ON AIR
od 10:00 Nakręcone do lat 18 zaprasza: Dariusz Stańczuk

Gustaw Holoubek bohaterem Bliskich Spotkań - Posłuchajcie jeszcze raz!

O okularach bez jednego zausznika, kryminałach na półce, zegarze marki Gustav Becker. O ważnych miejscach w teatrach, w których grał i był dyrektorem. O stolikach, do których dosiadał się najchętniej. To opowieści o szczegółach, drobiazgach, którymi otaczał się Gustaw Holoubek.

Zapraszam, Natalia Grzeszczyk

Fragmenty Wydziału Kultury z dn. 25.03.2021;
gość: Zofia Turowska (autorka książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku”):

posłuchaj Bliskie Spotkania Gustaw Holoubek cz.1


Fragmenty Bliskich Spotkań z dn. 17.04.2021;
goście: Wincenty Grabarczyk, Aneta Kielak-Dudzik (Dział Literacki Teatru Ateneum w Warszawie), Chris Niedenthal, Anna Podsiadło (bibliotekarka i archiwistka Teatru Śląskiego w Katowicach), Karol Strasburger, Zofia Turowska (autorka książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku”), Ewa Wiśniewska, Janusz Zaorski, Magdalena Zawadzka:

posłuchaj Bliskie Spotkania Gustaw Holoubek cz.2


Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Bo teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważna jest jego niezłomna postawa etyczna.

Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. Zyskała dostęp do rodzinnych dokumentów i archiwum, które nie są dla nikogo dostępne. Porusza wiele ważnych i nieznanych historii i faktów – dotychczas nieomawianych.

Gustaw. Opowieść o Holoubku to znaczące sceny z jego życia, to Gustaw na tle historii, we wspomnieniach rodziny, przyjaciół i kolegów, bardziej codzienny niż pomnikowy: mąż, ojciec, dziadek, mądry, uroczy człowiek,  zwyczajnie nadzwyczajny przyjaciel, niezwyczajny kibic, kompan do brydża, pokera, niezwykły opowiadacz dykteryjek. Dżentelmen o magnetycznym głosie i uwodzicielskim spojrzeniu. Człowiek mądrego słowa, riposty, dowcipu. Inteligent. Kreował życie, jakiego pragnie.  Patrzył do przodu, nie za siebie.

To, o czym myślał, pisał, mówił, jest w tej książce najważniejsze i ciągle aktualne. Ma się wrażenie, że Holoubek wcale nie odszedł...

mat. pras. więcej na stronie: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133370/gustaw?idcat=0