Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Wzruszony Rossini

„Mało który artysta zaznał za życia tylu triumfów i honorów, ile twórca Cyrulika sewilskiego…”, ale też „Nie ma bodaj kompozytora , który spotkał się z tylu nieżyczliwymi i niesprawiedliwymi ocenami, co Gioachino Rossini…” – pisał Wiarosław Sandelewski w pierwszej polskiej monografii o tym bodaj najbardziej klasycznym przedstawicielu opery włoskiej w stylu belcanta. Kompozytorze, dzięki któremu muzyka operowa słonecznej Italii przeżyła swój drugi okres hegemonii w Europie.

Dorobek Rossiniego, słynącego z tego, że komponował prawie tak szybko jak Mozart, to istny róg obfitości, z którego wielu wybitnych śpiewaków z powodzeniem czerpie repertuar do nagrań. Dołączyła do nich ostatnio wspaniała Aleksandra Kurzak, która swój kolejny album dedykowała właśnie postaci Gioacchino Rossiniego. „Bel raggio” to zbiór arii m.in. z Turka we Włoszech, Semiramidy, Oblężenia Koryntu. Nie zabrakło też rodzimego  akcentu - Zygmunta,  opery o królu Polski.  Po tym jak zachwyciła mnie debiutancka płyta artystki, „Gioia” była bowiem (zgodnie z tytułem) prawdziwą muzyczną eksplozją radości, bałam się, że śpiewaczce  trudno będzie powtórzyć  ten fonograficzny sukces.  Dziś jestem spokojna, bo nagranie z Rossinim nie ustępuje temu sprzed dwóch lat. Łatwość i lekkość z jaką Aleksandra Kurzak pokonuje najbardziej nawet naszpikowane trudnościami miejsca,  naprawdę imponuje. Nie bez powodu polska diva operowa porównywana jest przez krytyków za oceanem do Marii Callas, Joan Sutherland, czy Beverly Sills. Z tą ostatnią łączą ją nawet  łudząco podobne komplementy udzielane przez zagraniczną prasę, piszącą, że Kurzak bawi się „górami” tak, jakby podrzucała piłeczkę pingpongową.  To prawda, perlista koloratura śpiewaczki robi wrażenie, podobnie jak niesłychanie zróżnicowana dynamika, jaką Kurzak operuje.  Nie bez znaczenia jest również świetna forma orkiestry towarzyszącej solistce.  Sinfonia Varsovia, którą dyryguje Pier Giorgio Morandi pięknie dopełnia całości.

Rossini, jak na prawdziwego sybarytę i smakosza (by nie powiedzieć obżartucha) przystało, twierdził ponoć, że płakał w życiu tylko dwa razy:  na wieść o śmierci matki oraz kiedy kelner wrzucił przy nim kiedyś niechcący indyka z truflami do jeziora Como...   Czy łzy wzruszenia pojawiłyby się również na policzkach mistrza Rossiniego po wysłuchaniu „Bel raggio”? Tego się już nie dowiemy, ale proszę ocenić samemu.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic

Aleksandra Kurzak „Bel raggio” DECCA


Sprawdź także:

 • 02:12 Jean-Marc Luisada, Fryderyk Chopin Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
 • 02:15 Antonio Vivaldi L'estro armonico op.3 - Concerto no.6 in A minor RV 356 (1)
 • 02:17 Vangelis Young Alexander / Titans
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic