Spis treści - magazyn literacki w RMF Classic

Słuchaj już w poniedziałek (od 14:00 do 17:00)
Zaprasza: Małgorzata Bugaj

W magazynie literackim "Spis treści" znajdziecie wszystko, co związane jest z książką. Będziemy prezentować nowości, zaglądać do rankingów sprzedaży, do bibliotek, klubów dyskusyjnych i na literackie portale, ale przede wszystkim będziemy czytać, rozmawiać i rozkoszować się słowem.

 

 

 

 

 

 

W najbliższą niedzielę 23 grudnia zapraszam na "Bliskie spotkania" w RMF Classic od 11.00 do 14.00. Kolejne spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, który więcej opowie nam o tym, czym dla księdza Tischnera, jest nadzieja, miłość, filozofia, jaki jest sens naszego życia etc. Serdecznie zapraszam.

Tutaj rozmowa pojawi się 24 grudnia.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Hanna Cygler, autorka z Gdańska. Jak sama mówi pisze dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Pisze jej się jak widać nieźle, bo wydała tych powieści już 19. W magazynie prezentuję różnego literaturę, chcę, by każdy znalazł coś dla siebie. Jej książki możecie nazywać jak chcecie literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne. Ważne jest, by nie spać przez nie przez pół nocy…- podkreśla autorka.

Posłuchaj

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

O nowej książce,  autora słynnej powieści "Oskar i Pani Róża",   Erica Emmanuela Schmitta rozmawiam z tłumaczem Łukaszem Mullerem. "Zemsta i przebaczenie”- to zbór czterech opowiadań, idealny prezent na święta. 

Posłuchaj

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Gratka dla miłośników Stanisława Lema. Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz pisarza odkrył  nieznane i nieopublikowane dotąd opowiadanie pt. "Polowanie", o którym rozmawialiśmy w magazynie literackim "Spis treści".

Posłuchaj

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Wstrząsające relacje ofiar, zorganizowanej przez III Rzeszę akcji rabowania i przymusowej germanizacji polskich dzieci w czasie wojny. O książce Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych dzieci rozmawiam z jedną a autorek Eweliną Karpińską- Morek.

Posłuchaj

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pierwsza pełna biografia jednego z największych kompozytorów epoki! Górecki. Geniusz i upór- posłuchajcie rozmowy z autorką Marią Wilczek-Krupą.

Posłuchaj

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Rozmowa z Anną Kowalczyk, autorką książki Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich. Rozmawiamy o historii, stereotypach, kwestiach językowych. Pozycja obowiązkowa.

Posłuchaj

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Rozpustnica, zbereźnica, libertynka tak mówiono o Mai Berezowskiej, słynnej ilustratorce. Lekko nie miała za swoje rysunki w XX-leciu międzywojennym prześladowały ją bigotki, po 1945- ideolodzy socrealizmu. Jednak największą cenę zapłaciła za erotyczne rysunki Adolfa

Małgorzata Czyńska, historyk sztuki napisała o niej książkę Berezowska. Nagość dla wszystkich. To pierwsza biografia artystki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.  Zapewniam, że książka to materiał na porywający serial. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy o artystce, która kochała nade wszystko życie.

Posłuchaj

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Ksiądz Adam Boniecki  w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały. Wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina chwile, które zmieniły wszystko: pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu. Lekcje, które płyną z tych doświadczeń, są ważne dla każdego.

Rozmowa z Anną Goc, zapraszam. 

Posłuchaj

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji to książka, dzięki której możemy obalić kilka stereotypów na temat tego różnorodnego kraju. Autorka, Marcelina Szumer- Brysz mieszkała kilka lat w Turcji i jak sama mówi: Najpierw zakochałam się w muzyce tureckiej, później w języku, a na koniec w Turku. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Silva rerum – tetralogia, która zyskała ogromną popularność na Litwie. Otrzymała szereg nagród; w 2010 roku została zaliczona do 10 najważniejszych litewskich książek dekady. Na Litwie ukazały się już wszystkie cztery części w Polsce dopiero druga. Moim gościem jest autorka Kristina Sabaliauskaitė z wykształcenia  historyk sztuki.

Posłuchaj

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dr Joanna Jurgała - Jureczka - pisarka, specjalistka od słynnej i ważnej dla polskiej kultury rodziny Kossaków, wydała właśnie kolejną książkę pt. Kossakowie. Biały mazur. Poniżej rozmowa z autorką. Pierwsza część dotyczy wątków narodowych i patriotycznych ( choć nie tylko), druga życiowych.

I część

Posłuchaj

II część

Posłuchaj

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Mariusz Szczygieł, którego nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Spotkaliśmy się na Targach Książki w Krakowie, podczas których promował swoją nową książkę pt. "Nikt nie idzie". Posłuchajcie rozmowy o tym, czego nie ma i co jest...

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………... 

 

Za zbiór opowiadań „Ślady” nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike”. Szczególnie znany jest dzięki powieściom „Dygot” i „Rdza”. U nas w związku z nową książką „Nikt nie idzie”. Jakub Małecki. Zapraszam do odsłuchania całej rozmowy z autorem o najnowszej powieści.

 

Posłuchaj

 

 

 

…………………………………………………………………………………... 

 

Weronika Gogola. Nie dość, że świetnie pisze, to jeszcze przesympatyczny z niej człowiek. Rozmawiamy na kilka godzin przed ogłoszeniem laureata Nagrody Conrada ( jeszcze nie wie, że to jej książka "Po trochu" okaże się tą najlepszą. Posłuchajcie rozmowy o życiu, śmierci, wsi, ludziach, Olszynach...

Posłuchaj

…………………………………………………………………………………... 

W ostatnim odcinku "Spisu treści" Manuela Gretkowska opowiada o swojej najnowszej książce "Poetka i książę".

 

Posłuchaj
 

 

……………………………………………………………………………………..

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się biografia reżysera Jerzego Jarockiego. Zapraszam do odsłuchania rozmowy z autorką Elżbietą Konieczną. 

Posłuchaj

 

 

 

15 października w poniedziałek o godzinie 14.00 Piotr Nesterowicz, nominowany do Nagrody Nike za reportaż "Cudowna",  opowiadał o swojej nowej powieści pt. "Jeremiasz".

Posłuchaj

 

 

Po 15.00 w "Spisie treści" tłumacz z języka niemieckiego, krytyk. Od lat przekłada dla nas książki Christopha Ransmayra. Opowie o pracy translatorskiej i najnowszej powieści austriackiego pisarza- "Cesarki zegarmistrz".

Posłuchaj

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 

Stanisław Radwan i Jerzy Illg w magazynie "Spis treści" - już 8 października po 14. 00 

Rozmawiamy o książce "Zagram Ci to kiedyś..."

Pretekstem do tego spotkania stała się książka, która niedawno ukazała się na rynku - „Zagram Ci to kiedyś…”- niezwykła rozmowa, którą ze Stanisławem Radwanem przeprowadził Jerzy Illg, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, którego to nakładem ukazał się ten wywiad- rzeka. Prywatnie Panowie się przyjaźnią, może dlatego łatwiej było- znanego z niechęci do mówienia o sobie- kompozytora, namówić do zwierzeń? O to, między innymi, zapytałam Pana Stanisława. Z tej rozmowy zrodził się też kolejny odcinek "Bliskich Spotkań" w RMF Classic.

Posłuchaj

Rozmawialiśmy o różnych rzeczach: o roli przeznaczenia, przypadku, o ciszy, spotkanych ludziach czy pracy nad książką.

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W pierwszy poniedziałek października w magazynie "Spis treści" dwie autorki i dwie nowości książkowe. 

"Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów" 

Posłuchaj

 

"Woda na sicie"  i autorka Anna Brzezińska 

Posłuchaj

 

24 września w  magazynie literackim "Spis treści" rozmowa z aktorem Michałem Czerneckim i dziennikarką Moniką Sobień, którzy wspólnie napisali  książkę pt. „Wybrałem życie. Opowieść bez cenzury”.

Posłuchaj

Michał Czernecki i Monika Sobień

 

W ostatnim programie gościliśmy dwoje finalistów Nagrody Nike: Ewę Lipską i Pawła Sołtysa.

Rozmowa z Ewą Lipską, poetką, finalistką Nagrody Nike i autorką niedawno wydanych listów, które wymieniała ze Stanisławem Lemem - "Boli tylko, gdy się śmieję" .

Posłuchaj


Rozmowa z Ewą Lipską

fot. Michał Ramus ( KBF)

Z Pawłem Sołtysem rozmawiałam tuż po koncercie Pablopavo na Podgórskim Rynku w Krakowie 16.09.2018. r. 

Posłuchaj


………………………………..

Zapraszam w poniedziałki od 14.00 do 17.00

Małgorzata Bugaj 

Posłuchajcie całej rozmowy z Małgorzatą Ceremugą, autorką książki "Montessori dla każdego".

Posłuchaj


Nowa warstwa...
Nowawarstwa...
Nowa warstwa...

 • 13:55 Martina McBride Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
 • 14:03 José Feliciano Felíz Navidad
 • 14:06 Elvis Presley with the Royal Philharmonic Orchestra I'll Be Home For Christmas
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 262, niedziela, 9 grudnia 2018
 • 1
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic