Mazowsze w Islandii - Posłuchaj jeszcze raz!

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze" po raz pierwszy w historii wystąpił w Islandii. Soliści, chór i orkiestra pod dyrekcją Jacka Bonieckiego (razem z opieką techniczną to prawie 100 osób!) zaprezentowali podczas czterech koncertów najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. RMF Classic im towarzyszyło, Natalia Grzeszczyk opowiadała o całym tym wydarzeniu podczas specjalnej świątecznej audycji. Korzystając z okazji, sprawdzała też czym żyje Islandia tydzień przed świętami Bożego Narodzenia. Co można usłyszeć w islandzkim radiu, kim jest Jólakötturinn i jak nie dać mu się zjeść?

Posłuchaj


„Islandczycy mają bardzo dużo swoich własnych coverów. W zasadzie wszystkich możliwych piosenek” – przyznaje Margrét Adamsdóttir z Ambasady RP w Reykjaviku. Islandzką wersję wspominanego w materiale „Last Christmas” w całości możecie wysłuchać tutaj:     Teraz wybierzmy się już za kulisy koncertów kolęd i pastorałek „Mazowsza”. Przed nami m.in. „rozśpiewka” i wizyta w garderobie pełnej skarbów, o których ich opiekunka, Izabela Popis, mówi: „One są w sumie bezcenne. Każdy ma inny haft, każdy motyw jest inny”. O jakich skarbach mowa?

Posłuchaj

Posłuchaj


Zgodnie z tradycją „Mazowsze” na zagraniczne tournée stara się przygotować chociaż jeden utwór w języku gospodarzy. Tym razem była to islandzka kolęda „Nóttin var sú ágæt ein”:„Pani Ambasador z Cypru się zapytała: „Jak to zrobiłeś?”. Odpowiedziałem: „Cud!”” – opowiadał Ambasador RP w Islandii, Gerard Pokruszyński, podczas spotkania opłatkowego w polskiej ambasadzie w Reykjaviku. Czego „Mazowsze” życzy na Nowy Rok?  

Posłuchaj

Posłuchaj


„Nadal jesteśmy Polakami i cieszy nas wszystko co polskie (…). Wydaje mi się czasem, że my tutaj w Islandii jesteśmy bliżej Polski niż ludzie w Polsce” – mówią przedstawiciele Polonii w Islandii przed jednym z koncertów. Każdy koncert „Mazowsza” przyniósł wiele wzruszeń i owacji. Na dowód nagranie z koncertu w Selfoss:

https://www.facebook.com/zespolmazowsze/videos/2458016801077505/

Posłuchaj


 • 19:52 Katarzyna Łaska, Agnieszka Przekupień Pokaż się
 • 19:57 Jerzy Matuszkiewicz Janosik
 • 20:00 Randy Edelman, Trevor Jones The Last Of Mohicans / Elk Hunt
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic