Spis treści - magazyn literacki w RMF Classic

Słuchaj już dzisiaj od 13:00

W magazynie literackim "Spis treści" znajdziecie wszystko, co związane jest z książką. Będziemy prezentować nowości, zaglądać do rankingów sprzedaży, do bibliotek, klubów dyskusyjnych i na literackie portale, ale przede wszystkim będziemy czytać, rozmawiać i rozkoszować się słowem.

Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata Macieja Jakubowiaka

 

W Spisie treści RMF Classic gościł już wcześniej. Pierwszy raz jednak rozmawialiśmy o jego książce. Ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne - Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata.

 Polecam gorąco tę lekturę, ale też rozmowę. W niej o końcach świata własnych, cudzych i o pracy, jaką trzeba było wykonać, by ta książka mogła do nas trafić.   

Rozmowa z Maciejem Jakubowiakiem:

posłuchaj Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata Macieja Jakubowiaka

 

 

Opis od wydawcy:

Fantazje o końcu świata towarzyszą nam od samego początku. „Skończone, skończyło się, kończy się już, to chyba się już kończy”, powtarzamy bez przerwy za bohaterami Becketta. Ale skąd w nas właściwie ta nieustająca potrzeba, żeby likwidować świat?

 

Maciej Jakubowiak wyrusza do źródeł współczesnej wyobraźni i przedziera się przez gąszcz powieści, filmów, seriali, gier komputerowych, memów, doniesień medialnych i scen z życia codziennego, po drodze mijając scenariusze katastrofy klimatycznej, fobie technologiczne, lęki demograficzne i obrazy wojny. A wszystko po to, by zbadać naturę tej dziwnej potrzeby kończenia ze wszystkim. Rzeczywistość miesza się tu ze zmyśleniem, nieskrępowana erudycja z osobistymi końcami świata, fikcyjni politycy komentują działania istniejących prezydentów, a pewien mężczyzna spaceruje w towarzystwie psów i czarnych myśli o przyszłości.

 

Ostatni ludzie to wnikliwe kompendium apokaliptycznej wiedzy i wiwisekcja poetyki katastrofy. Na szczęście opowieść o końcu dopóty pozostaje nieprawdziwa, dopóki można ją sobie opowiadać.