Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Koncerty Nocy Letniej nie są nudne

Gdyby nie względy bezpieczeństwa, to tłum na tegorocznym „Sommernachtskonzert” byłby jeszcze większy niż w latach poprzednich. Dla wszystkich, którym nie udało się dostać na ten niezwykły koncert, pocieszeniem może być album z jego rejestracją. Album, który wydany został - tak jak zawsze - w tempie ekspresowym!

Wśród Filharmoników Wiedeńskich krążą już nawet żarty, że z tą płytą jest trochę jak …z produktami spod znaku nadgryzionego jabłka. Rzeczywiście można zakupić ten koncert zanim jest wydany a nawet (!) zagrany. Miłośnikom tego pięknego święta muzyki wcale nie przeszkadza pośpiech. Są wręcz zachwyceni, że tak szybko mogą się cieszyć wspaniałymi wykonaniami i niepowtarzalnym klimatem  Sommernachtskonzert również w domowym zaciszu. Zgodnie z tradycją „Koncerty Nocy Letniej” odbywają się pod koniec maja w parku przy pałacu Schönbrunn w Wiedniu. Filharmonicy Wiedeńscy tam właśnie organizują ten jedyny w swoim rodzaju koncert, który gromadzi tysiące fanów (zawsze około 100 tys.!). W tym roku nowością było odwrotne ustawienie sceny, czyli na panoramie pałacu, co dało w efekcie jeszcze piękniejszy widok. Okoliczności przyrody oraz wyjątkowo licznie przybywająca publiczność mogą budzić skojarzenia z jakimś rockowym festiwalem, ale repertuar szybko przypomina o klasycznym rodowodzie wydarzenia. Wskazują na to również zapraszani co roku wybitni artyści. Tym razem za pulpitem dyrygenckim stanął Christoph Eschenbach.  Motywem przewodnim tegorocznej edycji były zaś bajki i legendy. Program w dużej mierze oparto na kompozytorach słowiańskich. Nie zabrakło zatem utworów Dworzaka, Rachmaninowa, Czajkowskiego, Smetany. Gwiazdą i śpiewającą przewodniczką w tej muzycznej podróży przez krainę baśni była cudowna Renée Fleming, amerykańska sopranistka, której udział w wiedeńskim koncercie rozwiał na jakiś czas pogłoski o końcu kariery. Można mieć tylko nadzieję, że jeśli naprawdę dojdzie do tego pożegnania ze sceną, to będzie ono bardzo długie i obfite w  występy. Zaskakującym uzupełnieniem repertuaru stała się muzyka Johna Williamsa z „Harry'ego Pottera”. Dla Jurka Dybała,  muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich a równocześnie dyrygenta i dyrektora Sinfonietty Cracovii był to szczególny punkt programu. Niewiele wcześniej krakowski zespół odbył tournée koncertowe po Polsce właśnie z symultaniczną projekcją filmowych przygód młodego czarodzieja. Artysta zdradził mi, że ten wspaniały zbieg okoliczności był dla niego jednak odrobinę stresujący. Zastanawiał się bowiem, jak wykonanie Filharmoników Wiedeńskich zostanie ocenione przez kolegów z SC.  Na szczęście w przypadku obu orkiestr można mówić tylko o udanych interpretacjach. Wbrew pozorom to nie był debiut muzyki filmowej podczas Sommernachtskonzert, kiedyś zabrzmiał już np. temat z „Gwiezdnych Wojen”. Zresztą organizatorzy zawsze starają się prezentować repertuar ciekawy, różnorodny a także bogaty w mało znane kompozycje, co oczywiście jest cudownym sposobem propagowania muzyki. Do czego obchodząca w tym roku jubileusz 175-lecia Wiener Philharmoniker przywiązuje dużą wagę. Cytując Rossiniego: „nie ma muzyki dobrej lub złej. Jest tylko dobra lub nudna.”  Ta, która trafia na płyty z rejestracją „Koncertów Nocy Letniej” nigdy nie jest nudna.

Jowita Dziedzic-Golec 
Sommernachtskonzert 2017, SONY


Sprawdź także:

 • 14:39 David Rose The High Chaparral / Main Theme
 • 14:43 Dave Grusin It Might Be You
 • 14:48 Andrzej Korzyński Człowiek z żelaza/temat
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic