ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Wydawnictwo BOSZ poleca publikację albumową "Witkacy"

Publikacja albumowa Witkacy jest opowieścią o twórczości malarskiej Stanisława Ignacego Witkiewicza – jednego z najwybitniejszych i najbardziej awangardowych polskich twórców pierwszej połowy stulecia. Znawca tematu – dr Anna Żakiewicz – prowadzi czytelnika przez kolejne etapy twórczości artysty, a opowieść tę ubarwiają znane i mniej znane, a ważne dzieła malarskie Witkacego – łącznie prawie sto reprodukcji. Całości dopełnia nowatorski projekt graficzny autorstwa prof. Lecha Majewskiego.

Celem wydania albumu jest zapełnienie istniejącej luki na rynku albumów i dostarczenie czytelnikom zainteresowanym polską sztuką, kulturą i historią albumowo-monograficznej publikacji poświęconej jednemu z najważniejszych i najbardziej inspirujących twórców początku wieku. Koncepcja książki zakłada przedstawienie dorobku malarskiego Witkacego w układzie chronologiczno-tematycznym i na tle wydarzeń z życia artysty oraz dominujących prądów artystycznych epoki. Materiał ilustracyjny stanowią prace artysty pozyskane z najważniejszych polskich ośrodków będących w posiadaniu witkacjanów – m.in. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie – a także z kolekcji prywatnych.

koncepcja, tekst, wybór i układ ilustracji: dr Anna Żakiewicz
projekt graficzny: prof. Lech Majewski
tłumaczenie: Jessica Taylor-Kucia

Wydawnictwo BOSZ


Anna Żakiewicz – doktor historii sztuki, od 1982 r. pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 1996–2012 była kuratorem Gabinetu Grafiki i Rysunków Współczesnych. Autorka pięciu książek i ponad 100 innych publikacji poświęconych twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także sztuce XX i XXI wieku oraz problematyce muzealnej. Kuratorka 14 wystaw, m.in. tych poświęconych Witkacemu w Barcelonie (1994) i Petersburgu (1998). Systematycznie wygłasza referaty o twórczości Witkacego na konferencjach i sesjach naukowych, w tym ostatnio podczas Witkacy – 21st Century
Perspectives w Waszyngtonie. Jest współautorką i redaktorką stron internetowych www.mnw.art.pl oraz www.witkacy.hg.pl.

Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek. 

BOSZ to założona w 1994 roku w Olszanicy oficyna wydawnicza specjalizująca się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska. Założycielami Wydawnictwa są Barbara Kaniewska-Szymanik i Bogdan Szymanik. Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad 300 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej. Wśród wybitnych polskich artystów i specjalistów współpracujących z Wydawnictwem są m.in.: Adam Bujak, Chris Niedenthal, Olgierd Budrewicz, Wiesław Ochman, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Janusz Głowacki, Lech Majewski, Maciej Buszewicz, Leszek Szurkowski, Tadeusz Nuckowski, prof. Franciszek Ziejka. Oryginalność oraz najwyższa jakość albumów sprawia, że wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach książkowych, takich jak Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie PTWK czy Książka Roku w konkursie O pióro Fredry. W 2010 roku podczas 50. konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek tytuł Najpiękniejszej Książki Roku w kategorii „Albumy” zdobył wydany przez Wydawnictwo BOSZ album Chopin autorstwa prof. Mieczysława Tomaszewskiego.

6 czerwca 2011 r. Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska”.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic