Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
W miłosnym uścisku

Pamiętam, że kiedy Dario Marianelli dostał Oscara za muzykę do „Pokuty”, wcale nie byłam zachwycona decyzją Akademii Filmowej.  Nie pomogła nawet dominacja fortepianu, instrumentu umiłowanego przez romantyków, samego kompozytora (jakby nie było pianistę) i przeze mnie również.  Oczywiście nie chodziło o zastrzeżenia co do artystycznej  wartości tej partytury, przeszkadzało mi raczej to, że była niezwykle hermetyczna w odbiorze. Czułam, że w „pokutnym” fortepianie „ pokutuje” zbyt duże - nawet jak dla mnie - obciążenie romantycznym postrzeganiem tego instrumentu. Dużo lepsze wrażenie zrobiła na mnie muzyczna oprawa „Jane Eyre”, którą Marianelli objawił światu trzy lata później.  Tajemnicza, chwilami niewinna, chwilami mroczna – taka właśnie była ta muzyka, doskonale oddająca specyficzny klimat wiktoriańskiej Anglii, której realia oglądaliśmy na ekranie. Tym razem znamienną rolę odegrało brzmienie nie fortepianu lecz skrzypiec, które w rękach Jacka Liebecka pięknie nam wszystko wyśpiewały. Przy „Jane Eyre” Marianelli mógł łatwo popaść w pułapkę przesadnej ckliwości, a jednak udało mu się tego uniknąć, przy równoczesnym graniu na naszych emocjach. I właśnie tę, rzadką umiejętność, włoski kompozytor rozwinął i udoskonalił w swoim najnowszym dziele, muzyce do „Anny Kareniny”.   Szłam na ten film trochę bez przekonania, nie wierząc, że z powieści Tołstoja da się jeszcze wycisnąć coś świeżego.  Jakże ja się myliłam! Wszystkim polecam fantastyczną ekranizację Joe Wrighta, która jest wręcz spleciona w miłosnym uścisku – jak Karenina i Wroński – z muzyką. Muzyką, która przenika do obrazu, naturalnie wypływa z fabuły.  W pewnym momencie przestajemy już słuchać jej jako coś, co towarzyszy scenom rozgrywającym się na ekranie, nie rozdzielamy tego. Do naszych zmysłów dociera wymarzona jedność muzyki i obrazu. Marianelli wspaniale scharakteryzował muzycznie postaci w tej historii. Począwszy od frywolnego, zawadiackiego tematu przypisanego do Stiepana Arkadiewicza Obłońskiego aż po piękny, lecz tragiczny motyw Kareniny. Nader trafnie oddał też muzyką klimat czasów i miejsc, o których opowiada „Anna Karenina”.  Udało mu się uchwycić rosyjską śpiewność i melancholię. Dużo się w tej partyturze dzieje, dużo i dobrze.  Polecam zarówno w komplecie  z filmem, jak i osobno na płycie.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic
Dario Marianelli: Anna Karenina
DECCA


Sprawdź także:

 • 15:58 Michał Lorenc Złoty upadek
 • 16:01 Sam Smith Fire On Fire (From "Watership Down")
 • 16:05 Yann Tiersen Les Jours Tristes
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic