Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Alexandre Desplat: The Queen

W świecie muzyki filmowej jego nazwisko jest ostatnio bardzo często wymieniane. Więcej mówi się jedynie o Gustavo Santaolalli, któremu drugi rok z rzędu udało się zdobyć Oscara za muzykę. Alexandre Desplat złotej statuetki od Amerykańskiej Akademii Filmowej jeszcze nie dostał, ale wydaje się, że to tylko kwestia czasu. Krytycy zaczęli go dostrzegać, kiedy skomponował muzykę do filmu "Dziewczyna z perłą". Ostatnie lata były dla niego czasem intensywnej pracy dla Hollywood: "Osaczony", "Casanova", "Syriana", "Firewall", a teraz "Queen" i "The Painted Veil". Za muzykę do "Malowanego welonu" Desplat uhonorowany został Złotym Globem, a "Królowa" przyniosła mu nominację do Oscara. I na nominacji się skończyło... Dlaczego? Pewnie dlatego, że muzyka do "Królowej", jak na muzyczną oprawę arystokracji przystało, jest dystyngowana, wyważona, wręcz pachnie elitarnością i szlachetnym pochodzeniem, ale brak jej tego "czegoś", za co pokochałyby ją tłumy, melomanów oczywiście. Zatem sytuacja z "królewską" ścieżką dźwiękową przypomina nieco relacje panujące pomiędzy królową Elżbietą II, a świętej pamięci księżną Dianą. Z jednej strony muzyka Alexandre'a Desplat ma klasę i przez to bardzo dobrze wpisuje się w klimat filmu. Z drugiej - tak jak królowej Elżbiecie II zawsze zarzucano zbytnią klasyczność, tak i tej partyturze przydałaby się "chwila szaleństwa". Szaleństwa, którego w muzyce do "Królowej" jak na lekarstwo. Alexandre Desplat zajmuje w moim prywatnym rankingu kompozytorów muzyki filmowej dosyć wysokie miejsce, ale tą partyturą nie wzbudził u mnie entuzjazmu. Owszem, jest kilka szczegółów, które pozostawiają po przesłuchaniu "Królowej" dobre wrażenie, jak na przykład ogólny dobór instrumentarium (szczególnie klawesyn, który dodaje dworskiego uroku), malowniczość utworu "Hills of Scotland", no i doskonałe brzmienie wykonawców - The London Symphony Orchestra. Na uwagę zasługuje również ostatni utwór umieszczony na płycie - finałowe "Libera Me" z "Requiem" Giuseppe Verdiego, który wykonany został podczas pogrzebu księżnej Diany. Jednak całość polecam jedynie fanom francuskiego kompozytora.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

"The Queen"
Music by Alexandre Desplat
Milan


Sprawdź także:

 • 16:50 Nino Rota Amarcord
 • 16:53 Mel Torme Comin' Home Baby
 • 16:56 Miklos Rozsa Parade of Charioteers
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic