Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Perfume: The Story of a Murderer - Original Motion Picture Soundtrack

"Podoba mi się wszystko, co silnie do mnie przemawia i przekazuje mi konkretną wizję. Gatunek nie ma tutaj znaczenia. Mam na myśli każdy rodzaj sztuki, film i muzykę" - wyznaje Tom Tykwer. I myślę, że raczej nie kłamie.

Swoim ostatnim wyzwaniem utalentowany Niemiec ubiegł takie reżyserskie sławy, jak Martin Scorsese, Milosz Forman, Ridley Scott czy Stanley Kubrick, którzy również ostrzyli sobie zęby na ekranizację bestsellerowej powieści Patricka Süskinda. Ich "Pachnidło" zapewne nie byłoby kiepskim filmem, ale czy któryś z nich podjąłby się również napisania muzycznej oprawy do stworzonego przez siebie obrazu? Nie sądzę.

A Tykwer wywiązał się z tego zadania lepiej, niż nie jeden "seryjny" kompozytor filmowy. Wspólnie z Johnnym Klimkiem i Reinholdem Heilem, czyli kolegami z formacji Pale 3, niemiecki reżyser skomponował muzykę, która doskonale oddaje i podkreśla świat zapachów.

Tykwer żongluje brzmieniami równie umiejętnie jak obrazami i robi to za pomocą wykonawców z najwyższej półki - Filharmoników Berlińskich pod batutą Sir Simona Rattle'a. I chociaż wcześniej można było mieć wątpliwości, czy ktoś mający w swoim dorobku kompozytorskim takie utwory, jak m.in. utrzymany w stylu techno "In My Head" ze ścieżki dźwiękowej filmu "Matrix Rewolucje", potrafi zapanować nad symfonicznym brzmieniem i wydobyć z niego coś niebanalnego - muzyczny efekt końcowy, który otrzymujemy oglądając "Pachnidło", jest oszałamiający i... pachnący.

W weekend otwarcia film Tykwera zobaczyło w polskich kinach ponad 100 tys. widzów! A co za tym idzie 100 tys. Polaków, wychowanych głównie na muzyce pop, wysłuchało pięknej muzyki opartej na klasycznych wzorcach. Można się z tego tylko cieszyć.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Perfume: The Story of a Murderer
Original Motion Picture Soundtrack
EMI


Sprawdź także:

 • 16:50 Nino Rota Amarcord
 • 16:53 Mel Torme Comin' Home Baby
 • 16:56 Miklos Rozsa Parade of Charioteers
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic