Spis treści - magazyn literacki w RMF Classic

Słuchaj już w poniedziałek (od 14:00 do 17:00)
Zaprasza: Małgorzata Bugaj

W magazynie literackim "Spis treści" znajdziecie wszystko, co związane jest z książką. Będziemy prezentować nowości, zaglądać do rankingów sprzedaży, do bibliotek, klubów dyskusyjnych i na literackie portale, ale przede wszystkim będziemy czytać, rozmawiać i rozkoszować się słowem.

 

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z wielką przyjemnością ogłosiliśmy, że Biblia Królów najcenniejszej polskiej Biblia we współczesnej historii jest nominowana do Mocartów RMF Classic  w kategorii rzecz z klasą 2018. 

Stylizowana na czasy średniowiecza, w całości uszlachetniona została 24-karatowym złotem oraz kamieniami szlachetnymi. O Biblii Królów rozmawiam Dorotą Wielgopolan Director PR Domu Emisyjnego Manuscriptum

 

Posłuchaj

 

 

 

 28. 02.2019 r. w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie –odbędzie się premiera kolejnej - NAJWIEKSZEJ  w Polsce Biblii - Maxima

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Haruki Murakami to podobno taki pisarz, którego się kocha albo nienawidzi. Miłośnicy jego prozy wiernie czekali na tę powieść 5 lat. W Spisie treści rozmawiam z Piotrem Koftą, pisarzem, publicystą, krytykiem literackim o nowej 2-tomowej powieści Murakamiego Śmierć Komandora. 

Posłuchaj

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Michał Rusinek gościł w RMF Classic. Rozmawialiśmy o dwóch książkach. 

Wiersz Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka znają wszyscy na pamięć. Na zawarte w nim pytania odpowiadamy automatycznie. Warto przypomnieć sobie, co dzisiaj znaczy patriotyzm , na ile aktualne są słowa napisane 119 lat temu. Tego zadania podjął się znany literaturoznawca, pisarz, tłumacz, Michał Rusinek. 

Posłuchaj

 


 

"Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” to znakomity poradnik , tak poradnik autorstwa Michała Rusinka poety, pisarza, znanego literaturoznawcy a także językoznawczyni dr Anety Załazińskiej. Wespół zespół napisali książkę, która pomoże nam każdego dnia, w sytuacjach, w których dogadać się musimy. To już trzecie wydanie tej książki.

 

Posłuchaj

 


………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Minął  rok od tragedii pod Nanga Parbat. Wszyscy pamiętamy, jak trzymaliśmy mocno kciuki za Tomka Mackiewicza, który - choć osiągnął cel-  na górze już pozostał. 23 stycznia 2019 roku ukazała się książka Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza. O Tomku rozmawiam z autorem książki Dominikiem Szczepańskim i żoną Tomka, Anną Solską-Mackiewicz.

Posłuchaj

Posłuchaj

 

 

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W 2015 r. przeprowadziła się do Albanii. Ile wiedziała o tym kraju? Skąd pomysł na to, by pisać właśnie o tym kraju. O tym wszystkim rozmawiam z Małgorzatą Rejmer, autorką książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii; laureatką tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura.

Posłuchaj

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nowa powieść jednego  z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich- Władimira Sorokina. Do rozmowy o  Manaradze  zaprosiłam Agnieszkę Lubomirę Piotrowską, tłumaczkę wszystkich książek pisarza.

Posłuchaj

 

  

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ewa Jałochowska, historyk sztuki, autorka  książki W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków. Bohaterami tej lektury są to m.in. Franciszek Mickiewicz, Stanisław Żeleński, Helena Skłodowska, Ludwik Norwid, Izabela Boznańska, Andrzej Witos czy Bronisław Piłsudski. Bracia i siostry tych, których znamy.

Posłuchaj

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Autorem książki Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności jest Tomas Navarro,  doświadczony psycholog, który  specjalizuje się w tematyce siły emocjonalnej. O książce, metodzie ozmawiam z Japan coachem Anetą Mojduszką.

Posłuchaj

 

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Z Łukaszem Dębskim,  Prezesem Fundacji Burza Mózgów zajmującej się m.in. promowaniem literatury, współautorem i realizatorem Festiwalu Literatury dla Dzieci rozmawiam- między innymi-  o tym, co dobrego wydarzyło się w obszarze literatury dla dzieci.

Posłuchaj

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

18 grudnia nakładem wydawnictwa Muzeum Etnograficznego w Krakowie ukazała się nowa książka Wojciecha Bonowicza100 lat. Książka życzeń.  Książka składa się z jedenastu krótkich esejów, w których poeta opowiada o różnych sytuacjach związanych ze składaniem lub wypowiadaniem życzeń. W książce znajdzie się blisko 50 ilustracji, przedstawiających obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. 

Poniżej rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o publikacji. 

Posłuchaj

 

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Lubimy bożonarodzeniowe historie, w których jest szczęśliwe zakończenie. I taką historię wśród nowości znalazłam- to książka Okruchy dobra Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej. Poniżej rozmowa z Justyną Bednarek. 

Posłuchaj

 

 


 

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  Z  Wojciechem Bonowiczem, poetą, publicystą rozmawiamy o książce "Alfabet duszy i ciała Tischnera".

Posłuchaj

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Hanna Cygler, autorka z Gdańska. Jak sama mówi pisze dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Pisze jej się jak widać nieźle, bo wydała tych powieści już 19. W magazynie prezentuję różnego literaturę, chcę, by każdy znalazł coś dla siebie. Jej książki możecie nazywać jak chcecie literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne. Ważne jest, by nie spać przez nie przez pół nocy…- podkreśla autorka.

Posłuchaj

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

O nowej książce,  autora słynnej powieści "Oskar i Pani Róża",   Erica Emmanuela Schmitta rozmawiam z tłumaczem Łukaszem Mullerem. "Zemsta i przebaczenie”- to zbór czterech opowiadań, idealny prezent na święta. 

Posłuchaj

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Gratka dla miłośników Stanisława Lema. Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz pisarza odkrył  nieznane i nieopublikowane dotąd opowiadanie pt. "Polowanie", o którym rozmawialiśmy w magazynie literackim "Spis treści".

Posłuchaj

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Wstrząsające relacje ofiar, zorganizowanej przez III Rzeszę akcji rabowania i przymusowej germanizacji polskich dzieci w czasie wojny. O książce Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych dzieci rozmawiam z jedną a autorek Eweliną Karpińską- Morek.

Posłuchaj

 

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pierwsza pełna biografia jednego z największych kompozytorów epoki! Górecki. Geniusz i upór- posłuchajcie rozmowy z autorką Marią Wilczek-Krupą.

Posłuchaj

 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Rozmowa z Anną Kowalczyk, autorką książki Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich. Rozmawiamy o historii, stereotypach, kwestiach językowych. Pozycja obowiązkowa.

Posłuchaj

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Rozpustnica, zbereźnica, libertynka tak mówiono o Mai Berezowskiej, słynnej ilustratorce. Lekko nie miała za swoje rysunki w XX-leciu międzywojennym prześladowały ją bigotki, po 1945- ideolodzy socrealizmu. Jednak największą cenę zapłaciła za erotyczne rysunki Adolfa

Małgorzata Czyńska, historyk sztuki napisała o niej książkę Berezowska. Nagość dla wszystkich. To pierwsza biografia artystki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.  Zapewniam, że książka to materiał na porywający serial. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy o artystce, która kochała nade wszystko życie.

Posłuchaj

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 

Ksiądz Adam Boniecki  w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały. Wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina chwile, które zmieniły wszystko: pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu. Lekcje, które płyną z tych doświadczeń, są ważne dla każdego.

Rozmowa z Anną Goc, zapraszam. 

Posłuchaj

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji to książka, dzięki której możemy obalić kilka stereotypów na temat tego różnorodnego kraju. Autorka, Marcelina Szumer- Brysz mieszkała kilka lat w Turcji i jak sama mówi: Najpierw zakochałam się w muzyce tureckiej, później w języku, a na koniec w Turku. Zapraszam do posłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Silva rerum – tetralogia, która zyskała ogromną popularność na Litwie. Otrzymała szereg nagród; w 2010 roku została zaliczona do 10 najważniejszych litewskich książek dekady. Na Litwie ukazały się już wszystkie cztery części w Polsce dopiero druga. Moim gościem jest autorka Kristina Sabaliauskaitė z wykształcenia  historyk sztuki.

Posłuchaj

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dr Joanna Jurgała - Jureczka - pisarka, specjalistka od słynnej i ważnej dla polskiej kultury rodziny Kossaków, wydała właśnie kolejną książkę pt. Kossakowie. Biały mazur. Poniżej rozmowa z autorką. Pierwsza część dotyczy wątków narodowych i patriotycznych ( choć nie tylko), druga życiowych.

I część

Posłuchaj

II część

Posłuchaj

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Mariusz Szczygieł, którego nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Spotkaliśmy się na Targach Książki w Krakowie, podczas których promował swoją nową książkę pt. "Nikt nie idzie". Posłuchajcie rozmowy o tym, czego nie ma i co jest...

Posłuchaj

………………………………………………………………………………………... 

 

Za zbiór opowiadań „Ślady” nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike”. Szczególnie znany jest dzięki powieściom „Dygot” i „Rdza”. U nas w związku z nową książką „Nikt nie idzie”. Jakub Małecki. Zapraszam do odsłuchania całej rozmowy z autorem o najnowszej powieści.

 

Posłuchaj

 

 

 

…………………………………………………………………………………... 

 

Weronika Gogola. Nie dość, że świetnie pisze, to jeszcze przesympatyczny z niej człowiek. Rozmawiamy na kilka godzin przed ogłoszeniem laureata Nagrody Conrada ( jeszcze nie wie, że to jej książka "Po trochu" okaże się tą najlepszą. Posłuchajcie rozmowy o życiu, śmierci, wsi, ludziach, Olszynach...

Posłuchaj

…………………………………………………………………………………... 

W ostatnim odcinku "Spisu treści" Manuela Gretkowska opowiada o swojej najnowszej książce "Poetka i książę".

 

Posłuchaj
 

 

……………………………………………………………………………………..

Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się biografia reżysera Jerzego Jarockiego. Zapraszam do odsłuchania rozmowy z autorką Elżbietą Konieczną. 

Posłuchaj

 

 

 

15 października w poniedziałek o godzinie 14.00 Piotr Nesterowicz, nominowany do Nagrody Nike za reportaż "Cudowna",  opowiadał o swojej nowej powieści pt. "Jeremiasz".

Posłuchaj

 

 

Po 15.00 w "Spisie treści" tłumacz z języka niemieckiego, krytyk. Od lat przekłada dla nas książki Christopha Ransmayra. Opowie o pracy translatorskiej i najnowszej powieści austriackiego pisarza- "Cesarki zegarmistrz".

Posłuchaj

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 

Stanisław Radwan i Jerzy Illg w magazynie "Spis treści" - już 8 października po 14. 00 

Rozmawiamy o książce "Zagram Ci to kiedyś..."

Pretekstem do tego spotkania stała się książka, która niedawno ukazała się na rynku - „Zagram Ci to kiedyś…”- niezwykła rozmowa, którą ze Stanisławem Radwanem przeprowadził Jerzy Illg, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, którego to nakładem ukazał się ten wywiad- rzeka. Prywatnie Panowie się przyjaźnią, może dlatego łatwiej było- znanego z niechęci do mówienia o sobie- kompozytora, namówić do zwierzeń? O to, między innymi, zapytałam Pana Stanisława. Z tej rozmowy zrodził się też kolejny odcinek "Bliskich Spotkań" w RMF Classic.

Posłuchaj

Rozmawialiśmy o różnych rzeczach: o roli przeznaczenia, przypadku, o ciszy, spotkanych ludziach czy pracy nad książką.

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

Posłuchaj

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W pierwszy poniedziałek października w magazynie "Spis treści" dwie autorki i dwie nowości książkowe. 

"Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów" 

Posłuchaj

 

"Woda na sicie"  i autorka Anna Brzezińska 

Posłuchaj

 

24 września w  magazynie literackim "Spis treści" rozmowa z aktorem Michałem Czerneckim i dziennikarką Moniką Sobień, którzy wspólnie napisali  książkę pt. „Wybrałem życie. Opowieść bez cenzury”.

Posłuchaj

Michał Czernecki i Monika Sobień

 

W ostatnim programie gościliśmy dwoje finalistów Nagrody Nike: Ewę Lipską i Pawła Sołtysa.

Rozmowa z Ewą Lipską, poetką, finalistką Nagrody Nike i autorką niedawno wydanych listów, które wymieniała ze Stanisławem Lemem - "Boli tylko, gdy się śmieję" .

Posłuchaj


Rozmowa z Ewą Lipską

fot. Michał Ramus ( KBF)

Z Pawłem Sołtysem rozmawiałam tuż po koncercie Pablopavo na Podgórskim Rynku w Krakowie 16.09.2018. r. 

Posłuchaj


………………………………..

Zapraszam w poniedziałki od 14.00 do 17.00

Małgorzata Bugaj 

Posłuchajcie całej rozmowy z Małgorzatą Ceremugą, autorką książki "Montessori dla każdego".

Posłuchaj


Nowa warstwa...
Nowawarstwa...
Nowa warstwa...

 • 14:26 Howard Shore My Dear Frodo
 • 14:31 Timmy Shaw A Letter From My Baby
 • 14:34 Monty Norman Dr. No - Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 269, niedziela, 10 lutego 2019
 • 1
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 2
  Marcin Masecki / Joanna Kulig
  Zimna wojna
  Dwa serduszka
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic