Bliskie Spotkania RMF Classic z Pawłem Sołtysem- posłuchajcie jeszcze raz!

Paweł Sołtys (ps. Pablopavo) - wokalista, muzyk, autor tekstów piosenek i opowiadań. Laureat Paszportu Polityki w roku 2014 w kategorii Muzyka popularna. Za zbiór opowiadań Mikrotyki nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2018, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego i Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Właśnie ukazała się najnowsza książka pt. Nieradość.

 

Nieoczywisty, nietuzinkowy muzyk, autor tekstów, pisarz. Paweł Sołtys- człowiek wielu talentów. Mało tego, doskonale wie, jak te talenty wykorzystać. W Bliskich Spotkaniach próbujemy go poznać za pomocą różnych określeń.  Słuchacze jego płyt nie są przypadkowi, podobnie jest z czytelnikami jego prozy. Jego teksty skłaniają do wielu refleksji, muzycznie niegatunkowy.

Posłuchaj

Jako pisarz za to, ukochał sobie jeden gatunek, opowiadanie. Dlaczego?

Posłuchaj

Pretekstem spotkania z Pawłem Sołtysem jest Nieradość, najnowszy zbiór opowiadań, który  znacznie różni się od tych- zawartych- w debiutanckich Mikrotykach.

Posłuchaj

Paweł Sołtys jest z pewnością pracowity. Wystarczy spojrzeć na dyskografię. Pomiędzy pierwszą książką a drugą, wydał płytę Marginal.

 

Posłuchaj

Dwa lata temu po wydaniu Mikrotyków zrobiło się o nim naprawdę głośno. Jego pióro zachwyciło nie tylko nas, czytelników, ale i krytyków. Posypały się nagrody i nominacje. Jako uczeń niepokorny i zbuntowany, ale potrafi docenić tych, którzy mieli na niego znaczący wpływ.

Posłuchaj

Do tej pory znany głównie jako Pablopavo z działalności muzycznej, ale od dwóch lat nikt już nie ma wątpliwości, kim jest Paweł Sołtys, autor Mikrotyków i Nieradości. Trudno w kilku zdaniach powiedzieć, czego dotyczą ostatnie opowiadania, na pewno jest w nich trochę listopadowego odchodzenia, przemijania.

 

Posłuchaj

 Jak z latami zmienia się jego stosunek do własnej muzyki i czy się zmienia?

Posłuchaj

Jako muzyk i pisarz lubi spotkania z fanami. Bywa w bibliotekach, rozmawia z czytelnikami. I jak to w życiu czasem zdarzają się dziwne rzeczy.

Posłuchaj

Ogromne znaczenie w jego muzyce mają teksty. Jak twierdzi, duże znaczenie ma to, że się jest blisko ludzkich historii.

Posłuchaj

 Tak też było z piosenką Karwoski. 

Posłuchaj

Ludzki, przyjazny kolejne określenia idealnie pasujące do Pablopavo, Pawła Sołtysa. Jest też troskliwy, szczególnie jako tata.

Posłuchaj

 

 

 

 • 00:26 Joseph Haydn Symphony No.44 in E minor (3)
 • 00:31 Wolfgang Amadeusz Mozart Le Nozze di Figaro (Overture); Uwertura do Wesela Figara
 • 00:36 Piotr Czajkowski IV Symfonia f-moll op.36 (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 321, Sunday, 31 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic