchaj Rozmowa z Jakubem Szamałkiem o książce Cokolwiek wybierzesz 


 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


Marcin Jacoby - pisarz, sinolog, autor znanej książki "Chiny bez makijażu". Nakładem wydawnictwa Muza ukazała się ostatnio najnowsza książka pisarza.  "Korea Południowa. Republika żywiołów". Rozmawialiśmy o wielu rzeczach: rodzinie, edukacji, jedzeniu. Posłuchajcie.

posłuchaj Rozmowa z Marcinem Jacoby o książce Korea Południowa. Republika żywiołów

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Na wysokim brzegu -o 11.  tomie poetyckim rozmawiam z jego autorem Mariuszem Olbromskim, który na co dzień jest Dyrektorem Muzeum im. Anna i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawiskach. 

posłuchaj Rozmowa z Mariuszem Olbromskim

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Michelle Obama napisała autobiografię pt. "Becoming", która nie tylko w Stanach bije rekordy popularności. Na naszym rynku ukazała się kilka dni temu. O fenomenie książki i samej bohaterce rozmawiam z dziennikarką Katarzyną Wężyk.

posłuchaj Rozmowa z Katarzyna Wężyk o książce Becoming M. Obamy

 
 

Nasza redakcyjna koleżanka Lidia Krawczuk, na co dzień mieszkająca w Stanach, też nam opowiedziała o tym, jaki szał książka wywołała za oceanem.

posłuchaj Materiał Lidii Krawczuk

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z wielką przyjemnością ogłosiliśmy, że Biblia Królów najcenniejszej polskiej Biblia we współczesnej historii jest nominowana do Mocartów RMF Classic  w kategorii rzecz z klasą 2018. 

Stylizowana na czasy średniowiecza, w całości uszlachetniona została 24-karatowym złotem oraz kamieniami szlachetnymi. O Biblii Królów rozmawiam Dorotą Wielgopolan Director PR Domu Emisyjnego Manuscriptum

 

posłuchaj Rozmowa z Dorotą Wielgopolan

 

 

 

 28. 02.2019 r. w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie –odbędzie się premiera kolejnej - NAJWIEKSZEJ  w Polsce Biblii - Maxima

posłuchaj Dorota Wielgopolan o Biblii Maxima

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Haruki Murakami to podobno taki pisarz, którego się kocha albo nienawidzi. Miłośnicy jego prozy wiernie czekali na tę powieść 5 lat. W Spisie treści rozmawiam z Piotrem Koftą, pisarzem, publicystą, krytykiem literackim o nowej 2-tomowej powieści Murakamiego Śmierć Komandora. 

posłuchaj Rozmowa z Piotrem Koftą o książce Śmierć Komandora Murakamiego

 


 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Michał Rusinek gościł w RMF Classic. Rozmawialiśmy o dwóch książkach. 

Wiersz Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka znają wszyscy na pamięć. Na zawarte w nim pytania odpowiadamy automatycznie. Warto przypomnieć sobie, co dzisiaj znaczy patriotyzm , na ile aktualne są słowa napisane 119 lat temu. Tego zadania podjął się znany literaturoznawca, pisarz, tłumacz, Michał Rusinek. 

posłuchaj Rozmowa z Michałem Rusinkiem o książce "Jaki znak twój"

 


 

"Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” to znakomity poradnik , tak poradnik autorstwa Michała Rusinka poety, pisarza, znanego literaturoznawcy a także językoznawczyni dr Anety Załazińskiej. Wespół zespół napisali książkę, która pomoże nam każdego dnia, w sytuacjach, w których dogadać się musimy. To już trzecie wydanie tej książki.

 

posłuchaj Rozmowa z Michałem Rusinkiem o ksiązce "Jak się dogadać?"

 


………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Minął  rok od tragedii pod Nanga Parbat. Wszyscy pamiętamy, jak trzymaliśmy mocno kciuki za Tomka Mackiewicza, który - choć osiągnął cel-  na górze już pozostał. 23 stycznia 2019 roku ukazała się książka Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza. O Tomku rozmawiam z autorem książki Dominikiem Szczepańskim i żoną Tomka, Anną Solską-Mackiewicz.

posłuchaj Pierwsza część rozmowy o Tomku Mackiewiczu 1

posłuchaj Druga część rozmowy o Tomku Mackiewiczu 2

 

 

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W 2015 r. przeprowadziła się do Albanii. Ile wiedziała o tym kraju? Skąd pomysł na to, by pisać właśnie o tym kraju. O tym wszystkim rozmawiam z Małgorzatą Rejmer, autorką książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii; laureatką tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura.

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą Rejmer

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nowa powieść jednego  z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich- Władimira Sorokina. Do rozmowy o  Manaradze  zaprosiłam Agnieszkę Lubomirę Piotrowską, tłumaczkę wszystkich książek pisarza.

posłuchaj Rozmowa z Agnieszką Lubomirą Piotrowską

 

  

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ewa Jałochowska, historyk sztuki, autorka  książki W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków. Bohaterami tej lektury są to m.in. Franciszek Mickiewicz, Stanisław Żeleński, Helena Skłodowska, Ludwik Norwid, Izabela Boznańska, Andrzej Witos czy Bronisław Piłsudski. Bracia i siostry tych, których znamy.

posłuchaj Rozmowa z Ewą Jałochowską

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Autorem książki Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności jest Tomas Navarro,  doświadczony psycholog, który  specjalizuje się w tematyce siły emocjonalnej. O książce, metodzie ozmawiam z Japan coachem Anetą Mojduszką.

posłuchaj Rozmowa z Anetą Mojduszką o kintsugi

 

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Z Łukaszem Dębskim,  Prezesem Fundacji Burza Mózgów zajmującej się m.in. promowaniem literatury, współautorem i realizatorem Festiwalu Literatury dla Dzieci rozmawiam- między innymi-  o tym, co dobrego wydarzyło się w obszarze literatury dla dzieci.

posłuchaj Rozmowa z Łukaszem Dębskim

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

18 grudnia nakładem wydawnictwa Muzeum Etnograficznego w Krakowie ukazała się nowa książka Wojciecha Bonowicza100 lat. Książka życzeń.  Książka składa się z jedenastu krótkich esejów, w których poeta opowiada o różnych sytuacjach związanych ze składaniem lub wypowiadaniem życzeń. W książce znajdzie się blisko 50 ilustracji, przedstawiających obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. 

Poniżej rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o publikacji. 

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o współpracy z Muzeum Etnograficznym

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Lubimy bożonarodzeniowe historie, w których jest szczęśliwe zakończenie. I taką historię wśród nowości znalazłam- to książka Okruchy dobra Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej. Poniżej rozmowa z Justyną Bednarek. 

posłuchaj Rozmowa z Justyną Bednarek

 

 


 

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  Z  Wojciechem Bonowiczem, poetą, publicystą rozmawiamy o książce "Alfabet duszy i ciała Tischnera".

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Hanna Cygler, autorka z Gdańska. Jak sama mówi pisze dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Pisze jej się jak widać nieźle, bo wydała tych powieści już 19. W magazynie prezentuję różnego literaturę, chcę, by każdy znalazł coś dla siebie. Jej książki możecie nazywać jak chcecie literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne. Ważne jest, by nie spać przez nie przez pół nocy…- podkreśla autorka.

posłuchaj rozmowa z Hanną Cygler

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

O nowej książce,  autora słynnej powieści "Oskar i Pani Róża",   Erica Emmanuela Schmitta rozmawiam z tłumaczem Łukaszem Mullerem. "Zemsta i przebaczenie”- to zbór czterech opowiadań, idealny prezent na święta. 

posłuchaj Rozmowa z Łukaszem Mullerem, tłumaczem książek E.E. Schmitta

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Gratka dla miłośników Stanisława Lema. Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz pisarza odkrył  nieznane i nieopublikowane dotąd opowiadanie pt. "Polowanie", o którym rozmawialiśmy w magazynie literackim "Spis treści".

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Zemkiem na temat nieznanego opowiadania Lema

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Wstrząsające relacje ofiar, zorganizowanej przez III Rzeszę akcji rabowania i przymusowej germanizacji polskich dzieci w czasie wojny. O książce Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych dzieci rozmawiam z jedną a autorek Eweliną Karpińską- Morek.

posłuchaj Rozmowa z Eweliną Karpińską-Morek

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pierwsza pełna biografia jednego z największych kompozytorów epoki! Górecki. Geniusz i upór- posłuchajcie rozmowy z autorką Marią Wilczek-Krupą.

posłuchaj Rozmowa z Marią Wilczek-Krupą

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Rozmowa z Anną Kowalczyk, autorką książki Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich. Rozmawiamy o historii, stereotypach, kwestiach językowych. Pozycja obowiązkowa.

posłuchaj Rozmowa z Anną Kowalczyk

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Rozpustnica, zbereźnica, libertynka tak mówiono o Mai Berezowskiej, słynnej ilustratorce. Lekko nie miała za swoje rysunki w XX-leciu międzywojennym prześladowały ją bigotki, po 1945- ideolodzy socrealizmu. Jednak największą cenę zapłaciła za erotyczne rysunki Adolfa

Małgorzata Czyńska, historyk sztuki napisała o niej książkę Berezowska. Nagość dla wszystkich. To pierwsza biografia artystki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.  Zapewniam, że książka to materiał na porywający serial. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy o artystce, która kochała nade wszystko życie.

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą Czyńską

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Ksiądz Adam Boniecki  w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały. Wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina chwile, które zmieniły wszystko: pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu. Lekcje, które płyną z tych doświadczeń, są ważne dla każdego.

Rozmowa z Anną Goc, zapraszam. 

posłuchaj Rozmowa z Anną Goc

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji to książka, dzięki której możemy obalić kilka stereotypów na temat tego różnorodnego kraju. Autorka, Marcelina Szumer- Brysz mieszkała kilka lat w Turcji i jak sama mówi: Najpierw zakochałam się w muzyce tureckiej, później w języku, a na koniec w Turku. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy. 

posłuchaj wywiad z Marceliną Szumer-Brysz

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Silva rerum – tetralogia, która zyskała ogromną popularność na Litwie. Otrzymała szereg nagród; w 2010 roku została zaliczona do 10 najważniejszych litewskich książek dekady. Na Litwie ukazały się już wszystkie cztery części w Polsce dopiero druga. Moim gościem jest autorka Kristina Sabaliauskaitė z wykształcenia  historyk sztuki.

posłuchaj Rozmowa z Kristiną Sabaliauskaite

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dr Joanna Jurgała - Jureczka - pisarka, specjalistka od słynnej i ważnej dla polskiej kultury rodziny Kossaków, wydała właśnie kolejną książkę pt. Kossakowie. Biały mazur. Poniżej rozmowa z autorką. Pierwsza część dotyczy wątków narodowych i patriotycznych ( choć nie tylko), druga życiowych.

I część

posłuchaj Pierwsza część rozmowy z Joanną Jurgałą - Jureczką

II część

posłuchaj Druga część rozmowy z Joanną Jurgałą - Jureczką

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Mariusz Szczygieł, którego nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Spotkaliśmy się na Targach Książki w Krakowie, podczas których promował swoją nową książkę pt. "Nie ma". Posłuchajcie rozmowy o tym, czego nie ma i co jest...

posłuchaj Rozmowa z Mariuszem Szczygłem

………………………………………………………………………………………... 

 

Za zbiór opowiadań „Ślady” nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike”. Szczególnie znany jest dzięki powieściom „Dygot” i „Rdza”. U nas w związku z nową książką „Nikt nie idzie”. Jakub Małecki. Zapraszam do odsłuchania całej rozmowy z autorem o najnowszej powieści.

 

posłuchaj Rozmowa z Jakubem Małeckim

 

 

 

…………………………………………………………………………………... 

 

Weronika Gogola. Nie dość, że świetnie pisze, to jeszcze przesympatyczny z niej człowiek. Rozmawiamy na kilka godzin przed ogłoszeniem laureata Nagrody Conrada ( jeszcze nie wie, że to jej książka "Po trochu" okaże się tą najlepszą. Posłuchajcie rozmowy o życiu, śmierci, wsi, ludziach, Olszynach...

posłuchaj Rozmowa z Weroniką Gogolą

…………………………………………………………………………………... 

W ostatnim odcinku "Spisu treści" Manuela Gretkowska opowiada o swojej najnowszej książce "Poetka i książę".

 

posłuchaj Rozmowa z Manuelą Gretkowską
 

 

……………………………………………………………………………………..

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się biografia reżysera Jerzego Jarockiego. Zapraszam do odsłuchania rozmowy z autorką Elżbietą Konieczną. 

posłuchaj Rozmowa z Elżbietą Konieczną

 

 

 

15 października w poniedziałek o godzinie 14.00 Piotr Nesterowicz, nominowany do Nagrody Nike za reportaż "Cudowna",  opowiadał o swojej nowej powieści pt. "Jeremiasz".

posłuchaj Rozmowa z Piotrem Nesterowiczem

 

 

Po 15.00 w "Spisie treści" tłumacz z języka niemieckiego, krytyk, Jacek St. Buras. Od lat przekłada dla nas książki Christopha Ransmayra. Opowie o pracy translatorskiej i najnowszej powieści austriackiego pisarza- "Cesarki zegarmistrz".

posłuchaj Rozmowa z Jackiem St. Burasem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 

Stanisław Radwan i Jerzy Illg w magazynie "Spis treści" - już 8 października po 14. 00 

Rozmawiamy o książce "Zagram Ci to kiedyś..."

Pretekstem do tego spotkania stała się książka, która niedawno ukazała się na rynku - „Zagram Ci to kiedyś…”- niezwykła rozmowa, którą ze Stanisławem Radwanem przeprowadził Jerzy Illg, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, którego to nakładem ukazał się ten wywiad- rzeka. Prywatnie Panowie się przyjaźnią, może dlatego łatwiej było- znanego z niechęci do mówienia o sobie- kompozytora, namówić do zwierzeń? O to, między innymi, zapytałam Pana Stanisława. Z tej rozmowy zrodził się też kolejny odcinek "Bliskich Spotkań" w RMF Classic.

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 1

Rozmawialiśmy o różnych rzeczach: o roli przeznaczenia, przypadku, o ciszy, spotkanych ludziach czy pracy nad książką.

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 2

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 3

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 4

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 5

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 6

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 7

posłuchaj Rozmowa ze S. Radwanem i J. Illgiem cz. 8

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W pierwszy poniedziałek października w magazynie "Spis treści" dwie autorki i dwie nowości książkowe. 

"Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów" 

posłuchaj Rozmowa z J.S. Margot

 

"Woda na sicie"  i autorka Anna Brzezińska 

posłuchaj Rozmowa z Anną Brzezińską

 

24 września w  magazynie literackim "Spis treści" rozmowa z aktorem Michałem Czerneckim i dziennikarką Moniką Sobień, którzy wspólnie napisali  książkę pt. „Wybrałem życie. Opowieść bez cenzury”.

posłuchaj Rozmowa z Michałem Czerneckim i Moniką Sobień

Michał Czernecki i Monika Sobień

 

W ostatnim programie gościliśmy dwoje finalistów Nagrody Nike: Ewę Lipską i Pawła Sołtysa.

Rozmowa z Ewą Lipską, poetką, finalistką Nagrody Nike i autorką niedawno wydanych listów, które wymieniała ze Stanisławem Lemem - "Boli tylko, gdy się śmieję" .

posłuchaj Rozmowa z Ewą Lipską


Rozmowa z Ewą Lipską

fot. Michał Ramus ( KBF)

Z Pawłem Sołtysem rozmawiałam tuż po koncercie Pablopavo na Podgórskim Rynku w Krakowie 16.09.2018. r. 

posłuchaj Rozmowa z Pawłem Sołtysem


………………………………..

Zapraszam w poniedziałki od 14.00 do 17.00

Małgorzata Bugaj 

Posłuchajcie całej rozmowy z Małgorzatą Ceremugą, autorką książki "Montessori dla każdego".

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą Ceremugą


Nowa warstwa...
Nowawarstwa...
Nowa warstwa...