Spis treści - magazyn literacki w RMF Classic

Słuchaj już jutro (od 13:00 do 16:00)
Zaprasza: Małgorzata Bugaj

W magazynie literackim "Spis treści" znajdziecie wszystko, co związane jest z książką. Będziemy prezentować nowości, zaglądać do rankingów sprzedaży, do bibliotek, klubów dyskusyjnych i na literackie portale, ale przede wszystkim będziemy czytać, rozmawiać i rozkoszować się słowem.

 

 

SPIS TREŚCI- SEZON 2019/2020

 

..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dziennikarka Aleksandra Szarłat zmierzyła się z legendą reżysera. W biografii Żuławski. Szaman znajdziemy reżysera, pisarza, syna, męża, ojca, a także człowieka, który żył i umarł na własnych zasadach.  Żartujemy z dziennikarką, że reżyser przerwał nam spotkanie, które było równie burzliwe, na szczęście z dobrym zakończeniem. 

Posłuchaj


………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nie płacz kiedy odjadę, Nie mów nic, Gdzie są chłopcy z tamtych lat, Doliny w kwiatach czy Róża była czerwona – wszyscy znamy te piosenki, ale niewielu pamięta, że napisała je Wanda Sieradzka. Osobowość telewizyjna tamtych lat. Pamięć o niej pielęgnuje syn, Zygmunt Sieradzki. Trzy lata temu powstał film, teraz książka. Z autorem, rozmawiamy o matce, ojcu, ale też nim, jego emigracji, powrotach. 

Posłuchaj

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Anna Świrszczyńska, poetka, dramatopisarka, prozaiczka. Dzisiaj zapomniana, choć w latach 70. była znana ze względu na swoją twórczość dla dzieci i młodzieży. W tamtych latach napisała też swoje dwa najlepsze tomy poezji ( Jestem baba i Budowałam barykadę). Latem na rynku pojawił się jej dziennik Jeszcze kocham. Zapiski Intymne. Odkryła je dla nas dr Wioletta Bojda, z którą rozmawiam o życiu poetki.

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Eugeniusz Korin – polski reżyser teatralny i filmowy, producent teatralny, współzałożyciel i aktualny dyrektor artystyczny Teatru 6. piętro w Warszawie, autor tłumaczeń, pedagog i pisarz. Jego ostatnia książka Polowanie z Sępem ukazała się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Z autorem rozmawiała Natalia Grzeszczyk.

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Książka Witolda Szabłowskiego Jak nakarmić dyktatora robi furorę. Autor cztery lata pracował nad całością. Rozmawiał z kucharzami m.in. Saddama Husajna, Fidela Castro, Idi Amina dyktatora Ugandy, Envera Hoxhy i kucharką Pol Pota. Posłuchajcie rozmowy z Witoldem Szabłowskim-  w fascynujący sposób opowiada o pracy nad książką i kucharzach dyktatorów.

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Hubert Klimko-Dobrzaniecki, pisarz, scenarzysta, filmowiec odwiedził studio RMF Classic. Jego najnowsza książka pt. Złodzieje bzu to historia rodzinna, która przeplata się z tą wielką i trudną historią stosunków polsko-ukraińskich. „Od mozaikowego krajobrazu przedwojnia w Małopolsce Wschodniej i widma okrutnej rzezi, przez przesiedlenie na nieznane i obce „Ziemie Odzyskane” i czasy komunizmu, aż po okres transformacji. Historia Antka Baryckiego”, a wszystko ze sporą dawką czarnego humoru.

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W Spisie treści RMF Classic Jacek Dehnel ze swoją najnowszą powieścią Ale z naszymi umarłymi. Książka godna polecenia a myśl Marii Janion " Do Europy — tak, ale razem z naszymi umarłymi” stała się punktem wyjścia. Dalej nie tylko strasznie, śmiesznie, ale też bardzo na czasie.  

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Sny uckermӓrkerów -  najnowsza książka poetycka Małgorzaty Lebdy. Za ten tomik otrzymała w tym roku Literacką Nagrodę Gdynia w kategorii poezja.  Trzydzieści pięć krótkich wierszy, ale jakich! Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z poetką. Rozmawiałyśmy tuż przed rozdaniem nagród w Gdyni. 

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Olga Drenda  za esej  Wyroby. Pomysłowość wokół  otrzymała nominację do Paszportów Polityki, a następnie laur- Nagrodę Literacką Gdynia. Adam Lipszyc, członek Kapituły, w laudacji nazwał esej Drendy „niezwykle mądrą pochwałą wyobraźni”. Rozmawiamy o wyrobach, ale też o tym, co teraz przyciąga jej uwagę. 

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Zyta Rudzka powróciła po kilkunastu latach przerwy w pisaniu prozy. Powieść  Krótka wymiana ognia od razu się spodobała, czego dowodem jest Literacka Nagroda Gdynia i nominacja do Nagrody Nike. Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorką. 

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Katarzyny Bik pt. Najdroższa podwójne życie damy z gronostajem. Zapraszam do posłuchania całej - fascynującej- rozmowy ze specjalistką od obrazu Leonarda do Vinci. 

Posłuchaj

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Latem odwiedziłam w Podkowie Leśnej Joannę Bator, która pracuje nad swoją nową powieścią. Pisarka zaprosiła nas do domu, do swojej pracowni. 

Posłuchaj

   WYWIADY Z KSIEGARNI POD CHMURKĄ LATO 2019

...………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Małgorzata Oliwia Sobczak - pisarka, dziennikarka. Czwartego września nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się jej pierwszy kryminał pt. "Kolory zła. Czerwień". Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni… ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje przez sprawcę nietypowo okaleczone. Osiemnaście lat później Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej sprawie. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką, już dzisiaj, porównywaną do grona najlepszych twórców gatunku. 

 

Posłuchaj

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Igor Brejdygant- scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz. Kiedy rok temu pojawiła się Rysa, czyli książka o Monice Brzozowskiej, policjantce po przejściach, pracującej w wydziale zabójstw, było wiadomo, że druga część jest tylko kwestią czasu. Właśnie ukazał się Układ.

Posłuchaj

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

Wojciech Chmielarz powrócił po roku z nową książką pt. Rana. Akcję umieścił w prywatnej szkole podstawowej. Mroczna historia tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.  

Posłuchaj


 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jarosław Czechowicz- od 12 lat na swojej stronie “Krytycznym okiem” recenzuje książki.  Ostatnio sam zadebiutował powieścią pt. Toksyczność.

Posłuchaj

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

W Uścisku Katriny Kuby Kucharskiego to książka opisująca doświadczenia młodych Polaków, którzy znaleźli się w uścisku  huraganu „Katrina” nad Nowym Orleanem. 

Posłuchaj

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ostatnio na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka Marcina Wilka. Tym razem to opowieść reporterska o lecie 1939 roku. Bohaterami Pokoju z widokiem są ludzie, mieli wówczas 7, 10, 20 lat. Bardzo rzetelna książka. Autor , jak zawsze, dba o detale.

Posłuchaj
 

 

 

   

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Niebanalna Majorka Ewa Sawickiej to opowieść o Majorce. O jej  historii, geografii, atrakcjach, zabytkach i  kuchni.  

Posłuchaj

 


 

……..………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

Szaflarska. Grać, aby żyć o tej książce rozmawiam z jej autorką Katarzyną  Kubisiowską. To reporterska biografia, w której znajdziecie portret aktorki,  złożony z opowieści jej najbliższych i przyjaciół. 

Posłuchaj

 

…...………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jaremianka, czyli Maria Jarema,  była jedną z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX w. Malowała, rzeźbiła, tworzyła kostiumy teatralne. W czasie II wojny światowej tworzyła abstrakcję, mimo że ta była przez władze zakazana. Razem z Tadeuszem Kantorem – malarzem i reżyserem – współtworzyła teatr Cricot2. Gdzie jest Maria? Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Agnieszka Daukszą, autorką książki Jaremianka.

Posłuchaj

 

 

…………..…………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Monika Michalik napisała swoją debiutancką powieść  pt. "Bądź moim marzeniem". To historia inspirowana wydarzeniami z życia autorki. Posłuchajcie całej rozmowy. 

Posłuchaj

  

 ………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Urszula Zajączkowska – dr botaniki, pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Jest też poetką.  Jej debiutancki tomik poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. Rozmawiamy o jej najnowszej książce pt. Batyki, badyle.

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wisława Szymborska 2 lipca skończyłaby 96 lat. Zna ją każdy, kto choć trochę lubi poezję. Michał Rusinek, pisarz i wieloletni sekretarz poetki, zaprosił nas do mieszkania, w którym Wisława Szymborska spędziła ostatnich 15 lat.

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pięć lat temu zadebiutowała powieścią „Przypadek Alicji”, która od razu która znalazła się w finale Nagrody Conrada. Następne jej książki – powieść „Bura i szał” oraz zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska” to nominacje do kolejnych nagród. Teraz wraca z nową powieścią  Sorge. Aleksandra Zielińska w Księgarni pod chmurką.

Posłuchaj

   

 

………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 

Dziennik końca świata - najnowsza książka Wojciecha Bonowicza, poety pisarza, redaktora, a nawet wokalisty. Jest trochę fikcji, ale więcej jednak tego rzeczywistego świata, jednak niekoniecznie takiego, który nas załamuje i przygnębia.

Posłuchaj


 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem -  pierwsza książka, która pokazuje nam- dotąd mało znane- życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Posłuchajcie rozmowy z autorką książki Barbarą Gruszką - Zych.

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Grzesiek nie ma prostego życia: od dzieciństwa choruje, stracił nogę, jego tata chciał go zabić. Mimo to trudno spotkać człowieka bardziej pogodnego, zawsze gotowego do rozmowy, rady i modlitwy. Człowieka, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem, osobiście zna papieży Benedykta XVI i Franciszka i dwa razy pomimo swojej niepełnosprawności doszedł do Santiago de Compostela- znajdziecie te informację w opisie książki Żyje się tylko raz. Autora możecie poznać tutaj: 

Posłuchaj

 

 

SPIS TREŚCI- SEZON 2018/2019

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Katarzyna Grochola zaprosiła nas do swojego domu i ogrodu. Rozmawiamy o jej najnowszej książce Zranić marionetkę, ale też o początkach pisania, przeznaczeniu, rodzicach i wielu innych sprawach. 

Posłuchaj


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Adam Zagajewski - poeta, pisarz, należy do najbardziej znanych i cenionych współczesnych autorów polskich. Od lat typowany jest jako polski kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Substancja nieuporządkowana to najnowszy zbiór jego esejów. Książka ukazała się w maju nakładem wydawnictwa "Znak". 

Posłuchaj

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Marcin Meller- dziennikarz, prezenter telewizyjny, redaktor naczelny,  z wykształcenia historyk, od 2016 roku również dyrektor wydawniczy. Felietony pisze od kilku dobrych już lat, można je czytać na łamach czasopisma Newsweek, ale kto lubi mieć wszystkie, warto zaglądać do tych zebranych w książkach. Najnowsza książka Nietoperz i suszone cytryny obejmuje te napisane w ostatnich trzech latach.

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Halina Krüger-Syrokomska to kolejna bohaterka, której biografię napisała Anna Kamińska. Przypomnijmy sławę autorce przyniosły głośne książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”i „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz. Tym razem furorę robi Halina.

Posłuchaj

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazał się wstrząsający reportaż Joanny Gierak –Onoszko-  27 śmierci Toby’ego Obeda.

Posłuchaj

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Mistrzowsko skonstruowany kryminał Tomasza Duszyńskiego pt. Glatz trzyma w napięciu do ostatniej strony. Posłuchajcie rozmowy z autorem. 

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Katarzyna Miller, najsłynniejsza polska psycholog, wydała ( Nakładem Wydawnictwa Literackiego) swoją nową książkę pt. Droga Kasiu, jak żyć lepiej?

Posłuchaj

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Magda Stachula trzy lata temu zadebiutowała powieścią „Idealna”, która od razu wskoczyła na listę bestsellerów a także została okrzyknięta najlepszym debiutem kryminalnym 2016 roku. Dzisiaj już czytają ją i Czechach,  i we Włoszech. Na tamtym sukcesie autorka nie poprzestaje. Właśnie ukazała się jej czwarta powieść pt. Oszukana też w nurcie domestic noir.

Posłuchaj

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tadeusz Bartoś – były dominikanin, filozof, profesor Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku,  napisał swoją pierwszą powieść pt. Mnich. Historia życia, którego nie było. Opisał w niej kulisy życia w zakonie. Książka jest inspirowana osobistymi perypetiami, a na początku autor zaznacza, by nie utożsamiać głównego bohatera z autorem.

 

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książką Haliny Rubin Czas odnaleziony Podróże z moją matką.

Posłuchaj

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Eric Karpeles, urodzony w Nowym Jorku, mieszkający  Kalifornii-  malarz, pisarz, człowiek, którego zafascynowała postać naszego rodaka Józefa Czapskiego, również malarza i pisarza. Nakładem wydawnictwa Noir Sur Blanc ukazało się polskie tłumaczenie książki Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza. Posłuchajcie rozmowy z autorem ( tłumacz: Piotr Krasnowolski) .

Posłuchaj

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Książka Balet, który niszczy  ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Pascal. Z autorką Monika Sławecką rozmawiamy o tym, jak wysoką ceną trzeba zapłacić za rozwijanie pasji.

Posłuchaj

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Maria Konwicka napisała wspaniałą książkę Byli sobie raz- to wspomnienie o rodzicach, dziadkach, ale też historia życia na emigracji – autorka pracowała w USA jako animatorka m.in. dla studiów Disney i Universal. Książka, która przenosi nas w czas, o którym nie można zapomnieć. Posłuchajcie całej rozmowy. 

Posłuchaj

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

To gwiazda, jakiej w Polsce wcześniej nie mieliśmy – mówił Bogusław Kaczyński o jednej z najbarwniejszych artystek w historii polskiej muzyki. Po Warszawie jeździła białym, luksusowym mercedesem. Ekstrawagancka, charyzmatyczna, niezwykle utalentowana – budziła zarówno wielką miłość, jak i powszechną zawiść. Otoczona podziwem, uwielbiana przez tłumy – i przeraźliwie samotna. O Violetcie Villas rozmawiam z Izą Michalewicz, współautorką ( obok Jerzego Danilewicza) książki  pt. Villas

Posłuchaj


....……………... ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Rozmowa z Katarzyną Zyskowską, autorką książki inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami pt. Sprawa Hoffmanowej.

Posłuchaj


….……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Milena Raszid Szechab wytropiła 27 interesujących Brytyjczyków, dzięki którym możemy zobaczyć, jak różnorodna jest Anglia. Czy wiedzieliście, że zawód kamerdynera znów jest w cenie?  Nie jest łatwo nim zostać, trzeba sporo umieć, ale też późniejsze wynagrodzenie przyprawia o zawrót głowy. Rozmawiamy o książce Komu bije Big Ben? Brytyjczycy w sosie własnym.

Posłuchaj

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z Wojciechem Bonowiczem, poetą i biografem księdza Józefa Tischnera rozmawiam o książce Kot pilnujący myszy. Nieznane teksty Tischnera. Artykuły napisane kilka dekad temu, wciąż aktualne. 

Posłuchaj

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Po świętach ukaże się nowa książka Michała Rusinka pt. Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki. Autor wychwytuje w niej wszystkie absurdy zawarte w poradnikach i komentuje w zabawny sposób. Ta lektura to przyjemność, rozmowa z autorem również. Posłuchajcie. 

Posłuchaj


 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Salcia Hałas, laureatka Literackiej Nagrody Gdynia była gościem magazynu Spis treści. Rozmawiamy o najnowszej książce Potop.

Posłuchaj

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Olga Wiechnik, autorka książki, która od 3 kwietnia jest już dostępna w księgarniach Posełki. Osiem pierwszych kobiet. To historie pierwszych Polek, które weszły do Sejmu Ustawodawczego po odzyskaniu niepodległości.

Posłuchaj

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Powieść Zdeňka Jirotki, która od 1942 niezmiennie bawi czeskich czytelników, po 60 latach powróciła w nowym polskim przekładzie. O jej fenomenie opowiada pisarz, felietonista i krytyk Piotr Kofta. 

Posłuchaj

 


……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Rozmowa z Katarzyną Vanevską, autorką książek dla dzieci. Pretekstem do tego spotkania  stały się dwie nowe książeczki z serii Znane słowa od nowa, wydane przez AWM: Przysłowiowy zawrót głowy i Powiedzenia do zgryzienia.

Posłuchaj

 


 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

27 marca minęło 13 lat od śmierci Stanisława Lema. Zapraszam do wysłuchania  rozmowy z Wojciechem Zemkiem o książce Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe.

Posłuchaj

 


 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Z okazji  Międzynarodowego Dzień Książki dla Dzieci  odwiedziłam najstarsze dziecięce wydawnictwo w Polsce, "Naszą Księgarnię". O pracy w wydawnictwie, historii opowiedziała prezes, Agnieszka Tokarczyk. 

 

Posłuchaj


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Gotowi na daleką podróż? Zabierze nas w nią Magdalena Gołębiowska, politolożka, amerykanistka; doktor nauk humanistycznych. Niedawno nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jej książka Daleko. Buddyjskie królestwo Mustangu.

Posłuchaj

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zdrój to prozatorski debiut poetki Barbary Klickiej, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia i Silesiusa. Autorka zabiera nas do sanatorium w Ciechocinku, ale jeśli komuś wydaje się, że to książka o sanatorium, to może się pomylić. Jest w niej  to, co komiczne,  tragiczne, to co nierealne i realne. To powieść, w której ważne są słowa, nie tylko historia.

Posłuchaj

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Justyna Dąbrowska. Mówią o niej wywiadowczyni, ale lepiej dla mnie brzmi po prostu autorka rozmów z ludźmi. Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się jej ostatnia książka Miłość jest warta starania. Rozmowy z mistrzami. Justyna Dąbrowska zadaje swoim Mistrzom fundamentalne pytania. Jakie? Posłuchajcie całej rozmowy. 

Posłuchaj

 


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jędrzej Pasierski zadebiutował w zeszłym roku książką "Dom bez klamek", którą otworzył cykl powieści kryminalnych z Niną Warwiłow. Właśnie ukazały się Roztopy. 

 

Posłuchaj

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ostatniego stycznia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się pierwsza powieść Szymona Słomczyńskiego, poety, finalisty Nagrody Literackiej NIKE . Głównym bohaterem Powieści pt. MiM jest Damian, 25-latek, wychowany silne kobiety. Mieszka w kawalerce po babci, a żyje z udziałów w portalu internetowym, ale ja mówiliśmy wcześniej w zależności od tego, kto tę powieść przeczyta będzie ona dla niego o czymś innym. Może być rodzinną sagą, romansem, kryminałem, powieścią polityczną o czasach ustrojowej transformacji.

Posłuchaj

 

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Mało kto wie, że pionierami polskiego himalaizmu : Jakub Bujak i Janusz Klarner i Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński. Tuż przed wybuchem II wojny światowej dokonali jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Co z pozostałymi?  O tym wszystkim pisze Dariusz Jaroń w książce wydanej nakładem wydawnictwa Marinesy „Polscy himalaiści”

Posłuchaj

  

27 lutego nakładem wydawnictwa Znak ukazała się pełna biografia aktorki Ireny Kwiatkowskiej pt. Żarty się skończyły. Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorem książki,  Marcinem Wilkiem.

Posłuchaj

 
………

……………………

Anna Cieplak - pisarka wielokrotnie już doceniona. Za swoją debiutancką powieść "Ma być czysto" otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę Conrada. Była  nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W zeszłym roku nominowana do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej "Nike" za "Lata powyżej zera". Jak już pisze, to głośno o niej. Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się czwarta już powieść autorki. Lekki bagaż.

Posłuchaj

 


 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów- Jakub Szamałek powrócił na półkę z nowościami, tym razem z thrillerem „Cokolwiek wybierzesz”. To pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B. Zapraszam do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj 


 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


Marcin Jacoby - pisarz, sinolog, autor znanej książki "Chiny bez makijażu". Nakładem wydawnictwa Muza ukazała się ostatnio najnowsza książka pisarza.  "Korea Południowa. Republika żywiołów". Rozmawialiśmy o wielu rzeczach: rodzinie, edukacji, jedzeniu. Posłuchajcie.

Posłuchaj

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Na wysokim brzegu -o 11.  tomie poetyckim rozmawiam z jego autorem Mariuszem Olbromskim, który na co dzień jest Dyrektorem Muzeum im. Anna i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawiskach. 

Posłuchaj

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Michelle Obama napisała autobiografię pt. "Becoming", która nie tylko w Stanach bije rekordy popularności. Na naszym rynku ukazała się kilka dni temu. O fenomenie książki i samej bohaterce rozmawiam z dziennikarką Katarzyną Wężyk.

Posłuchaj

 
 

Nasza redakcyjna koleżanka Lidia Krawczuk, na co dzień mieszkająca w Stanach, też nam opowiedziała o tym, jaki szał książka wywołała za oceanem.

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z wielką przyjemnością ogłosiliśmy, że Biblia Królów najcenniejszej polskiej Biblia we współczesnej historii jest nominowana do Mocartów RMF Classic  w kategorii rzecz z klasą 2018. 

Stylizowana na czasy średniowiecza, w całości uszlachetniona została 24-karatowym złotem oraz kamieniami szlachetnymi. O Biblii Królów rozmawiam Dorotą Wielgopolan Director PR Domu Emisyjnego Manuscriptum

 

Posłuchaj

 

 

 

 28. 02.2019 r. w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie –odbędzie się premiera kolejnej - NAJWIEKSZEJ  w Polsce Biblii - Maxima

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Haruki Murakami to podobno taki pisarz, którego się kocha albo nienawidzi. Miłośnicy jego prozy wiernie czekali na tę powieść 5 lat. W Spisie treści rozmawiam z Piotrem Koftą, pisarzem, publicystą, krytykiem literackim o nowej 2-tomowej powieści Murakamiego Śmierć Komandora. 

Posłuchaj

 


 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Michał Rusinek gościł w RMF Classic. Rozmawialiśmy o dwóch książkach. 

Wiersz Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka znają wszyscy na pamięć. Na zawarte w nim pytania odpowiadamy automatycznie. Warto przypomnieć sobie, co dzisiaj znaczy patriotyzm , na ile aktualne są słowa napisane 119 lat temu. Tego zadania podjął się znany literaturoznawca, pisarz, tłumacz, Michał Rusinek. 

Posłuchaj

 


 

"Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” to znakomity poradnik , tak poradnik autorstwa Michała Rusinka poety, pisarza, znanego literaturoznawcy a także językoznawczyni dr Anety Załazińskiej. Wespół zespół napisali książkę, która pomoże nam każdego dnia, w sytuacjach, w których dogadać się musimy. To już trzecie wydanie tej książki.

 

Posłuchaj

 


………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Minął  rok od tragedii pod Nanga Parbat. Wszyscy pamiętamy, jak trzymaliśmy mocno kciuki za Tomka Mackiewicza, który - choć osiągnął cel-  na górze już pozostał. 23 stycznia 2019 roku ukazała się książka Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza. O Tomku rozmawiam z autorem książki Dominikiem Szczepańskim i żoną Tomka, Anną Solską-Mackiewicz.

Posłuchaj

Posłuchaj

 

 

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W 2015 r. przeprowadziła się do Albanii. Ile wiedziała o tym kraju? Skąd pomysł na to, by pisać właśnie o tym kraju. O tym wszystkim rozmawiam z Małgorzatą Rejmer, autorką książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii; laureatką tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura.

Posłuchaj

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nowa powieść jednego  z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich- Władimira Sorokina. Do rozmowy o  Manaradze  zaprosiłam Agnieszkę Lubomirę Piotrowską, tłumaczkę wszystkich książek pisarza.

Posłuchaj

 

  

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ewa Jałochowska, historyk sztuki, autorka  książki W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków. Bohaterami tej lektury są to m.in. Franciszek Mickiewicz, Stanisław Żeleński, Helena Skłodowska, Ludwik Norwid, Izabela Boznańska, Andrzej Witos czy Bronisław Piłsudski. Bracia i siostry tych, których znamy.

Posłuchaj

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Autorem książki Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności jest Tomas Navarro,  doświadczony psycholog, który  specjalizuje się w tematyce siły emocjonalnej. O książce, metodzie ozmawiam z Japan coachem Anetą Mojduszką.

Posłuchaj

 

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Z Łukaszem Dębskim,  Prezesem Fundacji Burza Mózgów zajmującej się m.in. promowaniem literatury, współautorem i realizatorem Festiwalu Literatury dla Dzieci rozmawiam- między innymi-  o tym, co dobrego wydarzyło się w obszarze literatury dla dzieci.

Posłuchaj

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

18 grudnia nakładem wydawnictwa Muzeum Etnograficznego w Krakowie ukazała się nowa książka Wojciecha Bonowicza100 lat. Książka życzeń.  Książka składa się z jedenastu krótkich esejów, w których poeta opowiada o różnych sytuacjach związanych ze składaniem lub wypowiadaniem życzeń. W książce znajdzie się blisko 50 ilustracji, przedstawiających obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. 

Poniżej rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o publikacji. 

Posłuchaj

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Lubimy bożonarodzeniowe historie, w których jest szczęśliwe zakończenie. I taką historię wśród nowości znalazłam- to książka Okruchy dobra Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej. Poniżej rozmowa z Justyną Bednarek. 

Posłuchaj

 

 


 

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  Z  Wojciechem Bonowiczem, poetą, publicystą rozmawiamy o książce "Alfabet duszy i ciała Tischnera".

Posłuchaj

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Hanna Cygler, autorka z Gdańska. Jak sama mówi pisze dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Pisze jej się jak widać nieźle, bo wydała tych powieści już 19. W magazynie prezentuję różnego literaturę, chcę, by każdy znalazł coś dla siebie. Jej książki możecie nazywać jak chcecie literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne. Ważne jest, by nie spać przez nie przez pół nocy…- podkreśla autorka.

Posłuchaj

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

O nowej książce,  autora słynnej powieści "Oskar i Pani Róża",   Erica Emmanuela Schmitta rozmawiam z tłumaczem Łukaszem Mullerem. "Zemsta i przebaczenie”- to zbór czterech opowiadań, idealny prezent na święta. 

Posłuchaj

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Gratka dla miłośników Stanisława Lema. Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz pisarza odkrył  nieznane i nieopublikowane dotąd opowiadanie pt. "Polowanie", o którym rozmawialiśmy w magazynie literackim "Spis treści".

Posłuchaj

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Wstrząsające relacje ofiar, zorganizowanej przez III Rzeszę akcji rabowania i przymusowej germanizacji polskich dzieci w czasie wojny. O książce Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych dzieci rozmawiam z jedną a autorek Eweliną Karpińską- Morek.

Posłuchaj

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pierwsza pełna biografia jednego z największych kompozytorów epoki! Górecki. Geniusz i upór- posłuchajcie rozmowy z autorką Marią Wilczek-Krupą.

Posłuchaj

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Rozmowa z Anną Kowalczyk, autorką książki Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich. Rozmawiamy o historii, stereotypach, kwestiach językowych. Pozycja obowiązkowa.

Posłuchaj

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Rozpustnica, zbereźnica, libertynka tak mówiono o Mai Berezowskiej, słynnej ilustratorce. Lekko nie miała za swoje rysunki w XX-leciu międzywojennym prześladowały ją bigotki, po 1945- ideolodzy socrealizmu. Jednak największą cenę zapłaciła za erotyczne rysunki Adolfa

Małgorzata Czyńska, historyk sztuki napisała o niej książkę Berezowska. Nagość dla wszystkich. To pierwsza biografia artystki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.  Zapewniam, że książka to materiał na porywający serial. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy o artystce, która kochała nade wszystko życie.

Posłuchaj

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Ksiądz Adam Boniecki  w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały. Wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina chwile, które zmieniły wszystko: pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu. Lekcje, które płyną z tych doświadczeń, są ważne dla każdego.

Rozmowa z Anną Goc, zapraszam. 

Posłuchaj

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji to książka, dzięki której możemy obalić kilka stereotypów na temat tego różnorodnego kraju. Autorka, Marcelina Szumer- Brysz mieszkała kilka lat w Turcji i jak sama mówi: Najpierw zakochałam się w muzyce tureckiej, później w języku, a na koniec w Turku. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Silva rerum – tetralogia, która zyskała ogromną popularność na Litwie. Otrzymała szereg nagród; w 2010 roku została zaliczona do 10 najważniejszych litewskich książek dekady. Na Litwie ukazały się już wszystkie cztery części w Polsce dopiero druga. Moim gościem jest autorka Kristina Sabaliauskaitė z wykształcenia  historyk sztuki.

Posłuchaj

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dr Joanna Jurgała - Jureczka - pisarka, specjalistka od słynnej i ważnej dla polskiej kultury rodziny Kossaków, wydała właśnie kolejną książkę pt. Kossakowie. Biały mazur. Poniżej rozmowa z autorką. Pierwsza część dotyczy wątków narodowych i patriotycznych ( choć nie tylko), druga życiowych.

I część

Posłuchaj

II część

Posłuchaj

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Mariusz Szczygieł, którego nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Spotkaliśmy się na Targach Książki w Krakowie, podczas których promował swoją nową książkę pt. "Nie ma". Posłuchajcie rozmowy o tym, czego nie ma i co jest...

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………... 

 

Za zbiór opowiadań „Ślady” nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike”. Szczególnie znany jest dzięki powieściom „Dygot” i „Rdza”. U nas w związku z nową książką „Nikt nie idzie”. Jakub Małecki. Zapraszam do odsłuchania całej rozmowy z autorem o najnowszej powieści.

 

Posłuchaj

 

 

 

…………………………………………………………………………………... 

 

Weronika Gogola. Nie dość, że świetnie pisze, to jeszcze przesympatyczny z niej człowiek. Rozmawiamy na kilka godzin przed ogłoszeniem laureata Nagrody Conrada ( jeszcze nie wie, że to jej książka "Po trochu" okaże się tą najlepszą. Posłuchajcie rozmowy o życiu, śmierci, wsi, ludziach, Olszynach...

Posłuchaj

…………………………………………………………………………………... 

W ostatnim odcinku "Spisu treści" Manuela Gretkowska opowiada o swojej najnowszej książce "Poetka i książę".

 

Posłuchaj
 

 

……………………………………………………………………………………..

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się biografia reżysera Jerzego Jarockiego. Zapraszam do odsłuchania rozmowy z autorką Elżbietą Konieczną. 

Posłuchaj

 

 

 

15 października w poniedziałek o godzinie 14.00 Piotr Nesterowicz, nominowany do Nagrody Nike za reportaż "Cudowna",  opowiadał o swojej nowej powieści pt. "Jeremiasz".

Posłuchaj

 

 

Po 15.00 w "Spisie treści" tłumacz z języka niemieckiego, krytyk, Jacek St. Buras. Od lat przekłada dla nas książki Christopha Ransmayra. Opowie o pracy translatorskiej i najnowszej powieści austriackiego pisarza- "Cesarki zegarmistrz".

Posłuchaj

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 

Stanisław Radwan i Jerzy Illg w magazynie "Spis treści" - już 8 października po 14. 00 

Rozmawiamy o książce "Zagram Ci to kiedyś..."

Pretekstem do tego spotkania stała się książka, która niedawno ukazała się na rynku - „Zagram Ci to kiedyś…”- niezwykła rozmowa, którą ze Stanisławem Radwanem przeprowadził Jerzy Illg, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, którego to nakładem ukazał się ten wywiad- rzeka. Prywatnie Panowie się przyjaźnią, może dlatego łatwiej było- znanego z niechęci do mówienia o sobie- kompozytora, namówić do zwierzeń? O to, między innymi, zapytałam Pana Stanisława. Z tej rozmowy zrodził się też kolejny odcinek "Bliskich Spotkań" w RMF Classic.

Posłuchaj

Rozmawialiśmy o różnych rzeczach: o roli przeznaczenia, przypadku, o ciszy, spotkanych ludziach czy pracy nad książką.

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W pierwszy poniedziałek października w magazynie "Spis treści" dwie autorki i dwie nowości książkowe. 

"Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów" 

Posłuchaj

 

"Woda na sicie"  i autorka Anna Brzezińska 

Posłuchaj

 

24 września w  magazynie literackim "Spis treści" rozmowa z aktorem Michałem Czerneckim i dziennikarką Moniką Sobień, którzy wspólnie napisali  książkę pt. „Wybrałem życie. Opowieść bez cenzury”.

Posłuchaj

Michał Czernecki i Monika Sobień

 

W ostatnim programie gościliśmy dwoje finalistów Nagrody Nike: Ewę Lipską i Pawła Sołtysa.

Rozmowa z Ewą Lipską, poetką, finalistką Nagrody Nike i autorką niedawno wydanych listów, które wymieniała ze Stanisławem Lemem - "Boli tylko, gdy się śmieję" .

Posłuchaj


Rozmowa z Ewą Lipską

fot. Michał Ramus ( KBF)

Z Pawłem Sołtysem rozmawiałam tuż po koncercie Pablopavo na Podgórskim Rynku w Krakowie 16.09.2018. r. 

Posłuchaj


………………………………..

Zapraszam w poniedziałki od 14.00 do 17.00

Małgorzata Bugaj 

Posłuchajcie całej rozmowy z Małgorzatą Ceremugą, autorką książki "Montessori dla każdego".

Posłuchaj


Nowa warstwa...
Nowawarstwa...
Nowa warstwa...

 • 03:10 Julian Bream, Joaquin Malats Serenata
 • 03:14 Gustav Holst Suita St. Paul op.29 nr 2 (4)
 • 03:18 Georges Bizet Carmen (Pieśń Toreadora)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 292, Sunday, 13 October 2019
 • 1
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 2
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic