Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)




Grzegorz Turnau: Historia pewnej podróży

Kiedy w październiku odszedł Marek Grechuta, Grzegorz Turnau powiedział: "Byłem, jestem i pozostanę jego wielbicielem". Niedługo potem "Znak" wydał książkę Wojciecha Majewskiego "Grechuta. Portret artysty", w której jednym z opowiadających o swojej współpracy z twórcą "Korowodu" był również Turnau. Teraz pojawiła się płyta "Historia pewnej podróży", efekt ponad dwudziestoletniej fascynacji Grzegorza twórczością i postacią Marka Grechuty. Na krążku znalazły się zatem zarówno te najbardziej popularne piosenki z repertuaru niedawno zmarłego artysty (np. "Korowód", "Motorek"), jak i te mniej znane utwory Grechuty (np. "Skąd przychodzimy", "Nie wiem o trawie"). A wszystko w charakterystycznej interpretacji Grzegorza Turnaua, którą jedni lubią, inni nie, ale nikt nie podważy jej wartości artystycznej. Ja również nie zamierzam tego robić, choć nie należę do osób, które każdą Turnauową produkcję przyjmują z entuzjazmem.

Turnau, jak zresztą każdy artysta, ma na swoim sumieniu kilka tytułów, do których popełnienia mógłby się dla dobra swego wizerunku nie przyznawać. Jednak w większości ufam jego propozycjom, do tego stopnia, że kiedy wybieram się na Bracką, bez względu na pogodę, zabieram ze sobą parasol...

Kiedy Go spotkałem w 1984 roku, był dokładnie w moim obecnym wieku. Pomyślałem, że może to dobra pora, by zmierzyć się z piosenkami, z których w dużej mierze składały się moje marzenia? O dalekiej podróży, o wędrówce do "innego nowego dnia"... Tak pomysł zrealizowania "Historii pewnej podróży" tłumaczy bard z ulicy Brackiej, i taki jest właśnie ten album. Jest "wędrówką", której kres wyznaczy zapewne nasza recepcja. To, czy piosenki Grechuty długo jeszcze wędrować będą w naszych myślach, czy (już bez maszynisty) zakończą tę wędrówkę na pierwszej stacji, zależy od nas samych. Nowy album Turnaua może im pomóc przetrwać.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Grzegorz Turnau
Historia pewnej podróży
Pomaton EMI


Sprawdź także:

 • 15:45 Julian Nott A Grand Day Out ("Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit)
 • 15:47 Mychael Danna & Jeff Danna Magic Returns
 • 15:50 Elliott Smith Between The Bars
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic