Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Muzyka dla ucha malucha

Jeśli człowiek od dziecka nie jest choć trochę osłuchany z muzyką klasyczną, to istnieje zagrożenie, że Smetana już zawsze kojarzyć mu się będzie tylko z... nabiałem, a "Halka" z... bielizną.

Wytwórnia DUX wyszła naprzeciw tym wszystkim rodzicom, którym muzyczne wychowanie swojej pociechy nie jest obojętne. Dwupłytowy album "Muzyka dla ucha malucha" to minikompendium repertuaru, z którym warto się zaznajomić pomimo młodego wieku. Zaznaczyłam "mini", bo umieszczenie na dwóch krążkach wszystkiego, co byłoby godne polecenia najmłodszym melomanom, jest raczej niewykonalne, nawet gdyby Mozart z Beethovenem i pozostałą wesołą gromadką ścieśnili się niczym przysłowiowe sardynki. I chociaż dobór utworów przy tego rodzaju składankach jest kwestią najbardziej dyskusyjną - bo jak wiadomo trudno wszystkim dogodzić - w tym przypadku okazał się wyważony, ale i niesztampowy. Nie dostajemy zatem żadnych kotków włażących na płotki, czy tym podobnych kurek wybierających się w pole, które z klasyką nie mają nic wspólnego, mamy natomiast "perełki", jak "Dla Elizy" Beethovena, czy mozartowski "Marsz turecki", nie zapomniano o romantykach - Schumannie, Chopinie, operę reprezentuje słynna "Habanera" z Carmen Bizeta. Warto jednak dodać, że prócz tzw. szlagierów składanka zawiera również mało znane utworki, jak pocieszny "Ptasi berek" Kossaka, słuchając którego nasz smyk zapozna się z brzmieniem marimby, albo "Telefunken Galopp" Lülinga, w rytm którego każdy maluch na pewno chętnie poskacze.

Nie jestem fanatyczką przedszkola muzycznego (choć sama do takiego uczęszczałam) i nie do końca przekonują mnie zjawiska w stylu "Efektu Mozarta", ale posłuchać wspólnie z dzieckiem albumu "Muzyka dla ucha malucha", popijając gorącą czekoladę, myślę, że to dobry pomysł.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

"Muzyka dla ucha malucha", DUX 0550/0551


Sprawdź także:

 • 16:17 Christopher Lennertz Main Titles
 • 16:23 John Williams Raiders March
 • 16:28 Frank Loesser Baby It's Cold Outside
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic