Harry Potter i Czara Ognia, Frankenstein i Thor – Patrick Doyle na FMF

Patrick Doyle - kompozytor muzyki do filmów Rozważna i Romantyczna, Geneza Planety Małp, Dziennik Bridget Jones, Gosford Park, Harry Potter i Czara Ognia, superprodukcji Thor i animacji studia Disney/PIXAR Merida Waleczna będzie kolejnym wielkim gościem tegorocznej Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej w Krakowie!

Organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz Amerykański Związek Kompozytorów i Wydawców ASCAP ujawniają kolejnego wielkiego twórcę soundtracków, który przybędzie do Krakowa świętować 100. lecie tego najważniejszego stowarzyszenia kompozytorów na świecie. 28 września br. podczas wielkiego koncertu finałowego w Hali Ocynowni Arcelor Mittal Poland po raz pierwszy w Polsce usłyszymy muzykę dwukrotnie nominowanego do Oscara, Złotego Globu i Cezara szkockiego kompozytora – Patricka Doyle’a.

 

Patrick Doyle urodził się w 1953 r. w Uddingston, w Szkocji. Otrzymał wykształcenie klasyczne, będąc absolwentem Szkockiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Po wielu latach komponowania dla teatru, radia i telewizji, w roku 1987 Doyle podjął pracę w Renaissance Theater Company jako kompozytor i dyrektor muzyczny. Okazjonalnie pracował także jako aktor, występując u boku takich sław jak Judith Dench czy Derek Jacobi. W roku 1989 reżyser sir Kenneth Branagh zlecił mu skomponowanie muzyki do Henryka V. Wykonana została ona pod batutą sir Simona Rattle’a. Był to ogromny debiut kompozytorski Doyle’a, a główny temat do tego filmu, Non Nobis Domine, został w tym samym roku nominowany do Ivor Novello Award.

Doyle zasłynął z muzyki dla najbardziej klasycznych inscenizacji teatralnych, tworząc surowe muzyczne portrety klasycznych dzieł Szekspira (Hamlet, Henryk V, Wiele Hałasu o Nic, Jak Wam Się Podoba). Swój zmysł portretowania najbardziej mrocznych namiętności doskonale pokazał także w innych słynnych literackich adaptacjach Kenetha Branagha: w filmach Frankenstein oraz Thor, komiksie o superbohaterze przeniesionym na wielki ekran. Także Thor ma w sobie wiele podstawowych szekspirowskich wątków, konflikt o władzę, wielkie namiętności, polityczne kompromisy – we wszystkich tych adaptacjach Doyle dał się poznać jako niezrównany twórca nastroju, tematów i oryginalnej melodyki.

Doyle współpracował z innymi uznanymi reżyserami: Brianem de Palmą (Życie Carlita) i Mike’iem Newellem (Na zachód, Donnie Brasco, Harry Potter i Czara Ognia), został również regularnym kompozytorem w filmach Regisa Wargnier (Indochiny, Francuzka, Wschód-Zachód, Niania, Man to Man, Pars vite et reviens tard!) oraz dwukrotnie Alfonso Cuaróna (Mała Księżniczka, Wielkie nadzieje).

Doyle ma na swoim koncie muzykę do takich kasowych produkcji, jak Gosford Park, Rozważna i romantyczna, Geneza planety małp, ale także blisko 50 innych międzynarodowych fabularnych produkcji filmowych. Skomponował również muzykę do Meridy Walecznej dla studia Disney/Pixar, a obecnie pracuje nad muzyką do produkcji Walta Disneya Kopciuszek.

W świecie muzyki filmowej i teatralnej Doyle uchodzi za kompozytora niezwykle płodnego i pracowitego. Poznaliśmy się z Patrickiem 3 lata temu. Od tamtej pory rokrocznie staraliśmy się o jego przyjazd do Krakowa – zdradza Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF. – Patrick Doyle jest jednym z najbardziej zapracowanych kompozytorów branży. Słynie ze swoich silnych rozwinięć tematycznych, rozpoznawalnych melodii, monumentalnych brzmień orkiestrowych i lirycznych tematów miłosnych. Dlatego usłyszenie po raz pierwszy w Polsce suity z muzyką do Frankensteina, która jest jednym z najważniejszych dla mnie dzieł tego kompozytora, jest spełnieniem marzenia nie tylko mojego, ale równocześnie tysięcy polskich fanów muzyki Doyle’a – zdradza Piaskowski.

Na Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej zabrzmią suity z superprodukcji Kennetha Branagha: Frankenstein(1994) z Robertem de Niro w roli głównej oraz Thor(2011) z udziałem ChrisaHemwortha, Natalie Portman i Anthonym Hopkinsemw roli głównej. Obydwie ścieżki dźwiękowe nominowane były do prestiżowych nagród: World Soundtrack Award i do Nagrody Saturna. Usłyszymy także muzykę z filmu Harry Potter i Czara Ognia (2005), nagrodzoną w 2006 roku ASCAP Film and Television Music Award.

Jesteśmy dumni z tego, że jeden z najważniejszych europejskich kompozytorów przyjął zaproszenie na nasz Festiwal. To twórca, który współpracował z największymi nazwiskami światowego kina, m.in. Brianem De Palmą, Angiem Lee czy Robertem Altmanem – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i dodaje – Kraków na te kilka dni będzie epicentrum światowej muzyki filmowej. W tym roku na całym festiwalu gościć będziemy blisko 15 światowej sławy twórców, a podczas gali finałowej na 100-lecie ASCAPu, która jest największym wydarzeniem muzyki filmowej tego roku – obok wybitnego Szkota – Patricka Doyle’a wystąpią tacy Oskarowi twórcy jak: Gustavo Santaloalla (Babel, Tajemnica Brokeback Mountain, Dzienniki Motocyklowe), Dario Marianelli (Pokuta, Duma i Uprzedzenie), Elliot Goldenthal (Frida, Batman Forever, Batman i Robin, Obcy 3, Michael Collins, The Final Fantasy) czy wybitny wielokrotnie nagradzany kompozytor muzyki do gier video: Garry Schyman.

Patrick Doyle będzie nie tylko obecny na koncercie, ale weźmie również udział w otwartym dla publiczności panelu dyskusyjnym organizowanym dla fanów w niedzielę 28 września o godz. 12:00.

Na galę zapraszamy do Hali Ocynowni ArcelorMittal Poland w niedzielę 28 września o godz. 18:00.

 • Notowanie: 321, Sunday, 31 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic