Szpieg, którego kochamy

Drugiego dnia 7. Festiwalu Muzyki Filmowej podczas koncertu 007. The Best of James Bond słuchaliśmy kultowych piosenek w symfonicznych aranżacjach napisanych do filmów z serii o słynnym brytyjskim agencie. Piątkowy koncert z udziałem gwiazd polskiej piosenki zgromadził w Kraków Arenie blisko 10 tysięcy widzów.

Takiego wydarzenia na FMF jeszcze nie było! Pierwszy raz słuchaliśmy utworów pochodzących wyłącznie z serii o agencie 007, po raz pierwszy również festiwal zagościł w robiącej piorunujące wrażenie Kraków Arenie – jednej z największych i najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce.

Za co kochamy Bonda? Jest niezwykle skuteczny, niezawodny, uwodzicielski, szarmancki, kiedy trzeba bywa też brutalny i bezwzględny. Agent Jej królewskiej Mości słynie też z wymyślnych gadżetów takich jak wybuchowy papieros czy długopis. Co ważne Bond zawsze pozostaje dżentelmenem. Nie dziwi zatem fakt, że filmy o brytyjskim szpiegu, który balansuje na granicy prawdy i fikcji, od ponad 50-ciu lat gromadzą miliony widzów na całym świecie. Równie słynne jak filmy są Bondowskie piosenki, które śpiewały takie sławy jak Louis Armstrong, Paul McCartney, Shirley Bassey, Gladys Knight, Madonna czy Adele. Przebojów i instrumentalnych fragmentów mogliśmy słuchać w wykonaniu znakomitej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, którą poprowadził zaprzyjaźniony z festiwalem, doskonale znany hiszpański kompozytor i dyrygent Diego Navarro. Tego wieczoru nie mogło więc zabraknąć emocji.

Widowisko powstało we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Filmowej na Teneryfie (Fimucité), którego szefem jest właśnie Navarro. Z kolei piosenki, które usłyszeliśmy, wybrali wcześniej w specjalnym plebiscycie słuchacze RMF Classic.

Na początek zabrzmiał słynny temat instrumentalny skomponowany przez Monty’ego Normana i zorkiestrowany przez Johna Barry’ego. Rozsławione przez Shirley Bassey Goldfinger i Diamonds Are Forever wykonała hiszpańska wokalistka jazzowa Esther Ovejero. From Russia with Love zaśpiewał szarmancko Zbigniew Wodecki. Usłyszeliśmy też zwycięzcę The Voice of Poland - Damiana Ukeje, który wziął na warsztat m.in. piosenkę Live and Let Die. Przebój lat 80-tych For Your Eyes Only śpiewany przez szkocką piosenkarkę Sheenę Easton wykonała Hiszpanka Lorena Garcia.

Po przerwie temperatura wzrosła jeszcze bardziej. Tytułową piosenkę z GoldenEye, napisaną przez U2 specjalnie dla Tiny Turner wykonała w swoim unikatowym stylu Justyna Steczkowska. Świetnie wypadła Natalia Nykiel w przeboju Sheryl Crow Tomorrow Never Dies. Młoda wokalistka lada moment wyda swoją debiutancką płytę. Jednak największą furorę tego wieczoru zrobiła Aga Zaryan. Ceniona w świecie pierwsza dama polskiego jazzu zaskoczyła wszystkich brawurowym wykonaniem przeboju Gladys Knight License to Kill. Z hitem napisanym przez Adele świetnie poradziła sobie też nagrywająca w USA Monika Borzym. Na zakończenie wszyscy artyści wykonali piosenkę Another Way To Die z filmu Quantum of Solace. Ponownie usłyszeliśmy też temat instrumentalny Bonda. Nic więc dziwnego, że po takiej dawce energii publiczność wypełniająca Kraków Arenę zgotowała wykonawcom długie owacje na stojąco.

 • 09:11 Robert Wright Kismet - Main Title
 • 09:13 Alan Menken Opening
 • 09:17 Ennio Morricone Guns don't argue
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic