Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
James Horner: Apocalypto Original Score

Odkąd do kin trafiło najnowsze dzieło Mela Gibsona - "Apocalypto", krytycy nie szczędzą złośliwości pod adresem wspomnianego obrazu i jego twórcy. Łupem drwin mogłaby również paść łatwo muzyka, którą dla Gibsona skomponował jego stały współpracownik James Horner. Jednak nie zamierzam pastwić się nad kompozytorem muzycznej oprawy do "Titanica", czy "Braveheart", bo uważam, że miał "dobre chęci". To, że nie do końca je zrealizował, to już inna sprawa...

Ścieżka dźwiękowa do "Apocalypto" to godzina muzyki, która kompletnie nie nadaje się do słuchania w oderwaniu od obrazu. Główną tego przyczyną jest - moim zdaniem - brak muzycznych tematów, które pozwoliłyby Hornerowskiej ścieżce żyć własnym życiem. Lista wad, które wytknięto Hornerowi za tę kompozycję jest długa, ale resztę pominę milczeniem, bo nie są to sprawy, które raziłyby mnie dotkliwie. Horner podpadł mi czymś innym. Podstępnie zwabił mnie widniejącym na okładce płyty nazwiskiem Rahata Nusrata Fateh Ali Khana, bratanka genialnego Nusrata Fateh Ali Khana. Tymczasem po konsumpcji soundtracku przekonałam się, że pakistański artysta nawet nie zdążył się rozkręcić w swoich wokalnych popisach, a już musiał je skończyć...

Nie jest to może jeden z najlepszych scorów w dorobku Jamesa Hornera. Ale nie można też powiedzieć, że jego praca "poszła w las", choć w tych okolicznościach przyrody pasowałoby bardziej... "w dżunglę". Antagoniści Hornera, którzy żerują na niedostatkach jego pracy przy "Apocalypto" zapominają chyba o podstawowym zadaniu muzyki "do" filmu, a jest nim wspomaganie obrazu, a nie muzyczna samowolka. A pod tym względem wspomniana muzyka dostatecznie spełnia swoją rolę, szczególnie w warstwie rytmicznej realizowanej przez rozmaite perkusjonalia.

Istnieje wiele przykładów filmowych partytur, które sprawdziły się jako tło, a przy tym zrobiły "solową" karierę, ale przecież nie zawsze można mieć wszystko...

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Apocalypto Original Score
Hollywood Records


Sprawdź także:

 • 15:07 Trevor Jones The Grand Central Waltz
 • 15:11 Joanna Kulig, Marcin Masecki Dwa serduszka
 • 15:14 Riziero Ortolani I Giorni dell'Ira (Days of Anger)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic