Spis treści - magazyn literacki w RMF Classic

W magazynie literackim "Spis treści" znajdziecie wszystko, co związane jest z książką. Będziemy prezentować nowości, zaglądać do rankingów sprzedaży, do bibliotek, klubów dyskusyjnych i na literackie portale, ale przede wszystkim będziemy czytać, rozmawiać i rozkoszować się słowem. Zaprasza Małgorzata Bugaj.

Alessandro Barbero i Dante – o książce opowiada Julia Wollner

Julia Wollner jest italianistką, literaturoznawczynią, redaktorką naczelną  „Lente”  – magazynu w całości poświęconego śródziemnomorskiej kulturze, sztuce i stylowi życia. Mimo że, jak mówi, serce zostawiła w starożytnym Rzymie, nie mogła się oderwać od książki pt. Dante. Rozmawiamy o autorze, który jest bardzo popularnym historykiem we Włoszech, o kompozycji jego książki i oczywiście o Dantem. Posłuchajcie.

Cała rozmowa z Julią Wollner:

posłuchaj Alessandro Barbero Dante- o książce opowiada Julia Wollner

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Znakomicie udokumentowana biografia najwybitniejszego włoskiego poety opublikowana w 700. rocznicę śmierci. Jedna z najważniejszych książek roku we Włoszech, sprzedana w kilkuset tysiącach egzemplarzy.

 

Barbero kreśli wielowymiarowy portret Dantego na tle jego epoki: politycznych intryg, krwawych bitew i sporów ideologicznych. Pokazuje młodzieńcze aspiracje poety marzącego o awansie społecznym i wejściu do świata władzy. Opisuje politykę, korupcję i spiski zawiązywane w ciemnych korytarzach pałaców i zamków. Opowiada, jak poeta wygnany z Florencji odkrywa bogactwo i różnorodność czternastowiecznej Italii – handlowych metropolii i dworów rycerskich. Nad dziełem życia, "Boską komedią", Dante pracował ponad trzynaście lat. Jego wizjonerski poemat o podróży przez zaświaty na wiele stuleci ukształtował wyobrażenie ludzi o tym, co ich czeka po śmierci.

 

Ze względu na sławę, jaką Dante cieszył się już za życia, wiemy o nim więcej niż o jego współczesnych. Dzięki temu Barbero może portretować go nie tylko jako utalentowanego geniusza, lecz także jako zakochanego nastolatka czy wojownika z duszą na ramieniu ruszającego na bitwę. Dzięki temu tę biografię czyta się jak wciągającą powieść, a średniowiecze okazuje się epoką fascynującą i wciąż pełną tajemnic.

 

"Dante opisany przez Barbero staje się człowiekiem z krwi i kości, otartym z kurzu i patyny znanej nam ze szkolnych ławek."

 

„La Lettura”

 

"Biografia, którą czyta się lepiej niż niejedną powieść, pozwalająca zanurzyć się w świat epoki, a zarazem unikająca uproszczeń czy łatwych interpretacji."

 

„L’Avvenire”

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic