Wojciech Michniewski dyryguje Kilarem, Błażewiczem i Mahlerem w Filharmonii Narodowej

Filharmonia Narodowa zaprasza na koncert symfoniczny w sobotę, 29 stycznia o godz. 18:00. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi maestro Wojciech Michniewski, a w programie zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara, Marcina Błażewicza i Gustava Mahlera.

Wojciech Michniewski dyryguje Kilarem, Błażewiczem i Mahlerem w Filharmonii Narodowej

Wojciech Michniewski to jeden z najwybitniejszych żyjących polskich dyrygentów. Współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami i teatrami operowymi, kierował m.in. Teatrem Wielkim w Łodzi czy Filharmonią Poznańską. Przygotowywał spektakle operowe dla Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Występował z najlepszymi orkiestrami Europy. Wojciech Michniewski jest wybitnym specjalistą w zakresie muzyki współczesnej, cenione są jego kreacje artystyczne promujące zwłaszcza polską muzykę XX i XXI wieku. Przygotował kilka prapremier operowych, na koncie ma wiele prawykonań dzieł współczesnych.

Na koncercie w Filharmonii Narodowej pod jego batutą nie może zatem zabraknąć polskiej muzyki współczesnej. Na początek zabrzmi poemat symfoniczny „Krzesany” Wojciecha Kilara – nawiązujący do folkloru podhalańskiego, którego premiera miała miejsce w 1974 na Warszawskiej Jesieni.

Kolejnym dziełem wieczoru będzie Kali-Yuga na perkusję solo, głos solo i orkiestrę symfoniczną zmarłego w 2021 roku krakowskiego kompozytora – Marcina Błażewicza. Był on twórcą skontryzmu, czyli muzycznej estetyki polegającej na zderzaniu ze sobą często odległych stylistycznie fragmentów w ramach jednego utworu. Kali – Yuga miała premierę w 2014 roku podczas Warszawskich Spotkań Muzycznych. Tytuł Kali-Yuga zaczerpnięty jest z indyjskiej koncepcji podziału czasu na epoki. Kali-Yuga (zapisana celowo z podziałem, a nie jak się przyjęło w polskim piśmiennictwie Kalijuga) to inaczej „wiek demona Kali”, zwany także „wiekiem waśni i sporów” – to epoka, w której dominują konflikty, przestępczość, oszustwa w handlu, choroby, na które nie ma lekarstw, a uroda ciała staje się najwyższym celem. Wydaje się, że taka właśnie rzeczywistość właśnie teraz nas otacza. Nic dziwnego – zgodnie z wierzeniami, ta epoka właśnie trwa! Jej skomplikowaną istotę wyraża w utworze partia perkusji, którą wykona Leszek Lorent. Znakomity multiinstrumentalista i perkusista wykonywał ją także podczas premiery dzieła.

W ostatniej części wieczoru zabrzmi dzieło najwybitniejszego przedstawiciela późnoromantycznej symfoniki – Gustava Mahlera. Publiczność usłyszy jego I Symfonię D-dur „Tytan” ze słynnym marszem żałobnym w III części.


Sobota, 29 stycznia 2022, godz. 18:00
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Wojciech Michniewski – dyrygent
Leszek Lorent – perkusja
Maciej Nerkowski – baryton

Program:
Wojciech Kilar – Krzesany
Marcin Błażewicz – Kali-Yuga na perkusję, baryton i orkiestrę
Gustav Mahler – I Symfonia D-dur „Tytan”


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic